Rośliny pachnące do ogrodu. Jak stworzyć ogród pełen zapachów?

Rośliny pachnące to sposób aby ogród wypełnić licznymi aromatami. Zapachy te najczęściej będą pochodzić z kwiatów oraz pachnących liści ziół. Warto odpowiednio dobrać rośliny pachnące do ogrodu, aby powstające zapachy były dla nas przyjemne i pozwalały się zrelaksować w ogrodzie. Wykorzystajmy też siłę zapachu roślin, które odstraszają ogrodowe szkodniki, czy też dokuczające ludziom komary. Zobacz jak stworzyć ogród pełen zapachów i jakie rośliny pachnące wybrać do takiego ogrodu!

rośliny pachnące
Rośliny pachnące. Ogród pełen zapachów stworzymy sadząc zioła.

Zapach w życiu każdego człowieka odgrywa istotną rolę. Analogiczną sytuację można dostrzec w ogrodzie. Zapach unoszący się nad rabatami potrafi wzbudzić różne doznania. Dostarcza silnych emocji, może działać kojąco na nasz organizm lub wywołuje nasze wspomnienia z dzieciństwa. Mimo to stosunkowo mało wykorzystujemy rośliny pachnące w aranżacjach naszych przydomowych ogródków.

Zapach roślin jest bardzo zróżnicowany, poczynając o delikatnej woni i przyjemnej po ciężkie, duszące i czasem wręc nieprzyjemne zapachy. Dlatego rośliny pachnące do ogrodu trzeba dobierać bardzo starannie. Źródłem zapachu może być ściana żywopłotu, krzewy i drzewa, a nawet trawnik. Do ogródków zapachowych doskonale nadają się byliny i zioła, które są klasycznymi propozycjami, pozwalającymi stworzyć ogród pełen zapachów. Nie sposób zapomnieć również o różach i liliach. Źródłem zapachów są kwiaty ale także liście lub nawet pączki.

Projektując ogród dążymy do stworzenia w nim określonego nastroju. Jeśli marzą nam się klimaty morza śródziemnomorskiego, dobrym wyborem będzie lawenda, dostępna w ciekawych odmianach, jak np. lawenda 'Edelweiss'. Bylina ta osiąga wysokość do 45 cm. Liście jej są wąskie, pachnące i co ważne, zimozielone. Rzadko spotykany kolor kwiatów wśród lawend wzbudzi podziw oglądającego. Jej białe i małe kwiatostany są zebrane w kłosowaty kwiatostan. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie. Wskazane jest aby na wiosnę je przycinać. Zapobiega to starzeniu się. Wykonując przycinanie lawendy możemy roślinie nadawać kształty i tworzyć miniaturowe żywopłoty.

Kolejną odmianą wśród lawend jest 'Hidcote Blue Strein'. Dorasta do wysokości 40 cm. Odmianę te charakteryzują piękne kwiaty. Okres kwitnienia to miesiące lipiec-wrzesień. Godna polecenia jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), inaczej zwana też lawendą lekarską. Wysokość tej rośliny to 50 cm. Kwiaty jej są koloru jasnoróżowego z tendencją do przebarwiania się na kolor liliowy. Okres kwitnienia to miesiące od czerwca do września.

Pachnące kwiaty doniczkowePachnące kwiaty doniczkowe. 5 roślin o przyjemnych zapachu!
Pachnące kwiaty doniczkowe wypełniają mieszkania wspaniałymi aromatami. Dzięki nim można się zrelaksować po ciężkim dniu i wprowadzić miły nastrój. A znając termin kwitnienia każdego z nich, możemy dobrać gatunki tak, aby kwitnąc po sobie, przez cały rok mogły cieszyć nas swym zapachem. Oto 5 roślin doniczkowych o bardzo przyjemnym zapachu! Więcej...

W ogrodzie zapachowym o klimacie śródziemnomorskim musi znaleźć się także szałwia lekarska i tymianek. Tymianek, oprócz walorów estetycznych, stosowany jest w kuchni. Wykorzystujemy świeże i suszone zielone części roślin. Jest to przyprawa charakterystyczna dla kuchni francuskiej i włoskiej, dodawana do bardzo wielu potraw.

Często dążymy do tego by ogród tkwił w krajobrazie leśnym, a tym samym by unosiły się zapachy roślin pochodzących z runa leśnego. Zieleń wysokich drzew i cień tworzy nastrój ciszy i spokoju. Wśród drzew w słabo oświetlonych miejscach wysadzimy zupełnie inne rośliny zapachowe. Doskonale swoją funkcję spełnią konwalie i czyściec. Z wyższych roślin wsadziłbym naparstnice, dziwaczki i tytoń.

Sadząc rośliny pachnące stwórzmy im takie warunki, by w pełni można było się delektować ich walorami zapachowymi. Dlatego rośliny wysadzamy w miejscach osłoniętych, w wyznaczonych enklawach, by przy silnym podmuchu wiatru zapachy nie roznosiły się po okolicy. Pamiętajmy również o tym, że promienie słoneczne powodują wydzielanie się olejków eterycznych, dlatego takie rośliny jak lawendę czy dyptam jesionolistny posadźmy na stanowisku słonecznym.

Ogród ziołowy - jak założyć na działceOgród ziołowy - jak założyć na działce
Wiele osób chciałoby aby na ich działce zagościły również zioła. Aby taki ogródek ziołowy spełniał nasze oczekiwania musimy go w odpowiedni sposób rozplanować, w zależności od gatunków ziół jakie chcielibyśmy posiadać. Zobacz jak założyć ogródek ziołowy i jakie zioła warto w nim posadzić. Więcej...

Budując ogród, tworzymy szkielet z roślin. Następnie wypełniamy go mniejszymi roślinami. Tworząc ogród pełen zapachów kierujemy się identycznymi kryteriami. Jako strategiczny akcent możemy wysadzić topolę balsamiczną. Wiosną powita każdego gościa silnym balsamicznym zapachem wydostającym się z żywicznych pąków. Pozostałe przestrzenie wypełnimy innymi roślinami, o których jest mowa w artykule.

Tarasy, patia zazwyczaj są wyizolowanymi miejscami w ogrodzie i dlatego jest to odpowiednie miejsce dla nasadzeń pachnących roślin. Pergolę obsadzamy glicynią, a wokół ławeczki może rosnąć lawenda i rozmaryn lekarski. W pobliżu tarasu posadzimy różę 'Golden Showers'. Jest to róża pnąca o sztywnych pędach. Odmiana ta należy jednej z najpopularniejszych róż na świecie. Swoją popularność zawdzięcza takim zaletom jak ciągłe powtarzanie kwitnienia, przyjemny zapach, eleganckie kwiaty, zarówno w pąku jak i pełnym rozkwicie. Zaraz po przekwitnięciu zrzuca wszystkie płatki, tak by zaraz zakwitnąć ponownie. Liście mają kolor żywej zieleni o delikatnym połysku. Pędy rosną dobrze, są odporne na przycinanie, tak delikatne jak i bardzo intensywne. Rośnie zdrowo doskonale nadając się na wszelkie nasadzenia przy płotach, pergolach, ścianach, podporach i kwietnikach. Nadaje się również na żywopłot.

Tworząc ogród zapachowy nie sposób zapomnieć o ziołach. Jednakże pamiętajmy by rabaty ziołowe były zlokalizowane w zasięgu ręki. Jeśli istnieje taka możliwość, to przy oknie kuchennym. Sielski widok z okna kuchennego zapewni kącik warzywno-ziołowy, który można wydzielić pergolami od pozostałej części ogrodu. Muszą dominować rośliny o najwyższych walorach estetycznych. Swoje zadanie doskonale spełnią: bylica, estragon, hyzop lekarski, lubczyk ogrodowy, melisa, mięta, oregano, rozmaryn, seler naciowy, pietruszka, pomidory koktajlowe. Warto też pamiętać, że zioła takie jak bazylia, mięta i tymianek to doskonałe rośliny odstraszające komary. Warto je zatem sadzić także w sąsiedztwie kącików wypoczynkowych, balkonów i tarasów.

Grządki porośnięte warzywami i ziołami można okalać solidnymi deskami/kątownikami drewnianymi. Ciekawym rozwiązaniem jest płożący się tymianek, wysadzony w glinianych donicach na kamiennej półce. Na tle pergoli solidne tyczki po których będą się wspinały różne odmiany fasoli i grochu. Pergola może być pokryta zaś winogronem.

Należy pamiętać również, że część roślin swoje zapachy uwalnia w ciągu dnia, inne zaś w nocy. Kwiaty tytoniu, maciejki, dziwaczków w ciągu dnia wyglądają nieciekawie. Pełne ich walory możemy podziwiać wieczorem i nocą. Dlatego takie rośliny wysadzamy w cieniu innych roślin lub w dalszej części ogrodu. Piękną lilię królewską należy wysadzić na przemyślane stanowisko. Jej duszący zapach nie każdemu za pewne odpowiada.

Postarajmy się obok znanych roślin pachnących takich jak lilak pospolity (bez) i róża, znaleźć inne, oryginalne zapachy. Doskonale taką funkcję spełni goździk pierzasty (Dianthus plumarius). Jeden z mocniej pachnących goździków. Piękne białe kwiaty tej odmiany górują nad poduszkami sinozielonych, trawiastych liści. Idealna roślina na suche i ubogie stanowiska. Im więcej słońca tym kwiaty mocniej pachną. Osiąga do 30 cm wysokości. W ogrodzie skalnym tworzy zgrabne srebrne kępy. Kwitnie długo od czerwca do września.

Omawiając temat ogrodów zapachowych pragnę jeszcze wspomnieć o bardzo osobliwym drzewie, jakim jest grujecznik japoński. Jego liście opadające jesienią wydzielają bardzo silny zapach o aromacie piernika lub czekolady. Każdy, kto po raz pierwszy poczuje to w ogrodzie, będzie zachwycony tym niezwykłym zjawiskiem :-)

Przeczytaj również:

Ogród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiegoOgród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiego
Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. W swoim stylu jest nieformalny i nawiązuje do dawnych wiejskich ogrodów przydomowych, pełnych wielobarwnych kwiatów, którym towarzyszą aromatyczne zioła, zdrowe warzywa i stare drzewa owocowe. Zobacz jak urządzić ogród wiejski i jak dobrać rośliny do ogrodu wiejskiego. Więcej...

Jak zaplanować ogród warzywnyJak zaplanować ogród warzywny
Prawidłowe zaplanowanie ogrodu warzywnego ma wpływ na jakość i wielkość plonów oraz możliwości pielęgnacji takiego warzywnika. Każdy ogród warzywny musi być dokładnie zaplanowany pod względem stanowiska, mikroklimatu panującego w danym regionie, ilości i wielkości zagonów czy oddalenia od ulicy. Zobacz jak zaplanować ogród warzywny aby warzywa rosły smaczne i zdrowe, a ich uprawa nie sprawiała problemów. Więcej...

ogród miejskiJak zaprojektować mały ogród przydomowy
Mały ogród przydomowy, szczególnie w mieście lub na terenie osiedla domków szeregowych, jest ograniczony przestrzeniami pomiędzy ścianami budynków i murami. Może być jednak bardzo uroczy, jeżeli wszystkie jego elementy właściwie skomponujemy. Zobacz jak zaprojektować mały ogród przydomowy i co jest najważniejsze podczas projektowania takiego ogrodu! Więcej...