Podlewanie kwiatów podczas urlopu

W okresie wakacji letnich wielu miłośników uprawy roślin w mieszkaniu staje przed dylematem - co zrobić aby w czasie naszej nieobecności rośliny doniczkowe nie uschły? Ten problem rzadziej będzie występował zimą, gdyż wówczas zapotrzebowanie większości roślin na wodę jest znacznie mniejsze i bez problemu zniosą one nawet 2 lub 3 tygodniową przerwę w podlewaniu. No ale przecież większość z nas wyjeżdża na urlopy latem. Co zatem zrobić aby nasze rośliny przetrwały?

podlewanie kwiatów podczas urlopu
Podlewanie kwiatów podczas urlopu

Najprostszym sposobem na podlewanie kwiatów podczas urlopu, który się nasuwa, jest poproszenie kogoś bliskiego aby doglądał naszych roślin co kilka dni. Nie zawsze jednak taka możliwość istnieje i wówczas sami musimy zapewnić roślinom dobre warunki do czasu naszego powrotu.

Jak dostosować podlewanie do potrzeb kwiatów

Zanim przejdę do omówienia najpopularniejszych sposobów na podlewanie kwiatów podczas urlopu, zwróć proszę uwagę na zapotrzebowanie wodne poszczególnych roślin, które posiadasz. Jeżeli masz kolekcję kaktusów i innych sukulentów, to problem podlewania w czasie kilkunastodniowego urlopu w zasadzie nie istnieje, bo roślin tych nie należy podlewać zbyt często. Wystarczy zatem podlać je przed wyjazdem a potem dopiero po powrocie.

Dozując porcje wody na czas urlopu dla poszczególnych roślin pamiętaj także, iż dla niektórych z nich kilkudniowa susza może być mniej szkodliwa niż długotrwały nadmiar wody w glebie. Pamiętaj zatem, aby w swojej trosce o podlewanie kwiatów podczas urlopu, nie przesadzać. Dlatego też nalanie dużej ilości wody "na zapas" do doniczek nie wchodzi w grę, gdyż w ten sposób możesz doprowadzić do gnicia korzeni. Roślinom trzeba zapewnić zapas wody, z którego będą korzystać stopniowo.

5 sposobów na podlewanie kwiatów podczas urlopu

1. Automatyczna konewka

Jeżeli stać Cię na to aby przed urlopem poczynić jeszcze jakieś wydatki, możesz nabyć gotowy system automatycznego nawadniania dla roślin domowych, często zwany "automatyczną konewką". System taki składa się z transformatora z włącznikiem czasowym (potrzebuje zatem źródła prądu, transformator uruchamia codziennie nawadnianie na określony czas), pompy, przewodów rozdzielających, różnych rozdzielników wody (aby dopasować do zróżnicowanych potrzeb roślin), uchwytów mocujących. Jest to zapewne rozwiązanie niezawodne ale wiąże się niestety z wydatkiem kilkuset złotych. Przyjrzyjmy się zatem innym, znacznie tańszym sposobom na nawadnianie roślin podczas nieobecności domowników.

Nawadnianie kropelkowe Gardena Micro Drip SystemNawadnianie kropelkowe Gardena Micro Drip System
Nawadnianie kropelkowe Gardena Micro-Drip-System pozwala na bardzo precyzyjne nawadnianie roślin, dostarczając im wodę kropla po kropli, tyle ile potrzeba. Nawadnianie kropelkowe Gardena może być wykorzystane do nawadniania zarówno krzewów ozdobnych, rabat kwiatowych, delikatnych roślin w szklarni oraz kwiatów na balkonach i tarasach. Zobacz dokładniej jakie możliwości stwarza nawadnianie kropelkowe Gardena Micro-Drip-System. Więcej...

2. Ogranicz straty wody

Przede wszystkim ogranicz utraty wody zagrażające roślinom. Być może wówczas nawet nie będzie konieczne podlewanie kwiatów podczas urlopu, szczególnie niezbyt długiego. W tym celu nie pozostawiaj roślin bezpośrednio na parapetach i przy mocno nasłonecznionych oknach, gdzie temperatura może mocno wzrastać i woda z gleby wyparuje szybciej. Przestaw rośliny do pomieszczeń ocienionych lub przynajmniej z dala od okna. Pomyśl także o cyrkulacji powietrza. Temperatura może wzrastać szczególnie w nasłonecznionych pomieszczeniach, które nie są wietrzone. Nie namawiam Cię do pozostawienia uchylonego okna, gdyż przy dużym wietrze i silnych opadach deszczu ten pomysł może okazać się opłakany w skutkach. Pamiętaj jednak aby pozostawić otwarte drzwi do pomieszczeń, w których są otwory wentylacyjne (najczęściej jest to kuchnia i łazienka).

3. Zastosuj TerraCottem

Z glebą w doniczkach warto wymieszać specjalny preparat, tzw. TerraCottem. Zawiera ono w swoim składzie hydrożel - substancję magazynującą wodę w glebie. Preparat ten wchłania nadmiar wody i potem stopniowo oddaje ją roślinom. Dzięki temu pozwala znacznie zwiększyć odstępy czasu pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Bardzo ważną cechą tego preparatu jest to, że oddaje wodę stopniowo, dzięki czemu nie ma ryzyka przelania roślin. Gleba będzie wilgotna tylko na tyle, ile potrzeba.

Ponadto TerraCottem zawiera też startową dawkę nawozów dla nowo sadzonych roślin i kawałeczki skały wulkanicznej, która rozluźnia ziemię w doniczce i przeciwdziała jej zbrylaniu się. TerraCottem jest zatem kompletnym dodatkiem do ziemi dla kwiatów doniczkowych, dzięki któremu uzyskamy podłoże najlepszej jakości i jednocześnie zapewnimy wilgoć przez długi czas.

4. Skonstruuj automatyczną konewkę samodzielnie

Możesz także posłużyć się butelką po wodzie mineralnej. Napełnij ją wodą (ale nie do pełna), zamknij nie dokręcając nakrętki do końca (tak aby skapywała woda) i umieść w glebie dnem do góry. Takie rozwiązanie pozwoli stopniowo uwalniać wodę do ziemi. Warto to jednak przetestować przez jakiś czas przed wyjazdem, aby tak dokręcić nakrętkę by woda nie wyciekała zbyt szybko lub zbyt wolno. Taką próbę wykonaj koniecznie, bo niestety ryzyko przelania kwiatów podczas urlopu jest bardzo wysokie!

Kolejny sposób to zgromadzenie wszystkich roślin w jednym miejscu i ustawienie ich poniżej źródła wody np. zlewu czy miski napełnionej wodą. Między donicą z rośliną, a źródłem wody należy rozciągnąć i przymocować z obu stron specjalny "przewód" przez który będzie przesiąkać woda. Wykonać go można z grubej wełnianej nici, flaneli albo tkaniny. Pamiętaj, że aby woda spływała ze źródła wody do doniczek, źródło wody musi być umieszczone wyżej niż doniczki z roślinami. Im większa różnica wysokości, tym woda będzie przesiąkać szybciej. Ten sposób trzeba niestety również wypróbować wcześniej, aby się upewnić że np. woda zamiast do doniczek, gdzieś "po drodze" nie skapuje na podłogę. Szkoda by było przecież po powrocie do domu zamiast bujnie rosnących roślin zastać "powódź" w pokoju...

Jest jednak i na to rada. Stosunkowo tanim i praktycznym rozwiązaniem jest zakup kul Aqua Globes. To ozdobne kule z kolorowego szkła z rurką doprowadzającą wodę, reklamowane jako doskonały sposób na podlewanie kwiatów podczas urlopu. Po napełnieniu wodą, rurkę wbijamy w glebę w doniczce, a zgromadzona w kuli woda powoli wypływa do gleby. Są tak wykonane aby wodę dostarczać stopniowo, we właściwych ilościach. W ten sposób możesz zapewnić roślinom zapas wody nawet na 2 tygodnie i spokojnie odpoczywać na wakacyjnym wyjeździe.

Aqua GlobesAqua Globes - wygodne podlewanie
Aqua Globes to ozdobne kule z kolorowego szkła z szyjką doprowadzającą wodę. Jak zapewnia ich dystrybutor - wystarczy napełnić kulę Aqua Globes wodą i włożyć do doniczki, a rośliny nigdy nie będą przesuszone. Brzmi to wspaniale. Ale jak jest w rzeczywistości? Oto wady i zalety kul Aqua Globes oraz zasady ich stosowania. Więcej...

5. Dla tych, co potrzebują najwięcej wilgoci

Dla roślin wymagających stale wilgotnej gleby, korzystne może okazać się umieszczenie doniczek w wannie lub płaskim naczyniu o dużej powierzchni (ważne aby doniczki miały w dnie otwory). Następnie naczynie wypełniamy wodą do głębokości 1 do 2 cm. Woda będzie przesiąkać do gleby przez otwory w dnie doniczki.

Nad roślinami wymagającymi dużej wilgotności powietrza można też rozciągnąć przezroczystą folię, która, podobnie jak szklarnia, pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Wokół doniczek warto też umieścić dodatkowe płaskie pojemniki z wodą, która będzie stopniowo wyparowywać nawilżając powietrze.

Podlewanie podczas urlopu - który sposób najlepszy?

Znasz już najbardziej praktyczne sposoby na podlewanie kwiatów podczas urlopu. Jednak, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie?

Zdecydowanie nie chcę Cię namawiać na zakup "automatycznej konewki" bo jest to zbyt duży wydatek. Poza tym urządzenie to jest uzależnione od dostępu do energii elektrycznej.

Znacznie tańszym i sprawdzonym przez wiele osób rozwiązaniem, będzie zastosowanie Aqua Globes lub dodanie do gleby wyżej wspomnianego HydroŻelu. Preparat ten jest bardzo wydajny. Już za kilkanaście złotych można kupić opakowanie, które starczy na obszerną kolekcję roślin doniczkowych. I co bardzo ważne - nie stwarza ryzyka przelania roślin.

HydroŻel doskonale sprawdza się nie tylko w uprawie roślin w mieszkaniu, ale także na balkonie i w ogrodzie. Preparat ten jest bardzo chwalony przez użytkowników naszego forum dyskusyjnego - opinie o HydroŻelu.

Przeczytaj również:

Skrzynki balkonowe z nawadnianiem
Skrzynki balkonowe z nawadnianiem to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknymi kwiatami bez konieczności codziennego podlewania ich. Zobacz jak działają skrzynki balkonowe z nawadnianiem oraz na co zwrócić uwagę, wybierając skrzynkę balkonową z nawadnianiem na swój balkon lub taras. Która skrzynka spełni nasze oczekiwania i zapewni właściwe nawadnianie roślin? Więcej...