Stihl Cash Back

Rośliny doniczkowe pnące i zwisające

Rośliny doniczkowe pnące i zwisające charakteryzują się długimi pędami i obfitym ulistnieniem. Pozwalają stworzyć zielone zakątki na wielu poziomach i wykreować prawdziwą domową dżunglę. Niektóre z nich także ładnie kwitną. Poznaj najciekawsze rośliny doniczkowe o płożących, pnących lub zwisających pędach oraz sekrety ich pielęgnacji. Za pomocą tych roślin stworzysz bujną zieleń w Twoim domu!

Rośliny doniczkowe pnące i zwisające
Rośliny doniczkowe pnące i zwisające
Fot. depositphotos

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to jedna z najchętniej hodowanych roślin doniczkowych. Do uprawy domowej wybiera się odmiany karłowe, drobnolistne, tworzące mniejsze liście i krótsze pędy. Płożące pędy bluszczu doniczkowego dorastają do 2 m długości i, jeśli zapewnimy im podporę, będą się po niej pięły przy pomocy korzeni przybyszowych.

bluszcz doniczkowy
Bluszcz doniczkowy
Fot. pixabay

Odmiany bluszczu o ciemnych, zielonych liściach dobrze czują się w miejscach cienistych, natomiast te o jasnych i pstrokatych wymagają więcej słońca. Bluszcz doniczkowy preferuje chłodniejsze miejsca o temp. 15°C oraz żyzną, przepuszczalną ziemię. Podlewamy go obficie pozwalając powierzchni gleby nieco przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem. Tę pnącą roślinę doniczkową zasilamy raz w tygodniu nawozem dla roślin zielonych i często zraszamy. Przycinamy wiosną, aby zachował ładny pokrój i obfite ulistnienie.

Ceropegia Wooda

Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii), określana też jako lampion chiński, to sukulent pochodzący z Afryki Południowej. Długie, zwisające, nitkowate pędy ceropegii porastają drobne, okrągłe, mięsiste listki z marmurkowym wzorem. Łodygi dorastają do 1 m długości. Przez większość roku ceropegia dobrze rośnie w temperaturze 20-25°C, natomiast zimą wymaga temperatury niższej - około 15°C. Potrzebuje jasnego, dobrze oświetlonego miejsca. Podłoże musi być przepuszczalne, doskonale nadaje się gotowa ziemia dla kaktusów i sukulentów. Podlewamy rośliny umiarkowanie i co 4 tygodnie stosujemy nawóz do kaktusów.

Aporocactus flagelliformis
Ceropegia
Fot. depositphotos

Cissus

Cissus australijski (Ciccus antarctica) to pochodzące z Australii szybko rosnące pnącze osiągające do 3 m długości. Ma dekoracyjne, ostro zakończone, zielone, błyszczące i ząbkowane liście. Drugi z najczęściej uprawianych gatunków cissusa to pochodzący z Afryki Południowej cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Długie pędy cissusa doskonale prezentują się zarówno prowadzone przy podporach jak i zwisające swobodnie z doniczki. Dekoracyjna jest zwłaszcza odmiana 'Ellen Danica' o trójklapowanych liściach.

cissus rombolistny
Cissus rombolistny - Cissus rhombifolia

Cissus wymaga jasnego lub lekko ocienionego stanowiska i 15-24°C przez większość roku. Zimą powinniśmy zapewnić roślinie nieco chłodu, w granicach 10-18°C. Roślina najlepiej rośnie w przepuszczalnym podłożu, które utrzymujemy lekko wilgotne. Co 2 tygodnie stosujemy nawóz uniwersalny do roślin doniczkowych. Regularnie przycinamy pędy, żeby roślina zachowała ładny pokrój i gęste ulistnienie.

Epipremnum złociste, scindapsus

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), znane także jako scindapsus, to pnącze doniczkowe dorastające do 5 m długości. Silne pędy porośnięte są przez sercowate, ostro zakończone liście, zielone bądź nakrapiane. Dobrze rośnie w jasnym miejscu, w żyznym, przepuszczalnym i lekko kwaśnym podłożu. Wymaga temperatury 18-24°C latem i 16-18°C zimą. Lubi stale wilgotne podłoże oraz dokarmianie raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

scindapsus
Epipremnum złociste, scindapsus
Fot. pixabay

Figowiec pnący

Figowiec pnący (Ficus pumila) to pnącze, którego drewniejące pędy dorastają do 1 m długości. Porośnięte są przez drobne, okrągłe lub sercowate liście. Preferuje lekko ocienione stanowiska i temperaturę 20-25°C. Podłoże dla tego fikusa powinno być żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne. Wymaga też wysokiej wilgotności powietrza. Zasilamy rośliny co 2-3 tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Filodendron pnący

Filodendron pnący (Philodendron scandens) pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Sercowate, zielone, błyszczące liście porastają pnące pędy osiągające do 1,5 m długości.

filodendron pnący
Filodendron pnący

Filodendron nie ma specjalnych wymagań. Potrzebuje podłoża torfowego lub uniwersalnego dla roślin doniczkowych, temperatury pokojowej oraz jasnego stanowiska. Podlewamy go umiarkowanie co 10-14 dni, często zraszamy oraz nawozimy co 2 tygodnie nawozem uniwersalnym dla roślin doniczkowych.

Ginura pomarańczowa

Ginura pomarańczowa (Gynura aurantiaca) pochodzi ze wschodniej Afryki. Jej długie (1,5 m), przewieszające pędy porastają piękne, ząbkowane, zielone liście gęsto pokryte fioletowymi włoskami. Latem ta pnąca roślina doniczkowa zakwita niewielkimi, pomarańczowymi kwiatkami.

ginura pnąca
Ginura pomaranczowa
Fot. depositphotos

Ginura lubi jasne, ciepłe stanowiska, żyzne i lekko wilgotne podłoże oraz temperaturę 22-26°C latem i 15-10°C zimą. Dwa razy w tygodniu zasilamy ją nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. W żadnym wypadku nie zraszamy ani nie przecieramy liści ginury.

Glorioza

Glorioza Rotszylda (Gloriosa Rotshildiana) jest silnie rosnącym pnączem pochodzącym z tropików. Na cienkich łodygach dorastających do 2 m długości rosną błyszczące, lancetowate liście zakończone wąsami czepnymi. Niezwykłe kwiaty mają jasnoczerwone płatki o pofalowanych brzegach.

glorioza
Glorioza
Fot. pixabay

Glorioza wymaga jasnego stanowiska, przepuszczalnej ziemi i wysokiej temperatury. Bulwy gloriozy sadzimy wiosną, a po ustaniu kwitnienia przechowujemy je w suchym miejscu w temp. ok. 10°C. Roślina lubi obfite podlewanie oraz nawożenie.

Hoja

Hoja (Hoya) to rodzaj roślin występujących w Australii i Azji. Choć obejmuje ponad 500 gatunków, do najpopularniejszych należą hoja różowa oraz hoja piękna.

Hoja różowa (Hoya carnosa) - to dekoracyjne pnącze tworzy długie (do 3 m) pędy, na których wyrastają ostro zakończone, skórzaste i błyszczące liście. Zebrane w grona mięsiste, gwiazdkowate kwiaty pięknie pachną.

Hoja różowa
Hoja różowa
Fot. pixabay

Hoja piękna (Hoya bella) - występuje w stanie naturalnym w Birmie oraz na Jawie. Jej zachwycające białe kwiaty mają kontrastujący przykoronek w kolorze czerwonym lub różowym. Są zebrane w gęste baldachogrona i pachną wanilią. Hoja piękna ma delikatniejsze i krótsze pędy, oraz lancetowate liście, węższe niż w h. carnosa.

Hoja nie ma dużych wymagań. Potrzebuje przez cały rok temperatury pokojowej 20-24°C, jasnego stanowiska oraz żyznego podłoża. Wymaga oszczędnego podlewania i nawożenia co 2 tygodnie.

Kolumnea

Kolumnea Banksa (Columnea x banksii) to tropikalna roślina, której długie pędy porastają mięsiste, matowozielone liście oraz pojawiające się zimą i wiosną szkarłatne kwiaty. Kolumnea potrzebuje do prawidłowego wzrostu stanowiska jasnego do półcienistego, wysokiej wilgotności powietrza oraz temperatury 20-25°C. Należy ją umiarkowanie podlewać i w okresie od marca do października nawozić raz w tygodniu.

Kolumnea
Kolumnea - Columnea
Fot. ©Tadek, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Maranta

Maranta dwubarwna (Maranta bicolor) oraz maranta biało unerwiona (Marantha leuconeura) to niezwykle piękne rośliny pochodzące z tropików. Szybko rosnące pędy osiągają do 50 cm długości i rosną na nich duże, miękko omszone i pięknie wybarwione liście.

maranta
Maranta
Fot. pixabay

Maranta ma duże wymagania uprawowe. Potrzebuje temperatury 22-26°C latem i 16-18°C zimą. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i kwaśne. Doskonała będzie, dostępna w sklepach ogrodniczych, ziemia do rododendronów. Maranta wymaga wysokiej wilgotności powietrza, częstego podlewania oraz nawożenia co 2 tygodnie.

Monstera

Monstera Adansona (Monstera Adansonii) 'Monkey Mask' jest niezwykle ciekawą odmianą monstery o płożących się pędach, na których rosną nieduże, ażurowe, zielone liście. Liście te osiągają znacznie mniejsze rozmiary niż u bardziej popularnej w uprawie doniczkowej monstery dziurawej.

Monstera Adansona
Monstera Adansona
Fot. pixabay

Monstera wymaga lekko ocienionego stanowiska, temperatury pokojowej oraz przepuszczalnego podłoża. Lubi zraszanie, niezbyt obfite podlewanie oraz nawożenie co 14 dni nawozem uniwersalnym dla roślin doniczkowych.

Peperomia prostrata

Peperomia prostrata (Peperomia prostrata) to gatunek pochodzący z Ekwadoru. Cienkie, przewieszające się pędy peperomii porośnięte są okrągłymi liśćmi o ciekawym rysunku. Roślina wymaga jasnego stanowiska, przepuszczalnego i żyznego podłoża oraz temperatury 22-24°C latem i 16°C zimą. Podlewamy peperomię oszczędnie i zasilamy nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.

Peperomia prostrata
Peperomia prostrata - Peperomia prostrata
Fot. depositphotos

Pochrzyn słoniowy

Pochrzyn słoniowy (Dioscorea elephantipes) to pochodzące ze strefy tropikalnej wieloletnie pnącze. Wyjątkową ozdobę stanowią bulwy pochrzynu, które znacznie wystają ponad powierzchnię ziemi, są kuliste i przypominają skorupę żółwia. Z bulwy wyrastają wiotkie pędy, które mogą wspinać się po podporach na wysokość do 2 metrów. Liście pochrzynu są drobne i sercowate.

pochrzyn słoniowy
Pochrzyn słoniowy

Ta pnąca roślina doniczkowa wymaga stanowiska jasnego i ciepłego, temp. minimalna to 16°C. Podłoże powinno być żyzne i dobrze zdrenowane. Należy podlewać roślinę umiarkowanie i bardzo ostrożnie dokarmiać stosując minimalne dawki nawozów.

Starzec Rowleya

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) jest pochodzącym z Afryki płożącym sukulentem o delikatnych długich łodygach na których wyrastają drobne, kuliste liście. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje jasnego stanowiska, temperatury 22-24°C latem oraz 12-16°C zimą. Podłoże powinno być lekkie i dobrze zdrenowane, można wykorzystać mieszankę dedykowaną sukulentom. Podlewamy starca oszczędnie i zasilamy co 2 tygodnie nawozem dla kaktusów.

starzec srebrzysty
Starzec Rowleya
Fot. depositphotos

Stefanotis bukietowy

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) pochodzi z Madagaskaru. Długie, zwisające, silne pędy tej rośliny doniczkowej osiągają do 1 m długości. Z pędów wyrastają błyszczące, owalne, ciemnozielone liście. Od wiosny do lata roślina pokryta jest białymi, rurkowatymi, woskowatymi kwiatami o słodkim zapachu.

Stefanotis bukietowy
Stefanotis bukietowy

Stefanotis wymaga dużej ilości rozproszonego światła, temperatury 18-21°C latem oraz 13-18°C zimą oraz wysokiej wilgotności powietrza. Tę pnącą roślinę podlewamy często, tak by gleba była stale wilgotna, a co 14 dni zasilamy nawozem dla roślin kwitnących.

Zroślicha stopowcowa, syngonium

Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum) jest tropikalnym pnączem, którego silne pędy dorastają do 1,5 długości. Liście są duże, strzałkowate osadzone na długich ogonkach i ciekawie wybarwione.

zroślicha stopowcowa
Zroślicha stopowcowa
Fot. depositphotos

Syngonium potrzebuje półcienistego stanowiska, wilgotnego powietrza i żyznego, przepuszczalnego podłoża. Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej. Wymaga regularnego i dość obfitego podlewania oraz zasilania nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.

Trzykrotka pasiasta

Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina, syn. Zebrina pendula) to szybko rosnąca roślina, której zwisające pędy dorastają do 1 m długości. Charakteryzuje się średniej wielkości, pasiastymi i lśniącymi liśćmi.

trzykrotka pasiasta
Trzykrotka pasiasta - Tradescantia zebrina
Fot. pixabay

Ta roślina doniczkowa o zwisających pędach rośnie w jasnym miejscu, temperaturze pokojowej i przepuszczalnym podłożu. Podłoże powinno być lekko wilgotne przez cały rok. W okresie intensywnego wzrostu możemy zasilić trzykrotkę co 2-3 tygodnie nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke G., Kwiaty w domu, Reader’s Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 93, 154, 81, 86, 121, 91, 92;
2. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1998, s. 57, 84, 85, 112, 90, 95-96, 102-103, 136;
3. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Chemil, Warszawa 1990, s. 24, 87, 117.

Przeczytaj również:

Rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatachRośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach
Najciekawsze rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, które możesz uprawiać w domu. Dowiedz się w jaki sposób o nie dbać by bujnie rosły oraz obficie kwitły! Więcej...

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocachRośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
10 najciekawszych roślin o ozdobnych owocach, które możesz uprawiać w domu. Niektóre z ich owoców są też jadalne! Omawiamy wymagania co do uprawy oraz najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Więcej...

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściachRośliny doniczkowe o kolorowych liściach
Różowo nakrapiane liście aglonemy, cętkowane begonii koralowej czy impresjonistyczne krotona nadadzą energii i oryginalności każdemu wnętrzu. Do tego piękne i kolorowe są przez cały rok, nie tylko wówczas gdy kwitną. Więcej...