Stihl Cash Back

Pluskwica, świecznica - uprawa, polecane odmiany

Świecznica, lub inaczej pluskwica (Cimicifuga) to jedna z najwyższych bylin ogrodowych. Ma wszelkie zalety rośliny długowiecznej i niezbyt wymagającej. Posadzona na odpowiednim stanowisku może pozostawać w ogrodzie przez wiele, wiele lat bez naszej ingerencji, a nawet bez żadnego dozoru. Zobacz jak łatwa jest uprawa świecznicy oraz jakie są najciekawsze odmiany do ogrodu.

Pluskwica groniasta
Pluskwica groniasta na rabacie z tawułkami, tojadami, liliowcami i rumianami

Pluskwica, świecznica - uprawa

Stanowisko uprawy
Jeśli w twoim ogrodzie jest cienisty zakątek, który nie specjalnie ci się podoba, posadź tam świecznicę. Za dwa, trzy lata zaskoczy cię pięknymi, białymi kwiatami, które rozjaśnią ponure miejsce. Jest bardzo wysoka, więc nie pozwoli się zasłonić innym bylinom, możesz ją umieścić nawet za krzewem średniego wzrostu, kwiaty i tak będą widoczne z daleka.

Gleba, nawadnianie
Pluskwica może rosnąć pod drzewami, ale nie pod takimi, które wyciągają całą wilgoć z gleby, gdyż świecznica nie lubi suchego podłoża, musi zawsze mieć wilgoć. Wszelkie postanowienia o regularnym podlewaniu w przypadku świecznicy nie zdają egzaminu, bo na ogół niezbyt często lubimy biegać z konewką w cieniste zarośla. Jeśli zdecydujesz się posadzić ją na nasłonecznionej rabacie, tak dobieraj towarzyszące rośliny, aby dół świecznicy był zawsze osłonięty i pilnuj, by ją podlewać nie tylko wówczas, gdy kwitnie, ale zwłaszcza wtedy, gdy zawiązuje pąki kwiatowe, czyli wiosną i wczesnym latem. Jeśli ją przesuszysz, nigdy nie doczekasz się kwiatów. Sucha gleba szkodzi młodym roślinom do tego stopnia, że zamierają.

Świecznica sercolistna
Świecznica sercolistna rozpoczyna kwitnienie pod koniec sierpnia, a więc wtedy, gdy świecznica groniasta przekwita

Drugi warunek, bardzo ważny dla dobrego wzrostu pluskwicy, to próchnicza, świeża gleba z niewielkim dodatkiem rozkruszonej gliny. Taką mieszankę trzeba dać jej na początek, a potem co jakiś czas podsypywać kompost.

Gatunki i odmiany pluskwicy

Najpopularniejsza jest pluskwica groniasta, najwyższa, bo dorastająca powyżej 2 metrów. Wytwarza bardzo długie, nawet do 60 - cm kwiatostany, kształtem przypominające świece, składające się z drobnych, białych kwiatuszków o cienkich płatkach i gęstych pylnikach. Kwitnie w lipcu i w sierpniu. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu. Ładne są także liście, nieco skórzaste, dwu- lub trójdzielne.

Z kolei pluskwica sercolistna jest nieco niższa (150 cm), ma także liście złożone, ale znacznie szersze, z sercowatą nasadą. Kwiatostany są krótsze, nieco bardziej zwarte niż u pluskiwcy groniastej i mają nie czysto biały, lecz kremowy kolor. Rozpoczyna kwitnienie pod koniec sierpnia, a więc wtedy, gdy świecznica groniasta przekwita.

Świecznica prosta Brunette
Świecznica prosta "Brunette" o purpurowych liściach i bladoróżowych, pięknie pachnących kwiatach

Warto więc mieć obie świecznice, bo wówczas ich delikatne kwiaty będą obecne w ogrodzie przez prawie 4 miesiące. Jeśli do wymienionych wyżej dodasz jeszcze świecznicę gałęzistą, która kwitnie od września do października, to będziesz mieć jej kwiaty także jesienią. Szczególnie atrakcyjna jest odmiana pluskwicy "Atropurpurea" o brązowawych liściach i białych kwiatach.

Świecznice nie często można spotkać wśród bylin sprzedawanych w centrach ogrodniczych, a jeśli są, to trzeba zapłacić za nie więcej niż za inne byliny. Ostatnio na kiermaszach pojawiła się piękna odmiana świecznicy prostej "Brunette" o purpurowych liściach i bladoróżowych, pięknie pachnących kwiatkach, co jest raczej wyjątkowe, gdyż na ogół zapach pluskwic nie jest zbyt przyjemny.

Źródło: Miesięcznik Twój Ogrodnik, listopad 2009 (nr 85).

Lucyna Grabowska

Przeczytaj również:

budleja DawidaBudleja Dawida, motyli krzew - uprawa, odmiany, pielęgnacja
Budleja dawida to niezwykle piękny oraz stosunkowo łatwy w uprawie i pielęgnacji krzew. Zachwyca wspaniałymi kwiatami w odcieniach fioletu i różu, które często przyciągają motyle. Dlatego przylgnęła do niego też nazwa motyli krzew. Dowiedz się więcej na temat sekretów uprawy i pielęgnacji budlei oraz poznaj najciekawsze odmiany budlei Dawida. Więcej...

Jeżówka purpurowa - uprawa, zastosowanie, właściwościJeżówka purpurowa - uprawa, zastosowanie, właściwości
Jeżówka to rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego 9 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Miłośnikom uprawy roślin w ogrodach najbardziej znana jest jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Zobacz dlaczego warto zainteresować się tą rośliną, jakie ma ona zastosowanie i właściwości, a także jak wygląda uprawa jeżówki purpurowej w ogrodzie. Więcej...

rośliny do cieniaRośliny do cienia
Miejsca cieniste w ogrodzie często wydają się problemem. Co posadzić, gdy dociera tu tak mało słońca? Otóż okazuje się, że przy odrobinie trudu można w cienistych zakątkach działki stworzyć prawdziwe leśne zakątki, tętniące życiem. Obecnie w sklepach ogrodniczych jest duży wybór interesujących gatunków oraz odmian roślin ozdobnych, które będą rozwijać się najlepiej właśnie na cienistych rabatach. Więcej...