Stihl Cash Back

Pilśniowiec winoroślowy. Jak zwalczać szpeciele na liściach winorośli?

Na liściach winorośli widać liczne wybrzuszenia, wypukłe pęcherze. Na spodniej stronie liścia, pod pęcherzami, widać nalot w postaci biało-szarych lub srebrzystych plam. To objawy żerowania szkodnika - Twoją winorośl zaatakował szpeciel pilśniowiec winoroślowy (Colomerus vitis). Zobacz jak zwalczać szpeciela na winorośli i jakie są polecane opryski na tego szkodnika.

Objawy żerowania szpeciela pilśniowca na winorośli
Objawy żerowania szpeciela pilśniowca na winorośli
Fot. CC0, Wikimedia Commons

Z biegiem czasu brodawkowate wybrzuszenia na powierzchni liści winorośli stają się coraz wyraźniejsze, a pilśniowe plamy pod spodem liści brunatnieją. Żerujące szpeciele ukrywają się właśnie w obrębie tych plam, pod pilśniową osłoną. W tym czasie osłabiają krzewy winorośli, hamując ich wzrost i ograniczając plonowanie. Największe szkody pilśniowiec winoroślowy powoduje w uprawie młodych i nowo posadzonych krzewów winorośli. Starsze rośliny lepiej znoszą atak tego szkodnika.

Samice pilśniowca zimują pod łuskami pąków. Wiosną, gdy zrobi się cieplej, przechodzą na młode liście i rozpoczynają żerowanie. Aby im to uniemożliwić w okresie wiosennym wykonuje się opryski.

Niestety obecnie brak jest zarejestrowanych oprysków na te szkodniki winorośli. Dlatego w amatorskiej uprawie winorośli na działce powinniśmy przede wszystkim usuwać liście zaatakowane przez szpeciela aby uniemożliwić jego rozwój i żerowanie. Jesienią koniecznie grabimy i usuwamy (najlepiej spalić) wszystkie liście opadłe z krzewów.

Wiosną, na około tydzień przed pękaniem pąków wykonuje się oprysk preparatami: Siarkol 800 SC, Siarkol 80 WG lub innym fungicydem siarkowym w stężeniu 2-3%. Zabieg ten utrudnia wyjście samic szkodnika zimujących pod łuskami pąków.

W późniejszym okresie do oprysku winorośli można stosować naturalny preparat Limocide, który posiada rejestrację m.in. właśnie do zwalczania pilśniowca winoroślowego. Jest to bezpieczny w stosowaniu preparat oparty na olejku pomarańczowym. Doskonale nadaje się do ochrony winorośli w ogrodach przydomowych i działkowych, w których raczej unika się stosowania chemicznych środków ochrony.

zamów Limocide

W okresie wegetacji, przy bardzo dużej liczebności pilśniowca winoroślowego, można stosować środki roztoczobójcze, przeznaczone do zwalczania przędziorków na winorośli, np. Ortus 05 SC (dawkowanie 10 - 18 ml środka na 5-10 litrów wody, można stosować od momentu zauważenia objawów żerowania szpecieli na liściach do fazy dojrzewania winogron, z zachowaniem okresu karencji 28 dni, wykonując tylko jeden zabieg w sezonie).

Ortus 05 EC sklep ogrodniczy

Przeczytaj również:

Brązowe plamy na liściach winorośliBrązowe plamy na liściach winorośli
Brązowe plamy na liściach winorośli mogą świadczyć o występowaniu choroby grzybowej, ataku szkodnika lub niewłaściwym nawożeniu. Zobacz skąd się biorą brązowe plamy na liściach winorośli, jak rozpoznać objawy wskazujące przyczynę powstawania plam i jak pomóc winoroślom z plamami na liściach. Więcej...

Choroby winorośli i ich zwalczanieChoroby winorośli i ich zwalczanie
Choroby winorośli stanowią duże zagrożenie dla upraw, za względu na małą ilość zarejestrowanych środków do oprysku winorośli. Jedynie systematyczne zabiegi ochronne pozwalają skutecznie zahamować rozwój chorób jeszcze przed pojawieniem się owoców. Oto najważniejsze choroby winorośli i ich zwalczanie w uprawach amatorskich. Więcej...

Opryski winogron. Kiedy i czym pryskać winogrona?Opryski winogron. Kiedy i czym pryskać winogrona?
Kiedy i czym pryskać winogrona aby uniknąć chorób i szkodników? Przygotowaliśmy praktyczną tabelę oprysków winogron, która pomoże w doborze odpowiedniego preparatu i terminu oprysku! Więcej...