Kwiat pilea - pielęgnacja

Rodzaj Pilea to ponad 600 gatunków roślin o pięknym rysunku na liściach, występujących w tropikach. Niektóre z nich, jak np. Pilea peperomioides i Pilea cadierei, dobrze pielęgnowane, potrafią równie pięknie rosnąć w warunkach domowych jako kwiaty doniczkowe. Zobacz jakie ma wymagania kwiat pilea i jak wygląda pielęgnacja tej rośliny w doniczce.

Pilea cadierei
Pilea cadierei, fot. Sylwia Hennek

Sposród roślin należących do tego rodzaju, jako kwiaty doniczkowe, najbardziej znane są Pilea cadierei (zielone liście ze srebrnymi pasami wzdłuż nerwów), Pilea involucrata (liście brązowo srebrne) oraz Pilea peperomioides (liście owalne, mięsiste, jasnozielone). Są to niewysokie rośliny o zodbnych liściach.

Roślina często zakwita latem, ale kwiaty pilei są niepozorne i podobne do kwiatów pokrzywy, więc można je usunąć. Spowoduje to, że zamiast tracić siły na drobne kwiatki, pilea będzie wykorzystywać je na wzrost i rozwój ozdobnego ulistnienia.

Pilea powinna stać w miejscu jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym (może być również półcieniste). Dobrze rośnie z zwykłej temperaturze pokojowej. Jedynie zimą musi mieć nieco chłodniej, tj. 13-18°C. Bardzo ważne aby kwiat pilea nie był narażony na przeciągi, które powodują masowe opadanie liści.

Latem pileę podlewamy dość obficie, pozwalając jednak aby wierzchnia warstwa gleby między podlewaniami podeschła. Zimą podlewamy znacznie mniej, ale także nie dopuszczamy do zasuszenia. Pilea bardzo lubi zraszanie.

Nawozimy, jak większość roślin, przede wszystkim od wiosny do końca lata. Najlepiej stosować specjalny nawóz do roślin o zielonych liściach.

Przesadzanie roślin z rodzaju Pilea nie jest z reguły potrzebne, gdyż zazwyczaj co roku wyprowadza się nowe sadzonki z pędów wierzchołkowych. W tym celu odcinamy pędy długości ok. 6 cm i pozwalamy wypuścić korzenie w pojemniku z wodą (trwa to ok. 3 tygodnie). Młode rośliny wymagają ziemi lekkiej i przepuszczalnej.

Jeżeli obawiamy się tego zabiegu i nie chcemy sami sadzonkować tych kwiatów, pileę trzeba będzie najpóźniej wyrzucić po 3-4 latach, gdyż starsze rośliny stają się ewidentnie zbyt wybujałe i tracą swój ozdobny charakter.

Natalia Oniszczuk

Przeczytaj również:

fikus benjamin, figowiec benjamińskiFikus benjamin - pielęgnacja, wymagania, choroby
Figowiec benjamiński (Ficus benjamina), powszechnie określany jako fikus benjamin to najlepiej znany gatunek z rodzaju Ficus spośród tysiąca tropikalnych drzew i krzewów. Ten gatunek o małych liściach świetnie nadaje się do uprawy w domu, gdzie może dorastać do 2 metrów wysokości. Zobacz jakie ma wymagania, jak wygląda pielęgnacja fikusa oraz jakie choroby mogą fikusowi zagrażać. Więcej...

Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawaPeperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa
Peperomia, inaczej określana też jako pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach, choć dość często sprawia problemy. Zobacz jakie odmiany peperomii są najczęściej uprawiane w naszych domach, jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii w doniczce oraz dlaczego tak ważne jest odpowiednie podlewanie peperomii. Więcej...

Aglaonema Silver Queen - pielęgnacjaAglaonema Silver Queen - pielęgnacja
Aglaonema 'Silver Queen' jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych odmian gatunku aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum). Posiada bardzo ładne liście ze srebrnymi wybarwieniami. Jest to kwiat doniczkowy dość łatwy w uprawie, jeśli spełni się jej kilka podstawowych wymagań. Zobacz jak wygląda pielęgnacja aglaonemy i na co trzeba uważać, gdy uprawiamy ją w domu! Więcej...