Pędzenie roślin cebulowych

Wiele cebul można sadzić do mis i trzymać je w ciemności aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Najlepszą metodą pędzenia roślin cebulowych jest posadzenie ich w ozdobnych misach i wniesienie do mieszkania, gdy zaczynają już kwitnąć. Najokazalej będą one kwitły w pomieszczeniu chłodnym, o temperaturze niewiele wyższej od temperatury panującej w szklarni czy inspekcie. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą rosły bardzo szybko, a ich wygląd będzie nienaturalny. Kwiaty będą mniej trwałe. Po przekwitnięciu, rośliny należy wynieść z powrotem do inspektu lub szklarni. Oczywiście w zależności od gatunku i efektów jakie chcemy osiągnąć - sposób pędzenia jest nieco inny. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby pędzenia roślin cebulowych.

Pędzenie hiacyntów

Jeżeli chcemy pędzić hiacynty, musimy nabyć cebule, które wcześniej zostały poddane preparowaniu. Sadzimy je do doniczek w taki sposób, aby wierzchołki wystawały lekko ponad krawędź doniczki. doniczki ustawiamy w chłodnej i ciemnej piwnicy. Co 10 do 14 dni umiarkowanie podlewamy. W styczniu doniczki z cebulami przenosimy do mieszkania i obficie podlewamy. Wyrastające pędy przykrywamy osłonkami z czarnego papieru. Po kilku dniach, gdy pędy się wydłużą, osłonki zdejmujemy i ustawiamy doniczki w miejscu jasnym, dobrze naświetlonym. Rośliny zakwitną po około 14 do 16 dniach. Cebule sadzone od 15 do 30 września zakwitną na początku grudnia. Sadzone między 1 a 10 października, zakwitną na przełomie grudnia i stycznia. Po przekwitnięciu rośliny nadal podlewamy aż do końca maja. W czerwcu zasuszamy i przechowujemy w chłodnym miejscu do jesieni. Możemy je potem posadzić w ogrodzie, gdyż nie będą się nadawały do powtórnego pędzenia.

hiacynt pędzony w specjalnym szklanym naczyniu

Pędzenie hiacyntów w wodzie

Cebule hiacyntów możemy pędzić w wodzie w specjalnie przystosowanych naczyniach szklanych. Cebulkę umieszczamy w naczyniu, w chłodnym pomieszczeniu, z dala od słońca. Poziom wody musi się utrzymywać tuż pod piętką cebuli. Cebula szybko wytworzy korzenie rosnące potem w wodzie. Gdy pąki kwiatowe zaczną się koloryzować, ukorzeniony hiacynt do ciepłego i jasno oświetlonego pokoju, gdzie rozwiną się pędy i ukażą kwiaty. Po przekwitnięciu roślinę wyrzucamy, gdyż nie da ona ponownie dobrego kwiatu.


Pędzenie tulipanów

Do pędzenia zaleca się cebule odmian Brillant Star lub Joffre. Cebule wysadzamy do doniczek w okresie od września do grudnia. Podlewamy obficie i przenosimy do ciemnego i chłodnego miejsca (o temp. około 10 °C). Do cieplejszego pomieszczenia w miejsce zacienione przenosimy je po około dziesięciu tygodniach. Po kolejnym tygodniu doniczki ustawiamy w pełnym świetle, lecz w miejscu możliwie chłodnym. Z cebul posadzonych we wrześniu, kwitnące tulipany otrzymamy w grudniu.


Pędzenie krokusów

Do pędzenia poleca się odmianę Remembrance. Bulwki wysadzamy od września do grudnia na głębokość 4 do 5 cm. Przenosimy je następnie do chłodnego pomieszczenia (około 10°C), gdzie będą przebywać przez 14 tygodni. Po tym okresie doniczki wystawiamy w miejscu nasłonecznionym, ale chłodnym. Do czasu ukazania się kwiatów, temperatura pomieszczenia powinna wynosić nadal zaledwie 10°C. Gdy będzie widoczne zabarwienie płatków temperaturę możemy podnieść o około 2 do 5°C.


Pędzenie narcyzów

Do pędzenia nadają się takie odmiany narcyzów jak Paper White, czy Grand Soleil d'Or. Z cebulami postępujemy podobnie jak w przypadku krokusów lub hiacyntów. Narcyzy wymagają jednak więcej światła i należy je ustawić na nasłonecznionym parapecie okiennym, gdy tylko pędy ukażą się nad ziemią. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości światła, pędy się wyciągną i konieczne będzie palikowanie.

Tekst napisano na podstawie : Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 233, oraz katalog DE REE bv - Dutch Flowerbulb Center.