Stihl Cash Back

Pachnące azalie. Które azalie najsilniej pachną?

Azalie są uwielbiane głównie z racji na ich piękne kwiaty. Warto jednak wiedzieć, że kwiaty wielu gatunków i odmian azalii wydzielają również ciekawe zapachy. Pachnące azalie stają się coraz popularniejsze, a wybór takich roślin jest spory. Zobacz, które azalie najsilniej pachną i poznaj ich nuty zapachowe. Oto najciekawsze odmiany pachnących azalii, które możesz posadzić w ogrodzie!

pachnące azalie
Azalia pontyjska o wyjątkowo silnym zapachu kwiatów. Fot. ©Dawid

Pachnące azalie - gatunki

Najintensywniej pachną podstawowe, dzikie gatunki azalii, z których wyhodowane zostały mieszańce uprawiane w ogrodach i parkach. Nie są one często spotykane w uprawie, ale w niektórych szkółkach można spotkać takie egzemplarze.

Najsilniej pachnącym gatunkiem azalii jest azalia pontyjska (Rhododendron luteum). Jest to rozłożysty, gęsty krzew, osiągający 2,5 m wysokości. Gatunek ten można spotkać dziko rosnący w Polsce w Puszczy Sandomierskiej. Jest pod całkowitą ochroną. Azalia pontyjska na przełomie kwietnia i maja zakwita intensywnie żółtymi, pachnącymi kwiatami. Zapach kwiatów azalii pontyjskiej jest wyczuwalny z bardzo dużej odległości (ponad 200 m). U wrażliwych osób może powodować uczucie dyskomfortu oraz bóle głowy.

Uwaga!
Nektar z kwiatów azalii pontyjskiej i jej odmian jest silnie trujący. Miód wyprodukowany w pasiece zlokalizowanej w pobliżu kwitnącej azalii pontyjskiej nie będzie nadawał się do spożycia.

Innymi azaliami o bardzo mocnym zapachu kwiatów, ale już nie odurzającym, są: azalia drzewkowata (R. arborescens), azalia florydzka (R. austrinum), azalia różowa (R. prinophyllum), azalia zachodnia (R. occidentale) i azalia lepka (R. viscosum). Zapach ich kwiatów wyczuwalny jest z odległości kilkudziesięciu metrów.

Są to gatunki występujące naturalnie na terenie Ameryki Północnej. Z pośród tej grupy gatunków najintensywniej pachnie azalia lepka i jej liczne odmiany mieszańcowe. Jej kwiaty wydzielają przyjemną cytrusowo-goździkową woń. Drugą w kolejności najmocniej pachnącą azalią jest azalia drzewkowata o słodkim, korzenno-waniliowym zapachu.

Kolejną grupą są gatunki azalii o zapachu średnio mocnym, wyczuwalnym z kilku metrów. Do tej grupy należą: azalia alabamska (R. alabamense), azalia Eastmana (R. eastmanii), azalia przybrzeżna (R. atlanticum), azalia szarawa (R. canescens) oraz azalia Schlippenbacha (R. schlippenbachii). Z tej grupy w Polsce spotkać można jedynie azalię Schlippenbacha, krzew pochodzący z Dalekiego Wschodu. Jest ona narodowym kwiatem Korei. Azalia Schlippenbacha na przełomie kwietnia i maja bujnie rozkwita różowymi, słodko pachnącymi kwiatami, wyrastającymi na końcach bezlistnych jednorocznych pędów. Bardzo często powtarza kwitnienie pod koniec lata.

pachnące azalie
Azalia drzewkowata wydziela silny zapach
Fot. Mason Brock, Public Domain, Wikimedia Commons

Ostania grupa to azalie, których kwiaty pachną delikatnie. Do tej grupy należy azalia wiciokrzewowata (R. periclymenoides), azalia mollis (R. molle), nazywana również chińską lub omszoną, podgatunek azalii mollis - azalia japońska (R. molle subsp. japonicum) i azalia koreańska (R. yedoense var. poukhanense), będąca gatunkiem pośrednim między różanecznikami i azaliami, ale ze względu na pachnące kwiaty, zaliczana do grupy azalii. Zapach kwiatów tych gatunków wyczuwalny jest głównie podczas słonecznej i wietrznej pogody. Aby dokładnie poczuć zapach, kwiaty trzeba powąchać z bliska.

Zestawienie gatunków azalii wraz z terminami kwitnienia zamieszczone jest w tabeli. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie tego zestawienia w wersji do wydrukowania :-)

pachnące azalie

Pobierz to zestawienie w wersji do wydrukowania:

Pachnące azalie - odmiany ogrodowe

Z podstawowych gatunków azalii, na drodze krzyżowań, udało się wyhodować liczne odmiany mieszańcowe, świetnie nadające się do sadzenia w ogrodach. Zostały one podzielone na kilka zasadniczych grup.

Wśród nich wyróżnić można grupy azalii charakteryzujących się pachnącymi kwiatami. Są to głównie odmiany z grup Viscosa i Occidentale oraz nieliczne odmiany z grup Mollis i Knap Hill. Najsilniejszy zapach mają kwiaty odmian azalii z grupy Viscosa, wywodzące się od azalii lepkiej. Przykładowe odmiany azalii należące do grupy Viscosa to: 'Fragrant Memories', 'Weston's Lollipop' (czasem określana po prostu 'Lollipop'), 'Arpege', 'Antilope' i 'Karminduft'. Silny zapach wydzielają również kwiaty odmian azalii z grupy Occidentale. Najbardziej znaną odmianą azalii z tej grupy jest 'Irene Koster' o zachwycającym, miodowym zapachu.

pachnące azalie
Azalia wielkokwiatowa 'Soir de Paris'. Jej kwiaty wydzielają przyjemny, słodki zapach. Fot. ©Kasia

Kwiaty odmian azalii z grup Mollis i Knap Hill, poza nielicznymi wyjątkami, nie pachną bardzo silnie. Ich zapach jest bardzo delikatny i subtelny. Aby w pełni go poczuć, kwiaty trzeba powąchać z bliska.

Warto wiedzieć!
Na intensywność zapachu kwiatów azalii ogromny wpływ mają warunki pogodowe. Kwiaty azalii pachną najsilniej w dni słoneczne i ciepłe. Podczas pochmurnej i deszczowej pogody ich zapach jest ledwo wyczuwalny. Trzeba pamiętać, że intensywność zapachu jest też cechą subiektywną.

Przegląd odmian azalii o pachnących kwiatach wraz z terminami kwitnienia zamieszczony jest w tabelce. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie tego zestawienia w wersji do wydrukowania :-)

pachnące azalie

Pobierz to zestawienie w wersji do wydrukowania:



Przeczytaj również:

Azalia ogrodowa - uprawa, przycinanie, rozmnażanieAzalia ogrodowa - uprawa, przycinanie, rozmnażanie
Azalie ogrodowe to grupa rododendronów w większości o liściach sezonowych (zrzucanych na zimę). Charakteryzują się wyższą mrozoodpornością od zimozielonych różaneczników, dlatego można je uprawiać na terenie całej Polski. Zobacz, jak wygląda uprawa azalii w ogrodzie i jakie są wymagania tej rośliny. Więcej...

azalia w doniczceAzalia w doniczce
Azalia kupiona w kwiaciarni jest kuzynką azalii japońskich rosnących w gruncie, ale jej miejsce jest w domu i nie możesz bezkarnie przesadzić jej na stałe do ogrodu, gdyż nie wytrzyma zimy. Nie oznacza to, że jej żywot ma się zakończyć wraz z przekwitnięciem ostatnich kwiatów. Możesz ją mieć przez wiele lat, musisz tylko spełnić kilka warunków dotyczących jej uprawy. Więcej...

Choroby i szkodniki azalii. Dlaczego liście azalii żółkną, brązowieją, schną i opadają?Choroby i szkodniki azalii. Dlaczego liście azalii żółkną, brązowieją, schną i opadają?
Azalie to krzewy o pięknych kwiatach i atrakcyjnych liściach. Prezentują się wspaniale, dopóki nie zaatakują ich szkodniki lub choroby. Wówczas liście azalii żółkną, brązowieją, schną i opadają. Zobacz jak rozpoznać poszczególne objawy i pomóc uszkodzonym roślinom. Więcej...

Opracowano na podstawie: E. i M. Chojnowscy, Azalie, Różaneczniki, Wrzosy i inne wrzosowate, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2011, str. 150-159; Praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Katalog roślin, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2011, str. 190-197; www.rhododendrons.co.uk; www.e-katalogroslin.pl; www.gardenia.net/guide/Fragrant-Azaleas-and-Rhododendrons