Stihl Cash Back

Opryski jabłoni. Kiedy i czym pryskać jabłoń?

Opryski jabłoni odgrywają bardzo dużą rolę w ochronie tego drzewa przed chorobami i szkodnikami. Aby ochrona ta była skuteczna warto poznać zalecane terminy oprysków jabłoni oraz listę polecanych preparatów do oprysku. Zobacz kiedy i czym pryskać jabłonie aby uzyskać duży plon zdrowych jabłek oraz pobierz darmowy kalendarz oprysków jabłoni opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach!

opryski jabłoni
Opryski jabłoni
Fot. depositphotos

Kiedy pryskać jabłoń?

Opryski jabłoni wykonuje się zapobiegawczo już w okresie bezlistnym. Ich celem jest uniknięcie infekcji chorobowych i ataku szkodników, które najczęściej porażają jabłoń (szczególnie jeśli te patogeny występowały na jabłoniach w latach ubiegłych). Dodatkowo wykonuje się opryski interwencyjne po zauważeniu pierwszych objawów występowania choroby czy szkodnika.

Opryski wykonuje się w terminach uzależnionych od fazy rozwoju drzewa, czyli okresu fenologicznego. Okresy fenologiczne, w zależności od przebiegu pogody i odmiany jabłoni, co roku mogą przypadać w innych terminach. Dlatego dokładny termin oprysku wyznacza się na podstawie obserwacji tempa rozwoju drzew.

Uwaga!
Pamiętajmy, że opryski jabłoni należy wspomagać innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak nawożenie oraz cięcie, które również wpływają na kondycję i zdrowotność drzewa oraz jakość i obfitość plonu.

Czym pryskać jabłoń?

Do oprysku jabłoni można stosować chemiczne środki ochrony roślin, gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach oraz wyciągi i wywary roślinne, które sami przygotujemy.

Najczęstszymi chorobami, które atakują jabłonie są: parch jabłoni, zaraza ogniowa i mączniak. Przed tymi chorobami zabezpieczymy jabłonie stosując preparaty: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Polyram 70 WG oraz Siarkol 800 SC. Ekologiczną alternatywą są opryski wyciągami z krwawnika pospolitego i skrzypu polnego. Można także sięgnąć po gotowe preparaty: Lecitec oparty na naturalnej lecytynie oraz Skrzyp Ekstrakt ProBio Ogród (preparat na bazie skrzypu polnego).

Bardzo ważny jest także jesienny oprysk jabłoni 5% roztworem mocznika, który zapobiegnie rozwojowi parcha. Wykonujemy go po pierwszych przymrozkach, ale tuż przed opadnięciem wszystkich liści.

Zapobiegawcze opryski na szkodniki jabłoni, takie jak: kwieciak jabłkowiec, bawełnica korówka czy owocówka jabłkóweczka, warto wykonać już w fazie nabrzmiewania pąków (luty-marzec) stosując preparaty olejowe (Treol 770 EC, Emulpar 940 EC) niszczące zimowe stadia szkodników.

Wczesną wiosną na młodych liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach można dostrzec zielone gąsienice z ciemnymi głowami. To gąsienice zwójek liściowych, które w późniejszym okresie przyczyniają się do zwijania liści w kształt rurki. Gąsienice te wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety, a także zeskrobują miękisz z liści, przez co powstają charakterystyczne prześwity. Po zauważeniu gąsienic zwójek liściowych na jabłoni wykonujemy oprysk biologicznym preparatem Lepinox Plus. Jest to ekologiczny środek, bezpieczny dla środowiska i nieszkodliwy dla owadów pożytecznych. Idealny do zwalczania gąsienic na liściach jabłoni w uprawach ogrodowych.

Z chemicznych środków ochrony roślin w walce ze szkodnikami jabłoni najbardziej skuteczny jest Mospilan 20 SP (ma działanie kontaktowe oraz systemiczne, co oznacza, że przenika do soków rośliny i wraz z nimi dociera do szkodników zlokalizowanych w różnych zakamarkach drzewa, nawet jeśli miejsc tych bezpośrednio nie udało nam się opryskać).

Szczegółowy kalendarz oprysków jabłoni w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie wersji terminarza do wydrukowania.

Terminarz oprysków jabłoni

Pobierz wersję do wydrukowania:

Po zakup preparatów do oprysku jabłoni w niewielkich opakowaniach, przeznaczonych do zastosowań amatorskich zapraszamy do naszego sklepu. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

Przeczytaj również: