Stihl Cash Back

Ogrody przyszłości. 5 ważnych trendów w ogrodnictwie!

Czy można przewidzieć jakie będą ogrody przyszłośći? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w raporcie na temat ewolucji ogrodnictwa w XXI w. Został on stworzony wspólnie z wiodącą agencją prognozowania trendów - The Future Laboratory. Raport wyróżnia 5 najważniejszych trendów w ogrodnictwie, ocenia wpływ nowoczesnych technologii na jego rozwój w przyszłych latach oraz pokazuje jak zmieniają się ludzkie nawyki związane z pielęgnacją ogrodu. Raport zawiera również wizje i komentarze światowej sławy ekspertów w dziedzinach projektowania ogrodów, architektury i zagospodarowania przestrzeni.

ogrody przyszłości
Ogrody przyszłości w coraz większym stopniu będą opierały się na "zazielenianiu" obiektów takich jak: drapacze chmur, dachy i mury, by dzięki temu dostarczyć środowiskowych i ekologicznych korzyści

Raport poświęcony ogrodom przyszłości ukazuje cztery rodzaje współczesnych zachowań w ogrodnictwie - "Cyfrowi Badacze", "Ogrodnicy - piękny Ogród", "Ogrodnicy - powrót do korzeni" i "Sanktuarium w miejskim ogrodzie", które pomogą zarysować prognozowane trendy w ogrodnictwie. Trendy te wyznaczone są przy uwzględnieniu społecznych, kulturalnych, ekonomicznych i ekologicznych czynników.

1. Cyfrowi badacze w ogrodach przyszłości

Ogromna wiedza i łatwy dostęp do informacji za pomocą kliknięcia myszki pozwala ogrodnikom (i wszystkim zainteresowanym osobom) na dzielenie się wiedzą i umiejętnościami poprzez wirtualne społeczności czy blogi. Internet pozwala poznać nowe techniki i technologie wykorzystywane w ogrodnictwie, znaleźć najlepszy produkt, poznać opinie innych użytkowników. Osoby takie wybierają najczęściej nowoczesne produkty takie jak nowa, rewolucyjna Dmuchawa z technologią niskiego poziomu hałasu czy nowa kosiarka z wyjątkowym systemem tnącym 3-in-1, który umożliwia zbieranie skoszonej trawy, wyrzut boczny lub rozdrabnianie. Ogrody przyszłości będą zatem pełne produktów i urządzeń kupowanych przez... intenet!

2. Ogrodnicy - Piękny Ogród

Właściciele domów są coraz bardziej świadomi, iż ogród stanowi odzwierciedlenie ich osobowości. W rezultacie ludzie chcą zacierać barierę między wnętrzem domu, a przydomową przestrzenią. Poprzez wykorzystanie oświetlenia, nowoczesnych wynalazków i wielofunkcyjnych mebli, tradycyjny ogród powoli staje się przestrzenią naszej pracy i rozrywki. "Ogrodnik - Piękny Ogród" jest osobą coraz bardziej skupioną na estetyce - wybierającą produkty, które nie tylko zapewniają znakomite rezultaty pracy w ogrodzie przyszłości, ale także imponują znajomym i sąsiadom - jak kosiarki samojezdne Husqvarna - perfekcyjnie koszące trawnik.

Sanktuarium w miejskich ogrodach przyszłości

W przypadku, gdy przestrzeń na ogród jest ograniczona, zwłaszcza w dużych miastach, zaczął się wykształcać nowy trend - traktowanie ogrodu jako ucieczki. Maksymalne wykorzystywanie dostępnej przestrzeni takiej jak: dachy budynków i tylne patio, użycie innowacyjnych technik zagospodarowania terenu jak i nowoczesnej technologii, sprawia, że ogrody przyszłości to przydomowe sanktuaria - miejsca ucieczki od pracy. Tworzenie takich miejsc ma na celu rozładowanie stresu i relaks. Do dyspozycji ludzi zbyt zajętych i zmęczonych hałasem jest kosiarka automatyczna, która pracuje wyjątkowo cicho i dyskretnie.

ogrody przyszłości
W ogrodach przyszłości znajdziemy inteligentne urządzenia, które same zadbają o ogród

Ogrodnik przyszłości - powrót do korzeni

Raport ukazuje także zachowania ogrodników, którzy starają się złagodzić efekty kryzysu ekonomicznego poprzez zwiększenie funkcjonalności swoich ogrodów. To powiększające się zjawisko ukazuje, że ogrody przyszłości są wykorzystywane do wyżywienia rodziny, gromadzenia energii i wody oraz zabezpieczenia lokalnego ekosystemu. "Ogrodnicy przyszłości - powrót do korzeni" szukają produktów, które zwiększą efektywność i funkcjonalność ich ogrodów bez nadmiernego wpływania na środowisko, takich jak wysokiej klasy kosiarka ręczna HUSQVARNA 64, która łączy doskonałą jakość koszenia z łatwością obsługi.

Ogrodnictwo w przyszłości

Raport ukazał nowe spojrzenie na ogrodnictwo, które pozwoliło ukształtować 3 wizje jego przyszłości, skupiając się na wykorzystaniu przestrzeni pozadomowej i wpływie nowoczesnych technologii.

Ogrody przyszłości w coraz większym stopniu będą opierały się na "zazielenianiu" obiektów takich jak: drapacze chmur, dachy i mury, by dzięki temu dostarczyć środowiskowych i ekologicznych korzyści. Takie mikro-ogródki wyglądem będą przypominać małe oazy w gęstej zabudowie miasta i będą wykorzystywane jako rozszerzenie domowej przestrzeni, służącej do relaksu i kontaktów towarzyskich z innymi mieszkańcami.

Postęp technologiczny doprowadzi do ograniczenia roli człowieka w ogrodzie. Będzie on mógł odpoczywać i podziwiać otaczającą go przestrzeń - pielęgnowaną przez automatycznych ogrodników. Inteligentne i dyskretne urządzenia takie jak automatyczne kosiarki, system nawadniania ogrodu oraz czujniki wilgoci będą nawozić, przycinać, nawadniać, hodować, magazynować i monitorować cały ogród.

Określenie "zielony dom" nabierze nowego znaczenia. Będzie ono oznaczało zupełnie nowe spojrzenie na "relacje" między domem a ogrodem, uprawianie roślin na dachach, stworzenie domowych ekosystemów i systemów odzyskiwania wody. Pozwoli to w ogrodach przyszłości na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni wcześniej pomijanych oraz używanie rzadkich gatunków roślin.

Przeczytaj również:

Darmowe programy do projektowania ogrodów po polskuDarmowe programy do projektowania ogrodów po polsku
Darmowe programy do projektowania ogrodów pozwalają samodzielnie wykonać projekt ogrodu, bez konieczności zatrudniania profesjonalnego projektanta czy zakupu specjalnego oprogramowania. Przedstawiamy 3 najciekawsze programy do projektowania ogrodów po polsku. Zobacz jakie dają możliwości, jak mogą Ci pomóc podczas projektowania ogrodu i który jest najlepszy! Więcej...

ogród miejskiJak zaprojektować mały ogród przydomowy
Mały ogród przydomowy, szczególnie w mieście lub na terenie osiedla domków szeregowych, jest ograniczony przestrzeniami pomiędzy ścianami budynków i murami. Może być jednak bardzo uroczy, jeżeli wszystkie jego elementy właściwie skomponujemy. Zobacz jak zaprojektować mały ogród przydomowy i co jest najważniejsze podczas projektowania takiego ogrodu! Więcej...

aranżacja ogrodu przed domemAranżacja ogrodu przed domem
Aranżacja ogrodu przed domem to jeden z ważniejszych etapów projektowania ogrodu wokół domu. Front budynku mieszkalnego często jest najczęściej oglądany przez gości, sąsiadów lub przypadkowych przechodniów. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jego funkcjonalność i zagospodarowanie. Cenne uwagi dotyczące aranżacji ogrodu przed domem przekazuje nam architekt krajobrazu Piotr Moliński. Więcej...