Stihl Cash Back

Rośliny odporne na suszę

Rośliny odporne na suszę sprawdzą się w ogrodach, założonych w miejscach mocno nasłonecznionych, łatwo nagrzewających się, z lekką, bardzo przepuszczalną glebą. Rośliny odporne na suszę to także dobre rozwiązanie dla osób, które swój ogród czy działkę odwiedzają nieregularnie i nie są w stanie zapewnić roślinom odpowiedniego podlewania. Oto propozycje najciekawszych roślin ogrodowych odpornych na suszę.

rośliny odporne na suszę
Rośliny odporne na suszę

Wiele osób posiada mocno nasłonecznione ogrody, z ubogimi, szybko przesychającymi glebami. Dzięki rozmaitym zabiegom uprawowym i montażu instalacji nawadniającej, można i na takich stanowiskach założyć piękny ogród z wieloma popularnymi u nas gatunkami roślin. Jednak jego pielęgnacja będzie wymagać dużego wysiłku i niestety może okazać się kosztowna (min. koszt zużycia wody do podlewania). Jeżeli działkę posiadamy za miastem, odwiedzamy ją tylko w weekendy i brakuje nam czasu na regularną pielęgnację, to okresy suszy podczas lata mogą się okazać dla naszych roślin zabójcze.

Dlatego też polecam w takiej sytuacji znacznie prostsze rozwiązanie - wybrać do ogrodu rośliny odporne na suszę i tolerujące ubogą glebę. Przyjęcie takiego założenia wcale nie oznacza, że wybór roślin będzie bardzo ograniczony, a ogród monotematyczny. Wręcz przeciwnie - wiele z tych roślin to bardzo ciekawe rośliny egzotyczne o niecodziennym wyglądzie. Wśród nich są też aromatyczne zioła. Ewentualny wysiłek włożony w odpowiedni dobór roślin na etapie projektowania i zakładania ogrodu, opłaci się, gdy zobaczysz, że z biegiem czasu taki ogród wymaga znacznie mniej pielęgnacji.

Obecnie zachodzące zmiany klimatyczne - coraz łagodniejsze, wilgotne zimy i suche upalne lata, spowodowały, że handlowcy wychodzą naprzeciw naszym zapotrzebowaniom i oferują coraz większy wybór roślin odpornych na suszę. Pojawiło się nawet nowe określenie xeriscaping pochodzące od greckiego xeric, czyli odporny na suszę. Po polsku rośliny takie nazywamy kserofitami.

Agawa ogrodowa - uprawa w Polsce, zimowanieAgawa ogrodowa - uprawa w Polsce, zimowanie
Agawa w ogrodzie budzi zazwyczaj podziw i zainteresowanie. Często rośliny te rosną w donicach i na zimę są chowane do pomieszczeń. Jak się jednak okazuje możliwa jest gruntowa uprawa agawy w Polsce, a roślina może przezimować na rabacie, o ile posadzimy odpowiedni gatunek agawy i we właściwy sposób o nią zadbamy. Więcej...

Kserofity to rośliny odporne na suszę występujące na siedliskach ubogich w wodę. Potrafią one znieść wielką suszę. Występują tam, gdzie istnieje stały lub okresowy niedobór wody dla roślin (stepy, pustynie, półpustynie, wydmy, piaski). Możemy je podzielić na sklerofity (suchorośla) oraz sukulenty. Sklerofity, w przeciwieństwie do sukulentów, nie oszczędzają wody, gdy mają jej pod dostatkiem. Liczne mechanizmy, pozwalające im przetrwać suszę, uruchamiają się u tych roślin dopiero, gdy wody zaczyna brakować.

Rośliny odporne na suszę przystosowały się suchych warunków na różne sposoby, zyskując przy tym ciekawe ulistnienie i pokrój. Przykłady roślin, które przystosowały się do suszy poprzez kształt i budowę liści to rojniki i rozchodniki (liście mięsiste i zgrubiałe), juka ogrodowa i gipsówka (liście pokryte włoskami lub woskiem), tamaryszek (listki bardzo drobne, co ogranicza powierzchnię parowania) czy też robinia (posiada zdolność zmiany ustawienia blaszki liściowej do kierunku padania promieni słonecznych).

rośliny odporne na suszę - opuncja
Opuncja mrozoodporna - ten kaktus świetnie znosi suszę i może rosnąć w ogrodzie

Inne spsosoby roślin na przystosowanie się do okresów suszy to wytworzenie bardzo głębokiego systemu korzeniowego (występuje min. u jałowców) lub przeciwnie - płaskiego, ale bardzo rozległego systemu drobnych korzonków (dobrym przykładem są trawy).

Typowe rozwiązania na zagospodarowanie ogrodu roślinami tolerującymi suszę to założenie skalniaka lub ogrodu żwirowego. Egzotyczny wygląd takiego ogrodu spotęgują kaktusy mrozoodporne, np. opuncje. Dobrym pomysłem jest też posadzenie wyższych drzew, które rzucą cień tak bardzo potrzebny niższym krzewom i bylinom w czasie upałów.

Oto przykłady roślin odpornych na suszę:

Drzewa i krzewy liściaste: lilaki, obiela, świdośliwa, żarnowiec miotlasty, tamaryszek czteropręcikowy, wierzba płożąca, ligustr pospolity, robinia akacjowa, głóg, dąb czerwony, jarząb pospolity, klon jesionolistny, klon tatarski, sumak octowiec, złotokap zwyczajny,

Drzewa i krzewy iglaste: jodła kalifornijska, świerk kłujący, sosna pospolita, czarna i kosodrzewina, a także wiele jałowców (płożący, horyzontalny, sabiński).

Zioła: szałwia lekarska, lawenda i rozmaryn lekarski,

Byliny: bodziszek, goździk kropkowany, miłek wiosenny, ubiorek wiecznie zielony, smagliczka nadmorska, gipsówka, rojniki, rozchodniki, ukwap, jukka nitkowata, krwawnik (pospolity i wiązówkowaty), wiesiołek krzewiasty, kostrzewa sina.

Na suchych i nasłonecznionych stanowiskach bardzo dobrze radzi sobie także jednoroczna portulaka wielkokwiatowa, która bardzo ładnie kwitnie od lata do jesieni.

Znacznie trudniej jest znaleźć warzywa odporne na suszę, gdyż niedobory wody bardzo szybko wpływają na zmniejszenie plonu i pogorszenie smaku roślin warzywnych. Najlepiej okresową suszę znoszą warzywa głęboko się korzeniące, którym łatwiej jest dotrzeć do wody znajdującej się głębiej pod powierzchnią ziemi. Są to głównie warzywa korzeniowe, takie jak: marchew, pietruszka korzeniowa, burak ćwikłowy, chrzan.

trawa odporna na suszę

Przeczytaj również: