Stihl Cash Back

Odśnieżanie ogrodu i posesji. Jak i czym odśnieżać?

Zimą, przy obfitych opadach śniegu, dużego znaczenia nabiera tematyka odśnieżania posesji oraz terenu ogrodu przydomowego. Choć pod puchową pierzynką roślinom łatwiej przetrwać mrozy, nadmiar śniegu może ogrodowym krzewom i trawnikowi też zaszkodzić. Zobacz kiedy jest konieczne usuwanie śniegu z roślin oraz jak i czym odśnieżać teren wokół domu.

odśnieżanie ogrodu i posesji
Oszronione gałęzie drzew wyglądają uroczo ale nadmiar śniegu utrudnia dojście do działki

Zima ma swoje dobre strony, nie tylko dla miłośników narciarstwa. Zasypany śniegiem ogród i oszronione gałęzie drzew wyglądają niesamowicie, często wręcz magicznie. Śnieg jest też potrzebny roślinom. Odpowiednio gruba pokrywa śnieżna chroni je przed mrozem. Gdy śniegu jest sporo, mogą pod nim przetrzymać siarczyste mrozy nawet rośliny łatwo przemarzające.

Ale na tym zalety śniegu w ogrodzie w zasadzie się kończą, a w pewnych sytuacjach śnieg może też zagrażać naszym roślinom. Przede wszystkim czapy śniegu zalegające na koronach drzew mogą się stać przyczyną ich deformowania lub nawet łamania gałęzi. Dlatego też, szczególnie z kolumnowych form iglaków, trzeba nadmiar śniegu strząsać. Profilaktycznie można też kolumnowe formy drzew iglastych obwiązać sznurkiem, szczególnie jeżeli mieszkamy daleko od działki i regularne wizyty na niej nie będą możliwe.

Zbyt gruba pokrywa śnieżna, szczególnie zleżałe hałdy, powodują, że rośliny marnieją wskutek braku tlenu i przytłaczającego je ciężaru. Gdy w cieplejsze dni śnieg topnieje, a nocami znów zamarza, tworzą się skorupy lodu, które nie przepuszczają powietrza. Są szczególnie groźne dla trawników, (łatwo rozwija się wówczas pleśń śniegowa) oraz roślin cebulowych i bulwiastych, które w takich warunkach mogą gnić. Pod koniec zimy nadmiar wody z topniejącego śniegu może pogorszyć kondycję gatunków wrażliwych na wilgoć. Dlatego też gdy odśnieżamy ścieżki w ogrodzie, czy terenu woków domu, pamiętajmy aby na trawniki i rabaty nie zrzucać zbyt dużych ilości śniegu.

Jak zabezpieczyć iglaki na zimę - ochrona przed mrozem i śniegiemJak zabezpieczyć iglaki na zimę - ochrona przed mrozem i śniegiem
Większość drzew i krzewów iglastych wydaje się wystarczająco mrozoodpornych aby zimowe chłody nie były im straszne. Jednak wiosną często można zaobserwować zbrązowiałe pędy, odkształcone gałązki i obumierające całe rośliny nie tylko w ogrodach ale i na balkonach i tarasach. Zobacz w jakich przypadkach wymagana jest ochrona iglaków przed mrozem i śniegiem oraz jak w najlepszy sposób zabezpieczyć iglaki na zimę. Więcej...

Nadmiar śniegu jest jednak dla nas szczególnym utrapieniem, gdy nie możemy wyjechać z garażu lub musimy przedzierać się przez śnieżne zaspy aby dobrnąć do furtki. Wówczas nie obędzie się bez odśnieżania. Jak zatem pozbyć się nadmiaru białego puchu? I jak odśnieżyć ścieżki, aby nie zagrażać otaczającym je roślinom?

Odśnieżanie narzędziami ręcznymi

Przede wszystkim odradzam posypywanie nawierzchni solą. Sól jest bardzo szkodliwa dla roślin, po rozpuszczeniu przedostaje się w raz z wodą wgłąb gleby. Jeżeli już chcemy posypać oblodzone ścieżki, to wyłącznie piaskiem. Najlepiej jednak pozbyć się nadmiaru śniegu i oblodzenia za pomocą odpowiednich narzędzi.

odśnieżanie ogrodu i posesji
Odśnieżanie posesji możemy wykonać samodzielnie za pomocą łopaty do śniegu

Niewielkie powierzchnie, np. wokół domu, możemy odśnieżyć narzędziami ręcznymi, takimi jak łopaty i szufle do śniegu. Ich zalety to prosta obsługa, brak zanieczyszczania środowiska i uniezależnienie od źródeł energii. No może z tym ostatnim to nie tak prosto, bo potrzebna jest siła naszych rąk. Jednak nieco sprytu i dobry sprzęt sprawią, że praca będzie dość łatwa. Najprostszą łopatą do śniegu, jaką można sobie, wyobrazić są drewniane odgarniacze z prostokątnego kawałka sklejki przybitego do drewnianego trzonka. Praca z taką łopatą nie jest jednak zbyt komfortowa.

Znacznie lepiej zastosować łopaty lub szufle do śniegu o głowicach (część, którą nabieramy śnieg) wykonanych lekkiego z tworzywa (najczęściej aluminium lub polipropylenu), do którego nie będzie przylepiał się śnieg. Boczne krawędzie głowic nie są ostre, a łukowato wygięte ku górze. Krawędź natarcia powinna być zakończona metalową listwą co zwiększy wytrzymałość łopaty do śniegu i pozwoli nią rozbijać również cienki lód. Warto również zwrócić uwagę na dobre wyważenie narzędzia, wyprofilowanie trzonka, oraz wygodne dla dłoni uchwyty. Dobrze jest, jeżeli części, za które chwytamy łopatę, są pokryte gumą, co ograniczy marznięcie i ześlizgiwanie się dłoni podczas pracy.

Jeżeli ścieżki są pokryte grubszą warstwą lodu lub zlodowaciałego śniegu, poza łopatą do odśnieżania, przyda się też odkuwacz do lodu. Głowice odkuwaczy muszą być bardzo wytrzymałe, są zatem z reguły produkowane z utwardzonej stali. Głowice mogą być płaskie lub lekko wgłębione, o kształcie prostokątnym, trapezowym lub półkolistym.

Czasami widuję osoby, które do odkuwania lodu używają zwykłych łopat. Takie zastosowanie łopaty jednak odradzam, gdyż jej głowica może ulec zniszczeniu. Odkuwacze do lodu mają z reguły znacznie twardsze, bardziej wytrzymałe głowice.

Odśnieżarki elektryczne i spalinowe

Zdarza się jednak, że ogród czy powierzchnie wokół domu są zbyt duże aby odśnieżyć je za pomocą łopaty lub szufli do śniegu. Czasami też nasza kondycja, zdrowie, czy też po prostu wiek, sprawiają, że taka praca będzie dla nas zbyt ciężka. Wówczas z pomocą przychodzą odśnieżarki z napędem elektrycznym lub spalinowym.

Jak działają takie urządzenia? Odśnieżarki do zastosowań amatorskich w przydomowych ogrodach, przypominają kosiarki. Jednak zamiast noży koszących trawę, na przedzie urządzenia znajduje się wirnik, który za pomocą ślimakowatych łopatek zbiera śnieg. Wciągnięty przez łopatki śnieg jest kierowany do przypominającego komin wyrzutnika. Poprzez wyrzutnik śnieg jest odrzucany na bok ścieżki (w zależności od możliwości urządzenia - nawet na odległość kilku metrów).

W tylnej części urządzenia jest uchwyt, za pomocą którego sterujemy maszyną, włącznik oraz dźwignia biegów.

odśnieżanie ogrodu i posesji
Odśnieżanie posesji ułatwi odśnieżarka elektryczna lub spalinowa

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń ogrodowych, odśnieżarki mogą mieć silniki elektryczne lub spalinowe. Do odśnieżania niewielkich ogrodów przydomowych wystarczą urządzenia elektryczne. Pracują one ciszej od spalinowych (będziemy więc mniej uciążliwi dla sąsiadów), są prostsze w obsłudze i konserwacji, a także z reguły tańsze niż odśnieżarki spalinowe. Trzeba jednak pamiętać, że będzie nam potrzebny dostęp do gniazdka elektrycznego w odległości nie większej niż 30 metrów. Z dłuższym kablem nie tylko ciężej manewrować, ale też wraz z długością kabla spada moc naszego urządzenia.

Jeżeli nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego lub mamy do odśnieżania znacznie większą powierzchnię, trzeba wybrać odśnieżarkę z silnikiem spalinowym. Mogą być to urządzenia z silnikami dwusuwowymi (o mocy około 1,5 KM) zasilanymi mieszanką oleju i benzyny lub urządzenia o jeszcze większej mocy z silnikami czterosuwowymi, zasilanymi benzyną.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy odśnieżarkę elektryczną czy spalinową, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów i cech funkcjonalnych.

Podstawowym parametrem jest szerokość odśnieżania (szerokość robocza). Nim jest ona większa, tym szybciej odśnieżymy duże powierzchnie. W praktyce jednak parametr ten trzeba dobrać do wielkości naszego ogrodu i szerokości ścieżek. Zatem do niewielkich ogrodów przydomowych wybierzmy urządzenie o szerokości roboczej do 0,5 metra. Z większym może być nam ciężko manewrować.

Kolejna sprawa to wysokość robocza, czyli jak wysoką warstwę śniegu jest w stanie zebrać urządzenie. W warunkach ogrodów miejskich, przy regularnym odśnieżaniu, wystarczy wysokość robocza 10 cm. Za miastami, gdzie pokrywa śnieżna bywa grubsza, przydadzą się urządzenia o wysokości roboczej do 30 cm lub nawet większej.

Aby odśnieżanie nie było zbyt męczące, warto też zwrócić uwagę, czy w wybieranym modelu wirnik sam przesuwa powoli urządzenie do przodu lub też czy jest napęd kołowy lub gąsienicowy.

W zależności od pochylenia terenu, grubości pokrywy śnieżnej, a także od tego czy śnieg jest suchy (lekki, sypki) czy też mokry (znacznie cięższy), w odśnieżarce może przydać się skrzynia biegów. Manewrowanie ułatwi też obecność biegu wstecznego.

Ostatnim bardzo ważnym parametrem jest odległość na jaką śnieg jest odrzucany na bok, a także możliwość regulacji wyrzutu (obrotowy wyrzutnik).

Producenci z reguły podają jakiś zakres odległości na jaką może być odrzucany śnieg, np. od 1 do 4 metrów. Skąd takie różnice? Śnieg mokry, a więc i cięższy, będzie odrzucany na mniejszą odległość niż leki, puszysty śnieg suchy. W zasadzie trzeba zatem wybrać urządzenie, w którym już ten minimalny odrzut spełni nasze oczekiwania.

A jak obliczyć jaki odrzut będzie dla nas tym minimalnym? Dla przykładu jeżeli podjazd do garażu ma szerokość 5 metrów, a śnieg możemy odrzucać tylko na 1 stronę (z drugiej strony jest ściana budynku, płot, czy też rabata z roślinami, których nie chcemy zasypać hałdą śniegu) to odległość odrzutu powinna wynosić nie mniej niż 5 metrów. W przeciwnym razie odśnieżając jedną cześć podjazdu będziemy zrzucać śnieg na drugą część. Odśnieżenie tej drugiej części, na której zgromadzimy dodatkową warstwę śniegu, będzie przez to bardziej pracochłonne lub też ten sam śnieg trzeba będzie zgarniać kilkakrotnie. Przy ocenianiu tego parametru trzeba też pamiętać, że tutaj producenci mogą czasem zawyżać wartość tego parametru, gdyż zależy on od warunków w jakich urządzenie pracuje i w jakich dokonywano pomiarów. Określenia "śnieg mokry" i "śnieg suchy" są dosyć nieprecyzyjne, a na odległość odrzutu może też wpływać wiejący wiatr. Ostatecznie podczas pracy z urządzeniem możemy się przekonać, że odległość odrzutu jest mniejsza nić podawał producent. Dlatego w przypadku tego parametru, warto wybrać sprzęt nieco przewyższający nasze minimalne wymagania.

Przeczytaj również:

odśnieżanie ogroduOdśnieżanie dachów i chodników przy posesjach - przepisy i obowiązki
Wraz z początkiem grudnia nadeszła prawdziwa zima, obfitująca w opady śniegu. W tym okresie właściciele domków jednorodzinnych, muszą pamiętać o regularnym odśnieżaniu chodników i terenów przydomowych. Zaniechanie tego obowiązku może powodować skutki prawne. Szczególnej uwagi wymaga też dach przykryty warstwą białego puchu. Więcej...

Kostka brukowa w zimie. Odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej
Kostka brukowa w zimie wymaga regularnego usuwania śniegu i lodu. Odśnieżanie kostki brukowej warto wykonywać regularnie, gdyż pozostawiony śnieg łatwo ulega zbryleniu i przymarza. Jeżeli decydujemy się zaś na odladzanie kostki brukowej, warto wiedzieć jak to robić aby nie uszkodzić bruku. Więcej...

Podlewanie roślin zimąPodlewanie roślin zimą
Czasami w okresie wiosennym, kiedy to rośliny powinny rozpocząć wegetację, okazuje się, że niektóre z nich nie przetrwały zimy. Wydaje nam się wtedy że rośliny przemarzły. Ale nie zawsze to musi być przyczyną. Otóż czasem zdarza się, że rośliny po prostu usychają z braku wody. Zobacz dlaczego tak się dzieje i dowiedz się, które rośliny wymagają podlewania zimą. Więcej...

Fot. sxc.hu