Oczar wirginijski - właściwości, zastosowanie, uprawa

Oczar wirginijski uprawiany jest przede wszystkim dla żółtych kwiatów, pojawiających się jesienią, gdy z drzew zaczynają opadać liście. Ale oczar wirginijski zastosowanie ma nie tylko ze względu na walory ozdobne. Poznaj cenne właściwości lecznicze oczaru, dowiedz się więcej o możliwościach jego zastosowania oraz zobacz jak wygląda uprawa oczaru wirginijskiego w ogrodzie!

Oczar wirginijski
Oczar wirginijski jesienią, w czasie kwitnienia

Oczar wirginijski - właściwości

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to wysoki krzew lub niewielkie drzewo osiągające do 3-4 m wysokości. Ma odwrotnie jajowate liście, długości 8-15 cm. Jesienią przybierają one barwę żółtą i długo utrzymują się na krzewach. Kwiaty są jasnożółte, przyjemnie pachną, pojawiają się w październiku-listopadzie. Owoce dojrzewają jesienią następnego roku. Wówczas pękają wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość kilku metrów.

Cenne właściwości lecznicze wykazują liście i kora oczaru wirginijskiego. W liściach oczaru wirginijskiego znajdują się garbniki, a także flawonoidy i olejek eteryczny. Ekstrakt z liści stosowany jest wewnętrznie w chronicznej niewydolności żył i przy hemoroidach oraz zewnętrznie na problemy dermatologiczne. W korze oczaru wirginijskiego również występują garbniki, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także pomagają pacjentom z problemem hemoroidów.

Właściwości lecznicze oczaru wirginijskiego znaleźć można także w tzw. wodzie oczarowej. Pobierać ją można ze świeżo ściętych pod koniec zimy gałęzi oczaru. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne w podrażnieniach skóry wywołanych promieniami UVB.

Oczar wirginijski - zastosowanie

Zastosowanie oczar wirginijski znalazł przede wszystkim w kosmetyce i medycynie. Oczar wirginijski dawniej sadzony był w parkach ze względu na oryginalne kwiaty oraz niezwykłą porę kwitnienia.

Oczar wirginijski
Oczar wirginijski - Hamamelis virginiana

Wyciągi z surowców oczaru wirginijskiego, czyli suszonych i świeżych liści oraz suszonej kory, stosowane są w m. in. w kremach przeciwtrądzikowych oraz w maściach na niewielkie zmiany skórne, stłuczenia i skręcenia, miejscowe zapalenia skóry i błon śluzowych, a także hemoroidy i żylaki. Surowce z oczaru wirginijskiego, jako składniki kremów, działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i łagodząco w chorobach dermatologicznych. Zastosowanie oczaru wirginijskiego opisywane było już w dawnej medycynie ludowej. Leczono nim zapalenia okrężnicy, biegunki i bolesne miesiączki.

Oczar wirginijski - uprawa

Uprawa oczaru wirginijskiego jest mało absorbująca. Oczar ten najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na świeżej i wilgotnej glebie, zasobnej w składniki pokarmowe, o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Oczar wirginijski jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury, ale wrażliwy na suszę. Rośnie wolno, lecz żyje bardzo długo. Młodych okazów oczaru nie należy ciąć, ponieważ samoistnie wykazują naturalną równowagę przy tworzeniu rozgałęzień.

Decydując się na posadzenie oczaru w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na odmiany mieszańca oczaru miękkowłosego oraz pośredniego, takie jak np. oczar 'Jelena'. Odznaczają się one większymi kwiatami o czerwonawym zabarwieniu i obfitym kwitnieniem.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne szczepione na pniuZłotokap zwyczajny - uprawa, cięcie, choroby
Żółte, dekoracyjne strąki kwiatów zdobiące złotokap zwyczajny nie pozwolą przejść obok niego obojętnie. To niewysokie, ozdobne drzewo liściaste doskonale sprawdzi się jako soliter w ogrodzie lub ukwieci tajemniczy zakątek. Zobacz jak wygląda uprawa złotokapu zwyczajnego w ogrodzie, jak poprzez odpowiednie cięcie złotokapu można wpływać na pokrój tej rośliny oraz na jakie choroby złotokap zwyczajny może zapadać. Więcej...

Kwiaty jesienne do ogrodu
Kwiaty jesienne w ogrodzie mogą znacznie poprawić nasz nastrój w chwilach gdy jest coraz mniej słońca, a dni są coraz chłodniejsze. Jeżeli dobrze zaplanujemy rabaty ze wspaniale kwitnącymi kwiatami jesiennymi w ogrodzie, będziemy mogli się jeszcze długo cieszyć ich pięknem. Jesień to nie koniec kwitnienia, a wśród roślin kwitnących jesienią jest naprawdę z czego wybierać. Więcej...

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Opracowano na podstawie: Bugała W., Drzewa i krzewy, PWRiL, s. 320; Nowak G., Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinowskiego w Poznaniu, s.110, 113. Fot. depositphotos.com oraz © witeks1968, forum.PoradnikOgrodniczy.pl