Stihl Cash Back

Oczar wirginijski - właściwości, zastosowanie, uprawa

Oczar wirginijski uprawiany jest przede wszystkim dla żółtych kwiatów, pojawiających się jesienią, gdy z drzew zaczynają opadać liście. Ale oczar wirginijski zastosowanie ma nie tylko ze względu na walory ozdobne. Poznaj cenne właściwości lecznicze oczaru, dowiedz się więcej o możliwościach jego zastosowania oraz zobacz jak wygląda uprawa oczaru wirginijskiego w ogrodzie!

Oczar wirginijski
Oczar wirginijski jesienią, w czasie kwitnienia

Oczar wirginijski - właściwości

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to wysoki krzew lub niewielkie drzewo osiągające do 3-4 m wysokości. Ma odwrotnie jajowate liście, długości 8-15 cm. Jesienią przybierają one barwę żółtą i długo utrzymują się na krzewach. Kwiaty są jasnożółte, przyjemnie pachną, pojawiają się w październiku-listopadzie. Owoce dojrzewają jesienią następnego roku. Wówczas pękają wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość kilku metrów.

Cenne właściwości lecznicze wykazują liście i kora oczaru wirginijskiego. W liściach oczaru wirginijskiego znajdują się garbniki, a także flawonoidy i olejek eteryczny. Ekstrakt z liści stosowany jest wewnętrznie w chronicznej niewydolności żył i przy hemoroidach oraz zewnętrznie na problemy dermatologiczne. W korze oczaru wirginijskiego również występują garbniki, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także pomagają pacjentom z problemem hemoroidów.

Właściwości lecznicze oczaru wirginijskiego znaleźć można także w tzw. wodzie oczarowej. Pobierać ją można ze świeżo ściętych pod koniec zimy gałęzi oczaru. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne w podrażnieniach skóry wywołanych promieniami UVB.

Oczar wirginijski - zastosowanie

Zastosowanie oczar wirginijski znalazł przede wszystkim w kosmetyce i medycynie. Oczar wirginijski dawniej sadzony był w parkach ze względu na oryginalne kwiaty oraz niezwykłą porę kwitnienia.

Oczar wirginijski
Oczar wirginijski - Hamamelis virginiana

Wyciągi z surowców oczaru wirginijskiego, czyli suszonych i świeżych liści oraz suszonej kory, stosowane są w m. in. w kremach przeciwtrądzikowych oraz w maściach na niewielkie zmiany skórne, stłuczenia i skręcenia, miejscowe zapalenia skóry i błon śluzowych, a także hemoroidy i żylaki. Surowce z oczaru wirginijskiego, jako składniki kremów, działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i łagodząco w chorobach dermatologicznych. Zastosowanie oczaru wirginijskiego opisywane było już w dawnej medycynie ludowej. Leczono nim zapalenia okrężnicy, biegunki i bolesne miesiączki.

Oczar wirginijski - uprawa

Uprawa oczaru wirginijskiego jest mało absorbująca. Oczar ten najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na świeżej i wilgotnej glebie, zasobnej w składniki pokarmowe, o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Oczar wirginijski jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury, ale wrażliwy na suszę. Rośnie wolno, lecz żyje bardzo długo. Młodych okazów oczaru nie należy ciąć, ponieważ samoistnie wykazują naturalną równowagę przy tworzeniu rozgałęzień.

Decydując się na posadzenie oczaru w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na odmiany mieszańca oczaru miękkowłosego oraz pośredniego, takie jak np. oczar 'Jelena'. Odznaczają się one większymi kwiatami o czerwonawym zabarwieniu i obfitym kwitnieniem.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: Bugała W., Drzewa i krzewy, PWRiL, s. 320; Nowak G., Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinowskiego w Poznaniu, s.110, 113. Fot. depositphotos oraz © witeks1968, forum.PoradnikOgrodniczy.pl