Stihl Cash Back

Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl?

Nawożenie winorośli wpływa na wzrost i rozwój krzewów, ale przede wszystkim na obfitość owocowania. Nawożenie powinno być dostosowane do potrzeb pokarmowych winorośli i najlepiej oparte o analizę chemiczną gleby. Dowiedz się jak nawozić winorośl, jakie są najlepsze terminy nawożenia winorośli, a także czym nawozić winorośl by zdrowo rosła i obficie owocowała!

nawożenie winorośli
Kiedy i czym nawozić winorośl?
Fot. pixabay/depositphotos

Kiedy nawozić winorośl?

Pierwsze nawożenie winorośli wykonuje się przed sadzeniem krzewów, ponieważ ziemia powinna być odpowiednio przygotowana pod ich uprawę. Przez okres dwóch kolejnych lat nie ma potrzeby intensywnego nawożenia winorośli, dopiero w trzecim roku uprawy warto skontrolować poziom składników pokarmowych w glebie i nawieść owocujące krzewy winorośli.

Podstawą do określenia konieczności stosowania odpowiednich nawozów w uprawie winorośli powinny być wyniki analizy chemicznej gleby najlepiej przeprowadzone po zbiorze owoców w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Podstawowe badania określą zawartość fosforu, potasu, magnezu oraz odczyn pH (kwasowość) gleby.

Jeżeli nie chcemy oddawać gleby do badania, to wykonajmy przynajmniej test pH gleby. Możemy to zrobić samodzielnie za pomocą dowolnego pH-metru. Taki test pozwoli określić czy konieczne jest wapnowanie gleby w celu jej odkwaszenia. Winorośl odpowiednio rośnie i owocuje na glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,5 - 7,2). Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, musimy przeprowadzić zabieg wapniowania.

Pomiar pH gleby. Jak zmierzyć odczyn pH gleby w ogrodzie?Pomiar pH gleby. Jak zmierzyć odczyn pH gleby w ogrodzie?
Odczyn pH gleby silnie wpływa na wzrost i rozwój roślin, dostępność składników pokarmowych oraz aktywność mikroorganizmów glebowych. W zależności od odczynu pH, może istnieć konieczność zakwaszenia gleby lub jej odkwaszenia gleby aby spełniała ona wymogi posadzonych roślin. Przekonamy się o tym wykonując pomiar pH gleby w ogrodzie. Więcej...

Terminy nawożenia winorośli

Zalecane są 3 terminy nawożenia winorośli:

  • na początku sezonu tj. wiosną po odkryciu zimowej ochrony krzewów
  • dwa tygodnie przed spodziewanym kwitnieniem
  • jesienią, po zbiorze owoców

Wapnowanie winorośli można natomiast wykonać w dwóch terminach:

  • wiosną, gdy powierzchniowa warstwa gleby jest już rozmarznięta, zanim pojawią się pierwsze liście
  • jesienią, od końca października do pierwszej połowy listopada, po opadnięciu liści

Zapamiętaj!
Wapnowania nie wolno łączyć z podawaniem innych nawozów. Między stosowaniem nawozów, a wapnowaniem należy zachować co najmniej 3 tygodnie odstęu. Nie wolno wapnować także bezpośrednio po zastosowaniu obornika (wówczas wapnować można dopiero w nastęnym roku).

Czym nawozić winorośl?

W amatorskiej uprawie winorośli warto sięgnąć po nawozy naturalne. Przede wszystkim nawozy organiczne w pełni zaspakajają potrzeby pokarmowe winorośli i jednocześnie utrzymują należytą strukturę gleby oraz wspomagają działalność naturalnej flory bakteryjnej. Coroczne stosowanie obornika w ilości około 5kg/m² pozwala na odpowiedni rozwój krzewów winorośli.

Oprócz obornika bydlęcego można stosować także obornik owczy, który z reguły ma wyższą zawartość składników pokarmowych, co pozwala stosować go w niższych dawkach. Obornik można zastąpić także kompostem. Jeżeli zaś nie mamy dostępu do tych nawozów naturalnych, możemy sięgnać po obornik granulowany, dostępny w większości sklepów ogrodniczych.

W uprawie winorośli stosujemy także nawozy mineralne. Do przydatnych w uprawie winorośli mineralnych nawozów azotowych należy m.in. mocznik, saletra amonowa czy saletra wapniowa. Sięgając po nawozy azotowe, pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, gdyż nadmiar azotu powoduje, że winorośl nie owocuje lub owocowanie jest bardzo słabe (dochodzi do bujnego rozwoju pędów i liści kosztem owoców).

Wśród nawozów potasowych, przydatnych w uprawie winorośli, dobrym przykładem będzie siarczan potasu, który warto stosować jesienią, głęboko przekopując go z ziemią. Siarczan potasu dodatkowo wyraźnie zakwasi nam podłoże (nie stosujmy go zatem jeśli ziemię trzeba było wcześniej wapnować).

Nawożenie winorośli fosforem wykonujemy superfosfatem potrójnym, który może być stosowany zarówno jesienią jak i wiosną. Natomiast nawożenie magnezem stosujemy przeważnie w uprawie winorośli na glebach lekkich, piaszczystych lub na glebach ciężkich, jeżeli wcześniej zastosowaliśmy zbyt dużo wapnia. Chcą zwiększyć zawartość magnezu w glebie można zastosować saletrzak magnezowy.

nawozy do winorośli
Nawozy do winorośli
Fot. Target

Do nawożenia winorośli można wykorzystać gotowe nawozy wieloskładnikowe, takie jak Azofoska czy gotowa mieszanka nawozowa do winorośli, które stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu (w przypadku Azofoski dawka wynosi 50g/m²). Z gotowych mieszanek, świetnych w amatorskiej uprawie w ogrodach, sprawdzi się bogaty w składniki granulowany Nawóz Target do winorośli z mikroskładnikami, którego podsypuje się po 100g pod jeden krzew.

Do wapnowania możemy wykorzystać dolomit mielony, który należy stosować w dawkach 0,8-2,1kg na 10m². Ilość jest uzależniona od odczynu pH i typu gleby oraz jej zasobności w magnez.

Polecane nawozy do winorośli, zarówno mineralne jak i organiczne, można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć ofertę, kliknij przycisk poniżej :-)

Przeczytaj również: