Stihl Cash Back

Nawożenie tui. Jak wybrać najlepszy nawóz do tui?

Nawożenie tui jest bardzo ważnym zabiegiem, w szczególności na glebach ubogich i w pierwszych latach po posadzeniu tych popularnych roślin. Systematyczne dostarczanie składników odżywczych w okresie wegetacji korzystnie wpływa na wzrost i rozwój żywotników. Dowiedz się jak nawozić tuje, jak wybrać najlepszy nawóz do tui oraz kiedy rozpocząć nawożenie tui aby rośliny prawidłowo rozpoczęły okres wegetacji i szybko odzyskały wigor po zimie.

nawożenie tui
Nawożenie tui

Żywotnik, określany potocznie jako tuja, nie ma wygórowanych wymagań co do gleby. Musi być ona jedynie dostatecznie wilgotna, gdyż w suchym podłożu wzrost rośliny jest zahamowany. Stanowisko uprawy tui powinno być słoneczne. W szczególności dotyczy to odmian żywotników o złocistym zabarwieniu łusek. Z kolei odmiany zielone znoszą półcień.

Tuje dobrze reagują na cięcie, dlatego tak często wybieramy je na żywopłot. Zaś liczne odmiany tui o ciekawym pokroju (stożkowate, kuliste, kolumnowe) chętnie sadzone są na rabatach. W ogrodach spotykamy takie gatunki jak:

Wszystkie one wymagają odpowiedniego nawożenia, wpływającego na ich wzrost, dobrą kondycję i wybarwienie łusek.

Warto wiedzieć! Nie wszystkie nawozy do iglaków są dobre do nawożenia tui. Tuje posiadają specyficzne wymagania pokarmowe. Dlatego do ich nawożenia warto stosować specjalne nawozy do tui wzbogacone o mikroelementy.

Rodzaje nawozów do tui

Nawożenie tui można przeprowadzać stosując nawozy mineralne oraz nawozy organiczne. Pierwsze z nich dostępne są w postaci posypowych nawozów granulowanychoraz i nawozów płynnych.

Nawozy mineralne do tui, obok głównych składników mineralnych - azotu, fosforu i potasu, powinny zawierać także mikroelementy. Działają one bardzo szybko i błyskawicznie wyrównują deficyt składników odżywczych. Nawozy mineralne granulowane są łatwe w użyciu i zapewniają tujom optymalne odżywienie przez cały okres wegetacyjny.

Jeżeli mamy żywotniki w pojemnikach na balkonie lub tarasie, można sięgnąć po nawozy w formie płynnej, wygodne do stosowania w przypadku niewielkiej liczby roślin.

Dobre nawozy organiczne do nawożenia tui to obornik oraz kompost. Doskonale uzupełniają one braki składników mineralnych, a także poprawiają strukturę gleby, w której rosną tuje. Warto je stosować przynajmniej raz w sezonie.

Mikoryza do tui. Jaka szczepionka mikoryzowa pod tujeMikoryza do tui. Jaka szczepionka mikoryzowa pod tuje?
Mikoryza do tui może przynieść znaczącą poprawę wzrostu i zdrowotności roślin, co przekłada się na lepszy wygląd i wybarwienie gałązek tui. Sekret jednak tkwi w wyborze odpowiedniej szczepionki mikoryzowej i właściwym jej zastosowaniu. Zobacz jaką mikoryzę pod tuje wybrać i jak ją stosować. Więcej...

Jak i kiedy nawozić tuje?

Nawożenie tui rozpoczynamy wiosną, zasilając je połową rocznej dawki nawozowej. Drugą połowę nawozu stosujemy w czerwcu. Dawka roczna wynosi 0,8 - 1kg na 10 m². Granulowany nawóz mineralny do tui rozsiewamy równomiernie w promieniu nieco przekraczającym obrys korony rośliny. Po wykonaniu zabiegu, nawożoną powierzchnię należy podlać dużą ilością wody.

Tuje potrzebują określonych składników pokarmowych, które odpowiadają za zdrowy i bujny wzrost. Są to: żelazo, magnez, zaś jesienią głównie potas i fosfor. Tuje są wrażliwe na niedobór magnezu, co objawia się brązowieniem ich igieł. Aby utrzymać ładne wybarwienie igieł lub łusek, tuje można nawozić jednorazowo siarczanem magnezu w dawce 1,5 kg/100m². Jeszcze lepsze efekty przyniesie specjalistyczny nawóz do tui, zawierający potrzebne makro- i mikroelementy w odpowiednich proporcjach.

nawóz do iglaków i tui

Czerwiec to ostateczny termin nawożenia tui nawozami bogatymi w azot. Późniejsze dostarczanie nawozu azotowego zwiększa niebezpieczeństwo zimowego przemarzania pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą (azot pobudza je do dalszego wzrostu).

Od sierpnia natomiast możemy wykonywać jesienne nawożenie tui. Mniej azotu, a więcej potasu oraz fosforu w nawozach jesiennych, pomaga dobrze przygotować tuje do zimowania.

Dawki jesiennych nawozów do tui zależą od zasobności gleby oraz wymagań pokarmowych roślin. Przeważnie jest to 5-20g w przypadku roślin poniżej metra wysokości, oraz 25-40 g, gdy rośliny są wyższe niż 1 m. Jesienne nawożenie najlepiej stosować 1 raz w sezonie, w sierpniu lub wrześniu.

nawozy jesienneNawozy jesienne
Nawozy jesienne coraz częściej pojawiają się na półkach sklepów ogrodniczych, uzupełniając dostępną ofertę nawozów mineralnych wieloskładnikowych. Dostępne są nawozy jesienne uniwersalne, jak i przeznaczone dla konkretnych grup roślin. Zobacz co wyróżnia nawozy jesienne, jaki jest ich skład, które nawozy jesienne są najlepsze i jaki jest właściwy termin ich stosowania. Więcej...

Jak wybrać najlepszy nawóz do tui?

Aby wybrać najlepszy nawóz do tui należy kierować się ilością posiadanych roślin oraz stopniem ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Jeżeli nasze rośliny wymagają intensywnego nawożenia (np. już zaobserwowaliśmy efekty niedoborów składników odżywczych czy brązowienie igieł i chcemy szybko temu przeciwdziałać), wybierzmy nawozy mineralne. Jednocześnie pamiętajmy, iż zbyt duża dawka nawozów może doprowadzić do poparzenia korzeni, dlatego nie przekraczajmy dawek podanych na opakowaniu nawozu. Organiczne nawozy typu obornik czy kompost działają nieco wolniej od mineralnych odpowiedników ale przydają się wszędzie tam, gdzie gleba jest jałowa i mało próchnicza.

Dobrym przykładem mineralnego nawozu do tui jest specjalistyczny nawóz do iglaków i tui z mikroelementami przeznaczony do pielęgnacji wszystkich gatunków żywotników. Odpowiednio dobrany skład oraz dodatek mikroelementów w nawozie do tui Vila zapewnia roślinom bujny wzrost i gęsty pokrój. Nawóz wpływa też na intensywną zieloną barwę pędów tui, ograniczając ryzyko brązowienia ich końcówek. Regularne stosowanie nawozu do tui z mikroelementami podnosi odporność roślin na choroby oraz niekorzystne warunki klimatyczne.

Do jesiennego nawożenia tui nie ma na rynku specjalistycznych nawozów przeznaczonych wyłącznie do tui. Dlatego tu można wybrać nawóz jesienny uniwersalny lub nawóz jesienny do iglaków. Dobrym przykładem tego typu nawozu jest bezazotowy nawóz jesienny do iglaków Target. Jest to nawóz granulowany fosforowo-potasowy.

nawóz jesienny do iglaków

Przeczytaj również:

tuje na żywopłotTuje na żywopłot - odmiany, rodzaje, jak sadzić, cena
Tuje na żywopłot to obecnie najczęściej sadzone rośliny, tworzące zwarte i zimozielone żywopłoty. Dzięki łatwej pielęgnacji i niewielkim wymaganiom są naprawdę niezastąpione w naszych ogrodach. Zobacz najlepsze odmiany i rodzaje tui na żywopłot i policz jaka będzie cena żywopłotu z tui, w zależności od wybranej odmiany, jaj wysokości i gęstości sadzenia. Więcej...

Jak i kiedy przycinać tujeCięcie tui. Jak i kiedy przycinać tuje
Niektóre tuje rosną wolno i zachowują swój pokrój, nie wymagając przycinania, inne zaś wymagają regularnego cięcia. Zobacz które tuje wymagają cięcia, kiedy przycinać tuje aby wybrać moment najlepiej wpływający na ich wzrost, jak przycinać tuje aby zachowały gęsty, ładny pokrój oraz jak przycinać tuje na żywopłot aby uzyskać równo rosnący szpaler. Więcej...

Opracowano na podstawie: Frazik-Adamczyk M., Najpiękniejsze iglaki, Wydawnictwo Działkowiec, s. 45-46; Startek L., Mynett K., Rośliny ozdobne. Podręcznik dla uczniów szkół kształcących w zawodzie technik ogrodnik i ogrodnik, Hortpress Sp. z o.o., s. 226. Fot. depositphotos oraz Vila