Nawłoć kanadyjska - właściwości lecznicze, zastosowanie, uprawa

Nawłoć kanadyjska to długowieczna bylina zakwitająca pod koniec lata. Jej żółte kwiaty cieszą aż do października. Zastosowanie nawłoci kanadyjskiej w ogrodnictwie oparte jest głównie na jej walorach ozdobnych. Cenione są też właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej oraz przydatność jako rośliny miododajnej. Uprawa nawłoci kanadyjskiej w ogrodach budzi jednak pewne kontrowersje. Przeczytaj koniecznie ten artykuł aby dowiedzieć się więcej o nawłoci oraz uniknąć ewentualnych problemów z tą rośliną!

Nawłoć kanadyjska
Nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis
Fot. depositphotos.com

Nawłoć kanadyjska - właściwości lecznicze

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) w dawnych czasach była wykorzystywana jako roślina lecznicza przez Indian z Ameryki Północnej. Z korzeni nawłoci kanadyjskiej przygotowywali oni lewatywy, zaś z korzeni i ziela, sporządzali wyciągi o działaniu pobudzającym i wzmacniającym. Herbatka z nawłoci kanadyjskiej była też stosowana w leczeniu przeziębień oraz zewnętrznie na obolałe miejsca.

Warto jednak wiedzieć, iż właściwości lecznicze nawłoci kanadyjskiej nie zostały naukowo potwierdzone. Choć można spotkać wiele wzmianek o działaniu leczniczym nawłoci kanadyjskiej, a niektórzy zielarze polecają ją używać w taki sam sposób jak nawłoć pospolitą, informacje te trudno uznać za w pełni wiarygodne.

Dlatego, jeżeli chcemy wykorzystać właściwości lecznicze nawłoci, lepiej sięgnąć po rodzimą nawłoć pospolitą (Solidago virgaurea), której działanie i przydatność w zielarstwie są znacznie lepiej opisane. Nawłoć kanadyjską traktujmy zaś głównie jako roślinę ozdobną i pożytek dla pszczół.

Cenne właściwości ma natomiast miód nawłociowy, który powstaje zazwyczaj na bazie różnych gatunków nawłoci występujących w naszym kraju (nawłoci pospolitej, nawłoci późnej (Solidago gigantea) i nawłoci kanadyjskiej. Polecany jest osobom z problemami układu moczowego i trawiennego.

Warto wiedzieć!
Poszczególne gatunki nawłoci bywają często ze sobą mylone. Dlatego warto wiedzieć, że nawłoć kanadyjska ma łodygę owłosioną na całej swojej długości. Bardzo podobna wyglądem nawłoć późna nie ma owłosienia na odcinku od podstawy pędu do podstawy wiechy kwiatostanowej (ewentualne owłosienie pojawia się jedynie w najwyższej części łodygi). Nawłoć pospolita posiada łodygę bez owłosienia, a jej kwiaty są największe, znacznie bliżej zwarte przy łodydze, bez szypułek.

Nawłoć kanadyjska - zastosowanie

W ogrodach nawłoć kanadyjska znalazła zastosowanie głównie jako roślina ozdobna. Tworzy ona sztywne, pojedyncze łodygi o wysokości do 1,5 m zwieńczone intensywnie żółtymi wiechowatymi kwiatostanami. Roślina może zakwitać już w lipcu, a kwitnienie trwa aż do października. Najbardziej intensywny okres kwitnienia nawłoci kanadyjskiej przypada jednak na sierpień i wrzesień. Wówczas wokół rośliny można wyczuć przyjemny zapach, a kwiaty są licznie odwiedzane przez pszczoły.

Nawłoć kanadyjska to doskonała roślina do ogrodów wiejskich, świetnie sprawdzająca się jako tło piętrowych rabat bylinowych. Stosunkowo późny termin kwitnienia nawłoci kanadyjskiej, sprawia, że jest ona świetną jesienną ozdobą przydomowych ogródków. Sprawdza się też jako roślina miododajna, wabiąca do ogrodu pożyteczne owady.

Nawłoć kanadyjska - uprawa

Uprawa nawłoci kanadyjskiej może się udać w każdym ogrodzie, gdyż roślina ta nie ma wygórowanych wymagań co do gleby i stanowiska. Najładniej nawłoć prezentuje się w miejscach słonecznych ale dobrze rośnie i kwitnie (choć może mniej obficie) też w półcieniu i cieniu. Toleruje różne gleby, a najbardziej lubi przepuszczalne i wilgotne. Byle nie były nadmiernie suche. W okresach upalnego lata i suszy, warto zatem rośliny podlewać. Odczyn pH gleby nie ma natomiast znaczenia dla uprawy nawłoci kanadyjskiej.

Nawłoć kanadyjską można też uprawiać w dużych donicach. Świetnie sprawdza się na słonecznych balkonach i tarasach.

Uwaga!
1. Decydując się na uprawę nawłoci kanadyjskiej w ogrodzie warto wiedzieć, iż mimo licznych walorów ozdobnych, roślina ta jest bardzo inwazyjna (rozrasta się przez rozłogi), wypiera inne gatunki i może zachwaścić ogród. Dlatego nawłoć kanadyjską sadźmy na rabatach wyłącznie ograniczoną barierami korzeniowymi z plastikowych okryw lub uprawiajmy tę roślinę w donicach.
2. Warto też ścinać przekwitłe kwiatostany nawłoci aby zapobiec rozsiewaniu się nasion.

Przeczytaj również:

Rośliny lecznicze i prozdrowotne w Twoim ogrodzie!Rośliny lecznicze i prozdrowotne w Twoim ogrodzie!
Rośliny lecznicze i prozdrowotne są stosowane od setek, a nawet tysięcy lat. Współczesna nauka tylko potwierdziła to, o czym od dawna wiedzieli zielarze, znachorzy i szamani. Doniczka na balkonie albo grządka w ogródku może stać się Twoją własną domową apteką. Oto 5 roślin, które pomogą zadbać o Twoje zdrowie, kondycję i dobry wygląd! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...