Stihl Cash Back

Nasionnica trześniówka. Zwalczanie ekologiczne i opryski

Nasionnica trześniówka to szkodnik powodujący robaczywienie owoców wiśni i czereśni. Podpowiadamy sprawdzone sposoby na ekologiczne zwalczanie nasionnicy trześniówki, które wykorzystują cykl życiowy tego szkodnika. Zobacz jak wygląda nasionnica trześniówka i poznaj sprawdzone sposoby na robaki w czereśniach i wiśniach. Podpowiadamy też jak wykonywać opryski na nasionnicę trześniówkę.

nasionnica trześniówka
Nasionnica trześniówka na owocu wiśni
Fot. Bauer Karl, CC BY 3.0, Wikimedia Commona

Jak wygląda nasionnica trześniówka?

Dorosły owad nasionnicy trześniówki to błyszcząca, czarna muchówka długości 4-5 mm. Posiada jedną parę skrzydeł z charakterystycznym rysunkiem przypominającym nieregularne paski zebry. Pomiędzy skrzydłami na tułowiu można zauważyć żółto-pomarańczową tarczkę.

Żerujące w owocach larwy nasionnicy trześniówki są białe, długości do 4 mm i nie posiadają nóg.

Nasionnica trześniówka - szkodliwość

Szkodliwość nasionnicy trześniówki polega na składaniu jaj na owocach wiśni i czereśni. Z jaj tych wylęgają się larwy szkodnika, czyli znajdowane przez nas robaki w wiśniach i czereśniach. Owoce stają się miękkie i można zaobserwować lekkie wklęśnięcie powierzchni skórki owocu.

Nasionnica trześniówka - cykl życiowy

Cykl życiowy nasionnicy trześniówki jest bardzo dobrze poznany. Szkodnik większą część życia spędza pod powierzchnią gleby, najpierw w postaci larwy, a potem poczwarki. Muchówki z gleby wylatują około końca maja i składają jaja na owocach czereśni i wiśni. Larwy rozwijają się w owocach przez kilka tygodni. To właśnie wtedy można zaobserwować robaki w czereśniach. Następnie larwy nasionnicy trześniówki opadają na ziemię pod drzewami. Tu się zagrzebują aby przetrwać zimę i czekają do kolejnej wiosny.

Jak zatem widać cały cykl życiowy nasionnicy trześniówki przebiega w pobliżu atakowanego drzewa wiśni lub czereśni. Larwy szkodnika zimują w ziemi bezpośrednio pod drzewami i ten fakt warto wykorzystać w walce z tym szkodnikiem.

nasionnica trześniówka
Larwa nasionnicy trześniówki wewnątrz owocu
Fot. Bauer Karl, CC BY 3.0, Wikimedia Commona

Nasionnica trześniówka - zwalczanie ekologiczne

Ekologiczne zwalczanie nasionnicy trześniówki jest oparte o cykl życiowy tego szkodnika i wykorzystuje jego zachowanie. Przede wszystkim do uprawy warto wybierać wczesne odmiany wiśni i czereśni, których owoce zdążymy zabrać zanim muchówki rozpoczną lot i składanie jaj. Najbardziej znane odmiany czereśni owocujące wystarczająco wcześnie to Burlat i Rivan.

Odmiany czereśni bez robakówOdmiany czereśni bez robaków
Robaczywienie czereśni powoduje szkodnik - nasionnica trześniówka. Walka z nasionnicą jest dość trudna, dlatego aby uniknąć robaczywienia owoców, warto wybierać do uprawy wczesne odmiany czereśni, mniej podatne na robaczywienie. Zobacz z jakich odmian wyhodujesz czereśnie bez robaków! Więcej...

Jeżeli jednak mamy już w ogrodzie drzewa odmian późniejszych, warto wykorzystać metodę polegającą na rozkładaniu pod drzewami wiśni i czereśni włókniny lub siatki o bardzo drobnych oczkach (może to być np. drobno tkana gaza lub agrowłóknina). Tkanina taka musi bardzo dokładnie pokrywać powierzchnię ziemi pod drzewem.

Materiał warto rozłożyć pod drzewami nie później niż w połowie maja. Utrudni to muchówkom wydostanie się z ziemi i wylot do drzew. Drugi raz włókninę rozkładamy pod koniec czerwca aby zatrzymać larwy nasionnicy trześniówki spadające z drzew. Gęsta siatka lub włóknina uniemożliwią larwom zakopanie się w ziemi na przezimowanie.

Jeżeli nie rozłożyliśmy włókniny na ziemi, można po zakończeniu zbiorów wiśni i czereśni przekopać ziemię pod drzewami aby zakopujące się w niej larwy wydobyć na powierzchnię. Część larw w ten sposób zginie lub zostanie zjedzona przez ptaki.

nasionnica trześniówka
Larwa nasionnicy trześniówki wewnątrz owocu
Fot. Hectonichus, CC BY 4.0, Wikimedia Commona

Niestety sposoby te nie są możliwe do zrealizowania, jeśli pod drzewami rośnie trawnik. Wówczas pozostaje nam jeszcze rozwieszanie na gałęziach wiśni i czereśni żółtych tabliczek lepowych w okresie od połowy maja do początku lipca. W ten sposób zlikwidujemy część szkodliwych muchówek. Można też wieszać pułapki feromonowe na nasionnicę trześniówkę. Te drugie są o tyle lepsze, że zawarty w nich feromon wabi jedynie szkodliwą nasionnicę. Są zatem bezpieczniejsze dla owadów pożytecznych, które mogą przypadkowo łapać się do pułapek lepowych.

Wieszanie pułapek wspomaga ekologiczne zwalczanie nasionnicy trześniówki jednak skuteczność tej metody jest niewielka. Możemy ją stosować jedynie pomocniczo wraz z innymi metodami ale same pułapki nie uratują naszych owoców.

Nasionnica trześniówka - opryski

Zwalczanie nasionnicy trześniówki jest też możliwe poprzez wykonywanie oprysków środkami owadobójczymi w okresie lotu muchówek i składania jaj. Termin ten możemy wyznaczyć poprzez obserwację obecności muchówek na żółtych tabliczkach lepowych rozwieszonych wśród drzew. Najlepiej wieszać je na wysokości 1,5-1,8 m nad ziemią, w nasłonecznionych miejscach korony drzewa, od strony południowej. Tablice lepowe wieszamy na miękkim drucie lub sznurku, co umożliwia swobodne ich przeglądanie i obracanie. Pułapki lepowe należy powiesić w sadzie już w połowie maja i aż do pierwszej dekady lipca sprawdzać co 2-3 dni.

Oprysk na nasionnicę trześniówkę wykonuje się w ciągu 7 - 9 dni po wylocie pierwszych much i ponownie po około 2 tygodniach, podczas kolejnego nasilenia lotu. Najczęściej terminy oprysków przypadają na koniec pierwszej i trzecią dekadę czerwca ale w poszczególnych latach, w zależności od warunków pogodowych, termin może ulegać zmianie.

W wyznaczeniu terminu oprysku na nasionnicę trześniówkę pomaga też obserwowanie drzew robinii akacjowej, zwanej powszechnie po prostu akacją. Otóż pierwszy oprysk na nasionnicę trześniówkę należy przeprowadzić około 7-10 dni po stwierdzeniu masowego kwitnienia robinii akacjowej, bo w tym właśnie czasie muchówki wylatują z gleby.

Do zwalczania nasionnicy trześniówki w amatorskich uprawach ogrodowych możemy użyć środek Mospilan 20 SP. Środek ten stosuje się w ilości 1,25g rozpuszczone w 5-9 litrach wody. Taka ilość starcza do opryskania powierzchni 100 m².

Przeczytaj również:

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?
Na robaki w czereśniach możemy się natknąć najczęściej w owocach zbieranych w drugiej połowie czerwca lub później. Ich pojawianiu się zapobiegają opryski środkami owadobójczymi. Ale jeśli nie pryskaliśmy drzewek, to jest jeszcze szansa aby usunąć robaki z już zebranych owoców. Sposób jest bardzo prosty i pewny, a owoce takie można jeść. Więcej...

Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?Opryski czereśni. Kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby?
Czereśnie to drzewa rodzące smaczne, bardzo lubiane owoce. Niestety są to również drzewa wrażliwe na ataki szkodników i wiele chorób. Przed zniszczeniem owoców uratować mogą nas jedynie opryski czereśni, wykonywane regularnie co roku. Zobacz kiedy pryskać czereśnie na robaki, mszyce i choroby najczęściej atakujące te drzewa. Więcej...

Owocówka śliwkóweczka - zwalczanie, opryski na robaki w śliwkachOwocówka śliwkóweczka - zwalczanie, opryski na robaki w śliwkach
Jeżeli w śliwkach zauważyliśmy małe gąsienice, żerujące w pobliżu pestki i zanieczyszczające owoc ziarnistymi odchodami, to jest to owocówka śliwkóweczka. Zobacz jak wykonać zwalczanie owocówki śliwkóweczki w ogrodach przydomowych i działkowych, jakie są polecane opryski na robaki w śliwkach i inne sposoby pozwalające zapobiegać robaczywieniu śliwek. Więcej...