Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę

Bardzo nieprzyjemnym momentem na początku wiosny może być stwierdzenie, iż przechowywane narzędzia ogrodnicze są zardzewiałe i nie nadają się do użytku, a doskonale jak dotąd spisująca się kosiarka, nie pracuje poprawnie albo w ogóle nie daje się uruchomić. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności warto dowiedzieć się jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę, kiedy to nie będziemy ich używać. Odpowiednia konserwacja i warunki przechowywania narzędzi ogrodniczych, pozwolą nam na skuteczne i dłuższe ich wykorzystywanie, oraz zaoszczędzą nam konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup nowego sprzętu.

listopad w ogrodzie - sprzątamy opadłe liście
Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę

Jak zabezpieczyć na zimę arzędzia do kopania

Grabie, łopaty, motyki, widły oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Brud będzie nam łatwo usunąć przy użyciu drucianej szczotki. Narzędzia możemy umyć po prostu wodą, ale dla pozbycia się bakterii czy zarodników grzybów, warto je na chwilę zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem.

Po umyciu narzędzia dokładnie suszymy, a ich metalowe części pokrywamy środkiem konserwującym lub cienką warstwą oleju. Przydatny będzie ogólnodostępny w handlu preparat WD-40, który nie tylko czyści i smaruje, ale także usuwa wodę z trudnych do osuszenia miejsc i pozostawia warstwę zapobiegającą korozji. Zastosowanie preparatu w sprayu będzie bardzo łatwe. Narzędzia przechowujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.

Jak zabezpieczyć na zimę sprzęt do podlewania

Podstawowym zabiegiem w stosunku do infrastruktury wodociągowej, która pozostanie na działce, czy w ogrodzie (rury, krany itp.) jest opróżnienie jej z wody. Pod wpływem obniżenia temperatury, zamarzająca woda zwiększa swoją objętość. Jeżeli zatem pozostanie w rurach bez możliwości odpływu, będzie je rozsadzać od wewnątrz i stanie się przyczyną powstania pęknięć. Powinniśmy zatem zamknąć zawór doprowadzający wodę do naszego ogrodu lub działki a następnie odkręcić wszystkie krany na działce. W miarę zamarzania wody jej nadmiar będzie wypływał z rur.

Wąż ogrodowy z elementami przyłączy z tworzyw sztucznych dobrze jest zdemontować i przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Temperatury w pomieszczeniu przechowalniczym nie powinny spadać poniżej 0°C, gdyż duże wahania temperatur mogą mieć wpływ na pogorszenie się właściwości gumy z jakiej zrobiony jest wąż do podlewania i w efekcie powodować jego pękanie. Wąż układamy w taki sposób, aby nie tworzyły się na nim zagięcia.

Jak zabezpieczyć na zimę narzędzia do cięcia

Sekatory, nożyce do trawy i nożyce do żywopłotu oczyszczamy i myjemy podobnie jak narzędzia do kopania. Do usunięcia resztek żywicy z nożyc i sekatorów używamy roztworu alkoholowego lub rozpuszczalnika, np. nafty. Pamiętajmy również o użyciu wrzątku lub spirytusu do zniszczenia bakterii i grzybów. Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi ogrodowych warto posmarować preparatem do konserwacji. Pomocny, podobnie jak w przypadku narzędzi do kopania, będzie preparat WD-40.

Jak zabezpieczyć na zimę narzędzia elektryczne i spalinowe

Piły elektryczne, kosiarki i podkaszarki do trawy mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. W razie widocznych uszkodzeń trzeba oddać je do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.

W kosiarce najważniejsza jest konserwacja jej spodu. Korpus należy oczyścić z trawy, błota i kurzu, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże oczyszczamy i ostrzymy, oraz pokrywamy środkiem konserwującym. W przypadku kosiarek elektrycznych te zabiegi będą wystarczające.

Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji może być różny dla urządzeń różnego typu. Osobom nie wprawionym w wykonywaniu konserwacji kosiarek spalinowych polecamy raczej oddanie urządzenia do punktu serwisowego.

Ogólną zasadą postępowania w przypadku konserwacji kosiarek spalinowych jest wykonanie następujących czynności:

  • odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,
  • oczyszczenie albo wymiana filtra powietrza, zużycie paliwa do końca (nie należy go wylewać),
  • wymiana oleju (w niektórych typach kosiarek robi się to wiosną)
  • wniesienie kosiarki do suchego pomieszczenia, jeszcze zanim ostygnie jej silnik, co zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych urządzenia
  • warto też zakonserwować cylindry silnika. W tym celu odkręcamy świece, wstrzykujemy olej silnikowy i ponownie wkręcamy świece. Wiosną po uruchomieniu kosiarki olej się wypali (będzie trochę dymić, ale nie należy się tym przejmować).

Uwaga! Pamiętajmy aby kosiarka spalinowa zawsze stała poziomo. W przeciwnym razie może zostać uszkodzony gaźnik lub zalany filtr! W czasie czyszczenia i sprawdzania nie wolno jej odwracać ani przechylać na boki, możemy ją natomiast nieco odchylić do tyłu.

Przeczytaj również:

konserwacja kosiarki i innych narzędzi ogrodniczych przed zimąKonserwacja kosiarki i innych narzędzi ogrodniczych przed zimą
Zbliżająca się zima jest idealnym okresem na wykonanie cyklicznego serwisu sprzętu ogrodniczego. Jest to niezwykle istotny element użytkowania urządzeń mechanicznych, zabewniający bezpieczne i sprawne działanie sprzętu. Na pytanie jak odpowiednio przygotować sprzęt ogrodniczy do zimy odpowiada Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna. Więcej...

listopad w ogrodzieListopad w ogrodzie
W tym miesiącu kończy się niemal całkowicie okres wegetacyjny roślin. Jeszcze na nielicznych spóźnionych drzewach i krzewach, takich jak jałowiec, sosna czy świerk, dojrzewają nasiona. Z większość zaś drzew i krzewów sezonowych opadają ostatnie liście. W listopadzie trzeba zakończyć przygotowania ogrodu do zimy, a po zakończeniu porządków - zakonserwować i schować narzędzia. Więcej...

jesień w ogrodzie - opadłe liścieJesienne prace w ogrodzie
Jesień w naszych ogrodach i na działkach zadomowiła się już na dobre. Z pozoru może się wydawać, że o tej porze roku prace w ogrodzie ograniczają się tylko do zgrabienia liści. Jednak tak naprawdę jest to tylko jedna z wielu czynności, jakie należy wykonać, by wiosną ogród był znów piękny. Oto jak sprzątać ogród i przygotować rośliny do nadejścia zimowych mrozów. Więcej...

Opracowano na podstawie : Mój Ogród, Delta-WZ, Warszawa 1993, s. 582 - 585 oraz E. Baran, Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy przed zimą ?, Kwiaty, nr 4/99, s. 9.