Napowietrzanie trawnika. Jak i kiedy napowietrzać trawnik?

Napowietrzanie trawnika polega na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami. Zabieg ten, określany też jako aeracja, rozluźnia glebę pod darnią i sprawia, że do korzeni traw dociera więcej powietrza, wody i nawozów. Zobacz jak poprawnie napowietrzać trawnik, kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg oraz jakich narzędzi użyć do napowietrzania trawnika.

napowietrzanie trawnika
Napowietrzanie trawnika, czyli aeracja
Fot. depositphotos.com

Po co napowietrza się trawniki?

Z biegiem czasu, co szczególnie jest widoczne na trawnikach intensywnie użytkowanych i założonych na glebach ciężkich, warstwa gleby pod trawnikiem staje się coraz bardziej ubita (zmniejsza się ilość przestrzeni między cząsteczkami gleby). W konsekwencji spada ilość powietrza dostarczanego do korzeni trawy, a trawnik marnieje, żółknie, usycha lub gnije.

Wówczas konieczne jest wykonanie zabiegu napowietrzania trawnika, czyli aeracji. Napowietrzanie trawnika ma na celu rozluźnienie podłoża i dostarczenie powietrza do systemu korzeniowego trawy. W ten sposób zapewnimy lepsze warunki do wzrostu darni, a trawnik będzie lepiej znosił intensywne deptanie.

Rodzaje napowietrzania trawników

Wyróżniamy dwa rodzaje napowietrzania trawnika:

  1. Powierzchniowe napowietrzanie trawnika (aeracja powierzchniowa) - polega na utworzeniu otworów w glebie na głębokość 3-4cm. Takie napowietrzanie stosujemy w przypadku, gdy występuje płytkie zagęszczenie gleby, które utrudnia wsiąkanie wody po podlewaniu lub opadach. Ten rodzaj napowietrzania trawnika zapewni lepsze efekty wykonywanego później nawożenia trawnika, gdyż składniki pokarmowe dostaną się głębiej w glebę i będą bardziej dostępne dla korzeni trawy. Aeracja powierzchniowa jest też zalecana dla trawników młodych w okresie 2 i 3 roku od ich założenia. W tym okresie trawa korzeni się jeszcze płytko i aeracja powierchniowa w zupełności dla nich wystarczy.
  2. Głębokie napowietrzanie trawnika (aeracja wgłębna) - polega na wykonaniu w glebie otworów o głębokości 6-10 cm, przy czym na glebach piaszczystych lub ilastych stosuje się nakłuwanie trawnika kolcami, a na glebach ciężkich częściej wykorzystuje się noże rurkowe, które wydobywają na powierzchnie wycięte korki gleby z trawnika. W powstałe otwory można rozsypać i zgrabić piasek albo mieszaninę piasku i torfu lub kompostu, w ten sposób dodatkowo rozluźniając glebę. Wgłębne napowietrzanie trawnika stosujemy przede wszystkim w przypadkach gdy trawa intensywnie żółknie podczas dłuższej słonecznej pogody, a także w sytuacji występowania mchu na trawniku. Głęboka aeracja jest też zalecana w przypadku trawników straszych (4 lata od założenia i starsze), które korzenią się już głęboko.

Jak szybko i skutecznie przywrócić piękny wygląd trawnika?
Twój trawnik żółknie, przerzedza się i zasycha? Sen z powiek spędzają Ci ubytki na trawniku? Robisz dosiewy ale trawa nijak nie chce rosnąć? Poznaj nowy, zaskakująco tani i skuteczny sposób na przywrócenie doskonałego wyglądu trawnika. Więcej...

Kiedy napowietrzać trawnik?

Napowietrzanie trawnika wykonuje się najczęściej dwukrotnie w roku - na wiosnę oraz na początku jesieni.

Termin napowietrzania trawnika należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Jeśli gleba jest za sucha, powinniśmy najpierw nawodnić trawnik, zaś jeśli jest za wilgotna, to należy odczekać z zabiegiem do czasu wystąpienia odpowiednich warunków atmosferycznych.

napowietrzanie trawnika
Napowietrzanie trawnika za pomocą butów z kolcami
Fot. depositphotos.com

Aerację wgłębną wykonuje się wczesną jesienią, kiedy to gleba jest najbardziej ugnieciona po intensywnym użytkowaniu w okresie lata. Zabieg napowietrzania trawnika przyspiesza także regenerację trawnika po zimie.

Narzędzia do napowietrzania trawnika

Jeśli mamy niewielki trawnik w celu napowietrzenia trawnika można wykorzystać nakładki kolcowe na buty lub po prostu nakłuwać trawnik widłami. Niestety przy wykorzystaniu takich metod wykonanie aeracji jest bardzo pracochłonne.

Dlatego znacznie lepiej zaopatrzyć się w urządzenie zwane aeratorem. Do aeracji wgłębnej można wykorzystać odpowiednio duży i ciężki wał do trawnika, na który zakłada się opaski z kolcami.

Do aeracji powierzchniowej wystarczy lekki aerator do trawy ręczny z wałem ażurowym. Urządzenie to jest lekkie, łatwe do przenoszenia i przechowywania. Jego trzonek można składać, a kolce w razie potrzeby odkręcić. Jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich trawników przydomowych o powierzchni do 100m².

aerator ręczny do trawy

W przypadku dużych powierzchni przeznaczonych do aeracji lepiej sprawdzą się aeratory elektryczne lub spalinowe z własnym napędem, które będą wygodniejsze w użytkowaniu. Inwestowanie w takie urządzenia ma jednak sens na trawnikach o powierzchni co najmniej kilkuset m².

Jak napowietrzać trawnik?

Jeśli trawa jest bardzo wysoka, przed wykonaniem napowietrzenia trawnika, trawnik warto skosić. Koszenie nie jest konieczne, jeśli wykonujemy pierwszą aerację po zimie, trawa jest krótka, a trawnik nie rozpoczął jeszcze okresu wzrostu. Nakłuwanie wykonujemy w jednym kierunku, ciągle powracając do nowego pasa. Liczba wytworzonych wolnych przestrzeni tzn. otworów zależy od typu gleby. Na glebach ciężkich liczba otworów powinna wynosić ok. 180-200 otworów na 1 m² a na glebach lżejszych ok. 120 otworów na 1 m².

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się piaskowanie trawnika suchym piaskiem, równomiernie rozprowadzonym w ilości około 0,1m³ na 100m² trawnika. Zastosowany piasek ma za zadanie umożliwić swobodną penetrację wody i powietrza w sąsiedztwie korzeni traw. Piaskowanie po aeracji jest zalecane na glebach ciężkich, zlewnych, gliniastych. Piasek, który wypełni otwory po aeracji, zapobiegnie zasklepianiu tych otworów przez zbitą glebę. Piaskowania jednak nie wykonujemy na glebach lekkich aby nadmiernie nie rozluźnić ziemi pod trawnikiem.

Jeśli stan naszego trawnika jest bardzo zły, można przed piaskowaniem wysiać dodatkowo nasiona traw.

Wzmacniamy efekt aeracji trawnika

Niezależni od wykonanej aeracji mechanicznej, trawnik można opryskać wykorzystując preparat określany jako aerator w płynie. Zawiera on kultury dobroczynnych mikroorganizmów, które natleniają glebę, poprawiają jej strukturę i rozkładają obumarłą materię organiczną. Taka aeracja biologiczna bardzo skutecznie wzmacnia to efekt aeracji mechanicznej.

Więcej sekretów pielęgnacji trawnika

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym jak prawidłowo zadbać o trawnik, polecamy fantastyczną książkę "Piękny Trawnik". Cenieni specjaliści od pięknej darni zdradzają w niej wszystkie sekrety zakładania i pielęgnacji trawników. Od prawidłowego przygotowania ziemi pod wysiew trawy, poprzez wybór właściwej mieszanki trawnikowej, po dokładne instrukcje zakładania i pielęgnacji trawnika krok po kroku.

Po przeczytaniu tej książki przekonasz się, że na każdy problem z trawnikiem jest rozwiązanie. Wystarczy zdobyć potrzebą wiedzę w tym zakresie. A wszystko co trzeba wiedzieć, jest w tej książce :-)

Piękny Trawnik Książka

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Wertykulacja i aeracja trawnikaWertykulacja i aeracja trawnika
Czasami zdarza się, że pomimo regularnego koszenia, podlewania i nawożenia, trawnik nie wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Powodem gorszego stanu darni w naszym ogrodzie może być zaniechanie dwóch ważnych zabiegów - wertykulacji i aeracji. Te dwa zabiegi służą rozluźnianiu podłoża i pobudzają trawy do krzewienia się. Zobacz jak prawidłowo je wykonywać. Więcej...

Dosiewanie trawy na istniejącym trawnikuDosiewanie trawy na istniejącym trawniku. Prosty sposób na dosiewkę!
Dosiewanie trawy na istniejącym trawniku warto przeprowadzać skrupulatnie, aby zapewnić gęstą i zieloną przestrzeń w ogrodzie. Pozbycie się przerzedzonych fragmentów trawnika lub dziur teraz jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Poznaj prosty sposób na dosiewkę, dzięki któremu Twój trawnik znów będzie gęsty, równy i soczyście zielony. I to w zaskakująco krótkim czasie! Więcej...

Jak zwalczyć chwasty na trawnikuJak zwalczyć chwasty na trawniku?
Jak dbać o trawnik aby zapobiec pojawianiu się chwastów oraz jak skutecznie zwalczyć chwasty na trawniku, jednocześnie nie szkodząc samej trawie? Oto sprawdzone sposoby na pozbycie się chwastów z trawnika! Więcej...