Stihl Cash Back

Murki oporowe w ogrodzie

Murki oporowe w ogrodzie mogą mieć szereg zastosowań, pełniąc funkcję podpór dla wzniesionych rabat oraz posiadając walory dekoracyjne. W zależności od materiału, z jakiego budowane są murki oporowe, będą się one różnić wytrzymałością i sposobem budowy. Zobacz jakie rodzaje murków oporowych są najczęściej stosowane w ogrodach, jakie są ich zalety i wady oraz wybierz materiał, z którego zbudujesz murek w Twoim ogrodzie!

murki oporowe
Murki oporowe mogą stanowić doskonałe podparcie skarpy obsadzonej roślinami

Co to jest murek oporowy

Na pewno każdy z nas widział jak wygląda murek oporowy, a niektórzy z nas mają murki oporowe w swoich ogrodach. Warto jednak się zastanowić, czym jest taki murek i czemu służy? Otóż murkiem oporowym nazywamy element małej architektury ogrodowej wykorzystywany przy różnicy poziomów gruntu, stanowiący przegrodę pomiędzy różnicą tych poziomów.

Murki oporowe mogą być stosowane jako siedziska, na obrzeżach rabat, przy budowie wgłębnika (obniżona część terenu) po jego wewnętrznej stronie, a także jako podpora pod skalniak. Często też z murkami spotkamy się przy budowie grilla, przy schodach jako policzki (boczna część schodów), przy ogrodzeniach.

Murki oporowe są atrakcyjnym elementem ogrodowym, nadają charakteru przestrzeni. Jeśli są dość długie i nieregularne, zachęcają do przejścia ich obrzeżem i prowadzą nasz wzrok w dalsze zakątki ogrodu. Sposób poprowadzenia takiego murku zależy od nas, i jeśli chcemy np. wydłużyć optycznie ogród, taki murek będzie w końcowej jego części niższy, często może "uciekać" w ziemię. Może on też zachęcić do odwiedzenia jakiegoś zakątka schowanego za nim, bądź też ukryć nieciekawy widok. Jeśli jest to spory murek monolityczny, jego strukturę urozmaici poidełko z ozdobnym rzygaczem oraz nawisającymi pnączami. W takim wypadku możemy się poszczycić atrakcyjnym miejscem np. do kontemplacji w ciszy. Jako stały element naszego zielonego azylu stanowi szkielet koncepcji i nakreśla linie nasadzeń roślin. Może tez komponować się kolorystycznie z elewacją budynku bądź z innymi elementami ogrodu.

murek oporowy z kamienia naturalnego
Murek oporowy z kamienia naturalnego

Jak zatem widać murki oporowe mają zatem szereg zastosowań w ogrodzie, będąc często spotykanym elementem architektury ogrodowej.

Jak wyznaczyć przebieg murku oporowego

Jeśli dysponujemy projektem ogrodu, który uwzględnia założenie murka oporowego, to już pół zmartwienia, bo w dokumentacji takiego projektu powinien znajdować się arkusz z wymiarami murka i informujący jak on przebiega.

Jeśli natomiast sami chcemy wyznaczyć jego przebieg, i wiemy, jaki będzie miał kształt proponuję zaopatrzyć się w sznurek i paliki do wbijania w ziemię zrobione np. z grubszych gałązek bądź drewnianych części. Wszelkie zaokrąglenia murku wyznaczamy poprzez wyznaczenie środka łuku (łuk to przecież część okręgu) a następnie mocujemy tam sznurek i na żądanym promieniu "rysujemy" jak cyrklem łuk na ziemi, znakując jego kolejne punkty palikami. Murek geometryczny proponowałabym odmierzać od stałych elementów w ogrodzie jak np. budynek lub ogrodzenie.

murek oporowy z cegły
Murek oporowy z cegły

Rodzaje murków oporowych

Wyróżniamy kilka typów murków oporowych, a mianowicie:

  • suche
  • murowane
  • betonowe (monolityczne)
  • z prefabrykatów
  • murki kwiatowe
  • murki z koszy (gabionów)

Najprostszym a zarazem najłatwiejszym do wykonania rodzajem murku oporowego jest murek oporowy suchy. Jak sama nazwa wskazuje jest to konstrukcja sucha, czyli bez zaprawy. Do wykonania takiego murku potrzebujemy płaskich kamieni, jak np. piaskowca, które układamy jeden na drugim. Należy pamiętać żeby największe kamienie były na dole, najmniejsze zaś na górze. Z tyłu nasypujemy ziemi by następnie posadzić w niej rośliny. Czasem stosuje się niewielką ilość spoiwa, umieszczaną na tylnej ścianie od strony ziemi. Do tego celu może posłużyć glina. Tego typu murki oporowe są najczęściej obrzeżami rabat. Wysokość takiego murku może wynosić do 60 cm.

murek oporowy suchy

murek oporowy suchy z zaprawą z gliny

Nieco bardziej pracochłonnym zadaniem do wykonania są murki oporowe murowane. Są to łączone zaprawą cegły klinkierowe, kamienie bądź inne elementy budowlane. Wymagają one fundamentu (tak samo zresztą jak murki monolityczne), którego głębokość wygląda następująco:

  • Murki do 60 cm - bez fundamentu
  • Murki od 60 do 100 cm - fundament 30-60 cm
  • Murki powyżej 100cm - fundament 80 cm

Istnieją różne sposoby wykończenia takiego murku, jeśli chodzi o krawędzie gdzie widać zaprawę. Przedstawione są na rysunkach poniżej.

murki oporowe murowane

Murki oporowe betonowe są to jednolite konstrukcje o charakterze monolitycznym. Ich budowę zaczynamy od wylania fundamentu (głębokość jak w/w) a w kolejnej części zamontowania i ustawienia szalunku. Pomiędzy betonowymi blokami układamy dylatację z linoleum, papy bądź specjalnych taśm. Dylatacja pozwala na pracę poszczególnych elementów betonowych oraz zapobiega pękaniu murku. Powinna być układana w odstępach ok.2m. Jeśli betonowy murek oporowy ma wysokość powyżej 120 cm, należy wykonać dodatkowe zbrojenie wewnątrz monolitu z drutu żebrowanego, które mocujemy w fundamencie. Ważną sprawą jest tutaj odwodnienie. Umożliwia ono odprowadzanie nadmiaru wody i zapobiega spływaniu warstwy glebowej ponad murkiem. Wykończenie takiego murku może stanowić grys, żwir, płyty kamienne, płytki ceramiczne. Nie buduje się murków ogrodowych powyżej 150 cm - wtedy stosuje się kondygnacje. Na poniższych rysunkach przedstawiono sposób odwodnienia oraz spadki poszczególnych płaszczyzn murku.

murek oporowy betonowy - wymiary

murek oporowy betonowy - system odwadniający

murek oporowy - przekrój przez system odwodnienia

Murki oporowe z prefabrykatów. Prefabrykaty są dostępne w sprzedaży jako elementy ceramiczne lub betonowe gotowe do ułożenia, komponowane w ciekawe kształty. Doskonale do budowy takich murków nadają się gazony ogrodowe. Murki z gazonów mogą stanowić obwolutę rabaty bądź tworzyć wnętrze dla żwirowej nawierzchni. Pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

murek oporowy kwiatowy
Murek oporowy kwiatowy

Murki kwiatowe to suche murki oporowe z wplecionymi w nie bylinami. Rośliny umieszcza się w trakcie bądź już po zbudowaniu murku. Należy pozostawić poziome szczeliny w ścianie konstrukcji, które następnie uzupełnia się ziemią. Do obsadzania nadają się małe byliny skalne bądź niewysokie byliny rabatowe. Spis przykładowych gatunków poniżej:

Murki oporowe z gabionów, czyli koszy siatkowych, to kolejny pomysł urozmaicenia ściany oporowej. Ma on postać siatkowanego, gęsto plecionego kosza o kształcie, jaki nam odpowiada. Ze względu na konstrukcję nie może on być zbyt wysoki, lecz rekompensuje to jego dekoracyjność. Pomiędzy oczkami sadzi się rośliny, które mają do zagospodarowania całość wnętrza murku a na zewnątrz utworzą barwne tło.

murek oporowy z siatkowanego kosza

mgr inż. architekt krajobrazu Agnieszka Socha

Przeczytaj również:

Układanie kostki brukowej krok po kroku + FILM !!!
Układanie kostki brukowej to tylko z pozoru proste zadanie, gdyż tak naprawdę wymaga dużego przygotowania. Dowiedz się więcej na temat materiałów jakie najlepiej użyć do wykonania nawierzchni z kostki brukowej. Poniżej wyjaśnimy wszystkie etapy układania kostki brukowej krok po kroku, dzięki czemu w prosty sposób dowiesz się jak to prawidłowo i sprawnie wykonać. Artykuł uzupełniony materiałem filmowym! Więcej...

Jak zrobić schody z kostki brukowej - krok po kroku
Jak zrobić schody z kostki brukowej? Wszystko opiera się na solidnym przygotowaniu gruntu i ułożeniu kostki brukowej jedna obok drugiej. Schody wykonane z kostki brukowej prezentują się elegancko, a do tego są bardzo wytrzymałe. Dowiedz się więcej o tym co trzeba wiedzieć zanim przystąpi się do wykonywania schodów z kostki brukowej oraz zobacz jak to zrobić krok po kroku. Więcej...

Podpory pod pnącza
Odpowiednio dobrane podpory pod pnącza decydują o możliwości wydobycia pełni uroku z roślin pnących. Podpory pod pnącza powinny umożliwiać roślinom pnącym swobodne wspinanie się po nich, a także stanowić bezpieczną, wytrzymałą i trwałą konstrukcję. Do wyboru mamy kratki, trejaże, pergole i bramki, drewniane lub metalowe. Zobacz które z nich warto zamontować, jakie są dostępne rodzaje podpór oraz ich zalety, wady i ceny. Więcej...