Muchołówka amerykańska - hodowla, uprawa, nawożenie, podlewanie

Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula, należąca do rodziny Rosiczkowatych (Droseraceae), jest rośliną owadożerną, co czyni z niej niezwykle atrakcyjny okaz dla miłośników uprawy ciekawych roślin. Tym bardziej, że hodowla muchołówki amerykańskiej jest możliwa w warunkach domowych. Zobacz jak wygląda uprawa muchołówki, jej nawożenie i podlewanie.

Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula
Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska - charakterystyka

Bylina ta rozwinęła w sobie zdolność do czerpania substancji odżywczych z organizmów żywych, gdyż w rejonie gdzie występuje w naturze gleba jest bardzo uboga. Otóż muchołówka amerykańska pochodzi z nadbrzeżnych, podmokłych terenów USA. Występuje na dość niewielkim obszarze w okolicach Karoliny Północnej i Południowej. W naturze roślina rośnie na bagnach o kwaśnym, piaskowo - torfowym i ubogim w składniki odżywcze podłożu. Żyje w klimacie wilgotnym, ciepłym gdzie temperatura w lato i na wiosnę waha się w granicach 9-30°C, natomiast w zimę dochodzi nawet do -7°C.

Latem na krótkich łodygach muchołówki (roślina osiąga do 20 cm wysokości) pojawiają się grona białych kwiatów o średnicy około 2 cm. Sposób, w jaki roślina ta łapie owady jest niezwykle interesujący. Jej sercowate liście o długości 8 do 15 cm tworzą rozety. Przez środek uzbrojonych w zęby liści przebiega zawias umożliwiający ich zamykanie. Wewnątrz liścia znajdują się włoski, które dotknięte przez owada zwabionego wydzieliną rośliny, powodują zamknięcie liścia. Odbywa się to błyskawicznie i owad nie ma praktycznie szans na ucieczkę. Trawienie może trwać do 2 tygodni. Potem liść otwiera się ponownie i oczekuje na następną ofiarę. Roślina potrafi również wytwarzać pokarm poprzez fotosyntezę, dlatego też owady nie są jej niezbędne do przeżycia.

Muchołówka amerykańska - hodowla, uprawa

Muchołówka amerykańska wymaga podłoża o Ph od 3 do 5. Doskonała będzie mieszanka kwaśnego torfu (bez dodatków i nawozów), w połączeniu z gruboziarnistym piaskiem. Torf ogrodniczy z piaskiem mieszamy w stosunku 2:1.

Roślinie należy zapewnić stanowisko jasne, słoneczne. Doskonałe będzie miejsce przy południowym lub wschodnim oknie. Ilość dostarczonego światła wpływa na wybarwienie liści. Muchołówka może być uprawiana w normalnej temp. pokojowej. Zimą wskazane jest nieco chłodu, jednak temperatura nie może spaść poniżej 10°C.

Roślina nie może być uprawiana w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem. Dlatego też, szczególnie w okresie zimowym, kiedy mieszkanie jest ogrzewane, warto jest przykryć doniczkę z rośliną plastikową kopułką, która pomoże utrzymać wilgoć.

Dość ważną rolę dla powodzenia hodowli odgrywa odpowiednie podlewanie muchołówki amerykańskiej. Wodę trzeba nalewać zawsze do podstawki i utrzymywać na stałym poziomie, nie przekraczającym 2,5 cm. W zimę ogranicza się podlewanie, jednak jedynie na tyle aby podłoże nadal pozostawało cały czas wilgotne. Gdy roślina będzie miała zbyt sucho natychmiast jej łodygi i liście staną się wiotkie. Gdy dobrze ją podlejemy, jej kondycja ponownie się poprawi. Do podlewania używa się wyłącznie wody destylowanej lub deszczówki (o ile mieszkaszmy w miejscu o małym skażeniu powietrza). Ewentualnie można podlewać przegotowaną i odstaną wodą z kranu, o ile jednak nie jest zbyt zanieczyszczona lub twarda.

Doglebowe nawożenie muchołówki amerykańskiej nie jest wskazane. Roślina posila się złapanymi owadami. Nawet jeśli nic nie złapie, to poradzi sobie dzięki zdolności do fotosyntezy. Jeżeli przez bardzo długi czas w zasięgu rośliny nie znajdzie się żadna smakowita muszka, możemy jej pomóc i samodzielnie zapolować :) Można też podać drobne kawałeczki mięsa.

Co 2 lub 3 lata na wiosnę dobrze jest roślinę przesadzić. Przesadzanie muchołówki wykonuje się w celu wymiany podłoża lub wymiany doniczki na większą. Dorosłe muchołówki powinny rosnąć w doniczkach o średnicy nie większej niż 9 cm. Usychające liście lub pułapki odetnij ostrym narzędziem od miejsca, w którym zżółkły.

Wiosną warto przeprowadzić rozmnażanie muchołówki amerykańskiej, poprzez podział kłączy na mniejsze części, które należy posadzić pojedynczo. Jesienią zaś można wysiać nasiona do mieszaniny torfu ogrodniczego i torfu z mchu torfowca.

Przeczytaj również:

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

pochrzyn tropikalne pnącze, roślina żółwPochrzyn Dioscorea - tropikalne pnącze, roślina żółw
Pochrzyn to tropikalne pnącze, tworzące niezwykłe bulwiaste kłącza. Znanych jest ponad 600 gatunków należących do rodzaju Dioscorea. Jak je uprawiać, które można mieć w domu, a które sadzić w ogrodzie? Oto dwa najciekawsze gatunki - roślina żółw, czyli pochrzyn słoniowy (Dioscorea elephantipes), oraz pnący ziemniak, czyli pochrzyn chiński (Dioscorea batatus). Więcej...

jak zrobić bonsaiDrzewko bonsai - pielęgnacja w domu
Drzewko bonsai to niezwykła ozdoba każdej kolekcji roślin. Tego rodzaju rośliny to symbol dużego kunsztu i wiedzy. Pielęgnacja drzewka bonsai w domu wymaga stosowania się do określonych reguł i dużej cierpliwości. Jednak efekt jaki można uzyskać jest wart każdego czasu poświęconego na pielęgnację drzewka bonsai. Oto jak pielęgnować drzewko bonsai w domu aby przez lata zachowało swój niezwykły wygląd. Więcej...

Opracowano na podstawie J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 1998, s. 77.