Modrzew japoński - odmiany, uprawa, przycinanie

Modrzew japoński to drugi najczęściej uprawiany gatunek modrzewia w Polsce. Swoją popularność zyskał dzięki ciekawemu pokrojowi i łatwej uprawie. Ponieważ bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, świetnie nadaje się do nasadzeń w miastach. Poznaj najbardziej polecane odmiany modrzewia japońskiego oraz zobacz jak wygląda uprawa modrzewia w ogrodzie. Podpowiadamy też jak wykonać przycinanie modrzewia japońskiego aby utworzył ładny żywopłot.

modrzew japoński
Morzew japoński - forma pienna, szczepiona na pniu
Fot. depositphotos.coms

Modrzew japoński - wygląd i ciekawe odmiany

Modrzew japoński (Larix kaempferi) jest pochodzącym z Japonii drzewem iglastym o luźnej, szerokiej i lekkiej koronie, zbudowanej z grubych i bardzo długich konarów. Gałęzie tego pięknego drzewa rosną niemal poziomo, tworząc regularny układ, przypominający kształtem szeroką piramidę. Drzewa charakteryzują się szybkim wzrostem i osiągają wysokość 25 m.

Gałęzie oraz pień drzewa pokryte są czerwonawobrązową korą. Młode przyrosty mają czerwonawą barwę i pokryte są sinoróżowym, woskowym nalotem. Pędy modrzewia japońskiego pokryte są niebieskozielonymi, miękkimi igłami o długości 4-6 cm, które zebrane są na krótkopędach w gęste pęczki. Jesienią igły przebarwiają się na intensywnie żółty kolor i opadają na zimę.

Modrzew japoński wyróżnia się bardzo ładnymi szyszkami, które przypominają małe różyczki. Mają one kulisty lub lekko jajowaty kształt i około 3,5 cm długości. Zbudowane są z licznych, cienkich i silnie rozchylonych łusek, które ułożone są w rozetki. Brzegi łusek są wyraźnie odwinięte na zewnątrz na podobieństwo płatków róży. Szyszki pozostają na drzewie nawet przez kilka lat.

modrzew japoński
Morzew japoński - młode igły
Fot. depositphotos.coms

W szkółkach i centrach ogrodniczych można znaleźć odmiany modrzewia japońskiego o różnych kształtach korony. Do najpopularniejszych i ciekawych odmian modrzewia japońskiego należą:

  • 'Stiff Weeper' - odmiana o zwisających pędach i zwartym, regularnym pokroju. Dostępne w sprzedaży egzemplarze zwykle oferowane są szczepione na pniu w formie drzewka, mierzącego 1-2 m wysokości. U form szczepionych na niskiej podkładce wiotkie pędy ścielą się po ziemi.
  • 'Diana' - krzew lub małe drzewo o nieregularnej koronie. Rozpoznawalną cechą tej odmiany są silnie poskręcane pędy.
  • 'Pendula' - wolno rosnące drzewo o pokroju zwisającym i asymetrycznej koronie, dorastające do kilku metrów wysokości.
  • 'Little Boggle' - krzew o kulistym, nieregularnym pokroju i rdzawo brązowych, krótkich, silnie zagęszczonych i powyginanych pędach.
  • 'Jakobsen's Pyramid' - odmiana o wąskiej i smukłej sylwetce oraz zwartym i wąsko kolumnowym pokroju. Pędy roślin są gęste, skierowane pionowo do góry i przylegające do pnia.
  • 'Grey Pearl' - karłowy, zwarty krzew o kulistym, nieco nieregularnym kształcie. Igły ściśle przylegają do gałązek, pokazując jaśniejsze spody, co nadaje roślinie szarozielone zabarwienie.
  • 'Blue Rabbit Weeping' - odmiana o intensywniejszym zabarwieniu igieł i malowniczo przewieszających się gałęziach.

Modrzew japoński - uprawa

Modrzew japoński jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby i dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie. Nie toleruje stanowisk suchych ani podmokłych oraz zbyt obfitego podlewania. W takich warunkach modrzew japoński choruje i usycha.

Ponieważ modrzew japoński jest gatunkiem wybitnie światłolubnym, należy uprawiać go na stanowiskach słonecznych. Na skutek niedostatku światła roślina traci ładny pokrój, a z biegiem czasu może zacząć zamierać.

modrzew japoński
Karłowa forma modrzewia japońskiego
Fot. depositphotos.coms

Modrzew japoński bardzo łatwo regeneruje uszkodzenia wyrządzone przez wiatr, dlatego bywa wykorzystywany do tworzenia żywopłotów i osłon przeciwwiatrowych. Ponadto drzewa są całkowicie mrozoodporne i wyjątkowo tolerancyjne na zanieczyszczenia powietrza. Sprawia to, że modrzewie japońskie polecane są do uprawy w dużych miastach i na terenach uprzemysłowionych.

Opadających jesienią igieł modrzewia nie należy wygrabiać spod rośliny, ponieważ tworzą one naturalną ściółkę, która stwarza korzystne środowisko dla korzeni.

Modrzew japoński nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy dwa razy w sezonie (wiosną i latem) zastosować jedną dawkę wieloskładnikowego nawozu dla iglaków.

Modrzewie japońskie rzadko chorują, a najczęstszymi przyczynami ich zasychania jest brak wody i światła.

Modrzew japoński - przycinanie

Modrzew japoński bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Doskonale nadaje się na strzyżone żywopłoty oraz drzewka bonsai. Coroczne przycinanie modrzewia japońskiego ogranicza wzrost i powoduje zagęszczenie korony. Intensywność przycinania modrzewia japońskiego uzależniona jest od odmiany i przeznaczenia.

Żywopłoty z modrzewia japońskiego, w celu zachowania ich właściwego kształtu, przycina się dwa razy w sezonie, wczesną wiosną (marzec) i późnym latem (sierpień/wrzesień). Przycina się już bardzo młode rośliny, aby pobudzić je do silniejszego krzewienia i w przyszłości uzyskać ładną i gęstą formę żywopłotu.

Odmiany modrzewia japońskiego szczepione na pniu nie wymagają przycinania co roku. W razie potrzeby przycina się je delikatnie, skracając młode pędy. Zabieg ten wykonuje się na przedwiośniu, gdy znikają ujemne temperatury. Cięcie przeprowadza się w bezmroźny i pogodny dzień. Miejsce cięcia powinno znajdować się nad drugim lub trzecim pąkiem. Cięcie powtarza się zwykle raz na 2-3 lata. Gdy korona szczepionego modrzewia jest już ładnie ukształtowana, wystarczy jedynie regularnie usuwać połamane, chore i przemrożone pędy.

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Jodła koreańska  - uprawa, odmiany, rozmnażanieJodła koreańska - uprawa, odmiany, rozmnażanie
Jodła koreańska to bardzo dekoracyjne drzewo o stożkowatym pokroju i powolnym wzroście. Ceniona jest za dwukolorowe igły i bardzo ładne szyszki koloru niebieskiego. Zobacz jak wygląda uprawa jodły koreańskiej w ogrodzie, wybierz najlepsze ogrodowe odmiany jodły koreańskiej i poznaj sposoby na rozmnażanie tego drzewa. Więcej...

Świerk pospolity - opis, odmiany, sadzenie, uprawaŚwierk pospolity - opis, odmiany, sadzenie, uprawa
Świerk pospolity to nasz rodzimy gatunek świerka, w warunkach naturalnych rosnący jako wysokie drzewo. W ogrodach zaś możemy sadzić rozmaite, ciekawe odmiany świerka pospolitego o ograniczonym wzroście, ciekawym pokroju czy bardziej odporne na niekorzystne warunki uprawy. Zobacz jakie odmiany świerka pospolitego warto wybrać do ogrodu oraz jak wygląda sadzenie i uprawa świerków w ogrodzie. Więcej...

Pielęgnacja iglaków wiosną. Jak zadbać o iglaki po zimie?Pielęgnacja iglaków wiosną. Jak zadbać o iglaki po zimie?
Iglaki po zimie często nie zachwycają swoim wyglądem. Gdy obejrzymy je dokładniej, okazuje się że pędy straciły swój soczyście zielony kolor, a niektóre gałązki całkowicie uschły. W takich sytuacjach konieczne jest właściwa pielęgnacja iglaków wiosną, która zabezpieczy je przed dalszymi zniszczeniami i przyspieszy regenerację roślin. Więcej...