Stihl Cash Back

Miodówka bukszpanowa. Objawy i zwalczanie ekologiczne

Miodówka bukszpanowa (Psylla buxi) to jeden z najczęściej spotykanych szkodników bukszpanu. Objawy jej żerowania zauważymy już w maju. Na szczytach pędów bukszpanu widać wówczas łyżeczkowato zdeformowane liście, przypominające kapuściane główki. Na szczęście zwalczanie miodówki bukszpanowej nie jest trudne. Ze szkodnikiem skutecznie sobie poradzimy regularnie przycinając bukszpan i wykonując ekologiczne opryski przeciwko szkodnikom bukszpanu.

miodówka bukszpanowa
Objawy żerowania miodówki bukszpanowej
Fot. Salicyna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Miodówka bukszpanowa - objawy

Miodówka bukszpanowa rozwija jedno pokolenie w ciągu roku. Jej młode larwy zimują pod łuskami pąków i wiosną po przebudzeniu z zimowego snu, rozpoczynają żerowanie, wysysając soki z liści. W efekcie młode liście bukszpanu wybrzuszają się i łyżeczkowato wyginają, tworząc kształt przypominający kapuścianą główkę. W tak zdeformowanych „kapuścianych glówkach” larwy miodówki mają świetną kryjówkę. Liście często są też pokryte białą wydzieliną woskową produkowaną przez larwy miodówki.

Larwy tego szkodnika bukszpanu są niewielkie. Długość ich ciała nie przekracza 0,5 mm. Zazwyczaj więc nie dostrzeżemy ich gołym okiem, a będziemy obserwować tylko objawy żerowania miodówki w postaci deformacji liści, białych, woskowych nitek i rosy miodowej pokrywającej liście.

choroby i szkodniki bukszpanu - miodówka bukszpanowa
Liście zdeformowane przez miodówkę bukszpanową
Fot. ©Aleksandra Dziugan-Smoleń

W czerwcu larwy przeistaczają się w dorosłe, uskrzydlone owady barwy zielonkawo-żółtej i długości 4-5 mm. Ich skrzydła są nieco dłuższe od tułowia. Ciężko jednak dostrzec te owady, gdyż zaniepokojone szybko uskakują.

W lipcu miodówki bukszpanowe składają jaja w zewnętrzne łuski szczytowych pąków bukszpanu i w tej postaci zimują. Z jaj wiosną ponownie wylęgną się larwy. Chyba, że im w tym przeszkodzimy :-)

miodówka bukszpanowa
Białe kłaczki na bukszpanie to efekt żerowania miodówki
Fot. forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Miodówka bukszpanowa - zwalczanie

Na szczęście miodówka bukszpanowa nie wyrządza bardzo dużych szkód, a jej zwalczanie możemy przeprowadzić w sposób prosty i ekologiczny.

Przede wszystkim pomaga coroczne wiosenne przycinanie bukszpanu. Najlepiej wykonać je na przełomie marca i kwietnia. Podczas cięcia skracamy końcówki pędów, a właśnie one są najliczniej zasiedlone przez miodówkę.

miodówka bukszpanowa
Miodówka bukszpanowa - dorosły owad
Fot. Mick E. Talbot, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Drugim pomocnym zabiegiem jest przedwiosenny oprysk preparatem olejowym, np. Emulpar 940 EC. Oprysk wykonuje się poza okresem wegetacji, najlepiej w lutym lub marcu. Oba w/w preparaty nie zawierają żadnych trucizn, a jedynie olej, który oblepia ciała szkodników i uniemożliwia im oddychanie, prowadząc do uduszenia. Dodatkowo ekologiczny Emulpar 940 EC można stosować również w czasie sezonu wegetacyjnego, więc oprysk Emulparem możemy wykonać także w kwietniu po przycięciu bukszpanu.

Uważam, że ekologiczne zwalczanie miodówki bukszpanowej w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak zaniechaliśmy tych zabiegów, a widzimy objawy żerowania szkodnika, pomocne będą opryski środkami owadobójczymi, np. Mospilan 20 SP.

Wszystkie w/w preparaty do ochrony bukszpanu przed szkodnikami można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Opracowano na podstawie: Thomas Lohrer, Choroby roślin i kwiatów, Bellona, Warszawa 2016, s. 43 oraz Gabriel Łabanowski, Leszek Orlikowski, Grazyna Soika, Adam Wojdyła, Pielęgnacja roślin ogrodowych - choroby i szkodniki, Multico, Warszawa 2011, s. 27-28.

Zobacz również:

bukszpan wieczniezielonyBukszpan wieczniezielony - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie
Bukszpan wieczniezielony jest krzewem zimozielonym, długowiecznym, o powolnym wzroście. Dzięki ładnej, regularnej budowie, doskonale nadaje się na niskie strzyżone żywopłoty i obwódki. Zobacz jakie są wymagania bukszpanu i jak wygląda jego uprawa, cięcie i rozmnażanie. Więcej...

Żółte liście bukszpanu. Dlaczego bukszpan żółknie i jak go uratować?Żółte liście bukszpanu. Dlaczego bukszpan żółknie i jak go uratować?
Żółte liście bukszpanu psują estetykę tego popularnego krzewu, słynącego ze swojego gęstego pokroju i soczyście zielonego ulistnienia. Zobacz dlaczego bukszpan żółknie i jak uratować taką roślinę. Oto najlepsze sposoby na soczyście zielony bukszpan! Więcej...

Jak zrobić sadzonki bukszpanu? Prosty sposób aby rozmnożyć bukszpanJak zrobić sadzonki bukszpanu? Prosty sposób aby rozmnożyć bukszpan
Na żywopłot potrzebujemy większą liczbę sadzonek bukszpanu, które nie zawsze są tanie. Warto zatem dowiedzieć się jak zrobić sadzonki bukszpanu i z choćby z jednego krzaczka pozyskać młode roślinki do swojego ogrodu. Więcej...