Stihl Cash Back

Mimoza wstydliwa - uprawa i pielęgnacja

Mimoza wstydliwa (Mimosa pudica) to niewielkich rozmiarów tropikalna, krzaczasta bylina o ciernistych pędach, uprawiana jako roślina doniczkowa. Atrakcyjny wygląd mimozy zapewniają jej kuliste, różowo-purpurowe kwiaty, przypominające pompony. Ciekawostką są pierzaste liście, składające się po dotknięciu. Mylona bywa zaś z nawłocią, pospolicie również zwaną mimozą. Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie oraz jak pielęgnować mimozę uprawianą w mieszkaniu.

mimoza wstydliwa
Mimoza wstydliwa - Mimosa pudica
Fot. pixabay

Jak wygląda mimoza wstydliwa?

Mimoza wstydliwa, określana też jako czułek wstydliwy, może występować jako bylina lub rozłożysty półkrzew, osiągający od 30 do 75 cm wysokości i aż 120 cm szerokości. W uprawie doniczkowej jej delikatne pędy mogą wymagać podparcia. Roślina pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i zaadoptowana została w innych obszarach tropikalnych, często stając się chwastem.

Mimoza uprawiana jako roślina doniczkowa stanowi jednak bardzo dużą atrakcję. Od połowy lata do jesieni tę ciekawą roślinę egzotyczną zdobią kuliste główki kwiatowe, barwy różowej do lekko purpurowej, przypominające małe pomponiki.

mimoza wstydliwa
Mimoza wstydliwa uprawiana w doniczce
Fot. depositphotos

Jeszcze większe zainteresowanie budzą jednak dłoniaste, pierzaste liście mimozy. Każdy z listków podzielony jest na 10-26 par podłużnych, naprzeciwległych par listków o długości 3-12 mm. Gdy listki mimozy delikatnie dotkniemy, roślina bardzo szybko je składa. Podobna reakcja wystąpi po zbliżeniu do rośliny źródła ciepła (np. płomienia świecy) lub potrząśnięciu całą rośliną, zaś bez dodatkowej ingerencji, listki samoczynnie składają się na noc.

Warto wiedzieć!
Mimoza wstydliwa bywa często mylona z nawłocią, porastającą pospolicie pola i łąki. Nazwa mimoza przylgnęła do nawłoci za sprawą piosenki Czesława Niemena, który śpiewał "Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła..." Pamiętajmy zatem, że nazwa mimoza jest stosowana wobec nawłoci niepoprawnie, zaś prawdziwa mimoza to zupełnie inna roślina.

mimoza wstydliwa
Listki mimozy składają się po dotknięciu
Fot. pixabay

Pielęgnacja i uprawa mimozy w doniczce

Mimoza wstydliwa może być uprawiana w normalnej temperaturze pokojowej w lekkim i żyznym podłożu, np. w ziemi uniwersalnej z dodatkiem torfu i piasku. Wymaga jasnego stanowiska ze światłem rozproszonym. Dobre nasłonecznienie pobudza roślinę do kwitnienia, które rozpoczyna się latem i może potrwać do jesieni.

mimoza wstydliwa
Mimoza wstydliwa - Mimosa pudica
Fot. pixabay

Mimozę podlewamy umiarkowanie, pozwalając aby pomiędzy kolejnymi podlewaniami wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschła. Należy zadbać także o odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. W tym celu najlepiej postawić doniczkę z mimozą na podstawce w wilgotnym żwirem. Można także zraszać liście mimozy za pomocą opryskiwacza. Ważne aby do zraszania używać wody odstałej o temp. pokojowej.

Nawożenie mimozy wykonujemy co dwa tygodnie. Należy stosować bogaty w potas nawóz do roślin kwitnących, który rozpuszcza się w wodzie i takim roztworem podlewa roślinę.

Warto wiedzieć!
Mimoza wstydliwa uprawiana jest zazwyczaj jako roślina jednoroczna, usuwana jesienią po zakończeniu kwitnienia, gdyż źle znosi zimę w ogrzewanych mieszkaniach (zbyt suche powietrze) i z wiekiem traci walory dekoracyjne.

Mimoza pospolita - wysiew nasion

Rozmnażanie mimozy wykonuje się z nasion, które najlepiej wysiać w lutym do standardowego podłoża do wysiewu nasion. Nasiona kiełkują w temperaturze 20-22°C, a zatem w standardowej temperaturze pokojowej. Siewki powinny się ukazać w ciągu 2-3 tygodni od wysiewu nasion.

Przeczytaj również:

Drzewko truskawkowe - wysiew nasion i uprawa w domuDrzewko truskawkowe - wysiew nasion i uprawa w domu
Drzewko truskawkowe, poziomkowiec lub drzewo poziomkowe, to zwyczajowe nazwy chruściny jagodnej (Arbutus unedo). Dowiedz się więcej o tej ciekawej roślinie, która zachwyca niezwykłymi owocami. Zobacz jak wyhodować drzewko truskawkowe z nasion oraz jak wygląda uprawa drzewka truskawkowego w domu. Więcej...

Kwiat nietoperz, Tacca chantrieriKwiat nietoperz, Tacca chantrieri - uprawa z nasion
Kwiat nietoperz - Tacca chantrieri to roślina tropikalna, w naszym klimacie uprawiana wyłącznie w doniczce. Słynie ze swoich niezwykle dużych i pięknych kwiatostanów, których wygląd przyczynił się do nadania nazwy kwiat nietoperz. Zobacz jak wygląda uprawa Tacca chantrieri z nasion i jakich warunków wymaga kwiat nietoperz w uprawie doniczkowej. Więcej...

pochrzyn tropikalne pnącze, roślina żółwPochrzyn Dioscorea - tropikalne pnącze, roślina żółw
Pochrzyn to tropikalne pnącze, tworzące niezwykłe bulwiaste kłącza. Znanych jest ponad 600 gatunków należących do rodzaju Dioscorea. Jak je uprawiać, które można mieć w domu, a które sadzić w ogrodzie? Oto dwa najciekawsze gatunki - roślina żółw, czyli pochrzyn słoniowy (Dioscorea elephantipes), oraz pnący ziemniak, czyli pochrzyn chiński (Dioscorea batatus). Więcej...