Stihl Cash Back

Miłek wiosenny, amurski i letni - uprawa, rozmnażanie

Miłki to pełne uroku rośliny zielne. Wiosną w ogrodach zakwitają miłek amurski i miłek wiosenny, nieco później zaś kwitnie miłek letni. Gatunki te zyskują coraz więcej sympatyków gdyż są łatwe w uprawie i potrafią zauroczyć swoimi żółto-złotymi kwiatami. Zobacz jakich warunków uprawy wymagają miłki oraz jak rozmnażać te rośliny i powiększyć ich kolekcję na ogrodowej rabacie.

miłek amurski
Miłek amurski zakwita jako pierwszy

Tuż z pojawieniem się w ogrodzie przebiśniegów rozkwitają inne niezwykłe kwiaty, które w ostatnim czasie zyskują coraz więcej sympatyków. Mam na myśli miłki - prawdzie "złoto wiosny" jak czasem się o nich mówi. Są to w większości niewielkie, odporne rośliny o delikatnych powcinanych listkach oraz o cudnej urody kwiatach w kolorze złota i żółci rozkwitających tuż po nadejściu wiosny.

Wszystkie gatunki miłków mogą z powodzeniem rosnąć w naszych ogrodach nie sprawiając przy tym żadnych kłopotów w uprawie. Bez względu na gatunek, rośliny te prezentują się najlepiej posadzone po kilka sztuk obok siebie dzięki czemu można uzyskać w ten sposób złotą plamę otoczoną kryzami delikatnych listków.

Miłek amurski

Jako pierwszy zakwita miłek amurski (Adonis amurensis). Jest to żywotna roślinka pochodząca z Dalekiego Wschodu, która dała początek kilku odmianom ogrodowym o interesujących, pełnych kwiatach w złotym kolorze z domieszkami zieleni.

Kwiaty tego gatunku rozwijają się w moim ogrodzie już na przełomie lutego i marca dając piękny kilkutygodniowy pokaz. Roślina posiada bardzo kruche korzenie, więc przy sadzeniu i podczas podziału trzeba uważać by ich nie połamać. Jeśli uszkodzimy korzenie to odbije się to negatywnie na wzroście rośliny i w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do jej zamarcia. Miłek amurski będzie wdzięczny za lekko ocienione miejsce z przepuszczalnym, próchnicznym podłożem o lekko kwaśnym odczynie. W moim ogrodzie roślinę ocienia duży kamień przy którym rośnie, a w sezonie dodatkowo wysokie byliny - astry i gaura Lindheimera. Ważne jest też oznaczenie miejsca, w którym rośnie ponieważ w lipcu roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku trwający do wiosny następnego roku. Jednak już jesienią wykształca pąki kwiatowe, które mogą zostać uszkodzone podczas prac pielęgnacyjnych co odbije się na wiosennym kwitnieniu.

miłek wiosenny
Nieco później możemy podziwiać kwiaty miłka wiosennego

Miłek wiosenny

Kolejnym gatunkiem, który można z powodzeniem uprawiać w ogrodach jest miłek wiosenny (Adonis vernalis). Roślina ta występuje w Polsce w stanie naturalnym, jednak jest pod ścisłą ochroną (choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu rósł na polach i miedzach jak chwast). Obecnie wiele szkółek zajęło się jego rozmnażaniem i nie ma już większego problemu ze zdobyciem zdrowych i silnych roślin w legalny sposób przez ich kupienie u producenta. Miłek wiosenny zakwita w marcu i kwietniu kwiatami w kanarkowo - żółtym kolorze, a dodatkową ozdobą są jego charakterystyczne "koperkowate" listki utrzymujące się do pierwszych przymrozków. Roślina preferuje lekkie, nawet kamieniste gleby o zasadowym odczynie i pełne nasłonecznienie.

Miłek letni

Jeśli ktoś chciałby uprawiać miłki o innym niż żółty kolorze kwiatów to proponuję już teraz rozejrzeć się po sklepach ogrodniczych za nasionami miłka letniego. Miłek letni to jednoroczny gatunek o niewielkich, ale za to soczyście czerwonych kwiatach oraz delikatnych, postrzępionych listkach, tak jak ma to miejsce u miłka wiosennego. Rośliny tego gatunku osiągają około 60 cm wysokości i dobrze radzą sobie na przeciętnej glebie pod warunkiem, że jest ona dostatecznie żyzna. Można je wykorzystać do stworzenia kwietnej łąki lub jako uzupełnienie nasadzeń na rabacie bylinowej.

Miłek - rozmnażanie, uprawa z nasion

Gatunki jednoroczne miłków, takie jak miłek letni, mnożymy tylko przez wysiew nasion. Miłek amurski i miłek wiosenny mogą być rozmnażane przez podział rozrośniętych karp na przełomie sierpnia i września. Robimy to bardzo delikatnie by nie uszkodzić bardzo kruchych korzeni. Ostrym nożem dzielimy roślinę na sadzonki z 1-2 pąkami i koniecznie nieuszkodzonymi korzeniami. Rany po cięciu dobrze jest zasypać pyłem z węgla drzewnego by zapobiec gniciu rośliny.

Gatunki wieloletnie możemy także mnożyć przez jesienny wysiew nasion. Zbieramy je wtedy, gdy zaczynają się osypywać i siejemy od razu na rozsadnik lub miejsce stałe bez przesuszenia (wtedy najlepiej kiełkują). Siewki pojawią się wiosną następnego roku i rosną dość wolno. Rośliny uzyskane z siewu zakwitają najwcześniej w 3 roku uprawy.

Uprawiam miłki w swoim ogrodzie już 4 lata i co roku czekam z niecierpliwością, aż ich piękne kwiaty rozwiną się by przywitać wiosnę :-)



Zobacz również:

Śnieżyczka przebiśnieg - opis, zdjęcia, sadzenie i uprawa
Byliny cebulowe to jedne z najwcześniejszych kwiatów przedwiośnia. Wśród nich jako pierwsza zakwita śnieżyczka przebiśnieg, często już w lutym przebijając się przez topniejący śnieg. Warto mieć tę roślinę w ogrodzie, gdyż zwiastuje przedwiośnie i stanowi jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół. Zobacz wszystkie potrzebne informacje o przebiśniegach - opis jak wygląda przebiśnieg, zdjęcia przebiśniegów i jak uprawiać przebiśniegi w ogrodzie. Więcej...

ziarnopłon wiosennyZiarnopłon wiosenny - Ficaria verna
Kwitnący w połowie marca ziarnopłon wiosenny to niewielka i skromna roślina. Zwraca na siebie uwagę pięknymi, choć niewielkimi kwiatami w kolorze złoto - żółtym oraz soczyście zielonymi, błyszczącymi liśćmi. Zobacz jak wygląda uprawa ziarnopłonu oraz jakie odmiany ziarnopłonu wiosennego warto posadzić w ogrodzie. Więcej...

Niezapominajka - uprawa w ogrodzie
Niezapominajka jest zapewne wszystkim znana jako roślina symbolizująca pamięć. Jest też kwiatem stanowym Alaski, a od 2002 roku w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma nam przypominać o konieczności ochrony polskiej przyrody. Wśród niezapominajek uprawianych w ogrodach można znaleźć zarówno rośliny dwuletnie jak i wieloletnie byliny, których ozdobą są niebieskie, fioletowe, różowe lub białe kwiaty. Więcej...