Stihl Cash Back

Migdałek trójklapowy - uprawa, cięcie, rozmnażanie

Migdałek trójklapowy przyciąga wzrok głównie wiosną za sprawą swoich wspaniałych kwiatów. Można go spotkać w formie krzewiastej lub piennej. Jest świetnym dopełnieniem słonecznej rabaty. Zobacz się jak wygląda uprawa migdałka trójklapowego oraz dlaczego prawidłowe cięcie migdałka jest tak ważne. Poznaj też najlepszy sposób na rozmnażanie migdałka trójklapowego w ogrodzie!

Migdałek trójklapowy
Migdałek trójklapowy - Prunus triloba
Fot. pixabay

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) to powszechnie znany krzew kwitnący na różwo w okresie wiosnennym (od kwietnia do maja). Jego pędy są gęsto rozgałęzione. Często spotykamy go w formie krzewu ozdobnego szczepionego na pniu. Migdałki są zazwyczaj szczepione na ałyczy. Ich liście są podwójnie piłkowane brzegiem, z wierzchu nagie, a od spodu z delikatnym meszkiem. Migdałek trójklapowy zakwita jeszcze przed rozwinięciem liści - pączki są ciemnoróżowe, a przekwitające kwiatostany bladoróżowe.

Warto wiedzieć!
Jeśli chcemy wcześnie zaprosić wiosnę do swojego mieszkania, można ściąć kilka pędów migdałka i przyśpieszyć jego kwitnienie w wazonie.

Migdałek trójklapowy - uprawa

W uprawie migdałka trójklapowego warto zadbać o osłonięte od wiatru, słoneczne stanowisko, w którym to migdałek będzie się czuł najlepiej. Migdałek preferuje świeżą, umiarkowanie wilgotną glebę, zasobną w składniki pokarmowe, piaszczysto-gliniastą, słabo kwaśną do zasadowej.

Prawidłowa pielęgnacja migdałka trójklapowego polega na regularnym cięciu, podlewaniu oraz nawożeniu krzewu w sezonie wegetacyjnym. Do nawożenia migdałka najlepiej stosować wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących, który w swoim składzie zawiera zbilansowane składniki odpowiadające za zdrowy wygląd rośliny.

Migdałek trójklapowy niestety często atakowany jest przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych, zwaną też moniliozą. Grzyb wywołujący tę chorobę wnika przez zranienia do naczyń przewodzących i zatyka je. Młode pędy więdną, a całe partie korony mogą obumierać. Choroby można uniknąć m. in. przez prawidłowe cięcie krzewów migdałka.

Choroby migdałka trójklapowegoChoroby migdałka trójklapowego
Niezwykłe, różowe, pełne kwiaty migdałka witają wiosnę i pięknie komponują się w ogrodowych rabatach. Niestety czasami pojawiają się niepokojące objawy. Zobacz dlaczego migdałek nie kwitnie, liście migdałka więdną i jakie atakują go szkodniki. Oto najgroźniejsze choroby migdałka trójklapowego i ich zwalczanie! Więcej...

Migdałek trójklapowy - cięcie

Migdałek trójklapowy należy do grupy roślin, których kwiatostany rozwijają się wczesną wiosną, z pąków zawiązanych na zeszłorocznych pędach. Regularne, silne cięcie migdałka po przekwitnięciu zapewnia obfite i długie kwitnienie w następnym roku. Zapobiega również porażeniu przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

Migdałek trójklapowy
Migdałek trójklapowy - Prunus triloba

Cięcie migdałka trójklapowego wykonujemy zaraz po przekwitnięciu. Skracamy jego pędy o połowę. Wycinamy także wszystkie pędy suche, krzyżujące się lub chore.

U form piennych migdałka trójklapowego niekiedy z podkładki wyrastają odrosty, które zagłuszają wzrost pozostałych pędów, dlatego je także należy regularnie usuwać.

cięcie drzew i krzewów ozdobnychCięcie drzew i krzewów ozdobnych
Cięcie drzew i krzewów ozdobnych to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji tych roślin. Jednocześnie budzący wiele kontrowersji i często źle wykonywany. Dlatego wyjaśniamy kiedy, co i jak ciąć. Więcej...

Migdałek trójklapowy - rozmnażanie

Rozmnażanie migdałka trójklapowego polega na pobraniu w lipcu sadzonek pędowych. Sadzonki te pobieramy z wierzchołków pędów. Powinny mieć one długość 8-10 cm.

Tak ścięte pędy migdałka sadzimy w mieszance piasku i torfu w stosunku (1:1) w miejscu ciepłym i wilgotnym o temperaturze 18-20°C. Pamiętać należy o regularnym zraszaniu wodą, pozwalającym utrzymać wysoką wilgotność. Pędy migdałka można dodatkowo zanurzyć w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych, przykryć dziurkowaną folią i stopniowo w miarę wzrostu odsłaniać.

Na zimę sadzonki migdałka trójklapowego pozostawiamy w pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze 12°C. Wiosną przesadzamy je na rozsadnik, zacieniamy i regularnie podlewamy. Na miejsce stałe młode migdałki wysadzamy jesienią.

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Krzewuszka cudowna - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanieKrzewuszka cudowna - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie
Krzewuszka cudowna należy do jednych z najbardziej popularnych krzewów we spółczesnych ogrodach. Uprawa krzewuszki cudownej jest stosunkowo łatwa - roślinie tej trzeba poświęcić niewiele uwagi, a i tak będzie dobrze rosła przez wiele lat. Poznaj najciekawsze odmiany krzewuszki cudownej, sposoby jej cięcia oraz dowiedz się jak łatwe jest rozmnażanie krzewuszki w ogrodzie. Więcej...

Hortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnieHortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnie
Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże, przepiękne kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato. Może być sadzona jako soliter lub w kompozycji z innymi roślinami. Zobacz jak wygląda uprawa hortensji w ogrodzie i jak powinna przebiegać pielęgnacja hortensji aby długo kwitła. Wyjaśniamy dlaczego czasem hortensja nie kwitnie i jak zmienić kolor kwiatów hortensji. Więcej...