Stihl Cash Back

Metasekwoja chińska - odmiany, wymagania, uprawa

Metasekwoja chińska jest pradawnym drzewem, niegdyś uważanym za wymarłe. Obecnie popularyzuje się jako roślina ogrodowa ze względu na swoje piękno i niewysokie wymagania. Zobacz jak wygląda uprawa metasekwoi w ogrodzie, poznaj piękne i ciekawe ogrodowe odmiany metasekwoi oraz dowiedz się jak rozmnożyć posiadane już egzemplarze tego drzewa. Poznaj wszystkie sekrety, jakie ukrywa metasekwoja chińska!

metasekwoja chińska
Metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides

Metasekwoja chińska - historia niezwykłego drzewa

Metasekwoja chińska jest żywą skamieniałością. Odciski liści metasekwoi znajdowano w Polsce w złożach węgla brunatnego (w trzeciorzędzie rosło na terenie dzisiejszej Polski). Drzewo to uważane było za wymarłe aż do roku 1941, kiedy to egzemplarz metasekwoi odnaleziono w Chinach. W miejsce to wysłano amerykańską ekspedycję, której celem było zbadanie drzewa i zebranie jego nasion.

Tak zdobyte nasiona metasekwoi chińskiej rozdzielono do kilkudziesięciu instytucji badawczych. Dzięki temu w ciągu kilku kolejnych lat z zebranych nasion wyhodowano ponad tysiąc egzemplarzy tego niezwykłego drzewa. Wkrótce powiodły się także próby rozmnażania metasekwoi przez sadzonki i rozpoczęto hodowlę odmian ogrodowych o ograniczonym wzroście i ciekawych walorach ozdobnych.

Osobiście po raz pierwszy miałem okazję dokładnie przyjrzeć się metasekwoi chińskiej i poznać jej historię w Ogrodzie Dendrologicznym w Wirtach. Tam też wykonałem prezentowane tu fotografie.

Metasekwoja chińska to szybko rosnące drzewo, zrzucające igły na zimę, osiągające w naturalnym środowisku do 35 m wysokości. Metasekwoja uprawiana w ogrodach z reguły osiąga jednak mniejszy wzrost. Korona ma wyraźny, strzelisty przewodnik i przybiera wąski, stożkowaty pokrój. Pień metasekwoi wyraźnie rozszerza się przy ziemi, zaś jej cynamonowo-brązowa kora łuszczy się długimi płatami.

Igły metasekwoi są płaskie, miękkie, delikatne, długości 3 do 4 cm, jasnozielone. Jesienią przebarwiają się na żółte i czerwonobrązowe aby w końcu na zimę opaść z drzewa.

Metasekwoja chińska to roślina doskonała do nasadzeń zarówno w dużych ogrodach jak i parkach. Najlepiej prezentują się pojedyncze egzemplarze na dobrze wyeksponowanych stanowiskach.

Metasekwoja chińska - odmiany

Wyhodowano kilkanaście odmian ogrodowych metasekwoi chińskiej, z czego w Polsce spotykanych jest zaledwie kilka. Choć w większości są to szybko rosnące i ostatecznie bardzo wysokie drzewa, to znajdziemy też kilka karłowych odmian metasekwoi nadających się do niewielkich ogrodów.

Metasekwoja chińska Gold Rush - to najczęściej spotykana u nas odmiana metasekwoi o znacznie ograniczonej sile wzrostu wobec gatunku (w ciągu 10 lat dorasta do 3 m wysokości). Jest to drzewo o strzelistym, stożkowatym pokroju i złocistożółtym ulistnieniu. Odmiana polecana do sadzenia w dużych ogrodach, w pobliżu zbiorników wodnych. Pochodzi z Japonii.

Metasekwoja chińska Matthaei - jest to odmiana pochodząca z USA, o pokroju kulistym i powolnym wzroście (w ciągu 10 lat dorasta zaledwie do 1,5 m wysokości) i miękkich igłach. Ta wyjątkowo niewielka odmiana metasekwoi nadaje się do małych ogrodów. Dosyć dobrze znosi cięcie i formowanie.

metasekwoja chińska
Metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides

Metasekwoja chińska Miss Grace - kolejna odmiana metasekwoi chińskiej osiągająca niewielkie odmiany. Jest to roślina o płaczących pędach i lekko niebieskawych, miękkich igłach. Jest wysoce mrozoodporna i nadaje się do sadzenia zarówno pojedynczo jak i w grupach.

Metasekwoja chińska National - ciekawe drzewo o stożkowatym pokroju. Ta odmiana metasekwoi pochodzi z Chin i charakteryzuje pięknymi, pierzastymi, miękkimi igłami o zielonej barwie, jesienią ślicznie przebarwiającymi się na pomarańczowo. Podobnie jak inne metasekwoje najlepiej rośnie na glebach mokrych ale wyjątkowo dobrze znosi także suszę.

Metasekwoja chińska Snow Flurries - ta odmiana metasekwoi wyróżnia się biało kremowymi przyrostami wiosennymi, a w dobrych warunkach uprawy końcówki pędów tej odmiany stale mają lekko białawy poblask. Rośnie szybko ale nieco wolniej niż gatunek.

Metasekwoja chińska Spring Cream - odmiana australijska o wąskiej, stożkowej budowie. Dorasta do 30 m wysokości, nadaje się zatem wyłącznie do bardzo dużych ogrodów.

metasekwoja chińska
Metasekwoja chińska - młoda sadzonka i zbliżenie pędów

Metasekwoja chińska - uprawa i wymagania

Uprawa metasekwoi chińskiej najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Roślina ta lubi przepuszczalne, żyzne i wilgotne gleby, mogą być nawet okresowo zalewane. Niedopuszczalne jest natomiast podłoże suche i jałowe. Wymagania metasekwoi chińskiej co do pH gleby nie są wygórowane. Drzewo to rośnie dobrze zarówno na glebach o odczynie obojętnym jak i na glebach kwaśnych.

Metasekwoja jest odporna na zanieczyszczenia środowiska i mrozy (strefa 6A), choć mrozoodporność nabywa z wiekiem. Młodsze okazy bywają uszkadzane przez przymrozki i często wymagają okrywania na zimę. Starsze drzewa są zaś całkowicie mrozoodporne. W najchłodniejszych rejonach Polski warto wybierać najbardziej mrozoodporne odmiany metasekwoi, jak np. w/w metasekwoja 'Miss Grace'.

Warto wiedzieć!
Metasekwoje są podatne na choroby grzybowe i bakteryjne, atakujące podstawę pnia i korzenie. Patogeny łatwo wnikają przez zranienia i uszkodzenia powstające np. podczas koszenia trawy. Dlatego, jeżeli kosimy trawę pod metasekwoją, należy zachować szczególną ostrożność.

Metasekwoja chińska - rozmnażanie

Rozmnażanie metasekwoi jest możliwe z sadzonek pędowych (zarówno zielnych jak i zdrewniałych), przez szczepienie, jak i z nasion.

Nasiona metasekwoi trzeba jednak sprowadzać z zagranicy, ponieważ drzewa te w naszym klimacie, chociaż tworzą szyszki, to niestety nie obradzają płodnych nasion. Zakupione nasiona wysiewa się w szklarniach, zapewniając pojawiającym się siewkom odpowiednio dużo ciepłą i wilgoci.

Od końca czerwca do sierpnia można pobierać sadzonki zielne, które ukorzenia się w kwaśnym podłożu w skrzynkach z podgrzewanym dnem (w temp. 22-25°C). Sadzonki potrzebują dużo ciepła i zacieniania.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, praca zbiorowa, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 407 oraz Katalog roślin - drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2006, s. 30. Fot. archiwum własne oraz anja, forum.PoradnikOgrodniczy.pl