Magnolia - uprawa, odmiany, choroby

Magnolia to drzewo lub krzew występujący dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Jako rośliny ozdobne uprawia się magnolie ze względu na piękne kwiaty, najczęściej przybierające różne odcienie różu. W Polsce uprawa magnolii jest ograniczona z powodu zbyt surowego klimatu. Jak się jednak okazuje, opinia o delikatności i dużej wrażliwości tych roślin na mrozy jest nieco przesadzona. Przestrzegając podstawowych zasad uprawy tych roślin, możemy z powodzeniem sadzić je w naszych ogrodach. Zobacz jak wygląda uprawa magnolii, w czym tkwi sekret obfitego kwitnienia magnolii, które odmiany magnolii wybrać do ogrodu i jakie choroby zagrażają tym roślinom.

magnolie kwitną najczęściej w odcieniach różu i fioletu
Magnolie kwitną najczęściej w odcieniach różu i fioletu

Magnolia - odmiany do uprawy w ogrodzie

Wśród odmian magnolii występują magnolie drzewiaste, o wysokości od 5 do kilkunastu metrów (min. M. loebneri, M. sprengeri, M. tripelata), nadające się do nasadzeń w parkach i bardzo dużych ogrodach. Wysokie magnolie najlepiej prezentują się sadzone pojedynczo, na dobrze wyeksponowanych stanowiskach. Do większości ogrodów i na działki bardziej odpowiednie będą odmiany magnolii nieco niższe, osiągające wysokość od 2,5 do 5 m (min. najbardziej popularna Magnolia soulangeana, a także niektóre odmiany M. loebneri).

Do niewielkich ogródków przydomowych należy wybrać karłowe odmiany magnolii, osiągające nie więcej jak 2,5 m wysokości. Można tutaj wybierać spośród odmian Magnolia stellata oraz Magnolia liliflora. Niskie odmiany doskonale prezentują się posadzone w grupie.

Poszczególne odmiany magnolii różnią się również kolorem kwiatów i porą kwitnienia. Najczęściej kwiaty magnolii mogą przybierać rozmaite odcienie różu, występują także odmiany o kwiatach białych, kremowych, a nawet żółtych.

Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Możemy jednak znaleźć odmiany, takie jak np. Magnolia stellata, które zakwitają już od marca, a także odmiany o późnym terminie kwitnienia, tj. kwitnące w maju i czerwcu (np. Magnolia sieboldii, czy Magnolia liliflora 'Nigra'). Zdarza się również, iż pod koniec lata magnolie zakwitają ponownie.

Uprawa magnolii

Do uprawy magnolii najbardziej odpowiednie będzie stanowisko zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, oraz dobrze nasłonecznione. Ewentualnie lekko ocienione. W miejscach zacienionych rośliny te bardzo słabo kwitną. Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Po posadzeniu glebę wokół roślin ściółkujemy korą sosnową lub torfem ogrodniczym, co ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem, a także pomoże utrzymać właściwą wilgotność gleby. Wybierając miejsce dla magnolii w naszym ogrodzie, pamiętajmy że korzenie tych roślin są bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia, a system korzeniowy płytki, dlatego też w późniejszym czasie przesadzenie rosnącej już rośliny w inne miejsce nie będzie możliwe.

Magnolia stellata kwitnie już od marca
Magnolia stellata kwitnie już od marca

Nawożenie magnolii. Wskazanie jest kilkakrotne zasilenie roślin nawozem wieloskładnikowym w okresie od marca do początku lipca. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie nieco pracy, możemy jednorazowo na przełomie marca i kwietnia zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, np. Osmocote.

Sadząc magnolie, warto zwrócić uwagę, iż utrzymanie odpowiednio kwaśnej gleby może przyspożyć nieco trudności. Dlatego też warto wykorzystać zjawisko mikoryzy. Co to jest? Mikoryza to wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Mikoryzę możesz wprowadzić poprzez zastosowanie specjalnych szczepionek mikoryzowych dla roślin wrzosowatych.

Właśnie w przypadku roślin kwasolubnych, a taką jest magnolia, szczepionki te przynoszą rewelacyjne efekty. W zupełności wystarczają aby przygotować odpowiednie podłoże dla wrzosów, różaneczników, magnolii czy borówek. Glebę można wprawdzie zakwasić tradycyjną metodą, mieszając ją po prostu z torfem. Ale uzyskane w ten sposób zakwaszenie będzie krótkotrwałe. Tymczasem dzięki zastosowaniu szczepionki mikoryzowej, efekty będą się utrzymywać przez wiele lat, a Twoje krzewy będą piękne nawet przy niekorzystnym pH gleby.

mikoryza w ogrodzieMikoryza w ogrodzie
Mikoryza zastosowana w ogrodzie wspomaga wzrost roślin, zwiększa ich odporność na suszę, przemarzanie i niekorzystne warunki uprawy, a także przyczynia się do obfitego kwitnienia i owocowania. Innymi słowy - to sekret pięknych i zdrowych roślin. Zobacz jak wprowadzić mikoryzę do ogrodu i jakie efekty przynoszą dostępne w sprzedaży szczepionki mikoryzowe dla roślin ogrodowych. Więcej...

Podlewanie magnolii. Od maja do końca lipca, gdy jest najcieplej i najczęściej występują susze, rośliny trzeba regularnie podlewać. Wymagają tego szczególnie egzemplarze młode, które sadziliśmy w przeciągu ostatnich dwóch lat. Młode magnolie koniecznie musimy także na zimę ochronić przed mrozem i wiatrem. Całą roślinę okrywamy słomą lub jutowym workiem, a wokół dolnej części pnia usypujemy około 30-centymetrowy kopczyk z trocin lub kory. U starszych roślin wystarczy na zimę usypać sam kopczyk, okrywanie całej rośliny nie jest konieczne, o ile oczywiście rośnie na stanowisku osłoniętym od wiatrów.

Jak zabezpieczyć magnolię na zimęJak zabezpieczyć magnolię na zimę?
Magnolia należy do roślin wrażliwych na mróz, w szczególności dotyczy to odmian wcześnie kwitnących. Jeżeli dojdzie do uszkodzeń spowodowanych spadkiem temperatury, rośliny nie zakwitną i stracą swój prawdziwy urok. Zobacz kiedy i jak zabezpieczyć magnolię na zimę aby uniknąć niebezpiecznych uszkodzeń mrozowych i doczekać się obfitego kwitnienia tej rośliny. Więcej...

Magnolia - choroby i szkodniki

Przestrzeganie wyżej opisanych zasad uprawy magnolii, powinno w zasadzie zagwarantować bezproblemowy wzrost tych roślin. Przede wszystkim należy pamiętać aby młode, nowo posadzone magnolie chronić przed mrozem, właściwie podlewać i utrzymywać lekko kwaśny odczyn gleby (pH 5 - 6).

Gdy magnolia ma liście przebarwione na żółto, a korzenie rośliny zamierają, świadczy to o zbyt dużej ilości wapnia w glebie. Konieczne jest wtedy jej zakwaszenie, np. kwaśnym torfem. Nie powinno się przesadzać z nawożeniem azotem, gdyż zbytnie dawki tego składnika zwiększają podatność magnolii na przemarzanie. Dlatego też nawozy zawierające azot podajemy tylko wiosną, kończąc nawożenie w lipcu. Od sierpnia do września można stosować bogate z fosfor i potas nawozy jesienne, które pomogą magnolii zawiązać pąki kwiatowe i przygotować się do zimy.

Pomimo właściwej pielęgnacji, rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki magnolii. Najczęściej magnolie są atakowane przez przędziorki, które pod osłoną pajęczyny mogą żerować od maja do końca sierpnia. W wyniku żerowania przędziorków na górnej stronie liści pojawiają się mozaikowate przebarwienia, z czasem liście zasychają i opadają. W takim przypadku koniecznie usuwajmy opadłe liście (najlepiej je spalić). Rośliny należy opryskać pod koniec maja lub na początku czerwca preparatem Nissorun 050 EC (0,06%) lub Talstar 100 EC (0,05%). Później można też użyć preparatów Karate Zeon 050 CS (0,05%) lub Afidol AL, które poza substancją przędziorkobójczą zawierają także mikroelemeny wzmacniające rośliny osłabione żerowaniem szkodników.

Poza przędziorkami, na magnoliach mogą pojawić się również mszyce (fot. po lewej). Możemy wtedy zauważyć skupiska bezskrzydłych ciemnozielonych szkodników na wierzchołkach pędów i dolnej stronie liści. Zaatakowane rośliny słabiej rosną, mają zniekształcone liście i pokryte są lepką rosą miodową. Pędy na których jest najwięcej skupisk mszyc dobrze jest usunąć. Konieczne jest także wykonanie oprysków preparatami mszycobójczymi, takimi jak np. Pirimix Nowy AE, Pirimor 500 WG czy też ABC na mszyce AL.

Dolna część pnia magnolii może być obgryzana przez myszy i nornice. Uszkodzenie jest widoczne dopiero gdy odkryjemy wierzchnią warstwę gleby. Powstałe rany trzeba zamalować farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu M 500 SC. Z kolei uszkodzenia delikatnych korzeni magnolii mogą powodować krety, ryjące glebę wokół roślin, co powoduje wyraźne osłabienie wzrostu krzewów.

Znacznie rzadziej magnolie mogą być atakowane przez choroby magnolii o podłożu bakteryjnym lub grzybowym. Objawia się to najczęściej powstawaniem plam i przebarwień na liściach, deformacji liści, czasem są również widoczne skupiska zarodników grzyba. Przez choroby magnolii atakowane mogą być również kwiaty, które przy dużej wilgotności powietrza mogą nawet całkowicie zgnić. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo rozwoju infekcji grzybowych, warto podczas podlewania nie zraszać całej rośliny, a jedynie glebę. Gdy objawy infekcji chorobowej są już widoczne, konieczne jest wykonanie oprysku odpowiednim fungicydem. Z reguły konieczne jest wykonanie kilku oprysków w odstępach 14-dniowych. Aby nie nadużywać środków chemicznych, na choroby magnolii polecamy opryski wykonać wybranym fungicydem na zmianę z jednym z biopreparatów Biochikol 020 PC (0,05%), Biosept 33 SL (0,05%) lub Bioczos BR.

Przeczytaj również:

dlaczego magnolia nie kwitnieDlaczego magnolia nie kwitnie - 3 ważne powody!
Magnolia to krzew bardzo ceniony za zwoje przepiękne kwiaty, pojawiające się w okresie wiosennym. U niektórych odmian magnolii kwiaty pojawiają się już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Wówczas magnolia jest jedną z pierwszych wiosennych ozdób ogrodu. Czasem jednak zdarza się, że magnolia nie kwitnie. Przyczyn tego problemu może być kilka. Zobacz dlaczego magnolia nie kwitnie i co na to zaradzić. Więcej...

różanecznikRóżaneczniki - sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie
Różanecznik, często zwany również rododendronem, to bogaty w gatunki rodzaj krzewów należący do rodziny wrzosowatych. W naturalnym środowisku rośliny z rodzaju różanecznik występują głównie w górskich lasach Azji oraz Ameryki Północnej i Środkowej. Zasiedlają stanowiska zacienione, o dużej wilgotności powietrza. Jak zapewnić im właściwe warunki uprawy w naszych ogrodach? Więcej...

Wrzos pospolity - 3 sekrety uprawy
Wrzos pospolity to wdzięczna, zimozielona krzewinka, zdobiąca ogrody jesienią. Wrzosy można sadzić na rabatach, w grupach i jako pojedyncze okazy. Doskonale prezentują się na skalniakach i jako rośliny okrywowe. Można nimi obsadzać całe połacie ogrodu, tworząc wrzosowiska naśladujące leśne polany. Jakie warunki uprawy zapewnić wrzosom aby pięknie zdobiły nasz ogród? Poznaj 3 najważniejsze sekrety uprawy wrzosów, o których mało kto mówi! Więcej...

Opracowano na podstawie: S. Zymon, Karłowe magnolie, Działkowiec, nr 10/95, s. 26; S. Zymon, Kiedy znów zakwitną magnolie, Kwiaty, nr 1/98, s. 12; Magnolie - arystokratki wśród roślin, Ogrody, nr 5/2003.