Lilie orienpety

Lilie orienpety to rewelacyjna grupa lilii pochodzących ze skrzyżowania odmian trąbkowych z pięknymi, lecz bardzo wymagającymi pod względem całorocznej uprawy ogrodowej, pochodzącymi z Dalekiego Wschodu liliami orientalnymi. Każdy wie, jak piękne lilie pojawiają się w kwiaciarniach. Tymczasem okazuje się, że równie atrakcyjne odmiany można uprawiać na każdej działce!

Lilia orienpet Bonbini
Lilia orienpet 'Bonbini'

Lilie orienpety - pochodzenie

Otóż wcale nie tak dawno temu za sprawą ogromnego postępu jaki się dokonał na polu krzyżowania odmian, udało się wyhodować pierwszego mieszańca międzygrupowego pomiędzy łatwymi w pielęgnacji liliami trąbkowymi a delikatnymi azjatkami spotykanymi głównie w uprawie szklarniowej.

Potomkiem tego niuansu była odmiana 'Black Beauty' - żywotna w warunkach ogrodowych roślina łącząca w sobie piękno lilii orientalnych z wytrzymałością odmian trąbkowych. Została ona zaliczona do grona odmian mieszańcowych nowego typu określanych w środowiskach ogrodniczych jako lilie orienpety. Dała ona w krótkim czasie potomstwo, z pośród którego wyselekcjonowano równie piękną, lecz wielko kwiatową siewkę o wdzięcznej nazwie 'Arabesque'. Na płatkach jej kwiatów występuje cała masa bardzo atrakcyjnych dla oka wyrostków, przypominających o jej orientalnym pochodzeniu. Tak powstały pierwsze lilie orienpety.

Lilie orienpety - walory dekoracyjne

Wszystkie bez wyjątku lilie orienpety odznaczają się nietuzinkową urodą połączoną z czarownym zapachem kwiatów jaki rozsiewają podczas kwitnienia w całym ogrodzie. Gama barw jakie mają do zaoferowanie jest powalająca. Kolorystyka ich płatków to wszystkie odcienie fioletu, różu, bieli, oranżu, żółci, czerwieni, brązu. Dodatkowo płatki posiadają wyrostki, kropki, prążki, cętki... Piorunujące wrażenie robią - zwłaszcza jeśli odcień płatków jest ciemny, fioletowy, kasztanowy - zielone lub żółte gwiazdki usytuowane w sercu kwiatów, tuż nad miodnikami. Kwiaty są zwykle miskowate lub w postaci szeroko rozwartych kielichów skierowanych bocznie lub pochylonych ku dołowi. Rzadko pojawiają się odmiany zakwitające trąbkami uniesionymi ku słońcu (do tych ostatnich zaliczyć można 'Yelloween' o żółtych oraz 'Avocado' o morelowych kwiatach).

Lilia orienpet Flashpoint
Lilia orienpet 'Flashpoint'

Dodatkowym atutem jaki przemawia za rozejrzeniem się w poszukiwaniu lilii orienpetów podczas jesiennych zakupów cebul jest wysokość jaką osiągają dobrze zakorzenione rośliny. Wynosi ona zależnie od odmiany od 1,3 aż do blisko 2,5 metrów. Jeśli roślina rozwinie na tak pokaźnej łodydze 20 - 30 wielkich kwiatów to można ją śmiało porównać do liliowego drzewka!!!

Tak, to nie żarty - by doczekać się roślin takich rozmiarów trzeba czekać 3 - 4 lata, ale zapewniam, że ten trud zostanie nam hojnie wynagrodzony podczas kwitnienia.

Lilie orienpety - najciekawsze odmiany

Wiele osób waha się przed kupnem tych lilii. Często jest to zasługa ceny cebul, która nie należy do najniższych oraz przekonania, że tak piękne lilie sobie nie poradzą podczas długich zimowych miesięcy w nieosłoniętym gruncie. Przyznam szczerze, że i ja na początku miałem obawy... lecz upłynęło już sporo czasu od posadzenia pierwszych lilii orienpetów w moim ogrodzie i wyrobiłem sobie o nich dobre zdanie.

Lilia orienpet Montego Bay
Lilia orienpet 'Montego Bay'

Do odmian, które prezentują się niesamowicie, czy to pojedynczo, czy też w zestawieniach z innymi roślinami mogę z całą pewnością zaliczyć lilię 'Red Dutch'. Kwiaty, chociaż nie należą do największych, przykuwają uwagę każdego gościa odwiedzającego ogród. To za sprawą nietypowego jak na lilie zabarwienia - zewnętrzne krawędzie oraz czubek jest zabarwiony na maślano - kremowy kolor mocno kontrastujący z krwistą czerwienią wnętrza kwiatu. Dodatkowo w samym sercu rysuje się złota gwiazda z zielonymi miodnikami. Rozłożenie czerwieni przypomina pociągnięcia pędzla szalonego artysty - malarza, który zatracił się na dobre w swojej wizji.

Dwie kolejne odmiany orienpetów 'Belladona' oraz 'Altaville' wydają kwiaty w stonowanej mieszance barw żółtej i bieli, bez wyraźnych rysunków czy wyrostków na powierzchni płatków. Ich ogromne miskowate kwiaty osiągają za to ponad 25cm średnicy, i chociaż jest ich zazwyczaj mniej niż w przypadku innych orienpetów, to i tak robią piorunujące wrażenie. Dodatkowo każdej nocy rozsiewają wokół siebie subtelny aromat roznoszący się po całym ogrodzie.

Lilia orienpet Shocking
Lilia orienpet 'Shocking'

Lilie orienpety odmiany 'Robinia' i 'Donato' pokazują jak piękny może być róż - czarują każdego swoimi wielkimi soczyście różowymi kwiatami z zielonym centrum napełniając powietrze wokół siebie wspaniałymi korzennymi zapachami. Odmiana 'Holland Beauty' tworzy z kolei ogromne rozwarte kielichy żółtych płatków z ciemno czerwonym centrum kwiatu, jej zapach niesie się bardzo daleko. Amatorów cukierkowych kolorów zachwyca odmiana 'Candy Clab' zakwitając z końcem lipca szkarłatnymi kwiatami z szerokim kremowo - żółtym brzegiem.

Lilie orienpety - uprawa, pielęgnacja

Lilie orienpety - wybór stanowiska, sadzenie
Lilie orienpety kochają słońce! W jego blasku kwiaty mają najintensywniejsze wybarwienie, a rośliny osiągają największe rozmiary. Niestety zbyt intensywne nasłonecznienie połączone z silnym wysuszającym wiatrem powoduje szybsze blaknięcie i zasychanie płatków. Dlatego należy im wybrać miejsce w lekkim cieniu większych drzew lub krzewów. Będą rosły znakomicie pod żywopłotem z iglaków rzucającym na nie chłodny cień w najbardziej upalne letnie dni. Jeśli nie możemy zapewnić im takich warunków to powinniśmy postępować według starego, sprawdzonego prawidła "głowa w słońcu, nogi w cieniu" sadząc u podstawy roślin niskie byliny lub kwiaty jednoroczne osłaniające powierzchnię gleby przed silnym nagrzaniem. Doskonale do tego zadania nadaje się także warstwa kompostu i silnie rozłożona kora sosnowa, które stopniowo się rozkładając, zasilą rośliny w składniki pokarmowe.

Lilia orienpet Jameson
Lilia orienpet 'Jameson'

Jaka ziemia dla orienpetów?
Podłoże, w którym mamy zamiar uprawiać lilie orienpety powinno być przepuszczalne, najlepiej gliniasto - piaszczyste z dużym udziałem dobrze rozłożonej materii organicznej o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego. Wielu ogrodników zarzeka się, że odmianom z tej grupy lilii należy zapewnić kwaśny odczyn (lilie orientalne najlepiej w takim rosną), inni z kolei, że gleba musi zawierać dużą ilość wapnia (wysokie pH preferują lilie trąbkowe). Według moich doświadczeń lilie orienpety są dość odporne na wahania odczynu gleby, ale zbyt wysoka kwasowość lub zasadowość podłoża wpływa negatywnie nie tylko na kwitnienie, ale także na wzrost i rozwój całych roślin.

Podlewanie lilii orienpetów
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest podlewanie. Chociaż wysoka wilgotność powietrza nie jest wskazana ze względu na częste ataki chorób grzybowych, to przesuszenie korzeni może okazać się katastrofalne w skutkach. Najlepiej utrzymywać glebę wilgotną przez cały okres wegetacji wlewając odstaną wodę do rowków wykopanych pomiędzy roślinami. To zapobiegnie zwilżeniu liści oraz kwiatów a jednocześnie zapewni dostateczną ilość wilgoci w glebie.

Nawożenie lilii orienpetów
Ponieważ lilie orienpety nierzadko osiągają imponujące rozmiary warto już w momencie wyrastania pędów zatroszczyć się o odpowiednie dokarmienie roślin. Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie Polifoski lub jednego z nawozów uniwersalnych w płynie 2 - 3 razy w czasie wzrostu roślin.

Lilie orienpety - zimowanie
I teraz czas na najważniejsze, czyli zimowanie orienpetów w warunkach Polski. Po okryciu cebul późną jesienią (gdy gleba zamarznie na kilka centymetrów) warstwą ściółki z kompostu, igliwia lub kory sosnowej grubości około 15 cm, nie istnieje niebezpieczeństwo wymarznięcia roślin. W moim ogrodzie orienpety goszczą już blisko 6 lat i jak do tej pory nie miałem strat spowodowanych zbyt niską temperaturą podczas zimy.

Lilie orienpety stały się przyszłością lilii wnosząc do naszych ogrodów powiew Orientu, piękne kolory oraz niesamowite, intensywne aromaty, których nie sposób szukać u innych roślin.

Gwidon

Przeczytaj również:

lilie ogrodoweLilie ogrodowe - odmiany, uprawa, jak i kiedy sadzić
Lilie przywędrowały do Europy z Japonii i Chin, gdzie już od dawna zdobiły liczne ogrody. Uprawa lilii staje się coraz popularniejsza w miarę jak hodowcy uzyskują nowe, coraz ciekawsze odmiany lilii. Dzięki temu powszechnie dostępne są przepiękne lilie ogrodowe, doskonałe do uprawy w naszym klimacie. Zobacz jak i kiedy sadzić lilie ogrodowe, które odmiany lilii wybrać oraz jak przebiega uprawa lilii w ogrodzie. Więcej...

lilie a liliowceLilie, a liliowce. Jaka jest różnica między lilią, a liliowcem?
Twoje ogrodnicze życie będzie łatwiejsze, jeśli nauczysz się odróżniać rośliny o podobnych nazwach, ale o różnych cechach. Tym razem będzie o lilii i liliowcu, które należą do najpopularniejszych bylin, pochodzą z tej samej rodziny, mają podobne kwiaty, ale różnią się wymaganiami, sposobem rozmnażania, wyglądem liści i części podziemnej, wytrzymałością na niesprzyjające warunki. Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone wiosnąKwiaty cebulowe sadzone wiosną
Kwiaty cebulowe sadzone wiosną stanowią doskonałą ozdobę ogrodu przez całe lato, aż do jesieni. Większość z tych roślin posiada niezwykle bajeczne, przepiękne, wielobarwne kwiatostany, świadczące o ich tropikalnym rodowodzie. To dzięki nim w naszym ogrodzie zapanuje nastrój ciepłego lata, dopełnionego nutką egzotyki. Zobacz jakie kwiaty cebulowe sadzić wiosną i jak przeprowadzić sadzenie, aby rośliny te zachwycały nas aż do jesieni. Więcej...