Stihl Cash Back

Ogrodowe lampy solarne

Ogrodowe lampy solarne coraz częściej zastępują tradycyjne oświetlenie. Są energooszczędne i nie wymagają montażu okablowania, przez co można je instalować bez przeszkód w już urządzonym ogrodzie. Coraz większy wybór, coraz lepsze parametry i coraz niższe ceny ogrodowych lamp solarnych sprawiają, że warto się nimi zainteresować. Zobacz jak działają ogrodowe lampy solarne, jakie są ich zalety i na warto zwrócić uwagę przy zakupie takich lamp.

ogrodowe lampy solarne
Ogrodowa lampa solarna

Ogrodowe lampy solarne - kiedy warto z nich skorzystać?

Wielu z nas zapewne chce aby ogród był piękny nie tylko za dnia, ale również i wieczorami. Szczególnie jeżeli lubimy spędzać w ogrodzie ciepłe, letnie wieczory. Odpowiednie oświetlenie może nadać uroku i podkreślić charakter ogrodu. Możemy oświetlać ścieżki, rabaty, fragmenty murków, oczka wodne i elementy architektury ogrodowej. Świetnie w tej roli sprawdzą się ogrodowe lampy solarne.

Sukces w dobrym oświetleniu ogrodu w dużej mierze zależy od doboru odpowiednich lamp i umieszczenia ich w odpowiednich lokalizacjach w naszym ogrodzie. Lampy zewnętrzne muszą być szczelne, odporne na urazy mechaniczne, wilgoć, zmiany temperatur i podmuchy wiatru. Modele wykonane precyzyjnie i z solidnych materiałów, posłużą przez lata. Oprawy nie mogą korodować, żarówki zaś powinny dawać przyjemne dla oka światło.

Zanim zaczniemy umieszczać lampy w ogrodzie trzeba wszystko zaplanować i spróbować przewidzieć jak to będzie wyglądało. Jeżeli chcemy wykonać montaż oświetlenia ogrodowego, całą instalację pod lampy ogrodowe warto położyć przed założeniem ogrodu. Nie trzeba będzie wtedy rujnować nawierzchni i rabat, aby położyć kable i inne elementy infrastruktury oświetleniowej.

Co jednak zrobić gdy nasz ogród jest już urządzony i dopiero teraz wpadliśmy na pomysł oświetlenia? A co mają począć posiadacze ogrodów działkowych na których w ogóle nie ma dostępu do instalacji elektrycznej? Czy pozostaje spędzanie wieczorów przy świecach lub palenie ogniska? Otóż na szczęście nie - w takim przypadku rozwiązaniem są właśnie wspomniane ogrodowe lampy solarne, nie wymagające podłączenia do źródła zasilania. Ogrodowe lampy solarne świecą za darmo, bo dzięki ogniwom krzemowym korzystają z energii słonecznej. Dzięki zastosowaniu tych lamp, nie tylko unikniesz konieczności montowania instalacji elektrycznej, ale również nie poniesiesz wydatków związanych ze zużyciem prądu. Jest to element ważny, gdyż oświetlenie ogrodu, szczególnie o dużej powierzchni, może okazać się bardzo drogie.

Ogrodowe lampy solarne - jak działają, czym się charakteryzują

Przemiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (przemiana fotowoltaiczna) jest jedynym znanym sposobem bezpośredniej przemiany światła, prowadzącym do wytworzenia prądu elektrycznego. Podstawowym przetwornikiem w tym procesie jest ogniwo fotowoltaiczne. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe było stworzenie ogrodowej lampy solarnej. Lampa taka ładowana jest w ciągu dnia, magazynując prąd w akumulatorze, a po zmierzchu automatycznie włącza się, dając delikatne podświetlenie ścieżek, schodów, tarasów i innych elementów naszych ogrodów. Fotoogniwa są bardzo trwałym elementem, żywotność ich wynosi do 20 lat, a dioda dająca światło może pracować około 100 000 godzin. Ogrodowa lampa solarna jest produktem czerpiącym energię z odnawialnych źródeł naturalnych, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska naturalnego i nie zburzy ekologicznego charakteru Twojej działki czy ogrodu.

Dodatkową zaletą ogrodowych lamp solarnych dobrej jakości jest wbudowany czujnik zmierzchu, automatycznie włączający lampę po zmroku. Nie musisz dzięki temu instalować żadnych urządzeń włączających i wyłączających oświetlenie o odpowiedniej porze.

Gdzie umieścić lampy solarne?

Długość świecenia lampy zależy od takich czynników jak: pora roku, zachmurzenie, położenia geograficznego i miejsce zainstalowania. Pamiętaj że ogrodowa lampa solarna aby świecić w nocy, musi zmagazynować odpowiednią ilość energii w czasie dnia. Dlatego też do zainstalowania lampy wybierz miejsce o możliwie największym nasłonecznieniu. Miejsca zacienione nie dadzą możliwości akumulatorkowi naładowania się do pełna, co spowoduje krótszy czas świecenia w nocy. Prawidłowo naładowany akumulator w większości przypadków wystarcza na 8 godzin pracy lampy.

Zwróć uwagę również na to aby ogrodową lampę solarną umieścić z dala od sztucznych źródeł światła (oświetlenia ulicznego, oświetlenia ganku itp.) - w przeciwnym razie lampa nie włączy się automatycznie. Pomiędzy lampami zachowaj minimalną odległość 1,5m (lub inną - zgodnie z instrukcją dołączoną do lampy, którą zainstalujesz) - zbyt ciasne umieszczenie lamp może powodować migotanie.

Ogrodowe lampy solarne - jak o nie dbać

Istotnym czynnikiem poprawnego działania ogrodowej lapmy solarnej jest zapobieganie zabrudzeniu się ogniwa słonecznego. Kurz i inne zanieczyszczenia zmniejszają ilość docierającego światła powodując niepełne ładowanie się akumulatorka, a to z kolei powoduje krótszą żywotność akumulatorka lub wadliwe jego działanie. Aby utrzymać ogniwo w czystości, czyść regularnie lampę zwilżoną szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Większość ogrodowych lamp solarnych może przebywać na zewnątrz przez cały rok, nawet podczas mroźnych zim. Wiąże się to jednak z szybszym zużyciem akumulatorka. Aby żywotność akumulatorka była dłuższa, zalecane jest chowanie lampy na okres mrozów. Jeżeli na zimę pozostawisz lampę na dworze, utrzymuj w czystości (wolne od śniegu i zabrudzeń) ogniwo słoneczne, aby umożliwić ładowanie się akumulatorka. Jeżeli lampa jest przykryta śniegiem przez dłuższy czas, po roztopach należy ładować akumulatorek do pełnej pojemności przynajmniej przez 12 godzin.

Przeczytaj również:

Solarna lampa led z czujnikiem ruchu Steinel XSolar - ile jest warta?
Solarna lampa led z czujnikiem ruchu to sposób na bardzo oszczędne, inteligentne oświetlenie ogrodu i otoczenia domu. Spośród tego typu lamp wyróżniają się najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak solarna lampa led Steinel XSolar, umożliwiająca całodobowe wykorzystanie promieni słonecznych, również przy niesprzyjającej pogodzie. Sprawdź, czy warto ją zamontować! Więcej...

Lampy ogrodowe LED
Lampy ogrodowe LED stają się coraz popularniejsze. Jest to oświetlenie efektowne, a zarazem bardzo energooszczędne, co powoduje, że koszty zakupu lamp ogrodowych LED szybko się zwracają. Zobacz jakie możliwości aranżacyjne dają lampy ogrodowe LED, jakie są ich rodzaje, co je cechuje i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem takich lamp. Więcej...

ekologia w ogrodzieEkologia w ogrodzie
Metody powszechnie stosowane przez rolnictwo towarowe działają na niekorzyść natury. Stosowanie substancji chemicznych, np. pestycydów i nawozów sztucznych, powoduje niepożądane skutki, takie jak obniżenie jakości lub zniszczenie warstwy humusu, zubożenie gleby oraz uodparnianie się szkodników. Uprawiając rośliny we własnym ogrodzie warto postępować inaczej. Więcej...

Opracowano na podstawie: Cezary Jaknkowski, Oświetlenie Ogrodu, Ładny Dom; Magda Łączyńska, Światło w zieleni, OGRODY oraz materiały informacyjne producentów lamp solarnych.