Lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe powinny dawać ładny efekt świetlny, być tanie w eksploatacji i trwałe, a potrzebna do nich instalacja musi być bezpieczna i łatwa w obsłudze. Wyboru lamp należy dokonać już na etapie projektowania ogrodu aby uwzględnić też odpowiednią instalację i okablowanie. Oto, czym się kierować przy wyborze lamp do ogrodu i które lampy ogrodowe zapewnią długą i bezproblemową eksploatację.

lampy ogrodowe
Lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe mogą służyć do stałego oświetlenia części powierzchni działki albo jako oświetlenie dekoracyjne lub włączane tylko na określony czas, potrzebny na przykład do przejścia od furtki do domu.

Wybierając lampy, nie należy kierować się wyłącznie ich urodą, ale należy je dopasować do miejsca, w którym będą zamontowane, oczekiwanego efektu oświetlania i napięcia, jakim będą zasilane. Należy uwzględnić też to, jak długo mają świecić w ciągu doby. Oprawy przystosowane do żarowych źródeł światła instaluje się tam, gdzie będą świeciły przez krótki czas, natomiast do oświetlenia stałego wybierać należy oprawy przystosowane do źródeł energooszczędnych: świetlówek kompaktowych, lamp rtęciowych, sodowych albo metalohalogenkowych. Zużywają one kilkakrotnie mniej energii w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, co oznacza mniejsze rachunki za prąd.

Niskie lampy ogrodowe

Do oświetlenia ścieżek komunikacyjnych, dekoracyjnego podświetlenia klombów i niskich krzewów służą głównie lampy ogrodowe w małych oprawach, o wysokości do 50 cm. Przenośne lampy montuje się na wbijanych w ziemię ostrzach, zaś te montowane na stałe - przytwierdza się do betonowych fundamentów - gotowych (na przykład z bloczków betonowych) lub wykonanych na miejscu wbudowania lampy, ewentualnie przykręca się je do utwardzonej nawierzchni (płyt chodnikowych lub kostki brukowej). W gotowych fundamentach lub elementach nawierzchni wierci się otwory do przeprowadzenia kabli i włożenia kołków rozporowych, (jeżeli nie były one przygotowane wcześniej). W wykonywanych na miejscu - umieszcza się rurkę osłonową (peszel) do przeprowadzenia kabla i przygotowuje otwory pod kołki rozporowe. Takie lampy ogrodowe są zasilane albo napięciem 12 lub 24 V (w tych instaluje się żarówki o mocy 10-20 W, najczęściej halogenowe), albo napięciem 230 V (te różnią się od niskonapięciowych typem oprawki żarówkowej i stopniem ochrony przed wnikaniem wody - wymagany minimum IP 44).

Lampy ogrodowe w oprawach reflektorowych

Do podświetlenia elewacji, drzew czy wysokiego żywopłotu stosuje się oprawy reflektorowe:

  • umieszczane na powierzchni - na ostrzu wbijanym w grunt,
  • przykręcane śrubami do utwardzonego podłoża albo fundamentu,
  • chowane w podłożu w ten sposób, by wierzch lampy znajdował się na wysokości terenu. Takie lampy umieszcza się na podsypce żwirowej i otacza żwirem lub betonem.

Reflektory muszą mieć hermetyczne obudowy i szyby ochronne odporne na uderzenia; zasilanie - napięciem niskim lub sieciowym.

Lampy ogrodowe LED
Lampy ogrodowe LED stają się coraz popularniejsze. Jest to oświetlenie efektowne, a zarazem bardzo energooszczędne, co powoduje, że koszty zakupu lamp ogrodowych LED szybko się zwracają. Zobacz jakie możliwości aranżacyjne dają lampy ogrodowe LED, jakie są ich rodzaje, co je cechuje i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem takich lamp. Więcej...

Lampy ogrodowe - kinkiety i plafony

Do oświetlenia podjazdu, ścieżek wzdłuż domu czy okolic ogrodzenia murowanego służą lampy ogrodowe w postaci kinkietów lub plafonów - montowane na ścianie, w murze lub słupku ogrodzenia albo oprawy montowane w zagłębieniu muru. Mocuje się je na kołki rozporowe lub śruby. Do takich lamp wcześniej doprowadza się przewody ukryte w ścianie lub w słupku. Zasilanie - napięciem niskim lub sieciowym.

Lampy ogrodowe na masztach

Do oświetlenia ogólnego większych powierzchni używa się lampy na masztach o wysokości 2-3 m. Mają one albo oprawkę do wkręcenia zwykłych żarówek lub świetlówek kompaktowych albo oprawę z wbudowanym stabilizatorem do rtęciowych, metalohalogenkowych lub sodowych źródeł światła. Zasilanie - 230 V. Maszty osadzamy na betonowym fundamencie z otworem do wprowadzenia kabla i elementami umożliwiającymi stabilne przykręcenie lamp. Elementami tymi są na przykład zatapiane w betonie śruby albo specjalne "stopy" dopasowane do konkretnych lamp, zawierające z jednej strony zbrojenie do zatopienia w betonie, z drugiej - śruby do przykręcenia lampy. Wywierca się też w fundamencie otwory do wprowadzenia dybli, za pomocą, których będzie przykręcona lampa. Fundament taki kupuje się, jako gotowy prefabrykat lub wykonuje bezpośrednio w miejscu zamontowania oprawy.

Przeczytaj również:

Montaż oświetlenia ogrodowego
Zanim zaczniemy umieszczać lampy w ogrodzie trzeba wszystko zaplanować i spróbować przewidzieć jak to będzie wyglądało. Jeżeli chcemy zamontować instalację elektryczną, najlepiej wykonać to jeszcze przed założeniem ogrodu aby uniknąć potem konieczności rozkopywania istniejących już grządek, dróg i rabat kwiatowych. Zobacz krok po kroku jak wykonać montaż oświetlenia ogrodowego. Więcej...

Ogrodowe lampy solarne
Ogrodowe lampy solarne coraz częściej zastępują tradycyjne oświetlenie. Są energooszczędne i nie wymagają montażu okablowania, przez co można je instalować bez przeszkód w już urządzonym ogrodzie. Coraz większy wybór, coraz lepsze parametry i coraz niższe ceny ogrodowych lamp solarnych sprawiają, że warto się nimi zainteresować. Więcej...

Solarna lampa led z czujnikiem ruchu Steinel XSolar - ile jest warta?
Solarna lampa led z czujnikiem ruchu to sposób na bardzo oszczędne, inteligentne oświetlenie ogrodu i otoczenia domu. Spośród tego typu lamp wyróżniają się najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak solarna lampa led Steinel XSolar, umożliwiająca całodobowe wykorzystanie promieni słonecznych, również przy niesprzyjającej pogodzie. Sprawdź, czy warto ją zamontować! Więcej...