Stihl Cash Back

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach mogą ożywić każde wnętrze i wnieść do niego nutkę egzotyki. Wiele z nich przykuwa uwagę nie tylko za sprawą swoich owoców, ale też pięknych kwiatów i ciekawych liści. Niektóre z ich owoców są też jadalne! Oto 10 najciekawszych roślin o ozdobnych owocach, które możesz uprawiać w domu. Omawiamy ich wymagania co do uprawy oraz najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach

Ananas siatkowaty

Ananas siatkowaty (Ananas bracteatus var. tricolor) - pochodzi z Ameryki Południowej - Brazylii i Paragwaju. Jest poszukiwaną rośliną doniczkową za sprawą pasiastych liści i dekoracyjnych owoców. Brązowozielone liście z żółtymi brzegami mogą osiągnąć 6,5 cm szerokości i 90 cm długości. Tworzą rozłożyste i sztywne rozety. Owoce ananasa rosną długo, bo przez kilka miesięcy i dojrzewają wiosną.

Do prawidłowego rozwoju ananas doniczkowy wymaga jasnego, słonecznego stanowiska i temperatury ok.25°C. Zimą temperatura nie może spaść poniżej 18°C. Roślina wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża. Można kupić gotową ziemię przeznaczoną dla roślin ananasowatych lub wymieszać piach, torf i ziemię liściową w stosunku 1:1:10.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Ananas siatkowaty
Fot. depositphotos

Ananas wymaga wilgotności powietrza na poziomie 60%. Podlewamy go często, natychmiast po wyschnięciu powierzchni gleby. Dokarmiamy stosując uniwersalne nawozy dla roślin doniczkowych lub nawóz do storczyków dwa razy w miesiącu. Rośliny przesadzamy co 2-3 lata.

Ardizja karbowana

Ardizja karbowana (Ardisia crenata) to niewielki krzew pochodzący z południowo-wschodniej Azji. Ze względu na powolne tempo wzrostu nadaje się do uprawy jako roślina pokojowa. Ardizja karbowana dorasta do 90 cm wysokości. Dekoracyjne są zarówno skórzaste, zielone liście ardizji jak i pojawiające się latem delikatne, niewielkie i białe kwiaty. Jednak to owoce, czerwone, kuliste jagody są największą ozdobą tej rośliny. W naszych warunkach owoce pojawiają się tuż przed Bożym Narodzeniem i utrzymują aż do lata.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Ardizja
Fot. depositphotos

Ardizja nie jest wymagająca. Preferuje umiarkowane temperatury i jasne stanowisko wolne od przeciągów. Woli temperatury niższe, dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby. Zasilamy ją uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych przez cały rok, od wiosny do późnego lata co 2 tygodnie, a w pozostałym okresie raz w miesiącu.

Chruścina jagodna

Chruścina jagodna (Arbutus unedo), określana też jako drzewko truskawkowe, to zimozielony krzew na stanowiskach naturalnych występujący w Ameryce Południowej i Północnej, basenie Morza Śródziemnego i Azji. W naszych warunkach klimatycznych jest domową roślina doniczkową. Drzewo truskawkowe zawdzięcza swoją niezwykłą nazwę czerwonawo-karmazynowym jadalnym jagodom o mięsistym, cierpkim miąższu i truskawkowym zapachu. Owoce dojrzewają sukcesywnie przez cały rok i na gałęziach jednocześnie znajdują się owoce i kwiaty. Roślinę zdobią także ciemnozielone, skórzaste liście oraz pojawiające się późną jesienią i zimą wiechy drobnych, białych kwiatów.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Drzewko truskawkowe
Fot. pixabay

Ta roślina doniczkowa o ozdobnych owocach dobrze czuje się w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej i umiarkowanej wilgotności powietrza. Zimą wymaga okresu spoczynku i obniżenia temperatury do 5-10°C. Podłoże dla chruściny może być uniwersalne, ale wzbogacone o perlit lub gruboziarnisty piach. Drzewo truskawkowe wymaga stale wilgotnego podłoża, lecz nie lubi stagnującej wody. W okresie wegetacyjnym, od wiosny do późnej jesieni, raz w miesiącu stosujemy uniwersalny nawóz dla roślin doniczkowych.

Figa pospolita 'Petite Negra'

Figa pospolita (Ficus carica) 'Petite Negra' to idealna odmiana doniczkowa figi do uprawy w mieszkaniach. Jest to drzewo karłowe, dorastające do 1,5 m wysokości, znane z tego, że owocuje nawet w bardzo młodym wieku. Rodzi średniej wielkości ciemnofioletowe owoce o bursztynowym miąższu i doskonałym smaku.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Figa pospolita
Fot. pixabay

Drzewa figowe najlepiej czują się w miejscach, gdzie mają zapewnione co najmniej 8 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie. Nie lubią zimna i przeciągów, dlatego należy trzymać je z dala od drzwi i okien. Preferują gleby ciężkie z dodatkiem gliny.

Ta roślina doniczkowa o ozdobnych i jadalnych owocach nie ma dużych wymagań. Podlewamy ją umiarkowanie, a w okresie wegetacji zasilmy nawozem uniwersalnym co 3 tygodnie. Latem można drzewko figowe przenosić na zewnątrz, żeby zapewnić wystarczającą ilość światła do owocowania.

Zimą umieszczamy donicę z figą w pomieszczeniu z temperaturę 4-8°C. Nie musi być bardzo jasne, ponieważ figa zrzuca liście i przechodzi w stan spoczynku zimowego. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie, ale nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby.

Golteria rozesłana
Golteria rozesłana
Fot. depositphotos

Golteria rozesłana

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) - to niewielka krzewinka z rodziny wrzosowatych. Ma zwarty pokrój, a jej błyszczące, zielone listki przebarwiają się jesienią na czerwonawy kolor. Latem roślina obsypuje się różowymi kwiatkami, z których jesienią tworzą się czerwone, błyszczące jagody. Owoce golterii utrzymują się aż do wiosny. Golteria lubi stanowiska półcieniste, a glebę przepuszczalną i lekko kwaśną. Zalecane jest umiarkowane podlewanie i regularne nawożenie co dwa tygodnie.

Granat karłowaty 'Nana'

Granat karłowaty (Punica granatum) 'Nana' - pochodzi z Azji. Ten mocno rozgałęziony krzew dorasta do 100 cm wysokości. Granat karłowaty od czerwca do września zdobi dom czerwonymi, zwisającymi, rurkowatymi kwiatami. Jeśli je zapylimy, w odpowiednich warunkach mogą wykształcić owoce - pomarańczowoczerwone, kuliste, wielkości orzecha włoskiego. Owoce nie dojrzewają w warunkach domowych więc nie są jadalne.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Granat - Punica granatum
Fot. pixabay

Stanowisko uprawy dla tej ciekawej rośliny doniczkowej o ozdobnych owocach powinno być słoneczne i umiarkowanie ciepłe, a podłoże uniwersalne. Od maja do listopada granat może stać na zewnątrz, ale w zimie należy go przenieść do chłodniejszego pomieszczenia o temp. 10°C. W okresie wegetacji wymaga obfitego podlewania oraz nawożenia. Żeby pobudzić kwitnienie należy wczesną wiosną skrócić pędy wyrastające na zewnętrz oraz mocniej przyciąć stare i osłabione gałązki.

Nertera płożąca

Nertera płożąca (Nertera granadensis) pochodzi z Ameryki Południowej i Nowej Zelandii. Tworzy gęsty kobierzec długich, płożących pędów pokrytych niewielkimi, mięsistymi listkami. Małe, białe kwiaty pojawiają się późną wiosną, a jesienią ich miejsce zajmują pomarańczowe owoce wielkości ziarnka grochu. Nertera słabo się korzeni, więc dobrze wygląda uprawiana w płytkich doniczkach lub misach.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Nertera - Nertera granadensis
Fot. depositphotos

Ta roślina doniczkowa o ozdobnych owocach potrzebuje świeżego powietrza, jasnego stanowiska i dużej ilości wody podczas wzrostu. Najlepiej czuje się w temperaturze nie przekraczającej 17°C. W miesiącach zimowych należy ograniczyć podlewanie i trzymać roślinę w chłodnym miejscu o temperaturze 8-10°C. Jeśli to możliwe dobrze jest wiosną wystawić nerterę na zewnątrz i przenieść ponownie do pomieszczenia, dopiero gdy zawiąże jagody. Latem i jesienią, gdy roślina owocuje zasilamy ją co cztery tygodnie uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych. Koniecznie musimy zapewnić wysoką wilgotność powierza zraszając roślinę codziennie, od momentu otwarcia pierwszych kwiatów, do zawiązania się jagód.

Kalamondyna

Kalamondyna (Citrofortunella mitis), zwana miniaturowym drzewkiem pomarańczowym, jest mieszańcem mandarynki (Citrus reticulata) z kumkwatem japońskim (Fortunella japonica). Dorastając do 1,5 m wysokości świetnie sprawdza się w mieszkaniach. Ta atrakcyjna roślina ma dekoracyjne liście oraz białe, silnie pachnące kwiaty, którymi drzewko jest obsypane od wiosny do jesieni. Największą ozdobę kalamondyny stanowią jednak owoce, które pojawiają się zimą. Niewielkie i kuliste o intensywnie pomarańczowej barwie mają walory wyłącznie ozdobne. Nie nadają się do jedzenia ze względu na bardzo kwaśny smak.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Kalamondyna
Fot. pixabay

Kalamondyna najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i zacisznym. Nie przeszkadza jej suche powietrze. Powinniśmy jej zapewnić żyzne, przepuszczalne, lekko kwaśne i stale wilgotne podłoże. Nawozimy roślinę od kwietnia do października co dwa tygodnie. Młode egzemplarze przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. Latem ta roślina doniczkowa o ozdobnych owocach może być wystawiana na zewnątrz. Zimuje w jasnych pomieszczeniach o temp. 10-15°C.

Kumkwat

Kumkwat (Citrus japonica) to małe, liściaste drzewo owocowe pochodzące z Chin i południowo-wschodniej Azji. Kumkwat rośnie powoli osiągając do 2 m wysokości. Roślina ma ma gęste, błyszczące, ciemnozielone liście. Późną wiosną i wczesnym latem pojawiają się drobne, białe kwiaty, a po nich owoce, które dojrzewają stopniowo aż do zimy. Niewielkie, podłużne owoce wspaniale pachną, a w smaku przypominają pomarańcze. Młode drzewa mogą potrzebować roku lub dwóch lat po posadzeniu, zanim zaczną owocować.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych owocach
Kumkwat
Fot. pixabay

Najważniejsza dla prawidłowego owocowania tej rośliny jest jak największa ilość jasnego światła, najlepiej słonecznego. W razie potrzeby można roślinę dodatkowo doświetlać lampami LED. Podłoże dla kumkwatu powinno być żyzne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie. Chociaż kumkwaty lubią wodę, nie tolerują przelania, dlatego utrzymujmy glebę stale lekko wilgotną. Te cytrusowe drzewka preferują wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy regularnie je zraszać miękką wodą. Można także umieścić donicę na tacy z kamyczkami wypełnionej wodą. Co 2 tygodnie zasilamy rośliny nawozem dla cytrusów. Kumkwat zimuje w jasnych pomieszczeniach o temp. 5-10°C.

Papaja, melonowiec właściwy

Papaja (Carica papaya), czyli melonowiec właściwy, to bylina o dużych, jadalnych i wyjątkowo smacznych owocach. Roślina ma prostą łodygę, która jest zwieńczona pękiem dużych, głęboko powcinanych liści, osadzonych na długich ogonkach. Kwiaty papai są lejkowate, pachnące, kremowe lub żółte. Owoce przypominają gruszkę. Są duże, najpierw zielone, a w miarę dojrzewania stają się pomarańczowe.

papaja, melonowiec właściwy
Papaja, melonowiec właściwy
Fot. pixabay

Papaja dobrze rośnie nie tylko w środowisku naturalnym, ale także w mieszkaniu. Sadzonki papai można pozyskać z nasion, które dosyć szybko kiełkują. Doniczkę z papają ustawiamy w słonecznym i ciepłym miejscu o temperaturze ok. 24°C latem i 18-24°C zimą. Latem można wystawić roślinę na zewnątrz. Podlewać należy ją często (nawet codziennie) ale małymi porcjami wody. Wskazane jest też zraszanie liści oraz zasilanie nawozami uniwersalnymi dla roślin doniczkowych. Na jesień i zimę rezygnujemy z nawożenia oraz zmniejszamy częstotliwość podlewania.

Papryka ozdobna

Papryka ozdobna (Capsicum annuum), zwana też pieprzowcem rocznym, jest rośliną doniczkową o ozdobnych owocach dojrzewających jesienią i zimą. Roślina ta dorasta do 40-50 cm wysokości i ma wzniesione, rozgałęzione pędy. Zielone liście są owalne i zaostrzone, a pojawiające się wiosną kwiaty są drobne i białe. W zależności od odmiany owoce papryki ozdobnej przybierają kształt kulisty lub stożkowaty w intensywnych odcieniach fioletu, czerwieni, purpury, żółci i pomarańczu.

Papryka ozdobna w doniczce
Papryka ozdobna - Capsicum annuum
Fot. pixabay

Papryce ozdobnej należy zapewnić przynajmniej 3-4 godziny bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Doskonałym miejscem dla tej rośliny będzie parapet okna o wystawie zachodniej lub wschodniej. Roślinę należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie oraz co 2 tygodnie zasilać nawozem dla roślin doniczkowych. Papryczka ozdobna najlepiej rośnie w temperaturze około 20°C.

Psianka koralowa

Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) pochodzi z Ameryki Południowej. Jest to niewielka krzewinka dorastająca do 50 cm wysokości. Dekoracyjne są zarówno błyszczące liście o lekko pofalowanych brzegach, jak i białe, drobne, pięciopłatkowe kwiaty. Jednak największą uwagą przyciągają owoce psianki - okrągłe, czerwone lub żółte, o średnicy do 1,5 cm. Należy jednak pamiętać, że są one trujące i trzymać roślinę poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

papryczka chili
Psianka koralowa
Fot. depositphotos

Psianka potrzebuje jasnego stanowiska, ale osłoniętego przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Latem dobrze czuje się na zewnątrz. Natomiast zimę musi spędzić w pomieszczeniu jasnym, chłodnym o temperaturze 8-10°C. W czasie wegetacji należy często i obficie podlewać i nawozić rośliny. Wiosną, po zrzuceniu jagód, psiankę przycinamy i przesadzamy do świeżej ziemi. Najlepsze podłoże stanowi mieszanka ziemi darniowej lub kompostowej z torfem.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke G., Kwiaty w domu, Reader’s Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa, 1998, s. 48-48, 41, 177, 62, 172;
2. F. Bechthold, Rośliny doniczkowe, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 1998, s. 40, 126, 139.

Przeczytaj również:

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rokKwiaty doniczkowe kwitnące cały rok
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok to najczęściej rośliny o trwałych kwiatach lub o nieprzerwanym, powtarzającym się kwitnieniu. Ciągle kolorowe i atrakcyjne ożywią każde wnętrze. Więcej...

kwiaty doniczkowe na prezentKwiaty doniczkowe na prezent
Kwiaty doniczkowe to zazwyczaj dobry pomysł na prezent. Doskonale prezentują się w pomieszczeniach, będą pasować niemal do każdego wystroju. Dlaczego więc nie obdarowywać nimi bliskich osób? Więcej...

kwiaty doniczkowe do sypialniKwiaty doniczkowe do sypialni - najzdrowsze, nawilżające i oczyszczające powietrze
Jako kwiaty do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Więcej...