Stihl Cash Back

Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato

Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie barwnie i radośnie przez wiele miesięcy. Każdego roku możesz sadzić inne kwiaty sezonowe odmieniając tym sposobem swoje rabaty. Oto lista atrakcyjnych i mało wymagających kwiatów kwitnących przez całe lato!

Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato
Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato

Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) osiąga do 15-30 cm wysokości i ma zwarty, kępiasty pokrój. Ten jednoroczny kwiat kwitnie cale lato, a nawet do jesieni - od czerwca aż do października. Języczkowe kwiaty aksamitki wąskolistnej są zebrane w kuliste koszyczki w różnych odcieniach żółci i pomarańczu.

aksamitka wąskolistna
Aksamitka wąskolistna - Tagetes tenuifolia
Fot. Goku122, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Mało wymagająca aksamitka dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Preferuje dość żyzne, umiarkowanie suche podłoże. Jest odporna na susze i niskie temperatury. Roślina sprawdza się na terenach zieleni publicznej, może być sadzona na rabatach, wzdłuż ścieżek czy murków oraz w pojemnikach.

Aksamitka wyniosła

Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) w zależności od odmiany może osiągać od 20 do 80 cm wysokości. Wzniesione pędy tworząc gęste kępy. Liście aksamitki są mocno powcinane a koszyczkowe kwiatostany przybierają barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej. Aksamitka wyniosła ma wymagania podobne do aksamitki wąskolistnej.

Aksamitka wyniosła
Aksamitka wyniosła - Tagetes erecta
Fot. pixabay

Aster chiński

Aster chiński (Callistephus chinensis) pochodzi z Chin i Japonii. Karłowe odmiany astrów mają 15-35 cm wysokości natomiast wysokie dorastają nawet do 70 cm. Wzniesione pędy są zwieńczone koszyczkowymi, dość dużymi kwiatostanami w kolorach: białym, żółtym, różowym, pomarańczowym, niebieskim lub czerwonym. Aster chiński należy do kwiatów jednorocznych kwitnących przez całe lato - od początku lipca aż do października.

aster chiński
Aster chiński - Callistephus chinensis
Fot. pixabay

Aster najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje również półcień. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne, źle znosi suszę. Aster chiński jest polecany na rabaty, do uprawy w pojemnikach oraz na kwiaty cięte.

Dimorfoteka zatokowa

Dimorfoteka zatokowa (Dimorphotheca sinuata syn. Dimorphotheca aurantiaca), nazywana także dimorfoteką pomarańczową, pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki Południowej. Z rozety lancetowatych, delikatnie powcinanych liści wyrastają pędy kwiatostanowe zwieńczone dużymi, koszyczkowymi kwiatostanami przypominającymi nagietki. Kwiaty dimorfoteki utrzymują się przez całe lato od czerwca do września i mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy, różowy, biały lub być dwukolorowe.

Dimorfoteka zatokowa
Dimorfoteka zatokowa - Dimorphotheca sinuata
Fot. depositphotos

Dimorfoteka powinna rosnąć w pełnym słońcu na glebie ciepłej, żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Roślina jest polecana na rabaty, do ogrodów skalnych, żwirowych oraz do uprawy w pojemnikach.

Dziwaczek peruwiański

Dziwaczek peruwiański (Mirabilis jalapa) w naszych warunkach jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Odznacza się wzniesionym i gęstym pokrojem i dorasta do 70-80 cm wysokości. Jajowate liście dziwaczka są ostro zakończone a kwiaty są duże i dzwonkowate. Rozwijające się od lipca do września kwiaty dziwaczka peruwiańskiego zebrane w grona mogą mieć kolor biały, żółty, różowy, purpurowy lub być dwubarwne. Roślina kwitnie od lipca do września.

Dziwaczek peruwiański
Dziwaczek peruwiański - Mirabilis jalapa
Fot. depositphotos

Dziwaczek peruwiański dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach i żyznej, przepuszczalnej, dość wilgotnej glebie. Najlepiej prezentuje się w jednogatunkowych grupach i na wysokich rabatach.

Godecja wielkokwiatowa

Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora) dorasta do 20-50 cm wysokości. Latem na szczytach pędów rozwijają się duże, czteropłatkowe, pojedyncze kwiaty o aksamitnych, lekko pofałdowanych płatkach. W zależności od odmiany miododajne kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony, pomarańczowy, fioletowy lub być dwukolorowe. Ten dekoracyjny kwiat jednoroczny kwitnie całe lato - od czerwca do września.

godecja-wielkokwiatowa
Godecja wielkokwiatowa - Godetia grandiflora
Fot. depositphotos

Godecja wielkokwiatowa wymaga ciepłego, słonecznego stanowiska i umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby. Jest polecana na obwódki oraz jednogatunkowe rabaty.

Kosmos podwójnie pierzasty, onętek

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) jest popularną rośliną tworzące kępy o wysokości do 120 cm. Duże koszyczki kwiatostanów mają średnicę ok. 9 cm i barwę od białej, przez różową po purpurową. Te jednoroczne kwiaty kwitną przez całe lato rozweselając ogród od lipca do października.

Kosmos podwójnie pierzasty, onętek
Kosmos podwójnie pierzasty, onętek - Cosmos bipinnatus
Fot. pixabay

Mało wymagający kosmos dobrze rośnie w miejscach słonecznych o lekkiej, przepuszczalnej i umiarkowanie zasobnej glebie. Okazałe kępy kosmosów sadzi się na mieszanych rabatach, przy ścianach budynków i murach.

Lewkonia letnia

Lewkonia letnia (Matthiola incana) dorasta do 60-100 cm wysokości. Lancetowate liście lewkonii tworzą rozetę, z której latem wyłania się pęd kwiatostanowy zwieńczony długim kwiatostanem. Dość duże kwiaty mogą mieć kolor: różowy, biały, fioletowy, purpurowy lub kremowy. Roślina kwitnie od czerwca do września.

lewkonia letnia
Lewkonia letnia - Matthiola incana
Fot. depositphotos

Lewkonia letnia preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne a gleby żyzne i lekko wilgotne. Może być ozdobą zarówno rabat jak i balkonów oraz tarasów. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

Lewkonia długopłatkowa

Lewkonia długopłatkowa, określana też jako maciejka (Matthiola longipetala) może nie wygląda okazale, ale za to wspaniale pachnie. Dorasta do 40 cm wysokości. Jej liście są niewielkie i szarozielone, a drobne kwiaty zebrane w luźne grona mają kolor fioletowy i niezwykle silnie pachną. Ten jednoroczny kwiat kwitnie całe lato począwszy od czerwca aż do września.

maciejka
Maciejka - Matthiola longipetala
Fot. depositphotos

Lewkonia długopłatkowa najobficiej pachnie na stanowisku słonecznym o umiarkowanie żyznej, suchej a nawet kamienistej glebie. Może być uprawiana w gruncie lub w pojemnikach.

Lwia paszcza, wyżlin

Lwia paszcza (Antirrhinum majus), inaczej wyżlin, jest znana ze swojego spektakularnego kwitnienia. Roślina dorasta do 70 cm wysokości i ma wzniesiony pokrój. Kwiaty lwiej paszczy, o charakterystycznym kształcie, są zebrane na szczytach pędów w długie, gęste grona. Okres kwitnienia lwiej paszczy trwa od czerwca do września.

lwia paszcza
Lwia paszcza
Fot. depositphotos

Wyżlin najlepiej czuje się w pełnym słońcu na żyznej, przepuszczalne i lekko wilgotnej glebie. Lwia paszcza jest polecana zarówno na rabaty jak i do uprawy w pojemnikach.

Nachyłek dwubarwny

Nachyłek dwubarwny (Coreopsis tinctoria), określany też jako nachyłek barwierski, to roślina jednoroczna o kępiastym pokroju osiągająca od 15 do 30 cm wysokości. Pędy kwiatostanowe są zwieńczone przez pojedyncze, duże kwiaty w różnych odcieniach żółci lub dwubarwne żółto-brązowe.

nachyłek barwierski
Nachyłek barwierski - Coreopsis tinctoria
Fot. depositphotos

Nachyłek dwubarwny jest kwiatem jednorocznym kwitnącym przez całe lato, od czerwca aż do października. Preferuje słoneczne stanowiska i lekką, przepuszczalną glebę.

Nemezja powabna

Nemezja powabna (Nemezis strumosa) ma wzniesiony pokrój i dorasta do 50 cm wysokości. Wargowe kwiaty zebrane w luźne grona mogą mieć barwę: białą, pomarańczową, różową lub czerwoną. Okres kwitnienia nemezji przypada od czerwca do września.

nemezja powabna, jawnostka
Nemezja powabna, jawnostka - Nemesia strumosa
Fot. pixabay

Nemezja powabna najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych oraz na przepuszczalnej i lekkiej glebie. Nemezję można uprawiać na rabatach, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach.

Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) jest mocno rozgałęzioną, niewysoką rośliną dorastającą do 40 cm wysokości. Pięciopłatkowe kwiaty najczęściej mają barwę białą, różową lub czerwoną. Ten jednoroczny kwiat kwitnie przez całe lato od maja aż do września.

niecierpek nowogwinejski
Niecierpek nowogwinejski - Impatiens hawkeri
Fot. depositphotos

Roślina preferuje stanowiska o rozproszonym świetle oraz żyznej, wilgotnej, próchniczej glebie. Niecierpek jest polecany na rabaty, tereny zieleni publicznej oraz do uprawy w pojemnikach.

Sanwitalia rozesłana

Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens) jest gatunkiem silnie rozkrzewionym o zwisających pędach dorastających do 20-30 cm. Szybko się rozrasta tworząc malownicze kaskady oraz zielone dywany. Sanwitalia kwitnie przez całe lato od czerwca do października. Urocze, drobne kwiaty mają żółte płatki i ciemne środki.

Sanwitalia rozesłana
Sanwitalia rozesłana - Sanvitalia procumbens
Fot. pixabay

Sanwitalia rozesłana najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i przepuszczalnej, dość żyznej glebie. Roślina jest polecana jest do uprawy na rabatach oraz w pojemnikach.

Tytoń oskrzydlony

Tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata) dorasta do 80-120 cm wzrostu i ma wzniesiony, gęsty, kępiasty pokrój. Lejkowate kwiaty w kolorze białym lub czerwonym są zebrane w luźne grona i utrzymują się od czerwca do października.

aksamitka wąskolistna
Tytoń oskrzydlony - Nicotiana alata
Fot. Swaminathan, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Tytoń oskrzydlony preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby o zasadowym odczynie. Ze względu na okazałe rozmiary warto sadzić tę roślinę na wysokich rabatach, przy murach, ogrodzeniach a także w dużych pojemnikach.

Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato - zestawienie

Na zakończenie przedstawiamy tabelę, w której zebraliśmy wszystkie wyżej opisane kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato. Dzięki temu zestawieniu łatwo porównasz te rośliny i wybierzesz odpowiednie do Twojego ogrodu ;-)

Kwiaty jednoroczne kwitnące całe lato

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. ABC Moja działka, praca zbiorowa, Polski Związek Działkowców, Warszawa 1990, s. 350-362;
2. Rośliny ozdobne, praca zbiorowa, Wydawnictwo Szkolne, Warszawa 1970, s. 283-307;
3. B. Chlebowski, K. Mynett, Kwiaciarstwo, PWRiL, Warszawa 1980, s. 75- 103;
4. J. Grzegory, Ogród przy domu, PWRiL, Warszawa 1976, s. 141-152.