Stihl Cash Back

Kuflik cytrynowy - uprawa, przycinanie, rozmnażanie, choroby

Kuflik cytrynowy to ciekawy krzew pochodzący ze wschodniej Australii, którego niezwykłe kwiaty wyglądają jak szczotki do mycia butelek. W naszym klimacie kuflik może być uprawiany w mieszkaniach jako roślina doniczkowa. Wyjaśniamy jak wygląda uprawa kuflika w doniczce i jakie wymagania tej rośliny trzeba spełnić. Zobacz czy konieczne jest przycinanie kuflika, jak wykonać rozmnażanie tej rośliny i jakie choroby mogą stanowić zagrożenie dla kuflików rosnących w naszych domach.

Kuflik cytrynowy
Kuflik cytrynowy - Callistemon citrinus
Fot. pixabay

Jak wygląda kuflik cytrynowy?

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus, syn. Melaleuca citrina) to należący do rodziny mirtowatych krzew lub niewielkie drzewo. W swoim środowisku naturalnym może osiągać nawet do 12 m wysokości ale uprawiany w doniczce jest 10-krotnie mniejszy. Wysokość kuflików uprawianych w naszych domach nie przekracza 120 cm.

Liście kuflika cytrynowego są długie, wąskie i zaostrzone, dość podobne do liści oleandra. Po roztarciu przyjemnie pachną cytryną i to tej właściwości liści zapewne roślina zawdzięcza nazwę „cytrynowy”.

Największą atrakcję kuflika stanowią jednak jego kwiaty pojawiające się latem. Kwiaty kuflika cytrynowego są pozbawione płatków ale posiadają gęsto upakowane jasnoczerwone pręciki o żółtych główkach. Pręciki są ułożone dookoła kwiatostanu, dzięki czemu przypomina on szczotkę do czyszczenia butelek. Długość kwiatostanu może wynosić do 10 cm.

Kuflik cytrynowy - uprawa i wymagania

Kuflik cytrynowy wymaga jasnego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Latem kilka godzin dziennie w pełnym słońcu będzie sprzyjać obfitemu kwitnieniu tej rośliny. Gdy kuflik przekwitnie, warto go wystawić na zewnątrz w miejsce słoneczne ale osłonięte od wiatrów, co przyspieszy drewnienie jego pędów i zagwarantuje obfite kwitnienie w roku następnym. Roślinę trzeba schować do pomieszczenia, zanim nadejdą chłodne jesienne noce.

W okresie wegetacyjnym kuflik cytrynowy dobrze się czuje w przeciętnej temperaturze pokojowej, panującej w naszych mieszkaniach. W okresie zimy wymaga spoczynku i obniżenia temperatury. Powinno się go przenieść do widnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura powietrza od 5 do 10°C.

Podlewanie kuflika cytrynowego powinno być regularne i dość obfite w okresie wiosny i lata. Uważajmy jednak aby rośliny nie przelać. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna ale nie mokra. Pozwólmy aby między podlewaniami jej wierzchnia warstwa przeschła. Zimą zaś, w okresie spoczynku, podlewamy kuflika bardzo oszczędnie, nie dopuszczając jednak do całkowitego przeschnięcia podłoża.

Kuflik cytrynowy
Kuflik cytrynowy - Callistemon citrinus
Fot. ©Sylwia,Gosia, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Ponieważ kuflik nie lubi nadmiaru wapnia, należy go podlewać deszczówką lub wodą wodociągową odstałą co najmniej jeden dzień.

Co ciekawe, kuflik preferuje dość niską wilgotność powietrza i dobre przewietrzanie. Dlatego, w odróżnieniu od wielu innych roślin doniczkowych, kuflik nie wymaga dodatkowego nawilżania powietrza czy zraszania liści. Zraszanie liści kuflika jest wręcz bardzo szkodliwe dla tej rośliny.

W okresie od wiosny do lata wskazane jest też nawożenie kuflika cytrynowego, do czego dobrze jest wykorzystać wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących, który będzie bogaty w potas sprzyjający obfitemu kwitnieniu.

Przycinanie kuflika cytrynowego wykonuje się zaraz po przekwitnięciu rośliny. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie przekwitłe kwiatostany. Warto też skrócić wszystkie pędy o połowę. Dzięki temu kuflik przez długie lata zachowa zwarty pokrój. Bez cięcia pędy kuflika będą się wyciągać i od dołu tracić liście.

Kuflik cytrynowy - przesadzanie

Wiosną, po zakończeniu spoczynku zimowego, wskazane jest przesadzanie kuflika cytrynowego do większej doniczki. Co roku roślinę przesadza się do większej doniczki do momentu, aż krzew osiągnie pożądaną wielkość. Potem co roku wymienia się jedynie wierzchnią warstwę podłoża.

Idealna ziemia do uprawy kuflika to mieszanka ziemi uniwersalnej z ziemią liściową i gruboziarnistym piaskiem, wymieszane ze sobą w równych proporcjach. W efekcie powinniśmy uzyskać podłoże żyzne, przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W praktyce można kupić w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni gotową ziemię dla roślin o zielonych liściach, którą w razie potrzeby można rozluźnić dodając do niej gruboziarnisty piasek lub perlit ogrodniczy. Pamiętajmy aby na dnie doniczki utworzyć warstwę drenażu, wsypując w tym celu keramzyt.

Kuflik cytrynowy
Kuflik cytrynowy - Callistemon citrinus
Fot. pixabay

Kuflik cytrynowy - rozmnażanie

Rozmnażanie kuflika cytrynowego możliwe jest poprzez wysiew nasion. Nasiona wysiewa wiosną się do lekkiego podłoża (np. mieszanki ziemi z piaskiem), które powinno być wysterylizowane. Najlepiej kupić w tym celu specjalną ziemię do siewu nasion. Siewki pojawiają się po około 2 tygodniach od wysiewu. Pamiętajmy jednak, iż pierwsze kwitnienie kuflika pojawi się dopiero po 3-4 latach od wysiewu nasion.

Kuflika można też rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe, które pobiera się wczesnym latem. Sadzonki niestety bardzo trudno się ukorzeniają. Ten sposób rozmnażania kuflika jest jednak wymagany w przypadku odmian ozdobnych kuflika, gdyż te wysiane z nasion nie zachowają one cech rośliny matecznej.

Kuflik cytrynowy - choroby i szkodniki

Kuflik cytrynowy jest rośliną dość dobrze adoptującą się do warunków panujących w naszych mieszkaniach, o ile zapewnimy mu dostatecznie słoneczne stanowisko. Przy zbyt ciemnym stanowisku lub zbyt niskiej temperaturze zimowania zdarza się, że kuflik gubi liście.

Wiele osób pyta dlaczego kuflik nie kwitnie. Otóż powodów braku kwiatów kuflika może być kilka:

  1. Roślina jest jeszcze za młoda. Kwitną dopiero 3-4 letnie rośliny.
  2. Stanowisko uprawy kuflika jest zbyt ciemne. Dla obfitego kwitnienia wymagane jest pełne nasłonecznienie.
  3. Nie zapewniono kuflikowi okresu spoczynku. Aby kuflik zakwitł zimę musi spędzić w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 5-10°C.

Szczególnie wiele problemów w uprawie kuflika sprawia zimowanie tej rośliny. W zasadzie, jeśli nie dysponujemy ogrzewaną szklarnią lub przydomową oranżerią, bardzo ciężko jest znaleźć pomieszczenie o temperaturze 5-10° i jednocześnie bardzo widne (nie może być to garaż ani piwnica, które z reguły nie mają okien lub światła dociera niewiele).

Chociaż kuflik dobrze znosi suche powietrze, pamiętajmy że w takich warunkach łatwo pojawiają się szkodniki, takie jak: przędziorek chmielowiec, tarczniki oraz wełnowce.

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu. Jak dobierać i pielęgnować rośliny doniczkowe, Przegląd Readers Digest, Warszawa 1998; s. 53;
2. Scott-Macnab J., Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 97.

Przeczytaj również:

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawieKwiaty doniczkowe łatwe w uprawie. 3 najlepsze rośliny!
Rośliny doniczkowe dobrze prezentują się w naszych mieszkaniach ale wymagają pielęgnacji. Na szczęście można wybrać takie, które są łatwe w uprawie i nie skomplikują nam życia. Więcej...

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rokKwiaty doniczkowe kwitnące cały rok
Ciągle kolorowe atrakcyjne ożywią każde wnętrze. Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok można nabyć w kwiaciarniach? Które z nich będą najlepszą wizytówką naszego domu? Więcej...

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które warto poznać! Więcej...