Krety, nornice, karczownik, mysz polna - zwalczanie

Często gdy zauważymy, iż na trawniku pojawiły się kopczyki świeżej ziemi, a pod powierzchnią grządek można znaleźć wydrążone korytarze, pierwsze podejrzenie pada na krety. Jak się jednak okazuje, kret nie musi być jedynym sprawcą tego typu zniszczeń. Równie dobrze może to być karczownik, mysz polna lub nornica. Warto nauczyć się rozpoznawać, które z tych zwierząt wyrządziło szkody w ogrodzie, gdyż tylko wówczas wybierzemy właściwą i skuteczną metodę zwalczania tych szkodników.

Krety, nornice, karczownik, mysz polna - zwalczanie
Kret, karczownik, nornica, mysz polna - kto jest sprawcą tych zniszczeń?

Krety, nornice, karczownik czy myszy - jak je odróżnić?

Dokładne przyjrzenie się powstałym zniszczeniom pozwoli nam określić, które zwierze wyrządziło szkody i wybrać właściwą metodę na pozbycie się go z ogrodu.

Najłatwiejsza do rozpoznania jest mysz polna, gdyż nie usypuje ona kopczyków na powierzchni ziemi, a jedynie drąży podziemne korytarze. Korytarze wygrzebane przez mysz polną mają przekrój kołowy, średnicę w granicach 3 do 4 cm i połączone są licznymi pionowymi wyjściami na powierzchnię.

Z myszami bywają mylone nornice i norniki. Mają one mniejsze uszy, krótszy ogon i krótsze łapy. W przeciwieństwie do myszy, norniki najchętniej jedzą zieloną trawę, a zimą kłącza różnych roślin. Zdarza się czasem, że kiedy nie mogą znaleźć nic innego do jedzenia, ogryzają korę. Nornice występują w lasach, a norniki na polach i na wilgotnych łąkach.

Kret, a nornica. Czym się różni kret od nornicy?Kret, a nornica. Czym się różni kret od nornicy?
Kret i nornica, budując swoje tunele i poszukując pokarmu, niszczą ogrodowe grządki i trawniki. Objawy ich działalności są podobne, ale jak poznać czy mamy do czynienia z kretem, czy z nornicą? Zobacz czym się różni kret od nornicy i jak szybko rozpoznać, które z nich narobiło szkód! Więcej...

Jeżeli widoczne są kopczyki, sprawcą zniszczeń będzie kret lub karczownik. Tunele kopane przez karczownika mają przekrój jajowaty (są bardziej szerokie) i szerokość około 5 cm. Kopczyki usypane z ziemi usuniętej z tunelu są płaskie.

Natomiast krety usypują kopczyki bardziej "czubate", a wydrążone przez nie tunele mają większą wysokość niż szerokość. Aby mieć stuprocentową pewność, możemy na próbę rozgrzebać około metrowy odcinek korytarza wydrążonego przez zwierzę. Po około 6-ciu godzinach lub następnego dnia sprawdzamy stan zniszczonego tunelu. Jeżeli został on odbudowany, to mamy do czynienia z karczownikiem, gdyż krety nigdy nie odtwarzają zniszczonego chodnika.

Krety, nornice, karczownik, mysz polna - zwalczanie
Efekty działalności kreta jest łatwo rozpoznać. Kopce ziemi, tworzone podczas wypychania gleby z podziemnych korytarzy, są regularne i mogą być także dość wysokie

Zwalczanie kretów, nornic, karczownika i myszy

Aby zapobiec pojawieniu się wymienionych zwierząt w naszym ogrodzie, warto uprawiać rośliny odstraszające krety i nornice, takie jak wilczomlecz, czosnek zwyczajny i czosnek ozdobny, szachownicę cesarską, czy ostrzeń. Krety nie przepadają również za bazylią, łobodą i aksamitkami. Jeżeli mamy pewność, że sprawcą zniszczeń jest mysz polna, karczownik lub nornica, możemy również zastawić pułapki lub rozsypać trutki pokarmowe, takie jak np. Normix (trutkę wkładamy bezpośrednio do otworów nor wydrążonych przez szkodnika).

Jeśli chcemy pozbyć się myszy z ogrodu warto rozważyć także wpuszczenie kota. To nie musi być kot, który będzie w ogrodzie przebywać na stałe i polować na myszy. Już sama obecność kota i jego zapach działa na myszy odstraszająco. Dlatego wystarczy jeśli jakiś zaprzyjaźniony kot z sąsiedztwa po prostu raz na kilka dni odwiedzi nasz ogród.

W przypadku kreta sprawa nie jest taka prosta, gdyż jest on zwierzęciem pożytecznym, znajdującym się pod częściową ochroną. Wprawdzie na terenie ogrodów kret nie jest chroniony ale lepiej go nie zabijać, a jedynie przepędzić z naszej działki.

Jak pozbyć się nornic z ogroduJak pozbyć się nornic z ogrodu? Najlepszy sposób na nornice!
Nornice to drobne gryzonie, które potrafią wyrządzać duże szkody w naszych ogrodach - wyjadać nasiona, owoce, uszkadzać korzenie roślin i cebule kwiatów, a także obgryzać korę drzew w sadzie. Dlatego warto nauczyć się rozpoznawać szkody wyrządzone przez te gryzonie oraz dowiedzieć się jak pozbyć się nornic z ogrodu, gdy już zauważyliśmy dokonane przez nie zniszczenia. Więcej...

Jak odstraszać krety?

Zwalczanie kretów będzie łatwiejsze, jeżeli poznamy kilka szczegółów na ich temat. Krety są niemal ślepe, mają za to wyczulone pozostałe zmysły - dotyk, węch i słuch. Na tej właściwości oparte są preparaty i urządzenia odstraszające i pomagające pozbyć się kreta z ogrodu.

Trutki, substancje zapachowe
Do wyboru mamy przede wszystkim preparaty chemiczne, zawierające substancje trujące lub zapachowe, drażniące węch kreta i zmuszające go do przeniesienia się na inne terytorium (np. Kretomax). W podobny sposób możemy użyć karbidu - jego bryłki wkładamy do kilku dołków, polewamy wodą i zasypujemy. Zapach karbidu bardzo drażni czuły węch kretów.

Domowe sposoby na kreta w ogrodzieDomowe sposoby na kreta w ogrodzie
Zanim odwiedzisz sklep i wydasz pieniądze, poznaj sprawdzone domowe sposoby na kreta w ogrodzie. Pozbędziesz się kreta szybko, nie robiąc mu krzywdy. Oto 5 świetnych domowych sposobów na kreta, które warto znać! Więcej...

Odstraszacze dźwiękowe i wibracyjne
Wielu ogrodników chwali sobie również metodę mechaniczną, polegającą na umieszczeniu w glebie metalowej rury zamkniętej od dołu. Wibracje wywołane częstymi uderzeniami w metal powinny zniechęcić krety do przebywania w pobliżu. Aby zaoszczędzić sobie wysiłku możemy na metalowe rurki nałożyć plastikowe butelki po napojach, które dadzą podobny efekt stukocząc na wietrze lub użyć różnego rodzaju wiatraczków. Nie polecam zaś urządzeń elektronicznych wydających dźwięki i wibracje. Są stosunkowo drogie, a w znanych mi przypadkach okazały się zupełnie nieskuteczne.

Krety, nornice, karczownik, mysz polna - zwalczanie
Samodzielnie możemy na działce zbudować odstraszacz z umieszczonych na drewnianym paliku butelek z tworzyw sztucznych oraz aluminiowych puszek po napojach. Poruszane przez wiatr, spowodują drgania, których krety bardzo nie lubią

Świece dymne
Bardziej drastyczny sposób na kreta to użycie świec dymnych. Ostrożnie odgarniając kopczyki znajdziemy wejścia do korytarzy. Należy do nich włożyć zapalone świece i zatkać wejście ziemią. Tego sposobu jednak nie polecam, gdyż wiąże się z powolnym zatruwaniem kreta, przez co zwierzę cierpi, a także wprowadzeniem trujących oparów do ziemi, w której uprawiamy rośliny.

Pułapka pirotechniczna Kretołap
To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na kreta, który jednak niestety wiąże się z zabiciem kreta wybuchającą petardą. Zaleta jest taka, że kret ginie natychmiast i przed śmiercią nie jest narażany na cierpienie. Dlatego uważam ten sposób za o wiele bardziej humanitarny niż świece dymne, czy trutki. Kretołap Target wykorzystuje fakt, że kret odwiedza rozkopane kretowisko co najmniej w ciągu 2 dni aby naprawić uszkodzony korytarz. A zatem kretowisko należy wyrównać, a w odsłoniętym otworze tunelu umieścić Kretołapa i petardę. Gdy kret poruszy czujnik, petarda wybucha. Po ten sposób sięgajmy jednak wyłącznie w ostateczności.

Ważne - nie poddawaj się!
Ważne jest abyśmy próbując przepędzić kreta nie zniechęcili się zbyt szybko. Z relacji działkowców z którymi rozmawiałem wynikało, że u różnych osób skuteczne okazały się zupełnie inne metody. Jeżeli krety nie chcą opuścić naszego ogródka lub działki, trzeba wypróbować inną metodę.

W/w środki przeciwko kretom, nornicom i innym szkodnikom można zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy najwyższą jakość towaru, niskie ceny oraz szybką dostawę. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Krety - usuwanie zniszczeń

Pozostaje jeszcze kwestia usunięcia zniszczeń, które kret już zdążył wyrządzić w naszym ogrodzie. Szczególnie ucierpieć mógł trawnik. Co wtedy zrobić? Zaczynamy od usunięcia kopców i wyrównania gleby rozkopanej przez kreta. Następnie pozostałe łyse placki trzeba uzupełnić poprzez dosiew lub pokryć fragmentami darni pobranymi z innych miejsc na trawniku (np. obrzeży trawnika ukrytych pod krzewami).

Przeczytaj także:

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Ta pułapka załatwi sprawę raz na zawsze!Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Ta pułapka załatwi sprawę raz na zawsze!
Masz dosyć zniszczeń i krecich kopców? Chcesz wreszcie skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu? Zobacz dlaczego powszechnie stosowane sposoby na krety nie działają i przekonaj się, że warto sięgnąć po mało znaną ale zabójczo skuteczną metodę. Ta pułapka na kreta załatwi sprawę raz na zawsze! Więcej...

jak pozbyć się ślimaków z ogroduJak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sprawdzony sposób!
Ślimaki potrafią być utrapieniem w każdym ogrodzie, a ich licznemu występowaniu sprzyja wilgotna pogoda. Lubują się w liściach wielu roślin, pozostawiając na nich śluzowate ślady i wygryzione dziury. Przy bardzo licznej inwazji ślimaków w ogrodzie, mogą nawet powodować gołożer, zjadając niemal całe liście roślin. Na szczęście do dyspozycji mamy nowy, naturalny i bezpieczny dla środowiska, a przy tym bardzo skuteczny sposób aby pozbyć się ślimaków. Więcej...

zwalczanie mrówek w ogrodzieZwalczanie mrówek w ogrodzie
Zwalczanie mrówek w ogrodzie zazwyczaj nie jest polecane, gdyż owady te pełnią ważną rolę w środowisku. Gdy jednak mrówek w ogrodzie zbyt dużo, gromadnie wędrują po roślinach lub przechodzą do naszych domów, zwalczanie mrówek w ogrodzie staje się koniecznością. Zobacz kiedy zwalczanie mrówek w ogrodzie jest konieczne oraz poznaj najlepsze sposoby na zwalczanie mrówek - od środków naturalnych po preparaty chemiczne. Więcej...

Opracowano na podtawie: Mój Piękny Ogród, nr 5/99, s. 48; Mój Piękny Ogród, nr 2/99, s. 54; Kwiaty, nr 2/2001, s. 35.