Kowal bezskrzydły - czy jest groźny, zwalczanie, domowe sposoby

Kowal bezskrzydły, którego inne nazwy to kowal dwuplamek oraz tramwajarz, jest pluskwiakiem powszechnie występującym w Polsce. Nie jest on szkodnikiem, choć przy dużej liczebności obecność kowali bywa uciążliwa. Wyjaśniamy czy kowal bezskrzydły może być groźny oraz czy konieczne jest zwalczanie kowali. Jeśli owad ten cię denerwuje, poznaj sprawdzone domowe sposoby na kowala bezskrzydłego.

Kowal bezskrzydły
Kowal bezskrzydły - Pyrrhocoris apterus
Fot. pixabay.com

Jak wygląda kowal bezskrzydły?

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus) to gatunek pluskwiaka z rodziny kowalowatych (Pyrrhocoridae) osiągający do 1,5 cm długości. Patrząc od góry ciało kowala bezskrzydłego jest czerwone z charakterystycznymi czarnymi wzorami - trójkątem i dwiema czarnymi plamkami.

Występujące w nazwie tego owada określenie bezskrzydły może być nieco mylące. Skrzydeł nie posiadają larwy kowala, natomiast dorosłe osobniki mają słabo rozwinięte lub uwstecznione skrzydła. Owady nie posiadają jednak zdolności lotu.

Kowal bezskrzydły posiada długie czarne czułki i trójczłonowe odnóża. Dzięki przylgom na stopach, kowale bezskrzydłe mogą wspinać się po pionowych ścianach, ogrodzeniach i drzewach, dzięki czemu wchodzą nieraz bardzo wysoko.

Potoczna nazwa "tramwajarz" odnosi się do sposobu rozmnażania kowala bezskrzydłego - samiec i samica podczas kopulacji łączą się odwłokami, przez co wyglądają jak 2 złączone ze sobą wagoniki.

Kowal bezskrzydły
Kowal bezskrzydły - Pyrrhocoris apterus
Fot. pixabay.com

Czy kowal bezskrzydły jest groźny?

Kowale bezskrzydłe przeważnie występują w licznych grupach, obsiadając pnie drzew, płoty czy murki, co często wywołuje przerażenie wśród ludzi. Widząc chmary tych owadów w ogrodach, parkach i przy domach, wiele osób zastanawia się czy kowal bezskrzydły jest szkodliwy i czy może ugryźć człowieka.

Kowal bezskrzydły
Kowal bezskrzydły - Pyrrhocoris apterus
Fot. Tadek, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Na szczęście kowal bezskrzydły nie gryzie ani nie kąsa człowieka. Dla ludzi owad ten jest zupełnie nieszkodliwy. Jedynie denerwująca może być sama jego obecność, szczególnie jeśli kowale wchodzą do naszych domów lub obsiadają ławki tak licznie, że nie można na nich usiąść. Jeśli owady występują bardzo licznie w pomieszczeniach, drażniący może być też wydzielany przez nie zapach, który służy odstraszeniu drapieżników. Zazwyczaj jednak nie jest on dla ludzi wyczuwalny.

Kowal bezskrzydły żywi się głównie sokiem z owoców lipy i robinii akacjowej, stąd liczne występowanie owadów w okolicy tych właśnie drzew. Swoje kłujki (element aparatu gębowego) owad wbija w nasiona opadłe na ziemię. Nie szkodzi zatem samym drzewom. Nieco rzadziej niż owocami lipy, kowale bezskrzydłe żywią się owocami kasztanowca i ślazu, a czasem także opadłymi owocami drzew owocowych i skapującym z drzew w okresie wiosennym sokiem, który może wypływać z uszkodzonych gałęzi i pęknięć w korze. Dietę swoją uzupełniają zaś o martwe owady, przyczyniając się zatem do oczyszczania środowiska z martwych resztek. Nie są zaś szkodliwe dla roślin i z tego względu w naszych ogrodach całkowicie niegroźne.

Kowal bezskrzydły
Kowal bezskrzydły obsiada płoty i ogrodzenia
Fot. MARCINSOKO, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Znajdziemy wprawdzie wzmianki o tym, że kowale bezskrzydłe przy bardzo licznym występowaniu mogą uszkadzać młode drzewka w szkółkach. Nigdy jednak nie wyjaśniono jak miało by to się dziać i na czym te uszkodzenia polegają. Jest to zatem raczej przypuszczenie, niż stwierdzenie jakiegokolwiek faktu dotyczącego szkodliwości tego owada.

Kowal bezskrzydły - zwalczanie i domowe sposoby

Zwalczanie kowala bezskrzydłego nie jest konieczne i nie ma zarejestrowanych preparatów do oprysku na te owady. Oczywiście zapewne zginą one od oprysku popularnie wykorzystywanymi w ogrodach środkami owadobójczymi, takimi jak np. Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP czy Polysect 005 SL. Wykonywanie takich oprysków nie jest jednak zalecane, gdyż nie zwalczamy tu żadnego szkodnika, a jedynie trujemy środowisko.

Kowal bezskrzydły
Kowal bezskrzydły na tui
Fot. MARCINSOKO, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Z tego samego względu nie są wykorzystywane też żadne domowe sposoby na kowala bezskrzydłego. Możemy te owady jedynie strząsać, strzepywać i rozdeptywać na ziemi, jeżeli ich obecność nam przeszkadza. Z płotu, murku czy ogrodowych ławek można je też zmyć silnym strumieniem wody.

Pamiętajmy jednak, że kowal bezskrzydły w środowisku naturalnym jest owadem pożytecznym, który wspomaga oczyszczanie z martwych resztek roślinnych i zwierzęcych. Nie niszczmy zatem kowali, bo to one oczyszczają ogrody i parki z opadłych orzeszków lipowych.

Przeczytaj również:

Biedronki na mszyce. Jak zwabić biedronki do ogrodu?Biedronki na mszyce. Jak zwabić biedronki do ogrodu?
Zwabienie biedronek do ogrodu to znany sposób na mszyce. Jedna biedronka w ciągu całego cyklu rozwojowego może zjeść ponad 5000 mszyc. Oto 5 sprawdzonych sposobów aby zwabić biedronki do ogrodu. Więcej...

kleszcze w ogrodzie - zwalczanie, opryski, preparatyKleszcze w ogrodzie - zwalczanie, opryski, preparaty
Choć problem kleszczy jest kojarzony głównie z wakacyjnymi wyjazdami i wycieczkami po lesie, to jednak równie często możemy stać się ofiarą kleszcza w ogrodzie. Zobacz jak przeprowadzić zwalczanie kleszczy oraz jakie są skuteczne preparaty i opryski na kleszcze w ogrodzie. Więcej...

Czerwone robaki na liliach. Co to jest i jak zwalczyć?Czerwone robaki na liliach. Co to jest i jak zwalczyć?
Czerwone robaki na liliach są utrapieniem dla miłośników tych roślin. Pojawiają się od wiosny do lata. Żerując na liliach wygryzają dziury w liściach i pąkach kwiatowych. Zobacz co to za szkodnik, co robić po zauważeniu czerwonych robaków na liliach, a także jakie są sposoby aby się pozbyć tego szkodnika. Więcej...