Kosiarki samojezdne Husqvarna - jaką kupić, co potrafią

Kosiarki samojezdne, lub inaczej traktory ogrodowe, służą do koszenia trawników o powierzchni powyżej 1000m², na których praca ze zwykłą kosiarką była by bardzo czasochłonna. Zobacz jaką kosiarkę samojezdną kupić w zależności od naszych potrzeb, a także przy jakich innych pracach ogrodowych kosiarki samojezdne są pomocne. Możliwości tych urządzeń omawiamy na przykładzie kosiarek samojezdnych Husqvarna.

Kosiarki samojezdne Husqvarna
Kosiarka samojezdna Husqvarna

Rodzaje kosiarek samojezdnych

Jak duży jest mój trawnik? Czy mam na nim dużo drzew i krzewów? Czy mój ogród ma płaską powierzchnię czy wzniesienia? Czy chcę zachować skoszoną trawę? Czy zależy mi na wygodzie i zadowoleniu z wykonanej pracy? Ile pieniędzy chcę wydać na sprzęt? Te pytania nasuwają się same, gdy planujemy zakup kosiarki. Dzięki firmie HUSQVARNA®, spośród kosiarek samojezdnych dostępnych obecnie na rynku, będziesz mógł wybrać sprzęt najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Jeżeli twój ogród ma ponad 1000m² powierzchni, powinieneś rozważyć kupno kosiarki samojezdnej. Twoje koszenie będzie bardziej skuteczne i dodatkowo zaoszczędzisz czas. Możesz wybrać spośród trzech rodzajów kosiarek samojezdnych:

1) Ridery
2) Traktory
3) Kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZTH)

Kosiarki samojezdne - jaką kupić

Jeżeli weźmiemy pod uwagę kosiarki samojezdne Husqvarna, zasadniczą różnicą między traktorem a Riderem jest umieszczenie noży tnących. W traktorze zamontowane są pod maszyną, natomiast w Riderze z przodu. Oznacza to, że w ogrodzie z dużą ilością architektury ogrodowej, Rider jest bardziej wskazany, ponieważ zapewnia doskonały dostęp do narożników, pod krzewy, ławki parkowe oraz doskonałą widoczność pola pracy. Dodatkowo Ridery wyposażone są w wyjątkowy, przegubowy układ kierowniczy, który umożliwia zachodzenie tylnych kół przy skręcie pod maszynę. W efekcie maszyna jest bardzo zwrotna i ma minimalny promień skrętu. W traktorze silnik jest umieszczony z przodu, natomiast w Riderze i kosiarce ZTH znajduje się on z tyłu.

Kosiarki samojezdne Husqvarna
Zasadniczą różnicą między traktorem a Riderem jest umieszczenie noży tnących. W traktorze zamontowane są pod maszyną, natomiast w Riderze z przodu. Na fotografii sprzęt firmy HUSQVARNA®

Na większych, otwartych terenach, zarówno traktor jak i Rider oraz kosiarka samojezdna ZTH, sprawują się bardzo dobrze. Dla właściciela domu z ogrodem traktor jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wyróżnia się konkurencyjną ceną oraz funkcją zbierania trawy, dzięki czemu trawnik wygląda bardziej zadbanie.

Jeżeli używasz kosiarki pchanej w mniejszym ogrodzie, z wąskimi alejkami, powinieneś rozważyć kupno traktora z nowej linii traktorów kompaktowych. Modele te posiadają wszystkie ergonomiczne elementy i właściwości większego traktora, szerokość noży 77cm co sprawi, że zaoszczędzisz czas przy ścinaniu trawy, a praca w ogrodzie stanie się komfortowa i przyjemna.

Kosiarki samojezdne - co potrafią poza koszeniem trawy?

Traktory i Ridery mogą zostać wyposażone w liczne dodatkowe akcesoria, dzięki czemu można wykorzystać je do różnych prac ogrodowych przez cały rok. Te kosiarki samojezdne mogą zatem posłużyć do zamiatania, odśnieżania i transportu.

Sterowana za pomocą dźwigni kosiarka ZTH powstała w USA, stając się profesjonalnym i popularnym narzędziem pracy. Kosiarki samojezdne ZTH sprawdzają się najlepiej na dużych, otwartych przestrzeniach i charakteryzują się kątem skrętu 360°. Przy wysokich prędkościach na dużym terenie, kosiarki te zapewniają olbrzymią wydajność.

Kosiarki samojezdne Husqvarna
Kosiarki samojezdne Husqvarna mogą zostać wyposażone w liczne dodatkowe akcesoria, dzięki czemu można wykorzystać je do różnych prac ogrodowych przez cały rok m.in. do zamiatania, odśnieżania i transportu

3 najważniejsze pytania, zanim kupisz kosiarkę samojezdną

Kupując kosiarkę samojezdną należy wziąć pod uwagę trzy aspekty:

Rozmiar trawnika - jeżeli posiadasz dużą, otwartą powierzchnię trawnika, wybierz kosiarkę samojezdną z szerokością noży co najmniej jednego metra. Z drugiej strony, do dużego trawnika z dużą liczbą drzew i krzewów, lepsza będzie kosiarka z większą ilością mniejszych noży, która ułatwi dotarcie do niedostępnych miejsc.

Typ trawnika - każdy trawnik jest wyjątkowy. Czy Twój trawnik jest płaską powierzchnią idealnie nadającą się do gry w piłkę nożną, czy może udekorowanym terenem z donicami i kwietnikami? Czy masz dużo nierównej powierzchni, na której musisz ścinać trawę? Płaska powierzchnia wymaga kosiarki samojezdnej z małym promieniem skrętu, a "górzysty" ogród jest łatwiej skosić kosiarką z napędem na cztery koła (AWD).

Gromadzić czy wyrzucić skoszoną trawę? - wyrzut boczny lub tylny zapewnia lepszą dystrybucję ściętej trawy co oznacza szybkie koszenie trawnika. Dzięki funkcji BioClip®, możliwe jest rozdrobnienie trawy na małe kawałki, co zapewnia czysty i schludny wygląd trawnika. Ścięta w ten sposób trawa stanowi jednocześnie naturalny nawóz. BioClip® może być również wykorzystany do mielenia liści jesienią. Z kolei zbieranie skoszonej trawy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają alergię na pyłki traw lub chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się chwastów. Jednym z elementów poprawiających wygląd trawnika jest zbieranie trawy do kosza.

Przeczytaj również:

Traktorki ogrodowe Honda - do koszenia trawy i innych pracTraktorki ogrodowe Honda - do koszenia trawy i innych prac
Traktorki ogrodowe, jako maszyny większe i bardziej wydajne od innych typów maszyn do koszenia trawy - kos spalinowych, kosiarek elektrycznych i spalinowych - przeznaczone są do koszenia powierzchni powyżej 1 500 m². Znacząco skracają czas pracy i nie wymagają od operatora praktycznie żadnego wysiłku fizycznego. Ale dziś traktorki ogrodowe do koszenia trawy mogą wykonywać wiele innych prac. Zobacz co jeszcze potrafią! Więcej...

kosiarka automatyczna - robot do koszenia trawyKosiarka automatyczna - robot do koszenia trawy
Prawidłowa pielęgnacja trawnika wymaga regularnego koszenia. Szybko rosnące, gęste trawniki ozdobne kosi się nawet co tydzień. Nie każdy jednak posiadacz ogrodu potrafi co tydzień znaleźć czas na skoszenie trawy, a problem narasta w okresie urlopowym, kiedy wyjeżdżamy i nie doglądamy naszej posesji nieraz przez dwa tygodnie lub nawet dłużej. Wówczas z pomocą przychodzi kosiarka automatyczna, czyli robot do koszenia trawy. Więcej...

jaką kosiarkę kupićJaką kosiarkę kupić
Jaką kosiarkę kupić - spalinową czy elektryczną, rotacyjną czy bębnową, z koszem czy bez? Zobacz od czego powinien zależeć wybór kosiarki, na jakie cechy kosiarek warto zwrócić uwagę gdy chcemy kupić kosiarkę, jaka kosiarka będzie lepsza do niewielkiego ogrodu przydomowego, a jaka lepiej się sprawdzi na dużej działce za miastem. Oto wszystko co powinieneś wiedzieć, aby kupić kosiarkę, która spełni Twoje oczekiwania. Więcej...