Stihl Cash Back

Kompostowanie w workach foliowych. Prosty sposób na skoszoną trawę i jesienne liście!

W naszych ogrodach powstaje sporo odpadów zielonych, takich jak resztki po uprawie warzyw i owoców, pędy i gałęzie po przycinaniu roślin, skoszona trawa, czy opadłe jesienią liście. Obecne przepisy nie pozwalają na ich spalanie, a gminy odbierają zazwyczaj jedynie niewielkie ilości odpadów zielonych (za większą ilość trzeba dopłacić). Co robić z tą nadwyżką, jeśli nie mamy kompostownika? Rozwiązaniem jest kompostowanie w workach foliowych. W ten sposób pozbędziesz się odpadów zielonych i w gratisie uzyskasz doskonały nawóz!

kompostowanie w workach foliowych
Liście możesz kompostować w foliowych workach
Fot. depositphotos

Polecam!

Raport na temat nowego, niezwykle szybkiego sposobu kompostowania w workach foliowych, przygotował dla Ciebie Rafał Okułowicz, wydawca PoradnikOgrodniczy.pl
Już za chwilę dowiesz się jak szybko, w sposób ekologiczny pozbyć się odpadów zielonych z ogrodu, takich jak jesienne liście czy skoszona trawa. I to bez kompostownika. Efektem "ubocznym" będzie powstanie doskonałego nawozu dla Twoich roślin :-)

Co robić z nadmiarem skoszonej trawy i jesiennych liści?

Do niedawna powszechnym zwyczajem na działkach i w ogrodach było palenie liści i gałęzi oraz innych pozostałości po roślinach, których nie dało się przekompostować, np. z racji posiadania zbyt małego kompostownika lub całkowitego jego braku. Sporo takich ognisk w ogrodach dało się zauważyć szczególnie jesienią, gdy na działkach palono liście opadłe z drzew.

Niestety podczas spalania liści i innych odpadków zielonych w ogrodzie wydziela się drażniący dym. I chociaż byliśmy przyzwyczajeni do takiego pozbywania się liści czy skoszonej trawy, to obecne przepisy kategorycznie tego zabraniają. Za spalanie odpadów zielonych w ogrodach grozi mandat do 500 zł.

Przewidzianym przez przepisy sposobem jest oddawanie odpadów zielonych gminom, zgodnie z zasadami segregacji i zbiórki odpadów. Czyli np. zebrane z ogrodu jesienne liście zbieramy do foliowych worków i wystawiamy w wyznaczonym terminie przed posesję. Problem jednak w tym, że gminy wyznaczają limity tych odpadów (np. 2 lub 4 worki liści na posesję), a nam w ogrodzie może ich się zebrać znacznie więcej!

kompostowanie w workach foliowych
Uzbierałeś dużo worków z liśćmi? Gmina wszystkich nie zabierze!
Fot. depositphotos

Na szczęście można pozbyć się tej nadwyżki odpadów zielonych w sposób bardzo prosty, szybki, ekologiczny i zgodny z prawem. Zebrane z ogrodu liście, skoszoną trawę i inne odpadki zielone możemy kompostować w foliowych workach, choćby tych samych, do których te odpadki zbieraliśmy. Zrobimy sobie kompost nie mając kompostownika. Zyskamy cenny organiczny nawóz do wykorzystania w całym ogrodzie, pod wszystkie rośliny!

Warto wiedzieć!
Podczas kompostowania w workach foliowych deszcze nie wypłukują z kompostu cennych składników mineralnych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pryzm czy kompostowaniu w ażurowych kompostownikach. To ważna dla ogrodników zaleta kompostowania w workach. Dzięki tej metodzie uzyskujemy kompost wyjątkowo bogaty w składniki mineralne, tak potrzebne dla naszych roślin.

Jak zrobić kompost w workach foliowych?

Do kompostowania odpadów zielonych z ogrodu używa się grubych i wytrzymałych czarnych worków foliowych. Worki napełnia się jedynie częściowo aby można było je jeszcze zawiązać. Następnie przedziurawia się w kilku miejscach ostrym narzędziem lub choćby patykiem aby do środka dostawał się tlen i odstawia w jakimś ustronnym miejscu w ogrodzie.

W workach można kompostować liście, trawę, resztki po owocach i warzywach oraz inne zielone pozostałości z działkowych upraw. Dla uzyskania dobrej masy kompostowej trzeba różne składniki ze sobą przemieszać. Wówczas kompost uzyskamy nieco szybciej. Raz w miesiącu warto workami potrząsnąć i przestawić do góry dnem aby zielona masa kompostowała się równomiernie (dlatego worki muszą być zawiązane, inaczej wszystko by się wysypało).

kompostowanie w workach foliowych
Worek z liśćmi przygotowany do kompostowania
Fot. depositphotos

Można kompostować nawet same liście, których jesienią zbiera się w ogrodzie wyjątkowo dużo. Powstanie z nich wyjątkowy rodzaj kompostu, tak zwana ziemia liściowa. Aby proces kompostowania przebiegał w miarę sprawnie warto do worków pakować liście wilgotne i dodać do nich dawkę nawozu azotowego, takiego jak np. nawóz mocznik (ok 50g lub 2 łyżki stołowe mocznika na worek liści) lub przeznaczony specjalnie do tego celu Active Composter. Opadłe z drzew liście są ubogie w azot. Tymczasem obecność azotu znacznie przyspiesza proces kompostowania. Dlatego dodatek azotu w przypadku kompostowania samych liści jest wskazany.

Wskazane jest też wstępne rozdrobnienie liści, co z jednej strony pozwoli zmniejszyć ich objętość, a z drugiej strony przyspieszy proces ich rozkładu. Rozdrobnić liście możemy przy wykorzystaniu kosiarki z funkcją mulczowania lub za pomocą tzw. odkurzacza ogrodowego z funkcją rozdrabniania zebranych liści.

Niestety, mimo tych wszystkich starań, aby uzyskać w pełni dojrzały kompost z samych liści potrzeba co najmniej rok. I jakoś nie wyobrażam sobie aby te zapełnione jesienią worki z liśćmi stały w ogrodzie przez całe wiosnę i lato, stanowiąc wątpliwą ozdobę naszej zielonej oazy. Tym bardziej, jeśli ktoś nie mógł znaleźć ustronnego miejsca na kompostownik, to gdzie ma trzymać te worki z odpadkami?

Czy nie można by zrobić tak, żeby gotowy kompost mieć już na wiosnę, do wykorzystania podczas wiosennych prac i pierwszego nawożenia? Tak aby worki z kompostowanymi liśćmi i innymi odpadkami zielonymi nie stały w ogrodzie zbyt długo?

A teraz przyspieszamy. Gotowy kompost w 3 miesiące!

Jak się okazuje - jest sprawdzone rozwiązanie. Pozwoli ono uzyskać gotowy, w pełni dojrzały kompost w zaledwie 3 miesiące!

To oznacza, że jeśli jesienią zbierzemy opadłe liście, skoszoną trawę i inne odpady z grządek i popakujemy je do worków, to przestoją one w ogrodzie jedynie zimę. W tym czasie i tak niewiele się tu robi. A na wiosnę, gdy zaczniemy prace w ogródku, będziemy już mieć gotowy kompost. Te wszystkie worki znikną, a ich zawartość powędruje na grządki i pod rośliny. Można też rozgrabić na trawniku. Sprawa odpadów załatwiona, a my mamy cenny nawóz. Prawie za darmo!

Aby uzyskać dojrzały kompost w tak krótkim czasie wystarczy do zielonych odpadków zgromadzonych w workach dodać niewielką ilość biopreparatu do kompostowania Trigger-4. W saszetce z preparatem znajduje się proszek zawierający dobroczynne bakterie, enzymy i inne składniki przyspieszające proces kompostowania. Ich działanie jest tak silne, że preparat Trigger-4 jest używany do kompostowania różnych śmieci na wysypiskach, biomasy w miejskich kompostowniach czy trudnych do przekompostowania odpadków organicznych, takich jak trociny, papier, drewno, odchody.

To sprawia, że z naszymi ogrodowymi odpadkami, takimi jak pozostałe części po warzywach i owocach, obumarłe kwiaty zebrane z grządek, skoszona trawa czy opadłe jesienią liście, bakterie zawarte w preparacie Trigger-4 poradzą sobie bez trudu w krótkim czasie.

Preparat do kompostowania Trigger-4
Preparat do kompostowania w workach Trigger-4
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Zastosowanie preparatu Trigger-4 do kompostowania w workach

Kupując preparat Trigger-4 możemy zdecydować się na zestaw, zawierający dawkę preparatu 100g i 2 worki do kompostowania o pojemności 80 litrów oraz instrukcję stosowania. Worki te są czarne, odpowiednio grube i posiadają już wykonane potrzebne otwory wentylacyjne. Ale możemy wykorzystać też oczywiście zwykłe worki foliowe, a otwory wykonać w nich samodzielnie.

Worki wypełniamy odpadkami z ogrodu, w miarę możliwości rozdrobnionymi i przemieszanymi. Można też do worków zapakować np. same liście bez ich wstępnego rozdrabniania. Jeden worek można zapełniać nie dłużej jak przez 7 dni.

Gdy worek się zapełni, w zebranej do worka surowej masie kompostowej robimy zagłębienie (patykiem lub trzonkiem łopaty) i wsypujemy dawkę biopreparatu Trigger-4. Stosujemy go w ilości 50g (połowa saszetki) na worek 80 litrów.

Preparat do kompostowania Trigger-4
Zestaw do kompostowania w workach
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Zawiązujemy worek i odstawiamy w dowolne przewiewne, najlepiej zacienione miejsce w ogrodzie. Można worki postawić od razu pod drzewami, które mają być nawożone, gdyż w krótkim czasie z worków zacznie wypływać ciemna ciecz, będąca nawozem bogatym w azot. Można też worki ustawić na korytkach lub misach, do których ciecz będzie spływać. Będziemy mogli ją potem wykorzystać do nawożenia roślin po rozcieńczeniu z wodą.

Po dodaniu preparaty Trigger-4 do materiału organicznego kompostowanego w worku po około 1 miesiącu uzyskamy kompost szybki, który można wykorzystać jako ściółkę. W 2 miesiące kompost świeży, który można podsypywać pod rośliny w celu ich nawożenia i wzbogacenia gleby w substancję organiczną. Po 3 miesiącach zaś uzyskamy w pełni dojrzały kompost, doskonały do nawożenia wszystkich roślin ogrodowych.

Jakby na to nie patrzeć, jeżeli jesienią zbierzemy do worków kompostowych ogrodowe odpady, do wiosny doczekamy się w pełni dojrzałego kompostu, gotowego do wykorzystania w ogrodzie!

Szybkie i niezawodne działanie preparatu Trigger-4 zostało potwierdzone badaniami i licznymi opiniami zadowolonych ogrodników i działkowców.

Polecam zestaw Trigger i worki kompostowe. Nareszcie produkcja kompostu to sama przyjemność i szybkość.
Tomasz, Sulechów

Mam mały ogródek i brak miejsca na kompostownik. Kompostowanie w workach, które jeśli trzeba mogę przestawiać, to świetne rozwiązanie. Worki napełniam jesienią, a wiosną kompost jest gotowy :-)
Anna, Chełmno

Polecam dodawać do kompostu biopreparat Trigger-4. Sprawdzona skuteczność w poprzednich sezonach. Kompost już nie śmierdzi i jest gotowy bardzo szybko.
Andrzej, Drawsko Pomorskie

Zestawy zawierające preparat Trigger-4 i 2 worki kompostowe możesz zamówić w sklepie naszego poradnika. Szybko przekonasz się jak łatwy jest to sposób kompostowania. Aby przejść do sklepu, naciśnij grafikę poniżej.

Przeczytaj również:

kompost z trawyKompost z trawy - jak zrobić, do czego użyć
W każdym ogrodzie powstają odpady organiczne. Skoszona trawa jest jednym z nich. Zamiast ją wyrzucać, przeznaczmy ją na kompost z trawy. Uzyskany w ten sposób nawóz z trawy jest tani i ekologiczny. Można stosować go pod większość roślin ogrodowych, doskonale poprawia strukturę gleby. Co zrobić, aby kompost z trawy się udał? Jakich zasad należy przestrzegać? Zobacz jak zrobić kompost z trawy i do czego można go użyć. Więcej...

Co można kompostować? Oto 7 najlepszych składników na kompost!Co można kompostować? Oto 7 najlepszych składników na kompost!
Aby uzyskać pełnowartościowy ekologiczny kompost, należy użyć odpowiednich składników - bogatych w składniki mineralne i bezpiecznych dla środowiska. A takie znajdą się w każdym ogrodzie i domu. Zobacz co można można kompostować, aby uzyskany kompost był bezpieczny w stosowaniu, wolny od patogenów oraz bogaty w próchnicę. Więcej...

Co zamiast kompostu? Oto najlepsze zamienniki!Co zamiast kompostu? Oto najlepsze zamienniki!
Gdy nie mamy miejsca na kompostownik lub ilość uzyskanego kompostu jest zbyt mała na potrzeby całego ogrodu, warto sięgnąć po naturalne zamienniki kompostu, zarówno takie domowej roboty jak i gotowe do kupienia w sklepie. Zobacz co zamiast kompostu stosować w ogrodzie aby uzyskać podobny efekt użyźnienia gleby i nawożenia roślin! Więcej...