Stihl Cash Back

Kawa arabska - uprawa w domu, w doniczce

Kawa arabska jest rośliną znaną głównie jako źródło ziaren do przygotowywania cenionego, aromatycznego napoju. Coraz większą popularność zdobywa uprawa kawy w doniczce w warunkach domowych. Jak się okazuje doniczkowa uprawa kawy w domu nie jest wcale tak trudna, a roślina ta posiada liczne walory dekoracyjne. Oto sekrety dotyczące uprawy kawy w domu.

kawa arabska - uprawa w doniczce
Kawa arabska - uprawa w doniczce

Kawa arabska - charakterystyka

Rodzaj Coffea obejmuje ok. 40 gatunków drzew i krzewów pochodzących glównie z Afryki. Dwa najważniejsze gatunki to Kawa arabska (Coffea Arabica), której poświęcam niniejszy tekst, oraz Robusta (Coffea canephora). Kawa arabska jest najpopularniejsza i uważana za najlepszą. Odkryto ją w Jemenie, a obecnie uprawiana jest w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji. Głównie z przeznaczeniem na ziarno, służące nam do przygotowywania aromatycznego napoju, zawierającego pobudzającą kofeinę.

Kawa arabska jest dość rzadko uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa, choć należy do roślin raczej łatwych w uprawie. Jej przetrwanie w domowych uprawach zawdzięczamy głównie miłośnikom uprawy rzadkich i wyjątkowych okazów flory.

Jak rośnie kawa?

Kawa arabska uprawiana w domu, przy zapewnieniu bardzo dobrych warunków do wzrostu, może osiągnąć do 2 m wysokości. Przeważnie jednak nie przekracza 1 m. Liście są ciemnozielone, lekko karbowane i błyszczące. Wyrastają zawsze po dwa na przeciw siebie. W okresie letnim na kawie pojawiają się małe kwiaty barwy śnieżnobiałej o wyraźnym zapachu. U form karłowych, przeznaczonych do uprawy w mieszkaniach, kwiaty pojawiają się już w drugim roku uprawy. Roślinę będą zdobiły też owoce, które najpierw będą zielone i z czasem dojrzewania przebarwią się na czerwono. Dojrzałe owoce mogą zdobić roślinę nawet przez pół roku. W miarę upływu czasu owoce nie miękną i nie psują się, a jedynie wysychają.

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

Kawa arabska - uprawa z nasion czy z sadzonki

Jak już wspomniałem wcześniej, kawa arabska jest dość rzadko uprawiana w mieszkaniach i z tego względu może okazać się, iż rośliny nie będziesz mógł kupić w pobliskiej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym. Dlatego też polecam uprawę kawy z nasion. Jest to najlepszy sposób rozmnażania kawy arabskiej, jednak rośliny uprawiane w warunkach domowych nie wydają żywotnych nasion. Najlepiej zatem kupić nasiona z importu, pochodzące z roślin uprawianych w gorących szklarniach.

Nasiona kawy nadają się do wysiewu przez cały rok, najlepiej jednak wysiać je wiosną do doniczek z wilgotnym piaskiem. Umieszczamy je grupami po 2 lub 3 sztuki. Do skiełkowania potrzebują temp. około 25°C. Gdy uzyskamy siewki, należy je przepikować do kompostowej ziemi doniczkowej, a następnie przesadzić latem już do ziemi odpowiedniej dla starszych roślin. Najlepiej aby było to podłoże próchnicze, dobrze przepuszczalne i lekko kwaśne.

Jeżeli uda Ci się znaleźć sadzonki kawy w sklepie to wybierz okaz o zdrowych, zielono wybarwionych liściach, bez podsychających końców i żółknących liści dolnych. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by wybrana roślina nie miała przesuszonej ziemi oraz nie była zaatakowana przez szkodniki. Najczęściej występujące na kaiwe szkodniki roślin doniczkowych to czerwce.

kawa arabska - uprawa w domu
Kawa arabska - dojrzewające nasiona kawy zmieniają kolor z zielonego na czerwony

Uprawa kawy w domu

Domowa uprawa kawy w doniczce wymaga zapewnienia roślinie stanowiska jasnego i ciepłego. Nie należy rośliny narażać na bezpośrednie słońce. Najlepsza będzie wystawa wschodnia lub zachodnia. Latem kawa najlepiej rośnie w temperaturze 25°C. Zimą temperatura może spaść do około 16°C. Na zbyt duże wahania temp. roślina zareaguje zrzucaniem liści.

Latem kawa arabska uprawiana w doniczce wymaga obfitego podlewania. Do podlewania kawy należy używać miękkiej wody, lejąc ją od góry doniczki, a nie do podstawki. Ziemia w doniczce nie powinna jednak pozostawać zbyt długo mokra, dlatego też po kwadransie nadmiar wody wylej z podstawki. Roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego też warto ją również zraszać. W okresie zimowym zabiegi te oczywiście ograniczamy.

Od kwietnia do końca sierpnia roślinę trzeba nawozić nawozem nie zawierającym wapnia. Z tego względu doskonały okaże się nawóz dla różaneczników. Kolejne dawki nawozu podajemy co około 2 - 3 tygodnie.

Wiosną raz na dwa lata (u młodej rośliny nawet co roku) kawę trzeba przesadzić do większej doniczki.

Kawa - ziarna do parzenia z uprawy doniczkowej

Owoce kawy uprawianej w domu, poza funkcją ozdobną, możesz wykorzystać także do pozyskania nasion do przygotowania aromatycznego napoju, choć pewnie nie uda się uzyskać tak dobrego smaku kawy, jak z nasion pochodzących z plantacji. Liczy się jednak satysfakcja, iż nasiona pochodzą z własnoręcznie wyhodowanego drzewka kawowego.

Owoce zrywaj z gałązek bardzo ostrożnie. Wyjmij z owoców nasiona, oczyszczając je z miąższu i otaczającej błonki. Następnie wsyp je na rozgrzaną patelnię i praż przez kilka minut. Życzę smacznego!

Przeczytaj także:

uprawa bananowca z nasionUprawa bananowca z nasion
Uprawa bananowca z nasion nie jest skomplikowana o ile będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Wymaga jednak nieco cierpliwości, gdyż czas oczekiwania na wykiełkowanie nasion bananowca może być dość długi. Oto jak przyspieszyć kiełkowanie nasion bananowca, jak przygotować ziemię do wysiewu, jak wysiewać nasiona bananowca i jak dbać o kiełkujące bananowce. Więcej...

bananowiecJak wyhodować ananasa w domu
Ananas to jeden z najbardziej ulubionych egzotycznych owoców. W naszych warunkach można wyhodować swoją własną roślinę ananasa. Dowiedz się więcej o ananasie i o tym jak wyhodować ananasa w swoim domu. Przekonaj się jakie to proste, wystarczy zastosować się do wskazówek w naszym artykule. Domowa hodowla ananasa może przynieść naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Więcej...

Opracowano na podstawie: M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, PWRiL, Warszawa 1986, s. 174, oraz Poradnik Przyjaciółki Kwiaty w domu, nr 1/2005, s. 6 - 7.