Ile kosztuje wycięcie drzewa? Aktualne opłaty 2017

Od 17 czerwca 2017 r. zmieniły się stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów. Zobacz ile kosztuje wycięcie drzewa oraz jak wyglądają aktualne opłaty za wycinkę drzew w 2017 roku. Podpowiemy też kto i jak może uniknąć opłat za wycięcie drzewa. Oto jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę, gdy chcemy wyciąć drzewo. Czy w ogóle musimy cokolwiek płacić, gdy wycinamy drzewo na własnej posesji?

ile kosztuje wycięcie drzewa
Ile kosztuje wycięcie drzewa? Poznaj aktualne stawki opłat!

Na podstawie obowiązującego art. 85 ust. 8 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) i corocznego obwieszczenia Ministra Środowiska w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski" możemy dowiedzieć się jakie obowiązują w danym roku maksymalne stawki opłat za usuwanie drzew.

Opłaty za wycięcie drzewa

Od 1 stycznia 2017 r. zostały określone nowe stawki opłat, które ustala się mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, a opłatę za usunięcie krzewu ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty.

Według aktualnych przepisów znowelizowanych na dzień 17 czerwca stawka za jeden cm obwodu pnia kasztanowca zwyczajnego, klonu, topoli czy wierzby, mierzonych na wysokości 130 cm, wynosi odpowiednio 12 zł dla drzewa, którego obwód nie przekracza 100 cm i 15 zł dla drzewa o obwodzie pnia powyżej 100 cm.

Natomiast stawka za jeden cm obwodu pnia usuniętej brzozy, lipy, olchy, sosny czy świerku będzie wynosiła 25 zł bądź 30 zł, w zależności od obwodu pnia. Z kolei dla buku pospolitego, gruszy, jabłoni i leszczyny tureckiej wysokość opłat za jeden cm obwodu pnia została ustalona na poziomie 55 zł i 70 zł. W stosunku do cisu, głogu, jałowca czy jodły koreańskiej będą obowiązywać stawki na poziomie 170 zł i 210 zł.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewieJak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?
W każdym ogrodzie może zajść potrzeba wycięcia starego drzewa, które bardzo choruje, obumiera lub przestało owocować. O ile samo wycięcie drzewa jest dość proste, problemem jest usunięcie pnia po ściętym drzewie, zazwyczaj mocno zakorzenionego w ziemi. Na szczęście istnieje prosta, w 100% skuteczna metoda usuwania pni, dzięki której pniak po prostu... zniknie! Więcej...

Stawka opłat za wycięcie krzewu została zróżnicowana ze względu na powierzchnię oraz gatunek. Usunięcie jednego 1m² krzewu ma wynosić 10 zł dla derenia rozłogowego, róży pomarszczonej, sumaka, tawuły kutnerowatej i świdośliwy kłosowej. Za usunięcie pozostałych gatunków krzewów trzeba będzie zapłacić 40 zł za m², jeśli ogólna powierzchnia zakrzewienia nie przekracza 100 m² lub 50 zł dla krzewów powyżej 100 m².

Jednakże stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać 500 zł, a stawki opłat za usuwanie krzewów nie mogą przekraczać 200 zł. W przypadku, gdy rada gminy nie określi zgodnie wysokości opłat stawek do ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu, stosuje się maksymalne stawki.

mgr inż. Joanna Sadowska

Przeczytaj również:

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia - nowe przepisyJakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia - nowe przepisy 2017
Z dniem 17 czerwca 2017 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące wycinania drzew i krzewów. Zobacz co zmieniło się w sprawie wycinania drzew i krzewów. Oto jakie drzewa według nowych przepisów można wyciąć bez zezwolenia i co robić gdy nie wiemy, czy zezwolenie na wycięcie drzewa jest wymagane. Artykuł zaktualizowany na czerwiec 2017! Więcej...

Pozwolenie na wycięcie drzewa - jak uzyskać, kto wydaje, kiedy nie jest wymagane
Wycinka i usuwanie drzew są regulowane określonymi przepisami. W większości przypadków nie możemy samowolnie usunąć rośliny, konieczne jest pozwolenie na wycięcie drzewa. Zobacz jak uzyskać pozwolenie na wycięcie drzewa, kto je wydaje i gdzie trzeba złożyć wniosek o wydanie takiego pozwolenia. Więcej...

Jak napisać podanie o wycięcie drzewa? Wzór wniosku do pobrania!Jak napisać podanie o wycięcie drzewa? Wzór wniosku do pobrania!
Samodzielne usuwanie drzew starszych niż 10 lat, bez zgody urzędnika, jest złamaniem prawa i niesie ze sobą poważne materialne konsekwencje. Zobacz jak napisać podanie o wycięcie drzewa oraz gdzie je złożyć. Pobierz gotowy wzór wniosku o wycięcie drzewa! Więcej...