Stihl Cash Back

Iglaki cieniolubne. Najlepsze odmiany iglaków, które lubią cień!

Iglaki cieniolubne pozwalają w sposób atrakcyjny zaaranżować cieniste zakątki ogrodu, zapewniając w tych miejscach soczystą zieleń przez cały rok. Choć iglaków do sadzenia w cieniu jest niewiele, znajdziemy wśród nich ciekawe odmiany, idealne do każdego typu ogrodu. Pobierz za darmo nasze zestawienie i poznaj najlepsze odmiany iglaków, które lubią cień!

iglaki cieniolubne
Cis to najbardziej znany z cieniolubnych iglaków
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Uwaga!
Na końcu artykułu jest tabela z wykazem polecanych odmian iglaków cieniolubnych. Tabelę tę można pobrać w wersji do druku (link do pobrania jest pod tabelą).

1. Cis

Cisy to najbardziej znane iglaki cieniolubne. W uprawie najczęściej spotykany jest cis pospolity (Taxus baccata) i cis pośredni (Taxus x media). Są to drzewa lub krzewy, charakteryzujące się powolnym wzrostem. Na rynku spotyka się liczne odmiany cisów, zróżnicowane pod względem pokroju i koloru igieł. Niemal wszystkie nadają się do uprawy na stanowiskach cienistych. Wyjątkiem są odmiany cisów o jasno wybarwionych igłach, jak np. cis 'Adpressa Aurea'), które w miejscach cienistych mogą tracić swoją jasną barwę.

Cisy wymagają żyznych, próchniczych i wilgotnych ale jednocześnie przepuszczalnych gleb. Zazwyczaj też kwaśnych lub lekko kwaśnych ale istnieje wiele odmian cisów tolerancyjnych wobec pH gleby. Cisy najlepiej rosną w cieniu koron wysokich drzew. Ogromną zaletą jest fakt, że cisy bardzo dobrze znoszą cięcie i formowanie, dzięki czemu można tworzyć z nich żywopłoty i różne ciekawe formy. Powolny wzrost sprawia, że swoimi rozmiarami nie zagrożą wyższym drzewom, pod którymi je posadzimy.

Wykaz odmian cisów najlepszych do sadzenia w cieniu podajemy w tabeli na końcu artykułu.

Cis pospolity - uprawa, odmiany, rozmnażanieCis pospolity - uprawa, odmiany, rozmnażanie
Cis pospolity ceniony jest za bardzo elegancki wygląd, wyraziste ciemno-zielone zabarwienie igieł oraz powolny wzrost, sprawiający że łatwo tę roślinę okiełznać. Zobacz jak wygląda uprawa cisa pospolitego w ogrodzie, wybierz najpiękniejsze odmiany ogrodowe oraz poznaj sposoby na rozmnażanie cisów, które już rosną w Twoim ogrodzie! Więcej...

2. Choina kanadyjska

Kolejnym cieniolubnym iglakiem jest choina kanadyjska (Tsuga canadensis). Jest to drzewo o nietypowym, płaczącym pokroju i gęstej, stożkowatej koronie. Naturalnie osiąga 20-30 m wysokości. Jednak w uprawie ogrodowej spotykane są najczęściej karłowe, wolno rosnące odmiany choin, charakteryzujące się interesującymi formami. Jedną z najpopularniejszych jest odmiana choiny 'Jeddeloh' o półkulistym pokroju, z charakterystycznym, gniazdowatym zagłębieniem w środku krzewu.

iglaki cieniolubne
Choina kanadyjska dobrze rośnie w cieniu
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Choina kanadyjska może rosnąc nawet w głębokim cieniu. Rośliny wymagają wysokiej wilgotności gleby i powietrza, dlatego najlepiej czują się posadzone przy brzegu oczka wodnego. Preferują gleby lekko kwaśne i gliniaste.

Choina kanadyjska - odmiany, uprawa, cięcie, chorobyChoina kanadyjska - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Choina kanadyjska to malownicze drzewo iglaste, pięknie komponujące się z innymi roślinami w ciemnym i wilgotnym zakątku ogrodu. Ceniona jest ze względu na nietypowy, płaczący pokrój korony, który nadaje jej bajkowego uroku. Więcej...

3. Mikrobiota syberyjska

Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) to kolejna, bardzo ciekawa roślina iglasta nadająca się do sadzenia w cieniu. Jest to niski, rozłożysty krzew o płaskim pokroju, osiągający wysokość maksymalnie 1 m i około 2 m szerokości. Cechą charakterystyczną mikrobioty są delikatne, ażurowe gałązki, które łukowato wyginają się ku ziemi. Pokryte są one szarozielonym, delikatnymi, miękkimi łuskami, które późną jesienią przebarwiają się na purpurowo-miedziany kolor. Z wiekiem pokładające się na ziemi pędy ukorzeniają się, dlatego mikrobiota polecana jest do obsadzania skarp, które umacnia i zabezpiecza przed erozją.

Mikrobiota syberyjska na niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze rośnie w miejscach cienistych, jak i słonecznych. Znosi ekstremalne mrozy, dzięki czemu może być uprawiana w każdym regionie Polski. Jest jednak wrażliwa na suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga podlewania, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Ponadto mikrobiota syberyjska prawie nigdy nie jest atakowana przez choroby i szkodniki, co jest ogromnym atutem tej rośliny

4. Żywotnikowiec japoński

Prawdziwym rarytasem wśród cieniolubnych iglaków jest żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata). Jest to bardzo piękne i oryginalne, wolno rosnące drzewo o kopulastej, regularnej koronie. Cechą charakterystyczną żywotnikowca są jego ozdobne spłaszczone gałązki, pokryte grubymi i błyszczącymi łuskami. Gałązki wyglądem przypominają gruby, sprasowany, pleciony sznurek. Dolna strona gałązek pokryta jest woskowatym, białym, a niekiedy wręcz srebrzystym nalotem, który tworzy charakterystyczny rysunek.

Drzewo to w Polsce, po wielu latach uprawy, osiąga wysokość nie większą niż 10 m. W szkółkach spotkać możemy ciekawe odmiany tego cieniolubnego iglaka osiągające mniejsze rozmiary, takie jak 'Nana' o półkolistym, poduszkowym pokroju, 'Variegata' o dekoracyjnych, kremowobiałych przebarwieniach na łuskach lub 'Aurea' o żółtozielonych łuskach.

Żywotnikowiec wymaga żyznych, wilgotnych, lekko kwaśnych gleb i osłoniętych stanowisk. Jest wrażliwy na mrozy, dlatego polecany jest do uprawy w rejonach Polski o łagodniejszym klimacie.

Wykaz najlepszych odmian cieniolubnych iglaków przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie tego zestawienia w wersji do wydrukowania.

iglaki cieniolubne - wykaz odmian

Pobierz to zestawienie w wersji do wydrukowania:



Zobacz również:

Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?
Miejsca cieniste w ogrodzie często wydają się problemem. Co posadzić, gdy dociera tu tak mało słońca? Czy znajdziemy ładne rośliny do cienia? Otóż okazuje się, że przy odrobinie trudu można w cienistych zakątkach działki stworzyć prawdziwe leśne zakątki, tętniące życiem. Oto najlepsze rośliny ogrodowe do cienia! Więcej...

iglaki szybkorosnące na żywopłotIglaki szybkorosnące na żywopłot
Iglaki to bardzo dobre rośliny do tworzenia żywopłotów. Są ozdobne cały rok i szybko rosną, dzięki czemu tworzą wysoki żywopłot w krótkim czasie. Mogą być przycinane lub rosnąć bez cięcia. Dowiedz się jakie są najlepsze iglaki szybkorosnące na żywopłot. W poniższym artykule wymieniono najlepsze odmiany iglaków szybkorosnących na żywopłoty, a także krótko opisano ich wymagania. Więcej...

Co posadzić pod starymi świerkamiCo posadzić pod starymi świerkami?
Nasadzenia pod starymi świerkami mogą stanowić wyzwanie dla ogrodnika. Na szczęście istnieje sporo pięknych roślin, które dobrze będą rosły w cieniu świerków. Zobacz co posadzić pod świerkami aby miejsca tętniły życiem i rozmaitymi barwami. Oto najlepsze rośliny pod świerki! Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Waźbińska, Z. Kawecki, B. Płoszaj, Drzewa i krzewy iglaste, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2008, str. 103-104, 154, 176; Praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Katalog roślin, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2011, str. 44, 75.