Stihl Cash Back

Hortensja kosmata - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera) to gatunek o ciekawej budowie kwiatostanu, składającego się z zewnętrznych kwiatów płonnych i wewnętrznych kwiatów płodnych. Nadaje się do sadzenia w miejscach częściowo zacienionych. Poznaj najciekawsze odmiany hortensji kosmatej i zobacz jak wygląda jej uprawa. Podpowiadamy jak wykonać cięcie i rozmnażanie hortensji kosmatej we własnym ogrodzie.

hortensja kosmata Rocklon
Hortensja kosmata - Hydrangea aspera
Fot. depositphotos

Jak wygląda hortensja kosmata?

Hortensja kosmata, określana też jako hortensja omszona, jest krzewem osiągającym nawet 4 m wysokości. Posiada grube, trwale gęsto owłosione pędy i oraz wąskojajowate liście, od spodu pokryte gęstym szarobiałym kutnerem. Liście hortensji kosmatej są duże, mogą osiągać do 30 cm długości. Kwiaty hortensji kosmatej zebrane są w płaskie kwiatostany szerokości 10-30cm. Składają się z jasnoliliowych lub jasnofioletowych wewnętrznych kwiatów płodnych i białych lub lilioworóżowych zewnętrznych kwiatów płonnych. Hortensja kosmata kwitnie od końca lipca do połowy września.

Hortensja kosmata - odmiany

Odmiany hortensji kosmatej różnią się między sobą siłą wzrostu, kolorem liści oraz wielkością kwiatów. Poniżej prezentujemy jedyne 2 odmiany hortensji kosmatej, które są spotykane w polskich szkółkach.

Hortensja kosmata 'Macrophylla' - ma koronkowe kwiatostany o średnicy 15-30cm, złożone z ciemnopurpurowych kwiatów płodnych otoczonych kręgiem białych kwiatów czysto płonnych. Kwitnie w drugiej połowie lata. Liście tej odmiany hortensji kosmatej są niebieskawozielone i gęsto owłosione po obu stronach. Dorasta do 3m wysokości.

Hortensja kosmata 'Hot Chocolate' - dorasta do 2,5m wysokości i ma okazałe liście, osiągające 30cm długości. Dolna strona blaszki liściowej ma kolor czekoladowy i utrzymuje się cały sezon wegetacyjny, natomiast górna strona zmienia kolor z czerwonawej w zielonofioletową, aż do ciemnobrązowej. Kwiaty płodne są niebieskawo-fioletowe, z kolei kwiaty płonne na brzegach kwiatostanów są jaśniejsze, jasnoróżowe.

hortensja kosmata Hydrangea aspera
Hortensja kosmata - Hydrangea aspera
Fot. depositphotos

Hortensja kosmata - uprawa

Hortensja kosmata do właściwego rozwoju wymaga przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej i żyznej gleby o odczynie kwaśnym do obojętnego. Stanowisko uprawy hortensji kosmatej powinno być osłonięte od wiatrów i półcieniste. Na rabacie ogrodowej dobrym towarzystwem dla niej będą kwaśnolubne rośliny wrzosowate.

W uprawie hortensji kosmatej ważne jest jej regularne podlewanie. W szczególności latem, gdy temperatury są wysokie. Drugą ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest zapewnienie jej zimowej ochrony przed mrozem i wiatrem, gdyż roślina ta nie jest w pełni mrozoodporna (strefa mrozoodporności roślin 6B). Szczególnie wrażliwe są młodsze egzemplarze hortensji. Dlatego jesienią, przed nadejściem mrozów, warto okryć hortensje agrowłókniną oraz usypać kopczyk z torfu u podnóża krzewu.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć hortensje na zimę
Hortensje zawiązujące pąki kwiatowe latem, w roku poprzedzającym ich kwitnienie, wymagają zabezpieczenia na zimę. W przeciwnym razie ich pąki kwiatowe przemarzną i rośliny nie zakwitną. Zobacz jak zabezpieczyć hortensje na zimę, jakich materiałów do tego użyć oraz kiedy rozpocząć zakładanie zimowych zabezpieczeń na hortensję. Więcej...

Dla prawidłowego wzrostu rośliny oraz obfitego kwitnienia, niezwykle ważne jest też nawożenie hortensji kosmatej. Na początku sezonu wegetacyjnego, w marcu zasilamy rośliny stosując wieloskładnikowy mineralny nawóz do hortensji. Ponieważ hortensja kosmata wymaga gleb żyznych i próchniczych, pamiętajmy też aby stosować nawozy organiczne. Wiosną pod roślinę podsypujemy kompost lub obornik granulowany.

Hortensja kosmata - cięcie

Cięcie hortensji kosmatej ograniczamy do usuwania słabych, uszkodzonych przez mróz pędów oraz przekwitniętych kwiatostanów. Hortensja kosmata najlepiej rozwija się bowiem, gdy cięcie ograniczymy do minimum. Źle znosi intensywne odmładzające cięcie. Jedynie od czasu do czasu usuwamy u podstawy pojedyncze stare pędy lub też przycinamy je na wysokości silnego młodego pędu.

Hortensja kosmata - rozmnażanie

Hortensję kosmatą rozmnażamy przez sadzonki zielne. Pobieramy je w sierpniu, z jednorocznych pędów bocznych, które nie kwitną. Sadzonka powinna mieć około 15 cm długości. Pobraną sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w mieszance torfu, piasku i ziemi wrzosowej w stosunku 1:1:1. Sadzonki można dodatkowo przykryć folią aby lepiej utrzymać wilgoć.

Wiosną sadzonki hortensji kosmatej przesadzamy do doniczek o średnicy 10cm z mieszanką ziemi próchnicznej i ziemi wrzosowej. Chcąc uzyskać dorodne rośliny, warto przesadzać hortensję kilka razy, aż średnica pojemnika osiągnie 15 cm. Gdy sadzonki będą miały 3 pary liści, uszczykujemy pąk wierzchołkowy, co pobudzi je do rozgałęzienia. Wiosną wysadzamy na rozsadnik, zaś jesienią na miejsce stałe.

Opracowano na podstawie:
1. Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 320-323
2. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016 , s. 182
3. H. Pirc, Wszystko o cięciu drzew i krzewów, Świat Książki, s. 142

Przeczytaj również:

Hortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnieHortensja ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, dlaczego nie kwitnie
Hortensja ogrodowa to krzew ceniony za swoje duże, przepiękne kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato. Zobacz jak wygląda uprawa hortensji w ogrodzie i co robić aby długo kwitła. Wyjaśniamy dlaczego czasem hortensja nie kwitnie i jak zmienić kolor kwiatów hortensji. Więcej...

hortensja bukietowaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa, cięcie
Hortensja bukietowa jest nadającym się do większości ogrodów krzewem ozdobnym o przepięknych stożkowatych kwiatostanach, najczęściej barwy białej lub w odcieniach różu, zdobiących roślinę od lata do jesieni. Oto sekrety uprawy pięknie kwitnących hortensji bukietowych. Więcej...

choroby hortensjiChoroby hortensji. Dlaczego hortensja brązowieje i usycha?
Choć hortensje dość rzadko sprawiają problemy, to jednak mogą być atakowane przez kilka chorób i szkodników. Warto wiedzieć, że dla ich zdrowotności bardzo duże znaczenie odpowiednie nawożenie i warunki na stanowisku gdzie rosną. Oto jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami hortensji. Więcej...