Heliotrop peruwiański - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) to roślina niebanalna. Jego kwiaty w upalne dni wieczorami wydzielają niesamowitą, słodką, waniliową woń. Z kwiatów tych otrzymuje się olejek heliotropowy, wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Poznaj najpiękniejsze odmiany heliotropu, dowiedz się jak wygląda uprawa heliotropu peruwiańskiego w ogrodzie oraz jak przeprowadzić rozmnażanie tej rośliny. Oto vademecum uprawy heliotropu!

heliotrop peruwiański
Heliotrop peruwiański - Heliotropium arborescens
Fot. depositphotos.com

Heliotrop peruwiański - odmiany

Heliotrop peruwiański to roślina dorastająca do 40-60 cm wysokości, kwitnąca od lipca do września. Tworzy atrakcyjne fioletowe kwiaty, choć znane są także odmiany heliotropu o barwie białej. W sprzedaży można spotkać heliotrop peruwiański 'Marine' o kwiatach w kolorze błękitnym, czy kwitnącą na fioletowo-niebiesko odmianę 'Nautilus Blue'.

Fioletowe kwiaty heliotropu peruwiańskiego świetnie prezentują się w żółtych lub pomarańczowych kompozycjach. Dobrze rosną koło takich roślin jak: aksamitka, nagietek czy uczep. Zaś dla tych, którzy lubią stonowane kompozycje, heliotrop świetnie będzie wyglądał z białą lobelią lub werbeną.

Uprawa heliotropu w ogrodzie

Heliotrop peruwiański uprawiamy jest przeważnie jako roślina jednoroczna. Ciemnoniebieskie kwiaty zebrane są w szczytowe baldachogrona, wydzielają przyjemny zapach wanilii. Heliotrop najlepiej czuje się w pełnym słońcu, w miejscach osłoniętych od wiatru, gdzie dobrze się prezentuje sadzony w grupach.

Warto wiedzieć!
Po przekwitnięciu warto podcinać kwiatostany heliotropu, co przedłuży okres kwitnienia tej rośliny.

Heliotrop preferuje słoneczne stanowisko, a odpowiednie nasłonecznienie gwarantuje wybarwienie kwiatów i liści. Podłoże w uprawie heliotropu powinno być lekkie, próchniczne zasobne w składniki pokarmowe i stale wilgotne, ponieważ nawet niewielkie przesuszenie powoduje zasychanie brzegów liści. Heliotrop lubi także regularne dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi.

Chodź heliotrop głównie uprawiany jest jako roślina jednoroczna istnieje możliwość jego przezimowania. Aby przezimować heliotrop należy przed przymrozkami umieścić roślinę w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 10°C. Podlewanie powinno być oszczędne, ale wraz z upływem czasu coraz bardziej intensywne. W kwietniu młode pędy heliotropu należy przyciąć nad drugim liściem i przesadzić roślinę do większej donicy. W maju, gdy minie ryzyko przymrozków, roślinę ponownie sadzimy do ogrodu.

heliotrop peruwiański
Heliotrop peruwiański - Heliotropium arborescens
Fot. depositphotos.com

Heliotrop peruwiański - rozmnażanie

Heliotrop rozmnażamy przez nasiona oraz sadzonki. Nasiona heliotropu wysiewamy już w marcu pod szkłem. Po około 4 tygodniach siewki należy przepikować do większych doniczek.

Do rozmnażania heliotropu można wykorzystać mieszankę ziemi kompostowej, piasku i torfu w stosunku 1:1:1 lub zakupić w sklepie ogrodniczym gotową ziemię do wysiewu nasion.

Z kolei sadzonki heliotropu pobieramy od stycznia z roślin zimujących w pomieszczeniach. Sadzonki powinny być około 5 centymetrowe z usuniętymi dolnymi liśćmi. Pozostawiamy jedynie 2-3 liście, aby ograniczyć transpiracje wody i usychanie sadzonek. Sadzonki umieszczamy w doniczkach z lekkim podłożem, uprzednio zanurzając ich dolne części w ukorzeniacz. Młode rośliny wysadzamy do ogrodu dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozku.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...

Groszek pachnący - odmiany i uprawaGroszek pachnący - odmiany i uprawa
Groszek pachnący to jednoroczna rośliną pnąca, która obrasta płoty i kratki za pomocą wąsów czepnych. Delikatnie pachnące kwiaty sprawiają, że groszek pachnący jest niezwykle popularny. Poznaj ciekawe odmiany groszku pachnącego i przekonaj się jak prosta jest jego uprawa! Więcej...