Gerbera doniczkowa. Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce

Gerbera doniczkowa to piękna roślina o kwiatach przypominających duże stokrotki, zazwyczaj w pastelowych barwach. Uprawa gerbery w doniczce może być prowadzona z powodzeniem w mieszkaniu, gdzie roślina ta będzie stanowić ozdobę ale także (o czym niewiele osób wie) poprawi jakość powietrza! Zobacz jak pielęgnować gerberę doniczkową, aby długo żyła i bujnie kwitła!

gerbera doniczkowa
Gerbera doniczkowa

Gerbera (Gebera jamesonii) jest rośliną ozdobną, należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Naturalnie występuje na terenie Afryki Południowej i Azji. Od kilku lat ponownie pojawia się na rynku w formie doniczkowej, pod handlową nazwą Gerbera "Daisy". Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnemu zabarwieniu płatków.

Gerbera doniczkowa posiada również inne, mniej znane właściwości. Badania przeprowadzone przez NASA nad przydatnością roślin podczas ekspedycji kosmicznych, wykazały, że gerbery to doskonałe rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w mieszkaniu. Jest to dość trudna w uprawie, wymagająca i kapryśna roślina. Z tego powodu traktowana jest jako roślina jednoroczna. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, może przetrwać kilka lat.

Gerbera doniczkowa charakteryzuje się grubym podziemnym pędem, z którego wyrastają, zebrane w rozetę liście oraz długie szypułki kwiatowe zakończone kwiatostanem w formie koszyczka. Kształt liści gerbery porównać można do liści jakie ma mniszek lekarski (Taraxacum officinale). Mierzą one zwykle od 12 do 20 cm i osadzone są na długich, pionowych ogonkach.

Z rozety liściowej wyrastają bezlistne szypułki kwiatowe. Są one puste w środku, częściowo zdrewniałe u podstawy. Kwiatostany wyrastają na szczycie szypułki, mierzą przeciętnie 7-10 cm średnicy. Koszyczek kwiatowy, o walorach dekoracyjnych, wypełniony jest barwnymi kwiatami języczkowatymi oraz kwiatami rurkowatymi, najczęściej o barwie żółtej, wypełniającymi środek kwiatostanu. Długość dnia nie ma wpływu na kwitnienie gerbery. Kwiaty gerbery doniczkowej pojawiają się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak gerbera kwitnie najintensywniej, gdy długość dnia przekracza 12 godzin.

gerbera w doniczce
Gerbera w doniczce

Uprawa gerbery doniczkowej

1. Oświetlenie i temperatura w uprawie gerbery doniczkowej

Gerbera doniczkowa najlepiej rośnie w miejscu dobrze oświetlonym światłem słonecznym, lecz osłoniętym od bezpośredniego padania promieni, szczególnie latem w godzinach południowych.

W okresie zimowym gerbera przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie optymalna temperatura w ciągu dnia to 10-12°C, a w nocy 8-10°C. Wyższe temperatury w tym okresie powodują osłabienie rośliny i podatność na choroby. Latem optymalna temperatura uprawy gerbery w doniczce to 20-25°C w dzień i 16-18°C w nocy. Zbyt wysokie temperatury hamują kwitnienie gerbery. Bardzo niekorzystne są też duże wahania temperatury miedzy dniem a nocą. Powodują one deformację, zamkniętych jeszcze w pąku, kwiatostanów.

gerbera doniczkowa
Gerbera doniczkowa

2. Podlewanie gerbery doniczkowej

W naturalnym środowisku życia gerbery latem padają obfite deszcze, a zimą panuje kilkumiesięczna susza. Utrzymanie przez cały rok jednakowej wilgotności podłoża powoduje zakłócenie naturalnego rytmu rozwoju tych roślin, co powoduje m. in. zahamowanie kwitnienia. Zapotrzebowanie gerbery na wodę zmienia się wraz ze zmianą warunków świetlnych. W miesiącach letnich należy gerberę podlewać obficie lecz w większych odstępach czasu. Podlewamy roślinę dopiero, gdy podłoże w doniczce będzie już tylko lekko wilgotne. Zimą podłoże w doniczce utrzymujemy stale umiarkowanie wilgotne, starając się nie wysuszyć rośliny. Zbyt duża wilgotność podłoża w okresie niedoboru światła słonecznego sprzyja rozwojowi chorób.

Uwaga! Podlewając gerberę należy uważać, aby nie zamoczyć wnętrza rozety - miejsca, z którego wyrastają liście i kwiatostany. Zimą, w miesiącach ubogich w światło słoneczne, moczyć nie należy nawet liści. Na mokrych liściach bardzo szybko rozwija się szara pleśń i inne choroby.

3. Ziemia do gerbery doniczkowej

Gerberę uprawiamy w ziemi o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Należy unikać ciężkiej ziemi, która spowalnia wzrost, osłabia kwitnienie i sprzyja rozwojowi chlorozy i zgniliźnie młodych liści. Podłoże powinno być przepuszczalne, luźne i dobrze napowietrzone. Dobrym podłożem dla gerbery jest mieszanka ziemi uniwersalnej, ziemi kompostowej i torfu (1:1:1).

gerbera w doniczce
Gerbera w doniczce

4. Nawożenie gerbery doniczkowej Od marca do września nawozimy gerberę płynnymi nawozami wieloskładnikowymi z dodatkiem mikroelementów. Gerbery nawozimy raz na 1-2 tygodnie. Częstotliwość nawożenia zależy od warunków świetlnych. W miesiącach letnich nawozimy gerberę częściej. Stosujemy dawkę nawozu o połowę mniejszą niż zalecana przez producenta.

Warto wiedzieć! Aby ułatwić przyswajanie mikroelementów przez roślinę, wodę używaną do podlewania gerbery możemy zakwasić kwaskiem cytrynowym.

Pielęgnacja gerbery doniczkowej

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie gerbery należy usuwanie nadmiaru liści z rozety, przekwitłych kwiatostanów oraz zraszanie rośliny.

Zbyt duża ilość liści w rozecie blokuje dostęp światła do jej wnętrza, a tym samym wstrzymuje rozwój pędów kwiatostanowych. Systematycznie należy usuwać najstarsze, zżółknięte liście gerbery. Liście usuwamy dość radykalnie. Producenci gerber doniczkowych zalecają jednorazowe usunięcie nawet 1/3 wszystkich liści. Zabieg ten pobudza roślinę do produkcji nowych młodych liści i pędów kwiatostanowych. Gdy kwiaty gerbery zaczynają przekwitać, delikatnie wyłamujemy je z wnętrza rozety.

Latem, w słoneczne dni, gdy nie rozwiną się jeszcze kwiatostany, zraszamy gerberę doniczkową wodą. Ma to na celu utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Suche i gorące warunki sprzyjają szybkiemu pojawieniu się szkodników roślin doniczkowych, takich jak przędziorek chmielowiec i mszyce. Należy starać się nie pryskać wodą bezpośrednio na liście, ale rozpylać wodę nad rośliną. Na mokrych liściach gerbery może zacząć rozwijać się pleśń i inne choroby.

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rokKwiaty doniczkowe kwitnące cały rok
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok to najczęściej rośliny o trwałych kwiatach lub o nieprzerwanym, powtarzającym się kwitnieniu. Ciągle kolorowe i atrakcyjne ożywią każde wnętrze. Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok można nabyć w kwiaciarniach? Które z nich będą najlepszą wizytówką naszego domu? Oto 7 najpiękniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących cały rok! Więcej...

Frezja w doniczce - uprawa, sadzenie, pielęgnacjaFrezja w doniczce - uprawa, sadzenie, pielęgnacja
Frezja uprawiana w gruncie w naszym klimacie zakwita rzadziej i mniej obficie. Lepsze efekty pozwala uzyskać uprawa frezji w doniczce na balkonie lub w domu. Zobacz czego wymaga frezja w doniczce, kiedy przeprowadzić sadzenie frezji do doniczek oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja frezji w doniczce jeśli chcemy aby rośliny ładnie zakwitły. Więcej...

kwiaty doniczkowe na prezentKwiaty doniczkowe na prezent
Kwiaty doniczkowe to zazwyczaj dobry pomysł na prezent. Doskonale prezentują się w pomieszczeniach, będą pasować niemal do każdego wystroju. Dlaczego więc nie obdarowywać nimi bliskich osób? Istnieje wiele gatunków ozdobnych pod względem liści, pokroju czy cudownych kwiatów. Jakie cechy powinny posiadać kwiaty doniczkowe na prezent? Więcej...

Opracowano na podstawie: B. Chlebowski, K. Mynett, Kwiaciarstwo, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1995, str. 199-201; K. Oszkinis, A. Lisiecka, Gerbera, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa1981, str. 5-72, 75-84, 110-111. Fot. pixabay.com oraz freeimages.com