Stihl Cash Back

Gardenia jaśminowata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Gardenia jaśminowata to zimozielony krzew o błyszczących liściach, pochodzący z Wschodniej Azji. U nas uprawiany jako roślina doniczkowa, ceniona ze względu na duże (6-10 cm średnicy) i pięknie pachnące kwiaty, przypominające róże. Szczególnie popularną odmianą jest gardenia jaśminowata 'Veitchiana', która kwitnie zimą. Ta piękna roślina jest niestety bardzo trudna w uprawie i aby zakwitła wymaga szczególnych warunków hodowli. Zobacz jak wygląda uprawa gardenii jaśminowatej w doniczce i czego potrzeba tej roślinie. Prawidłowo prowadzona pielęgnacja gardenii w domu, sprawi że roślina będzie co roku pięknie kwitła! Zdradzamy też sposób na rozmnażanie gardenii uprawianej w domu.

Gardenia jaśminowata
Gardenia jaśminowata - Gardenia jasminoides

Gardenia jaśminowata - uprawa i pielęgnacja

Stanowisko uprawy, nasłonecznienie

Gardenia jaśminowata (Gardenia jaśminowa, Gardenia jasminoides) wymaga słonecznego miejsca uprawy. Jeżeli światła jest za mało liście gardenii bledną i żółkną. Zbyt mała ilość światła hamuje także kwitnienie. Gardenia nie powinna być jednak narażona na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, szczególnie latem w godzinach południowych, ponieważ liście mogą zostać poparzone. Latem (od VI do IX) gardenię "werandujemy", wystawiając ją na balkon i w półcienistym miejscu.

Temperatura uprawy gardenii

Optymalna temperatura uprawy gardenii jaśminowatej to 20-24°C w ciągu dnia i 17°C w nocy - przez cały rok. Ten przedział temperaturowy gwarantuje kwitnienie. Jeżeli temperatura w okresie zawiązywania pąków kwiatowych w ciągu dnia będzie niższa niż 18°C, wówczas może nastąpić ich zrzucanie.

Podlewanie gardenii jaśminowatej

Gardenia jaśminowata wymaga bardzo częstego podlewania - 3 razy w tygodniu. Zimą częstotliwość podlewania zmniejszamy do 1 razu w tygodniu, utrzymując podłoże stale wilgotne.

Jednak gardenia nie toleruje zalania korzeni, czyli tzw. "mokrych stóp", szczególnie zimą. Dlatego doniczka powinna mieć bardzo dobry drenaż - na dnie doniczki usypujemy warstwę (minimum 1 cm) grubego żwiru, potłuczonej ceramicznej doniczki, a najlepiej aby był to keramzyt.

Pielęgnacja liści gardenii

Oprócz częstego, regularnego podlewania, bardzo ważne jest zraszanie liści gardenii. Przez cały rok, codziennie zraszamy liście gardenii odwapnioną wodą. W okresie kwitnienia należy unikać moczenia kwiatów, ponieważ na płatkach pojawiają się wówczas plamy i przebarwienia.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności sprzyja obfitemu kwitnieniu gardenii jaśminowatej. Codzienne zraszanie liści pomaga również w utrzymaniu ich czystości. Dla nadania połysku liściom można zastosować nabłyszczacz. Aby utrzymać stale wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu gardenii, co w warunkach mieszkaniowych jest bardzo trudne, możemy uprawiać ją pod szklanym kloszem lub w słoju.

Gardenia jaśminowata
Gardenia jaśminowata - błyszczące liście i rozwijający się kwiat

Ochrona gardenii przed chorobami

Z uwagi na stale wysoki poziom wilgotności, gardenia jest często atakowana przez choroby grzybowe roślin. Jeżeli liście i pędy gardenii zaczynają brązowieć oznacza to, że zaatakował ją grzyb. Wycinamy wówczas wszystkie porażone przez chorobę pędy, a resztę krzewu opryskujemy stosując preparaty grzybobójcze do roślin doniczkowych. Przesadzamy również gardenię do świeżego podłoża i czystej doniczki. Zapobiegawczo warto regularnie opryskiwać gardenię naturalnymi środkami przeciwgrzybiczymi, jak np. Biosept Active.

Biosept Active 33 SL - zastosowanie, opinie, cenaBiosept Active ( 33 SL ) - zastosowanie, opinie, cena
Biosept Active to popularny preparat na bazie ekstraktu z grapefruita. Dawniej znany pod nazwą Biosept 33 SL był polecany do zwalczania wielu chorób roślin o podłożu bakteryjnym i grzybowym. Zgodnie z obecnymi przepisami Biosept Active to jedynie stymulator wzrostu roślin, wzmacniający ich odporność i poprawiający wzrost. Zobacz jakie ma zastosowanie i jakie są opinie o skuteczności Biosept Active w ogrodzie. Więcej...

Jaka ziemia dla gardenii?

Istotnym czynnikiem w uprawie gardenii jest odpowiednie podłoże oraz jego pH. Ziemia dla gardenii musi być zdecydowanie kwaśna, tj. pH 4,5-5. Zbyt wysokie pH podłoża bardzo szybko odbija się na zdrowiu rośliny. Do uprawy gardenii najlepsza jest specjalna ziemia do azalii i rododendronów.

Nawożenie gardenii jaśminowatej

Ponieważ gardenia jest krzewem kwasolubnym, do nawożenia gardenii używamy tylko nawozów nie zawierających wapnia. Najlepiej aby były to nawozy organiczne jak np. biohumus.

Gardenię nawozimy co 14 dni. Używamy nawozów płynnych, stosując połowę zalecanej przez producentów dawki.

biohumusBiohumus - co to jest, jak stosować
Stosowanie nazwy biohumus w nazwach nawozów wszelkiego rodzaju stało się zmorą naszego rynku. Można na nim spotkać BIOHUMUSY będące nawozami mineralnymi (nie mające z biohumusem nic wspólnego), albo też nawozy organiczno - mineralne zawierające wyciągi z substancji organicznych, które jednak biohumusami nie są. Czym zatem jest biohumus i jak go rozpoznać, aby nie dać się nabić w przysłowiową butelkę? Więcej...

Co może zaszkodzić gardenii?

Gardenia nie toleruje przeciągów oraz wyziewów z kuchenek gazowych. Źle znosi towarzystwo innych gatunków roślin, dlatego należy uprawiać ją samotnie. Gardenii nie należy przesadzać zbyt często. Robimy to dopiero, gdy zauważymy żółtawe przebarwienia na liściach (mimo odpowiedniej pielęgnacji) lub gdy roślina słabnie, a bryła korzeniowa jest bardzo zbita. Najlepiej wykonać to na przedwiośniu, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny. Więcej...

Jak przycinać gardenię?

Ta ciekawa roślina doniczkowa o ozdobnych kwiatach wymaga regularnego usuwania przekwitłych kwiatów. Dzięki temu pobudzamy gardenię do wytwarzania nowych kwiatów i przedłużamy okres jej kwitnienia. W marcu przycinamy wierzchołki pędów gardenii, co sprzyja rozkrzewianiu się gardenii. Do cięcia gardenii używamy tylko ostrego sekatora, ponieważ zdrewniałe pędy często ulegają zmiażdżeniu podczas stosowania nieodpowiednich narzędzi. Odcięte wierzchołkowe fragmenty pędów możemy zachować i przygotować z nich sadzonki.

Gardenia, jako roślina domowa, jest niestety bardzo trudna w uprawie. Zdecydowanie bardziej nadaje się do uprawy w oranżeriach lub szklarniach. Bardzo często zdarza się, że roślina zamiera po zakończonym kwitnieniu i przez to bardzo często traktowana jest, jako roślina sezonowa.

gardenia jaśminowata
Gardenia jaśminiowata w pełni kwitnienia

Gardenia jaśminowata - rozmnażanie

Gardenię jaśminowatą rozmnażamy poprzez sadzonki zdrewniałe, które pozyskujemy z wierzchołkowych części pędów. Materiał do rozmnożenia pobieramy na przełomie lutego i marca. Wybieramy pędy z minimum dwoma parami liści. Sadzonki ucinamy ukośnie bezpośrednio pod węzłem liściowym. Przed posadzeniem w ziemi usuwamy dolne liście razem z ogonkami. Aby przyśpieszyć proces ukorzeniania możemy użyć ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych.

Sadzonki sadzimy w specjalnym podłożu dla azalii i rododendronów. Dobrą alternatywą jest włókno kokosowe, które jest sterylne, nie gnije i nie pleśnieje. Umieszczone w podłożu sadzonki gardenii jaśminowatej szczelnie okrywamy. Najlepiej wykorzystać w tym celu butelkę plastikową, którą przecinamy na pół. Górną częścią, z zakrętką, nakrywamy sadzonkę, tworząc coś w rodzaju miniaturowej szklarni. Pod takim okryciem panują optymalne dla gardenii warunki wilgotnościowe i termiczne. Szklarnię z butelki wietrzymy w łatwy sposób - odkręcając zakrętkę na kilkanaście minut dziennie. Szczelnie nakryta sadzonka, wraz z całą powierzchnią podłoża w doniczce, często nie wymaga podlewania, gdyż skraplająca się na ściankach butelki woda stale nawilża ziemię.

Tak przygotowane doniczki z sadzonkami gardenii ustawiamy w ciepłym (20-22°C) i jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Sadzonki gardenii ukorzeniają się w czasie od 2 do 4 tygodni.



Przeczytaj również:

Pachnące kwiaty doniczkowePachnące kwiaty doniczkowe. 5 roślin o przyjemnych zapachu!
Pachnące kwiaty doniczkowe wypełniają mieszkania wspaniałymi aromatami. Dzięki nim można się zrelaksować po ciężkim dniu i wprowadzić miły nastrój. A znając termin kwitnienia każdego z nich, możemy dobrać gatunki tak, aby kwitnąc po sobie, przez cały rok mogły cieszyć nas swym zapachem. Oto 5 roślin doniczkowych o bardzo przyjemnym zapachu! Więcej...

Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rokKwiaty doniczkowe kwitnące cały rok
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok to najczęściej rośliny o trwałych kwiatach lub o nieprzerwanym, powtarzającym się kwitnieniu. Ciągle kolorowe i atrakcyjne ożywią każde wnętrze. Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok można nabyć w kwiaciarniach? Które z nich będą najlepszą wizytówką naszego domu? Oto 7 najpiękniejszych kwiatów doniczkowych kwitnących cały rok! Więcej...

Róża chińska, Hibiskus domowy - pielęgnacja, uprawa, choroby
Róża chińska, inaczej hibiskus, to jedna z najbardziej ozdobnych roślin do uprawy w domu. Kwiaty hibiskusa z rurkowatymi pręcikami zachwycają niemal każdego. Zobacz jak powinna wyglądać pielęgnacja róży chińskiej aby uprawa tej rośliny była prosta i przynosiła wspaniałe efekty. Zobacz też jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać róży chińskiej oraz jak uniknąć problemów w jej uprawie? Więcej...

Opracowano na podstawie: P. Kardasz, Pielęgnacja roślin pokojowych początku XXI wieku, Videograf II, Katowice 2002, str. 103-105; D. Longman, Pielęgnacja roślin pokojowych, Multico i Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1993, str. 100-101. Fot. depositphotos oraz pixabay