Frezja ogrodowa. Kiedy sadzić i jak uprawiać frezje?
Frezja ogrodowa (Freesia hybrida) jest popularną rośliną ozdobną uprawianą na kwiat cięty. Wytwarza ona kwiaty osadzone na długich łodygach, układające się tylko po jednej stronie charakterystycznie wygiętego pędu. Wielobarwne kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny aromat. Zobacz jak wygląda uprawa frezji w ogrodzie. Już za chwilę dowiesz się kiedy sadzić bulwy frezji oraz jak pielęgnować tę roślinę aby zdrowo rosła i obficie kwitła!
Frezja ogrodowa - Freesia hybrida
Fot. pixabay
Jak wygląda frezja ogrodowa?
Frezja ogrodowa dorasta do 30-60 cm wysokości. Ma wąskie, lancetowate liście, które wyrastają bezpośrednio z bulw. Największą ozdobą są pachnące kwiaty frezji, zebrane w grona po 5–15 sztuk po jednej stronie pędu. Kwiaty mają kielichowaty kształt i występują w wielu barwach: białej, żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej, fioletowej i niebieskiej. Bulwy frezji pokryte brązową łuską mogą osiągać średnicę do kilku cm.
Kiedy kwitną frezje?
Termin kwitnienia frezji zależy od warunków uprawy:
- w środowisku naturalnym frezje zakwitają późną zimą lub wiosną, co na półkuli południowej przypada na okres od sierpnia do października;
- w uprawie szklarniowej, gdzie można regulować temperaturę i oświetlenie oraz zmieniać okres sadzenia bulw, frezje mogą kwitnąć przez cały rok;
- w uprawie ogrodowej w naszej strefie klimatycznej frezje sadzi się do ogrodu lub donicy wiosną, od kwietnia do maja. Rośliny te zakwitają od lipca do września.
Kwitnienie frezji trwa ok. 2–3 tygodni i zależy m.in. od jakości bulw oraz warunków uprawy.
Frezja ogrodowa - Freesia hybrida
Fot. pixabay
Dlaczego frezje nie kwitną?
Brak kwitnienia frezji zazwyczaj wynika z błędów uprawowych, takich jak:
- Zbyt małe nasłonecznienie - rośliny te wymagają uprawy w dobrze oświetlonym miejscu. W cieniu frezja może nie wytworzyć kwiatów a jej pędy będą wyciągnięte;
- Nieprawidłowe nawożenie - nadmiar azotu powoduje rozwój liści kosztem kwiatów. Najlepszy dla frezji jest nawóz dla roślin kwitnących, bogaty w potas i fosfor;
- Zbyt wysoka temperatura - frezja podczas kwitnienia preferuje temperaturę wynoszącą 15-18°C, temperatury wyższe mogą hamować kwitnienie lub powodować opadanie pąków kwiatowych;
- Brak okresu spoczynku - bulwy frezji wymagają okresu spoczynku, jego brak może osłabić roślinę, w wyniku czego kwitnienie w kolejnym sezonie będzie słabsze;
- Nadmierne lub niewystarczające podlewanie - przesuszenie podłoża może wpłynąć na gorsze zawiązywanie pąków kwiatowych, natomiast nadmierna wilgoć może spowodować gnicie bulw.
Kiedy sadzić frezje do gruntu?
Frezja ogrodowa jest rośliną należącą do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Zaliczana jest do grupy roślin bulwiastych, ze względu na charakterystyczne podziemne organy przetrwalnikowe w postaci bulw. Ponieważ frezja jest rośliną ciepłolubną, która zakwita w lecie, w ogrodzie bulwy frezji sadzi się na wiosnę (przełom kwietnia i maja).
Frezja ogrodowa - Freesia hybrida
Fot. pixabay
Jak sadzić frezje z cebulek?
Cebulki, a w zasadzie bulwy frezji sadzi się w miejscu słonecznym, w dobrze przepuszczalnym podłożu. Jeżeli w naszym ogrodzie przeważa ciężka gleba gliniasta, wówczas przed posadzeniem bulw frezji przygotowujemy odpowiednio miejsce. W tym celu należy wykopać dołek na głębokość około 20 cm. Dno wypełnia się lekkim podłożem, np. ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem. W ziemi robimy otwory, głębokie na koło 5-7 cm i umieszczamy w nich bulwy frezji. Odległości między bulwami nie powinny być mniejsze niż 10 cm.
Bulwy frezji umieszczamy w ziemi spiczastą końcówką ku górze. Po posadzeniu bulwy obficie podlewamy. Po kilku tygodniach od posadzenia, zaczynają pojawiać się pierwsze liście. Kwiaty frezji pojawią się po 3-4 miesiącach od sadzenia (lipiec - sierpień).
Dlaczego frezje nie kiełkują?
Problemy z kiełkowaniem frezji mogą być spowodowane przez kilka czynników:
- Słaba jakość bulw - aby bulwy frezji wykiełkowały, powinny być zdrowe i jędrne, bez widocznych uszkodzeń i zmian chorobowych. Przed sadzeniem warto zaprawić je środkiem grzybobójczym;
- Nieprawidłowe przechowywanie bulw - bulwy frezji powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu o temperaturze ok. 20°C. Zapewniając bulwom temperaturę ok. 30°C można wpłynąć na przyśpieszenie kiełkowania. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu może doprowadzić do gnicia bulw;
- Nieodpowiednia temperatura gleby - frezje najlepiej kiełkują w podłożu o temperaturze ok. 13-17°C. W glebie zbyt zimnej bulwy nie zaczną kiełkować lub kiełkowanie będzie opóźnione. Niekorzystna jest dla nich także zbyt wysoka temperatura podłoża;
- Nieodpowiednia głębokość sadzenia - bulwy frezji sadzi się na głębokości 5–7 cm. Zbyt głębokie albo zbyt płytkie sadzenie może niekorzystnie wpłynąć na kiełkowanie.
Frezja ogrodowa - Freesia hybrida
Fot. pixabay
Jak uprawiać frezje w ogrodzie?
Frezja nie jest łatwą w uprawie rośliną, wymaga troski i doświadczenia. Powinna być uprawiana w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów. Potrzebuje lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Powinno być ono piaszczysto-gliniaste, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Frezje nawadniamy przez cały okres uprawy, szczególnie w upalne letni dni. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, frezja jednak źle nosi zalegającą wokół bulw i korzeni wodę. Po zakończonym kwitnieniu, gdy liście zaczynają zasychać, podlewanie stopniowo ograniczamy.
Od momentu pojawienia się pierwszych liści, przez kolejne dwa miesiące, aż do momentu kwitnienia, zasilamy frezje nawozem wieloskładnikowym. Zalecana dawka nawozu to 20-25 g/m². Dzięki temu rośliny bujnie zakwitną.
Dorastające na dużą wysokość (40-50 cm) pędy kwiatowe frezji wymagają podpór, aby nie pokładały się pod ciężarem kwiatów. Podpory najlepiej zamontować w momencie sadzenia bulw, aby później nie uszkodzić systemu korzeniowego.
Frezja ogrodowa - zimowanie
Frezja w naszych warunkach klimatycznych nie zimuje w gruncie. Na początku października bulwy frezji wykupujemy z ogrodu. Oczyszczamy je z resztek ziemi, osuszamy i przechowujemy do wiosny w temperaturze 15-17°C w przewiewnym miejscu.
Warto wiedzieć!
Bulwy frezji najlepiej jest sadzić co roku w innym miejscu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ataku chorób i szkodników.
Jak rozmnażać frezje?
Frezje najczęściej rozmnaża się za pomocą bulw lub nasion. Rozmnażanie z bulw jest częściej praktykowane, ponieważ pozwala na szybsze uzyskanie kwitnących roślin. Po wysianiu nasion na kwitnienie frezji trzeba czekać nawet 2-3 lata.
Rozmnażanie frezji przez bulwy przybyszowe
Po zaschnięciu liści bulwy frezji należy wykopać, oczyścić i przechowywać w suchym miejscu o odpowiedniej temperaturze. Mniejsze bulwy przybyszowe, które wytworzyły się w sezonie, można oddzielić i posadzić w kolejnym roku. Przy dobrych warunkach uprawy rośliny powinny zakwitnąć po 1-2 latach.
Rozmnażanie frezji przez nasiona
Nasiona frezji wysiewa się wiosną (od marca do maja) do lekkiego, przepuszczalnego i wilgotnego podłoża. Można je wysiać do pojedynczych doniczek, wtedy nie wymagają późniejszego pikowania. Kiełkują po 3-4 tygodniach. W pomieszczeniu, do czasu wykiełkowania nasion utrzymujemy temperaturę około 20°C. Później może być nieco niższa - około 18°C. Frezje wysiane z nasion osiągają odpowiednią wielkość bulw i zakwitają w drugim lub trzecim roku, w optymalnych warunkach może to nastąpić szybciej.
Przeczytaj również:
- Frezja w doniczce - uprawa, sadzenie, pielęgnacja
- Irys, kosaciec - uprawa, sadzenie, odmiany. Irysy cebulowe i kłączowe
- Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
- Babiana ogrodowa - sadzenie, uprawa, zimowanie