Frezja ogrodowa. Kiedy sadzić i jak uprawiać frezje?

Frezja ogrodowa (Freesia hybrida) jest popularną rośliną ozdobną uprawianą na kwiat cięty. Wytwarza ona kwiaty osadzone na długich łodygach, układające się tylko po jednej stronie charakterystycznie wygiętego pędu. Wielobarwne kwiaty wydzielają intensywny, przyjemny aromat. Zobacz jak wygląda uprawa frezji w ogrodzie. Już za chwilę dowiesz się kiedy sadzić bulwy frezji oraz jak pielęgnować tę roślinę aby zdrowo rosła i obficie kwitła!

frezja ogrodowa
Frezja ogrodowa - Freesia hybrida

Kiedy sadzić frezje?

Frezja ogrodowa jest rośliną należącą do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Zaliczana jest do grupy roślin bulwiastych, ze względu na charakterystyczne podziemne organy przetrwalnikowe w postaci bulw. Ponieważ frezja jest rośliną ciepłolubną, która zakwita w lecie, w ogrodzie bulwy frezji sadzi się na wiosnę (przełom kwietnia i maja).

Bulwy frezji sadzimy się w miejscu słonecznym, w dobrze przepuszczalnym podłożu. Jeżeli w naszym ogrodzie przeważa ciężka gleba gliniasta, wówczas przed posadzeniem bulw frezji przygotowujemy odpowiednio miejsce. W tym celu należy wykopać dołek na głębokość około 20 cm. Dno wypełnia się lekkim podłożem, np. ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem. W ziemi robimy otwory, głębokie na koło 5-7 cm i umieszczamy w nich bulwy frezji. Odległości między bulwami nie powinny być mniejsze niż 10 cm.

Bulwy frezji umieszczamy w ziemi spiczastą końcówką ku górze. Po posadzeniu bulwy obficie podlewamy. Po kilku tygodniach od posadzenia, zaczynają pojawiać się pierwsze liście. Kwiaty frezji pojawią się po 3-4 miesiącach od sadzenia (lipiec - sierpień).

Jak uprawiać frezje w ogrodzie?

Frezja nie jest łatwą w uprawie rośliną, wymaga troski i doświadczenia. Powinna być uprawiana w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów. Potrzebuje lekkiego, przepuszczalnego podłoża. Powinno być ono piaszczysto-gliniaste, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Frezje nawadniamy przez cały okres uprawy, szczególnie w upalne letni dni. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, frezja jednak źle nosi zalegającą wokół bulw i korzeni wodę. Po zakończonym kwitnieniu, gdy liście zaczynają zasychać, podlewanie stopniowo ograniczamy.

Od momentu pojawienia się pierwszych liści, przez kolejne dwa miesiące, aż do momentu kwitnienia, zasilamy frezje nawozem wieloskładnikowym. Zalecana dawka nawozu to 20-25 g/m². Dzięki temu rośliny bujnie zakwitną.

Dorastające na dużą wysokość (40-50 cm) pędy kwiatowe frezji wymagają podpór, aby nie pokładały się pod ciężarem kwiatów. Podpory najlepiej zamontować w momencie sadzenia bulw, aby później nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Frezja w naszych warunkach klimatycznych nie zimuje w gruncie. Na początku października bulwy frezji wykupujemy z ogrodu. Oczyszczamy je z resztek ziemi, osuszamy i przechowujemy do wiosny w temperaturze 15-17°C w przewiewnym miejscu.

Warto wiedzieć! Bulwy frezji najlepiej jest sadzić co roku w innym miejscu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ataku chorób i szkodników.

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Frezja w doniczce - uprawa, sadzenie, pielęgnacjaFrezja w doniczce - uprawa, sadzenie, pielęgnacja
Frezja uprawiana w gruncie w naszym klimacie zakwita rzadziej i mniej obficie. Lepsze efekty pozwala uzyskać uprawa frezji w doniczce na balkonie lub w domu. Zobacz czego wymaga frezja w doniczce, kiedy przeprowadzić sadzenie frezji do doniczek oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja frezji w doniczce jeśli chcemy aby rośliny ładnie zakwitły. Więcej...

Irys, kosaciec - uprawa, sadzenie, odmiany. Irysy cebulowe i kłączowe
Irys, inaczej kosaciec, to bardzo liczny rodzaj roślin, obejmujący kilkaset gatunków. Wśród nich znajdziemy doskonałe rośliny do obsadzania brzegów oczek wodnych, na ogrodowe rabaty, oraz do ogrodów skalnych, a także na kwiaty cięte. Zobacz jak wygląda uprawa irysów w ogrodzie, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie kosaćców oraz poznaj ich najlepsze odmiany ogrodowe. Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie - 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią rabaty w Twoim ogrodzie od maja do października! Więcej...