Fasola szparagowa - kiedy siać, uprawa, odmiany

Nasiona fasoli szparagowej zawierają dużo białka i są cennym źródłem witamin, a do tego wiele odmian fasoli szparagowej ma walory dekoracyjne, stając się ozdobą warzywnej grządki. Dlaczego więc nie wybrać tego pysznego warzywa do swojego ogrodu? Poznaj zasady uprawy fasoli szparagowej i dowiedz się kiedy siać fasolę szparagową aby uzyskać duży plon smacznych fasolek. Podpowiemy także najlepsze odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce!

fasola szparagowa
Fasola szparagowa

Kiedy siać fasolkę szparagową?

Fasola szparagowa, zaliczana do warzyw strączkowych, jest rośliną ciepłolubną. Nasiona fasoli kiełkują dopiero w temperaturze 11°C, dlatego najwcześniejszy termin siewu fasoli szparagowej przypada na 8-10 maja. Przy temperaturze 15-18°C wschody ukazują się po 8-10 dniach. Siewki fasoli często są atakowane przez śmietkę kiełkówkę, toteż nie zapominajmy o zaprawianiu nasion przed siewem lub kupujmy nasiona już zaprawiane.

Jak gęsto siać fasolę szparagową?

Karłowe odmiany fasoli szparagowej można siać kilkakrotnie co 10-14 dni, aż do połowy czerwca. W ten sposób zapewniamy sobie świeże strąki całe lato. Odmiany karłowe fasoli szparagowej siejemy w rzędy co 30-40 cm zachowując między nasionami w rzędzie odległość 6-10 cm. Na glebach cięższych możemy siać fasolę gniazdowo, umieszczając po 2-3 nasiona co 20-30 cm w rzędzie.

Odmiany tyczne fasoli szparagowej wysiewa się gniazdowo po kilka nasion w jednym gnieździe. Odległość między poszczególnymi gniazdami wynosi zwykle 25-50cm.

Uprawa fasoli szparagowej w gruncie

Do uprawy fasoli szparagowej w gruncie należy wybrać stanowisko słoneczne i zapewnić jej żyzną, bogatą w składniki pokarmowe glebę. Fasolę szparagową uprawiamy w drugim roku po oborniku.

Korzystnym sąsiedztwem dla fasoli szparagowej są: boćwina, burak ćwikłowy, dynia, kalafior, kalarepa, kapusta, koper, kukurydza, marchew, seler czy szpinak. Natomiast wśród niekorzystnych sąsiadów wymienić można cebulę, koper włoski czy kolendrę siewną. Tych roślin zatem nie uprawiajmy w towarzystwie fasoli.

Jakie warzywa sadzić obok siebie - tabelaJakie warzywa sadzić obok siebie - tabela
To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem warzyw, które warto sadzić obok siebie. Więcej...

Uprawiając odmiany tyczne fasoli szparagowej trzeba zapewnić im odpowiednie podpory. Warto to zrobić przed siewem, wbijając tyczkę w podłoże pionowo lub na krzyż.

W uprawie fasoli szparagowej w gruncie pierwsze strąki karłowych odmian dojrzewają po 60-70 dniach po siewie. Odmiany tyczne dojrzewają nieco później. Fasola szparagowa najsmaczniejsza jest wówczas, gdy nasiona wewnątrz strąka osiągną wielkość ziarna pszenicy. Opóźnienie zbioru strąków zawsze wpływa niekorzystnie zarówno na ich jakość jak i smak.

Plony strąków odmian karłowych wynoszą 7-14 kg, a tycznych 15-20 kg z 10m².

W uprawie fasoli szparagowej w gruncie nie należy zapominać o regularnym podlewaniu roślin.

Warto wiedzieć! Podczas pielenia fasoli spulchniamy glebę bardzo delikatnie i płytko, gdyż większość korzeni fasoli rozwija się zaledwie 2-5 cm pod jej powierzchnią.

fasola szparagowa odmiany
Różnokolorowe odmiany fasoli szparagowej

Odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce

Odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce można podzielić ze względu na wysokość łodygi:

  • odmiany niskie, karłowe - uprawiane bez podpór
  • odmiany wysokie, tyczne - wymagają podpór, wokół których wiją się ich łodygi

Odmiany fasoli szparagowej różnią się między sobą także kolorem, bowiem można dostać fasolę żółtą, zieloną czy fioletową. Niekiedy w handlu spotkać można mieszanki kilku kolorów fasoli szparagowej w jednym opakowaniu, dzięki czemu warzywna grządka wygląda bardzo atrakcyjnie.

Wśród wielu odmian fasoli szparagowej do uprawy na działce warto wymienić kilka tych najlepszych i tolerancyjnych na choroby grzybowe, bakteriozę i antraknozę. Posegregowaliśmy je ze względu na kolor, długość i barwę strąka w praktycznej, ułatwiającej wybór tabelce.

fasola szparagowa odmiany

Pobierz tę tabelę w wersji do druku:

Osobom szukającym dobrych jakościowo nasion fasoli do uprawy w ogródku lub na działce, polecamy sklep naszego poradnika. Posiadamy w sprzedaży odmiany fasoli bardzo dobrze plonujące oraz odporne na choroby i niekorzystne warunki uprawy. Wysiewając te nasiona przekonasz się, jak łatwa może być uprawa fasoli w ogródku. Aby zobaczyć ofertę nasion, naciśnij grafikę poniżej.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Choroby i szkodniki fasoli szparagowejChoroby i szkodniki fasoli szparagowej
Fasola wrażliwa jest na niskie temperatury, dlatego często obserwuje się uszkodzenia spowodowane stresem termicznym. Zainfekowana lub zaatakowana przez szkodniki fasola ma ograniczony wzrost, często usycha i daje mniejszy plon. Zobacz jak rozpoznawać choroby i szkodniki fasoli szparagowej oraz poznaj najlepsze sposoby na ich zwalczanie! Więcej...

Jak zaplanować ogród warzywnyJak zaplanować ogród warzywny
Prawidłowe zaplanowanie ogrodu warzywnego ma wpływ na jakość i wielkość plonów oraz możliwości pielęgnacji takiego warzywnika. Każdy ogród warzywny musi być dokładnie zaplanowany pod względem stanowiska, mikroklimatu panującego w danym regionie, ilości i wielkości zagonów czy oddalenia od ulicy. Zobacz jak zaplanować ogród warzywny aby warzywa rosły smaczne i zdrowe, a ich uprawa nie sprawiała problemów. Więcej...

Jak sadzić warzywa na działceJak sadzić warzywa na działce?
Kiedy i jak sadzić warzywa na działce aby uzyskać zdrowe i obfite plony? Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się jak przygotować grządki pod warzywa, jak kupić dobrą rozsadę i jak wysadzić rozsadę warzyw na grządki! Więcej...