Stihl Cash Back

Fasola szparagowa - kiedy siać, uprawa, odmiany

Nasiona fasoli szparagowej zawierają dużo białka i są cennym źródłem witamin, a do tego wiele odmian fasoli szparagowej ma walory dekoracyjne, stając się ozdobą warzywnej grządki. Dlaczego więc nie wybrać tego pysznego warzywa do swojego ogrodu? Poznaj zasady uprawy fasoli szparagowej i dowiedz się kiedy siać fasolę szparagową aby uzyskać duży plon smacznych fasolek. Podpowiemy także najlepsze odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce!

fasola szparagowa
Fasola szparagowa

Fasola szparagowa - wartości odżywcze

Należąca do warzyw strączkowych fasola szparagowa to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. Z tego względu wartości odżywcze fasoli szparagowej doceniają weganie. Warzywo to jest źródłem cennego błonnika pokarmowego i składników mineralnych, takich jak: żelazo, potas, wapń, magnez, cynk czy fosfor. Zawiera także kwas foliowy, beta karoten i spore ilości witamin z grupy B.

Fasola szparagowa ma niski indeks glikemiczny (IG 2,7). Dzięki temu mogą ją spożywać diabetycy. Zaliczana jest do jednych z najbardziej wysokoenergetycznych warzyw - jej wartość kaloryczna to aż 288 kcal/100 g.

Kiedy siać fasolkę szparagową?

Fasola szparagowa jest rośliną ciepłolubną. Nasiona fasoli kiełkują dopiero w temperaturze 11°C, dlatego najwcześniejszy termin siewu fasoli szparagowej przypada na 8-10 maja. Przy temperaturze 15-18°C wschody ukazują się po 8-10 dniach. Siewki fasoli często są atakowane przez śmietkę kiełkówkę, toteż nie zapominajmy o zaprawianiu nasion przed siewem lub kupujmy nasiona już zaprawiane.

Jak gęsto siać fasolę szparagową?

Karłowe odmiany fasoli szparagowej można siać kilkakrotnie co 10-14 dni, aż do połowy czerwca. W ten sposób zapewniamy sobie świeże strąki całe lato. Odmiany karłowe fasoli szparagowej siejemy w rzędy co 30-40 cm zachowując między nasionami w rzędzie odległość 6-10 cm. Na glebach cięższych możemy siać fasolę gniazdowo, umieszczając po 2-3 nasiona co 20-30 cm w rzędzie.

Odmiany tyczne fasoli szparagowej wysiewa się gniazdowo po kilka nasion w jednym gnieździe. Odległość między poszczególnymi gniazdami wynosi zwykle 25-50cm.

Uprawa fasoli szparagowej w gruncie

Do uprawy fasoli szparagowej w gruncie należy wybrać stanowisko słoneczne i zapewnić jej żyzną, bogatą w składniki pokarmowe glebę. Fasolę szparagową uprawiamy w drugim roku po oborniku.

fasola szparagowa
Fasola szparagowa

Korzystnym sąsiedztwem dla fasoli szparagowej są: burak liściowy, burak ćwikłowy, dynia, kalafior, kalarepa, kapusta, koper, kukurydza, marchew, seler czy szpinak. Natomiast wśród niekorzystnych sąsiadów wymienić można cebulę, koper włoski czy kolendrę siewną. Tych roślin zatem nie uprawiajmy w towarzystwie fasoli.

Uprawiając odmiany tyczne fasoli szparagowej trzeba zapewnić im odpowiednie podpory. Warto to zrobić przed siewem, wbijając tyczkę w podłoże pionowo lub na krzyż.

W uprawie fasoli szparagowej w gruncie pierwsze strąki karłowych odmian dojrzewają po 60-70 dniach po siewie. Odmiany tyczne dojrzewają nieco później. Fasola szparagowa najsmaczniejsza jest wówczas, gdy nasiona wewnątrz strąka osiągną wielkość ziarna pszenicy. Opóźnienie zbioru strąków zawsze wpływa niekorzystnie zarówno na ich jakość jak i smak.

Plony strąków odmian karłowych wynoszą 7-14 kg, a tycznych 15-20 kg z 10m².

W uprawie fasoli szparagowej w gruncie nie należy zapominać o regularnym podlewaniu roślin.

Warto wiedzieć! Podczas pielenia fasoli spulchniamy glebę bardzo delikatnie i płytko, gdyż większość korzeni fasoli rozwija się zaledwie 2-5 cm pod jej powierzchnią.

fasola szparagowa odmiany
Różnokolorowe odmiany fasoli szparagowej

Odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce

Odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce można podzielić ze względu na wysokość łodygi:

  • odmiany niskie, karłowe - uprawiane bez podpór
  • odmiany wysokie, tyczne - wymagają podpór, wokół których wiją się ich łodygi

Odmiany fasoli szparagowej różnią się między sobą także kolorem, bowiem można dostać fasolę żółtą, zieloną czy fioletową. Niekiedy w handlu spotkać można mieszanki kilku kolorów fasoli szparagowej w jednym opakowaniu, dzięki czemu warzywna grządka wygląda bardzo atrakcyjnie.

Wśród wielu odmian fasoli szparagowej do uprawy na działce warto wymienić kilka tych najlepszych i tolerancyjnych na choroby grzybowe, bakteriozę i antraknozę. Posegregowaliśmy je ze względu na kolor, długość i barwę strąka w praktycznej, ułatwiającej wybór tabelce.

fasola szparagowa odmiany

Pobierz tę tabelę w wersji do druku:

Osobom szukającym dobrych jakościowo nasion fasoli do uprawy w ogródku lub na działce, polecamy sklep naszego poradnika. Posiadamy w sprzedaży odmiany fasoli bardzo dobrze plonujące oraz odporne na choroby i niekorzystne warunki uprawy. Wysiewając te nasiona przekonasz się, jak łatwa może być uprawa fasoli w ogródku. Aby zobaczyć ofertę nasion, naciśnij grafikę poniżej.

nasiona warzyw i kwiatów

Jak przechować na zimę fasolkę szparagową

Sezon na fasolkę, gdy plony z własnego warzywnika są obfite, warto wykorzystać i w różnej formie przechować fasolkę szparagową na zimę.

Dużą popularnością cieszą się przetwory z fasolki szparagowej, takie jak: sałatka z fasolki szparagowej wekowana do słoików, leczo z fasolki szparagowej, fasolka szparagowa kiszona, marynowana czy z dodatkami różnych warzyw.

Innym sposobem przechowania fasolki na zimę jest przygotowanie z niej gotowych dań, do których należą np. kotlety z fasolki szparagowej, placki, gulasz, zapiekanki czy pierogi z farszem z fasolki. Wystarczy podzielić je na porcje, zamrozić i wykorzystać po sezonie.

Fasolkę szparagową można także zamrozić bez żadnych dodatków. Przygotowana w takiej formie, będzie smacznym i wartościowym dodatkiem do posiłków serwowanym podczas zimowych miesięcy.

By mrożona fasolka zachowała swoją konsystencję i kolor, należy ją najpierw zblanszować. Fasolkę myjemy, wybieramy tylko świeże i zdrowo wyglądające strąki, odcinamy końcówki i tniemy na kawałki lub zachowujemy całe strączki. Następnie wrzucamy fasolkę do wrzącej wody na 3-5 minut. Po wyjęciu odcedzamy i hartujemy, czyli przelewamy zimną wodą lub wkładamy na chwilę do garnka z zimną wodą. Dokładne osuszenie fasolki na papierowym ręczniku sprawi, że zachowa ona swoją formę i nie zbije się w jedną masę.

Tak przygotowaną fasolkę szparagową dzielimy na porcje i wkładamy do zamrażarki. W temperaturze ok. -18°C może być przechowywana przez okres do 12 miesięcy.

Przeczytaj również: