Echmea wstęgowata - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) to pochodząca z lasów deszczowych Ameryki Południowej, piękna roślina blisko spokrewniona z ananasem. Kwitną dopiero kilkuletnie okazy ale gdy to już się stanie, niezwykły kwiatostan echmei, wyrastający ze środka rozety liściowej, można podziwiać nawet przez kilka miesięcy. Zobacz jak wygląda pielęgnacja echmei wstęgowatej uprawianej w doniczce, czy możliwe jest rozmnażanie echmei wstęgowatej w warunkach domowych oraz jakie problemy w uprawie i choroby echmei mogą zagrażać tej roślinie.

echmea wstęgowata
Echmea wstęgowata

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny Bromeliaceae - ananasowate, inaczej - bromelie. Jak większość przedstawicieli tej rodziny, echmea wstęgowata jest epifitem, co oznacza, że w środowisku naturalnym porasta konary drzew. W języku angielskim, nosi potoczną nazwę "Vase", czyli wazon. Odnosi się ona do pokroju echmei, tworzącej lejkowatą rozetę zielonych, wstęgowatych liści, pokrytych białym nalotem. Ze środka rozety wyrasta różowy pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie znajduje się kwiatostan echmei o kształcie gwiazdy, utrzymujący się na roślinie przez około 3-4 miesiące.

Echmea wstęgowata - pielęgnacja

Pielęgnacja echmei wstęgowatej rosnącej w doniczce nie powinna sprawiać nikomu trudności. Najważniejsze jest uszanowanie jej stylu bytowania w środowisku naturalnym. Dlatego najlepsze stanowisko uprawy echmei to miejsce ze światłem rozproszonym. Aczkolwiek roślina ta radzi sobie doskonale również w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym.

Nieco więcej wysiłku podczas pielęgnacji echmei wymaga utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. W naturze echmea, rosnąca w zagłębieniach kory, korzysta z wody deszczowej, która spływa po liściach do lejkowatego otworu, tworzonego przez liście rozety. Dlatego w warunkach domowych podlewanie echmei wstęgowatej wykonuje się kierując strumień wody do wnętrza rozety.

Podłoże, w którym rośnie roślina powinno być stale lekko wilgotne. Podlewamy echmeę 2 razy w tygodniu, najlepiej wodą deszczową. Jeżeli nie jesteśmy w stanie magazynować deszczówki do podlewania, stosujemy wodę odstałą. W tym celu wodę nalewamy w butelki lub innego pojemnika i odstawiamy na kilka dni, w ciemnym i ciepłym miejscu. Bardzo ważne jest, aby w leju rozety liściowej utrzymywać stale około 2,5 cm wody, którą zmieniamy co 3 tygodnie.

Optymalna temperatura dla echmei to 18-24°C. Młodsze rośliny mają wyższe wymagania cieplne niż starsze. W temperaturze poniżej 20°C zdarza się, że młode osobniki echmei gniją. Starajmy się jednak, aby temperatura otoczenia nie przekraczała 27°C i nie spadała poniżej 12°C.

Uprawę echmei wstęgowatej prowadzi się w małych doniczkach, a najlepszym podłożem jest torf ogrodniczy. Z zasady dorosłych roślin nie przesadza się, ponieważ system korzeniowy jest bardzo mały. Przesadzamy wyłącznie egzemplarze, które zaczynają przerastać doniczki. Doniczka służy praktycznie tylko po to, aby utrzymać roślinę w pozycji pionowej. Echmeę możemy uprawiać w domu także przytwierdzoną do kawałka kory, dzięki czemu może tworzyć wiszącą dekorację. Taką echmeę uprawianą w wiszącej konstrukcji należy systematycznie zraszać wodą i dbać o stałą obecność wody wewnątrz rozety liściowej.

echmea wstęgowata
Echmea wstęgowata

Echmea wstęgowata, podobnie jak inne gatunki z rodziny bromelii, kwitnie tylko 1 raz w życiu. Po przekwitnięciu kwiat echmei należy usunąć, odcinając go u podstawy ostrym nożem lub sekatorem. Stara rozeta po przekwitnięciu powoli kurczy się i obumiera, a u jej podstawy rozbijają się 2-3 młode. Rozety potomne rozsadza się do osobnych doniczek. Zakwitną one po 2-4 latach, gdy osiągną odpowiednie rozmiary. Echmea kwitnie samoistnie w lecie, choć zdarzają się egzemplarze kwitnące w innych porach roku.

Warto wiedzieć! Kwitnienie echmei wstęgowatej można przyspieszyć, stosując sprytną sztuczkę. W lejku rozety młodej rośliny umieszczamy ogryzek jabłka. Wydzielający się z ogryzka gaz (etylen) wywołuje kwitnienie nawet młodych roślin.

Echmea wstęgowata - rozmnażanie

Rozmnażanie echmei wstęgowatej jest bardzo łatwe, wykonuje się je z odrostów korzeniowych. W tym celu przygotowujemy małą doniczkę, na jej dnie usypujemy warstwę drenażową, a następnie wypełniamy ją torfem. Z oddzieleniem odrostów, pojawiających się u podstawy rośliny matecznej, musimy poczekać do momentu, aż stara rozeta całkowicie obumrze. Wówczas przy pomocy noża oddzielamy młodą rozetę od starej. Odpowiednio przygotowana sadzonka echmei wstęgowatej powinna mieć wielkość połowy wysokości rośliny matecznej i posiadać własne małe korzenie. Sadzonkę sadzimy w nowej doniczce. Wokół młodej rozety ugniatamy podłoże. Całość obficie podlewamy wodą.

echmea wstęgowata
Echmea wstęgowata

Echmea wstęgowata - choroby i szkodniki

1. Choroby nieinfekcyjne echmei wstęgowatej

Gnicie rozety lub pędu kwiatostanowego - przyczyną jest zbyt duża ilość wody i zbyt niska temperatura otoczenia. Usuwamy wodę z leja rozety i przesuszamy podłoże w doniczce. Warto również przenieść roślinę do cieplejszego i bardziej przewiewnego pomieszczenia.

Podsychające liście echmei - powodem jest zbyt wysoka temperatura i zbyt rzadkie podlewanie. Należy nawodnić roślinę i upewnić się, że wewnątrz rozety znajduje się 2,5 cm warstwa wody. Zraszamy roślinę deszczówką 2 razy w tygodniu.

Kwiatostan i pęd kwiatostanowy usychają i stają się bladoróżowe - jest to skutek zbyt niskiej temperatury, należy przenieść doniczkę z echmeą w cieplejsze miejsce.

Uwaga! Kwiatostan echmei zasycha i blednie po 7-8 tygodniach kwitnienia, kiedy zaczyna zamierać. Jest to zjawisko aturalne

2. Choroby grzybowe echmei wstęgowatej

Fuzaryjna zgorzel podstawy pędów ananasowatych (Fusarium oxysporum f. sp. aechmeae) - porażone rośliny maja spowolniony wzrost, a na dolnych liściach echmei pojawiają się żółte drobne plamy. Następnie liście u nasady rozety zmieniają barwę na ciemnobrązowa lub czarną, po czym zamierają. Grzyb rozprzestrzenia się głównie przez zanieczyszczone podłoże. Pierwsze objawy choroby widoczne są po 7 dniach od zakażenia. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność podłoża i temperatura około 25°C.

Aby zapobiec rozwojowi fuzaryjnej zgorzeli, należy unikać zbyt intensywnego podlewania echmei. Gdy zauważymy pierwsze symptomy choroby podlewamy roślinę preparatem Topsin M 500 SC (1 ml środka w 1 lirze wody) lub jednym z biopreparatów: Bioczos lub Biosept Active, stosując 50 ml cieczy na doniczkę o średnicy 10 cm.

Zgnilizna korzeni i podstawy pędów ananasowatych (Pythium spp., Phytophthora spp.) - chore rośliny rosną wolniej i więdną. Po wyjęciu rośliny z doniczki zauważyć można miękko i ciemnobrązową zgniliznę korzeni i dolnych liści echmei. Podobnie jak w przypadku fuzaryjnej zgorzeli, aby uniknąć zgnilizny należy nie dopuszczać do tego, aby echmea rosła w przesiąkniętym wodą podłożu. Gdy zauważymy objawy choroby podlewamy roślinę preparatem Magnicur Energy 840 SL lub w/w biopreparatami: Bioczos lub Biosept, stosując dawkę 50 ml cieczy na doniczkę o średnicy 10 cm.

3. Szkodniki echmei wstęgowatej

Głównymi szkodnikami echmei są tarczniki. Są to pluskwiaki należące do grupy czerwców. Tarczniki najczęściej żerują na młodych pędach po dolnej stronie liścia. W miejscach ich żerowania tworzą się żółte i brązowe plamy, liście echmei deformują się i żółkną, a wzrost rośliny jest zahamowany. Powierzchnia liścia pokryta jest lepką wydzieliną, tzw. rosą miodową lub spadzią, która staje się pożywką dla grzybów. Rośliny zaatakowane przez tarczniki są osłabione i przez to częściej atakowane przez choroby. Echmeę najczęściej zaatakują dwa gatunki: Tarcznik bromeliowiec (Diaspis bromeliae) i Tarchnik echmeowiec (Gymnaspis aechmeae).

Do zwalczania tarczników na echmei wykorzystuje się pałeczki Provado Care (1 pałeczka na 1 litr podłoża), Bros na tarczniki (1 brykiecik na 1 litr podłoża) lub pałeczki Tarcznik Ultra PR (1 pałeczka na 1 litr podłoża). Można wykonać też podlewanie lub oprysk preparatem Polysect Długo Działający 005 SL (60 ml środka w 1 l wody).

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

jak wyhodować ananasa w domuJak wyhodować ananasa w domu
Ananas to jeden z najbardziej ulubionych egzotycznych owoców. W naszych warunkach można wyhodować swoją własną roślinę ananasa. Dowiedz się więcej o ananasie i o tym jak wyhodować ananasa w swoim domu. Przekonaj się jakie to proste, wystarczy zastosować się do wskazówek w naszym artykule. Domowa hodowla ananasa może przynieść naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Więcej...

kwiaty doniczkowe do biuraKwiaty doniczkowe do biura - jakie wybrać, zdjęcia, opisy
Odpowiednio dobrane kwiaty doniczkowe do biura dodadzą pomieszczeniu szyku i elegancji, poprawią skład powietrza, podniosą jego wilgotność oraz obniżą poziom promieniowania komputera. Poradzą sobie z trudnymi warunkami oraz zniosą zaniedbanie. Poznaj najpopularniejsze kwiaty doniczkowe do biura - ich zdjęcia i opisy. Więcej...

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimąKwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Zimową porą, gdy większość czasu spędzamy w mieszkaniu, a za oknem niewiele roślin kwitnie, pojawia się alternatywa w postaci kwitnących zimą kwiatów doniczkowych. Niektóre z nich właśnie zimową porą wiodą prym i swoją oryginalnością przykuwają wzrok. Oto 7 wspaniałych roślin, które wypełnią Twój dom kolorowymi kwiatami w zimie! Więcej...

Opracowano na podstawie: D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Oficyna Wydawnicza MULTICO i Państwowe Wydawnictw Rolnicze i Leśne, Warszawa 1992, str. 18-19; R. Muller, Jak uprawiać rośliny bez ziemi, czyli sekrety hydroponiki, KDC, Warszawa 2007, str. 131-132; G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2010, str. 41-43. Fot. pixabay.com i commons.wikimedia.org (Public Domain) oraz ©Joanna Białowąs.