Stihl Cash Back

Drzewko truskawkowe - wysiew nasion i uprawa w domu

Drzewko truskawkowe, poziomkowiec lub drzewo poziomkowe, to zwyczajowe nazwy chruściny jagodnej (Arbutus unedo) Dowiedz się więcej o tej ciekawej roślinie, która zachwyca niezwykłymi owocami. Zobacz jak wyhodować drzewko truskawkowe z nasion oraz jak wygląda uprawa drzewka truskawkowego w domu. Oto jak zadbać o drzewko truskawkowe aby zdrowo rosło, pięknie kwitło i obficie owocowało!

drzewko truskawkowe owoce
Drzewko truskawkowe - owoce

Drzewko truskawkowe - opis

Drzewko truskawkowe to wiecznie zielony krzew, należący do rodziny roślin wrzosowatych (Ericaceae). Rośnie powoli, po 10 latach osiągając 2-3 m wysokości. Przybiera formę krzewu lub karłowatego drzewka. Naturalnie występuje w rejonie morza Śródziemnego i w południowej Irlandii.

Charakterystyczną cechą drzewka truskawkowego są kuliste czerwone owoce, przypominające poziomki. Wewnątrz owocu znajduje się ciemnożółty miąższ, w którym ukryte są ciemne nasiona. Owoce dojrzewają na drzewie przez 9-12 miesięcy. Dzięki temu na gałęziach jednocześnie znajdują się owoce i kwiaty, a drzewko truskawkowe jest dekoracyjne cały rok.

Kwiaty pojawiają się na drzewku truskawkowym między październikiem a styczniem. Są one białe, a wyglądem bardzo przypominają kwiaty borówki amerykańskiej.

Oprócz atrakcyjnego wyglądu, drzewko truskawkowe posiada właściwości lecznicze, a jego owoce są jadalne i bogate w witaminę C. Owoce po zebraniu z drzewa należy spożyć w ciągu 24h, ponieważ bardzo szybko się psują. Można również zebrać owoce już wybarwione na czerwono, ale jeszcze twarde. Wówczas możemy przechowywać je przez kilka dni, aż zmiękną. Owoce drzewka truskawkowego można spożywać na surowo lub przetwarzać ja na konfitury. W Portugalii z owoców drzewka truskawkowego produkuje się tradycyjny napój alkoholowy o nazwie "Medronho".

drzewko truskawkowe kwiaty
Drzewko truskawkowe - kwiaty

Wysiew nasion drzewka truskawkowego

Zakupione nasiona drzewka truskawkowego przed wysiewem trzeba poddać zabiegowi stratyfikacji. Zabieg ten polega na umieszczeniu nasion na okres około 4-6 tygodni w temperaturze 2-5°C. W tym celu nasiona drzewka truskawkowego należy owinąć w wilgotny ręcznik papierowy, a następnie zamknąć w woreczku strunowym. Innym sposobem jest wymieszanie nasion z wilgotnym piaskiem w stosunku 1:3 i owinięcie folią spożywczą. Następnie umieszczamy je w lodówce. W końcowym momencie stratyfikacji nasiona pękają. Jest to sygnał, że należy je wysiewać.

Nasiona drzewka truskawkowego najlepiej wysiewać w krążki torfowe Jiffy w miniszklarenkach. Nasiona delikatnie wgniatamy w substrat torfowy. Temperatura potrzebna do kiełkowania nasion to 20°C. Po wysiewie ustawiamy miniszklarenkę w słonecznym miejscu i raz dziennie otwieramy na 15 min, aby przewietrzyć jej wnętrze.

Przez cały okres kiełkowania drzewka truskawkowego należy utrzymywać wilgotne podłoże. Nie wolno dopuścić do wyschnięcie nasion. Nasiona kiełkować mogą aż do późnej wiosny, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze siewki, miniszklarenę ustawiamy w lekko zacienionym miejscu. Gdy siewki będą już wystarczająco silne, przesadzamy je do doniczek docelowych. Przez pierwszy rok życia młode drzewka truskawkowe należy uprawiać w półcienistym stanowisku, a w kolejnym roku stopniowo wystawiać je na pełne słońce.

drzewko truskawkowe nasiona
Drzewko truskawkowe. Po przekrojeniu owocu widać nasiona

Uprawa drzewka truskawkowego

Mimo, że drzewko truskawkowe należny do rodziny wrzosowatych, które zazwyczaj preferują kwaśne podłoże, doskonale czuje się także na glebie wapiennej. Wymaga przepuszczalnego podłoża, ponieważ bardzo źle znosi zalanie korzeni. Może z powodzeniem rosnąć w zwykłej ziemi ogrodniczej lub kompoście.

Drzewko truskawkowe wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego. W Polsce drzewko truskawkowe uprawiane jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Ponieważ jest bardzo wrażliwe na mrozy, w naszym klimacie nie nadaje się do całorocznej uprawy w ogrodzie. Latem możemy natomast wystawiać doniczki z drzewkiem truskawkowym na balkon lub do ogrodu. Zimą wymaga okresu chłodu, aby mogło przejść stan spoczynku. Optymalna temperatura w tym okresie to 5-10°C.

Drzewko truskawkowe nie jest trudne w uprawie i toleruje zanieczyszpowietrzaczenia. Jedyne przed czym należy je chronić to zimne północne wiatry, mróz oraz zbyt mokra ziemia w doniczce. Niestety nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji rzadko owocuje w warunkach domowych. Najodpowiedniejszym miejscem uprawy w tym celu jest szklarnia, oranżeria lub ogród zimowy, w których panuje odpowiednio wysoka wilgotność powietrza.

Od kwietnia do października nawozimy drzewko truskawkowe uniwersalnym nawozem wieloskładniowym.

Drzewko truskawkowe nie wymaga przycinania ale dobrze je znosi. Stanowi zatem dobry materiał na drzewko bonsai.



Przeczytaj również: