Stihl Cash Back

Drzewko szczęścia, grubosz - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby

Drzewko szczęścia to znana roślina doniczkowa o atrakcyjnych mięsistych liściach i drzewiastym pokroju. Inna jej nazwa to grubosz. Jest dość łatwa w uprawie i przez to polecana początkującym miłośnikom hodowli roślin. Zobacz jak wygląda prawidłowa pielęgnacja drzewka szczęścia uprawianego w domu, jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać tej roślinie i jak je zwalczać oraz poznaj proste sposoby na rozmnażanie drzewka szczęścia w warunkach domowych. Oto najważniejsze sekrety uprawy drzewka szczęścia!

Drzewko szczęścia
Drzewko szczęścia - grubosz jajowaty
Fot. pxhere.com

Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty (Crassula ovata), pochodzi z suchych i gorących terenów Afryki Południowej. Jest sukulentem z rodziny gruboszowatych (Crassulacaea). W naturze to silnie rozgałęziony krzew, osiągający do 2 m wysokości. W mieszkaniach osiąga rozmiary do 1 m wysokości i pozwala się swobodnie formować. Rośnie bardzo wolno. W ciągu roku wydłuża pędy tylko o kilka centymetrów. Posiada charakterystyczne płaskie, mięsiste i błyszczące liście. Mięsiste liście oraz gruby drewniejący pień służą drzewku szczęścia do magazynowania wody, której potrafi zgromadzić bardzo duże ilości. Dzięki temu w naturalnym środowisku może przetrwać krótkie okresy suszy.

W ofercie handlowej, poza formą podstawową, możemy spotkać drzewka szczęścia w 3 odmianach: 'Gollum' (o rurkowatych liściach), 'Minima' (miniaturowa, dorastająca do 60 cm wysokości) oraz 'Undulatifolia' (o liściach falowanych).

Drzewko szczęścia - pielęgnacja

1. Stanowisko uprawy, temperatura

Drzewko szczęścia wymaga dużej ilości światła słonecznego. Dobrze znosi nawet bezpośrednie promienie słoneczne. W cieniu jego liście wydłużają się, tracą swój owalny kształt i bledną, roślina zaczyna chorować i zamiera. Najlepszym miejscem uprawy drzewka szczęścia jest okno południowe. W ciągu dnia drzewko szczęścia potrzebuje minimum 4 godzin bezpośredniego nasłonecznienia.

Drzewko szczęścia
Drzewko szczęścia w doniczce
Fot. pxhere.com

Optymalna temperatura dla drzewka szczęścia to 20-22°C, ale bardzo dobrze radzi sobie również w temperaturze o kilka stopni wyższej. W nocy znosi spadek temperatury do 10°C. Taka różnica temperatur między dniem a nocą jest dla drzewka szczęścia nawet korzystna i stymuluje jego rozwój, ponieważ przypomina to jego naturalne warunki.

2. Jaka ziemia dla drzewka szczęścia?

Podłoże musi być luźne. Specjalną mieszankę dla kaktusów i sukulentów, dodatkowo uzupełniamy gruboziarnistym piaskiem w proporcji 3:1. W doniczce konieczny jest też dobry drenaż. Na dnie doniczki wysypujemy około 2 cm warstwę drobnych kamieni, która przysypujemy mieszanką ziemi.

3. Podlewanie drzewka szczęścia

Drzewko szczęścia podlewamy jednorazowo obficie, a następnie czekamy z kolejnym podlewaniem do momentu, aż ziemia w doniczce stanie się wyraźnie sucha i sypka. Drzewko szczęścia podlewać 1 raz w miesiącu, a zimą jeszcze rzadziej. Drzewko szczęścia dobrze znosi nieregularne podlewanie. Zdecydowanie lepiej jest je lekko przesuszyć niż zalać. Objawem zbyt dużej wilgotności podłoża jest utarta jędrności przez liście. Zbyt wilgotna ziemia powoduje gnicie korzeni i podstawy łodygi. Natomiast jeżeli drzewko szczęścia będzie nawadniane zbyt skąpo i rzadko, może zrzucać liście.

Podczas podlewania rośliny unikamy moczenia jego liści, ponieważ wówczas z łatwością rozwijają się choroby grzybowe drzewka szczęścia, takie jak np. mączniak.

Drzewko szczęścia kwiaty
Drzewko szczęścia może także kwitnąć
Fot. Nutka13, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Drzewko szczęścia bardzo dobrze znosi suche powietrze i nie wymaga zraszania liści (wręcz nie należy ich zraszać). Jedynie warto zadbać aby w sezonie grzewczym nie stało zbyt blisko kaloryfera.

4. Nawożenie drzewka szczęścia

Jeżeli nie będziemy nawozić drzewka szczęścia, jego liście stracą swój połysk, zaczną drobnieć i żółknąć. Dlatego od wiosny do jesieni nawozimy drzewko szczęścia co 4 tygodnie płynnym nawozem rozpuszczanym w wodzie do podlewania. W zimie zaprzestajemy nawożenia, aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych.

nawożenie roślin doniczkowychNawożenie roślin doniczkowych
Nawożenie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem w pielęgnacyjnym, wpływającym na obfitość kwitnienia, zabarwienie liści oraz tempo wzrostu roślin, a także ich zdrowotność i ogólną kondycję. W jakim terminie wykonuje się nawożenie roślin doniczkowych, jak dawkować nawozy i które z nich są najlepsze? Oto wszystko co trzeba wiedzieć na temat nawożenia roślin doniczkowych. Więcej...

5. Przesadzanie drzewka szczęścia

Drzewko szczęścia przesadzamy nie częściej niż co 2-3 lata. Robimy to dopiero kiedy zauważymy, że korzenie wydostają się przez otwory w doniczce. Przesadzać drzewko szczęścia możemy o każdej porze roku, chociaż najlepszym okresem jest wiosna. Przesadzając podcinamy lekko korzenie (około 1-2 cm), aby pobudzić system korzeniowy do szybszej regeneracji.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny. Więcej...

Drzewko szczęścia - rozmnażanie

W domu drzewko szczęścia możemy rozmnażać na dwa sposoby. Oba są łatwe i zazwyczaj kończą się powodzeniem.

1. Rozmnażanie drzewka szczęścia z sadzonek pędowych

Bardzo łatwo drzewko szczęścia rozmnaża się z sadzonek pędowych. W tym celu wiosną i latem odcinamy 5-6 cm fragmenty młodych pędów. Usuwamy z sadzonek dolne liście. Gotowe sadzonki odkładamy na 1-2 dni w zacisznym miejscu, aby miejsce cięcia wyschło. Zapobiega to zginaniu się łodyżki podczas umieszczania sadzonek w ziemi.

Sadzonki drzewka szczęścia sadzimy w pojemnikach z lekko wilgotnym torfem przysypanym 5-6 cm warstwą piasku. Aby zapobiec infekcjom grzybowym oraz przyspieszyć rozwój korzeni, przed posadzeniem koniec sadzonki warto zanurzyć w ukorzeniaczu (np. Ukorzeniacz B aqua firmy Himal). Sadzonki drzewka szczęścia najszybciej ukorzeniają się w temperaturze 23-25°C.

Warto wiedzieć! Czasem zdarza się, że na pędach drzewka szczęścia, w miejscach rozgałęzień, pojawiają się małe korzonki. Wówczas możemy oderwać końcówki pędów już z korzonkami, co daje nam niemal 100% pewność, że taka sadzonka się przyjmie.

2. Rozmnażanie drzewka szczęścia z liści

Równie łatwo możemy rozmnożyć drzewko szczęścia z pojedynczych liści. Wybieramy z rośliny zdrowe i jędrne liście. Umieszczamy je na wilgotnym podłożu złożonym z ziemi i perlitu lub na specjalnej mieszance do kaktusów. W trakcie ukorzeniania podłoże utrzymujemy stale lekko wilgotne. Po 2-8 tygodniach na krawędziach liści, stykających się z podłożem, zaczynają rozwijać się młode listki i korzenie, z których rozwijają się młode rośliny. Gdy osiągną one kilka centymetrów wzrostu, można odłączyć je od macierzystego liścia i traktować jak oddzielne rośliny.

Drzewko szczęścia
Drzewko szczęścia, grubosz jajowaty
Fot. Aneta78, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Drzewko szczęścia - choroby i szkodniki

Uprawiane w mieszkaniach drzewka szczęścia bardzo rzadko atakowane są przez szkodniki roślin doniczkowych i prawie w ogóle nie chorują. Przy odpowiedniej pielęgnacji są roślinami całkowicie bezproblemowymi dla właściciela. Niekiedy na pędach drzewka szczęścia mogą się pojawić drobne brązowe, wypukłe tarczki, a liście pokrywają się lepką wydzieliną. Są to miseczniki, drobne owady, których ciało ukryte jest pod twardą tarczką. Żerując na roślinie wysysają z niej soki, wydalając spadź (rosę miodową), która staje się pożywką dla grzybów. Miseczniki z pędów drzewka szczęścia usuwamy mechanicznie - zdrapujemy je delikatnie przy użyciu szczoteczki, a następnie przemywamy roślinę wacikiem nasączonym denaturatem lub wodą z szarym mydłem. Aby ochronić drzewko szczęścia przed ponowną inwazją tych szkodników, w podłożu umieszczamy pałeczki owadobójcze np. BROS Tarcznik Plus PR lub inne o podobnym działaniu.

Najczęściej spotykaną chorobą drzewka szczęścia jest mączniak prawdziwy. Na liściach i młodych pędach widoczny jest biały mączysty nalot, pod którym tworzą się korkowaciejące rany. Liście zaczynają opadać, zaś nowe, młode liście ulegają deformacji. W konsekwencji roślina zaczyna umierać. Rozwojowi mączniaka sprzyja wysoka wilgotność, zbyt obfite nawożenie oraz moczenie liści podczas podlewania. Mączniaka prawdziwego zwalczamy opryskując drzewko szczęścia biopreparatem Biosept Active (0,5 ml/1 l wody). Jeżeli choroba rozprzestrzeniała się już na większej części rośliny, do oprysku używamy środka chemicznego Topsin M 500 SC (1 ml/ 1 l wody).



Przeczytaj również:

choroby roślin doniczkowychChoroby roślin doniczkowych
Choroby roślin doniczkowych przyczyniają się do utraty ładnego wyglądu i osłabienia wzrostu naszych kwiatów. Często spotykanie objawy chorób roślin doniczkowych to przebarwienia lub plamy na liściach, opadanie kwiatów czy więdnięcie. Ich pojawienie się najczęściej jest efektem niewłaściwej pielęgnacji roślin doniczkowych. Oto jak rozpoznawać najczęściej występujące choroby kwiatów doniczkowych i jak pomóc niedomagającym roślinom. Więcej...

jak zrobić bonsaiDrzewko bonsai - pielęgnacja w domu
Drzewko bonsai to niezwykła ozdoba każdej kolekcji roślin. Tego rodzaju rośliny to symbol dużego kunsztu i wiedzy. Pielęgnacja drzewka bonsai w domu wymaga stosowania się do określonych reguł i dużej cierpliwości. Jednak efekt jaki można uzyskać jest wart każdego czasu poświęconego na pielęgnację drzewka bonsai. Oto jak pielęgnować drzewko bonsai w domu aby przez lata zachowało swój niezwykły wygląd. Więcej...

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawieKwiaty doniczkowe łatwe w uprawie - 3 najlepsze rośliny!
Rośliny doniczkowe dobrze prezentują się w naszych mieszkaniach ale wymagają pielęgnacji. Na szczęście można wybrać takie kwiaty doniczkowe, które są łatwe w uprawie i nie skomplikują nam życia. Jeśli masz mało czasu, często wyjeżdżasz lub szukasz swojej pierwszej rośliny "dla początkującego" to dobrze trafiłeś! Więcej...

Opracowano na podstawie: D.L. Baldwin, Designing with Succulents, Timber Press, 2011, str. 175-177; J. Rak, Pielęgnowanie roślin pokojowych część II, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1998, str. 58-59; H. Stahl, H. Ruger, Bonsai z roślin pokojowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2006, str. 17.